Doua milioane de pensionari nu mai platesc contributia de 5,5%. Bugetul de stat pierde aproape un miliard de lei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 7:34 Actualitate | Esenţial


Peste doua milioane de pensionari cu pensii mai mici de 740 de lei nu vor mai plati, din mai, contributia de 5,5% pentru asigurari sociale de sanatate, bugetul de stat urmand sa piarda anual aproximativ un miliard de lei, au declarat joi, pentru Mediafax, surse guvernamentale.

Potrivit surselor citate, contributia de 5,5% retinuta pensionarilor cu pensii sub 740 de lei aducea bugetului de stat aproximativ un miliard de lei pe an.

Presedintele Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), Doina Parcalabu, a declarat joi, intr-o conferinta de presa, ca din mai va fi aplicata decizia Curtii Constitutionale privind constitutionalitatea prevederilor art. 259 alin. (2) din Legea 95/2006, procentul de 5,5 urmand sa fie retinut numai veniturilor din pensii care depasesc 740 de lei. Parcalabu a precizat ca deciziile Curtii Constitutionale produc efecte numai pentru viitor, neputand fi restituite sume retinute pana acum.

In 13 martie, Curtea Constitutionala a constatat ca dispozitiile art. 259 alin.(2) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, care au format obiectul exceptiei de neconstitutionalitate ridicate de Kiss Andrei in dosarul 204/33/2011 al Curtii de Apel Cluj - Sectia comerciala, de contencios administrativ si fiscal, sunt constitutionale in masura in care se interpreteaza in sensul ca procentul de 5,5 se aplica numai asupra veniturilor din pensii care depasesc 740 de lei.

Numărul mediu de pensionari a fost în 2011 de 5.589.000, în scădere cu 86.000 faţă de anul precedent, iar pensia medie lunară a fost de 753 de lei, mai mare cu 5,2%, informează, vineri, Institutul Naţional de Statistică (INS). "Pensionarii de asigurări sociale au deţinut ponderea majoritară (99,8%) în numărul total de pensionari. Pensionarii de asigurări sociale de stat au reprezentat 85,0% în totalul celor de asigurări sociale", se arată într-un comunicat de presă de vineri al INS.

Pensia medie de asigurări sociale de stat a fost de 773 de lei în 2011, cu discrepanţe semnificative în profil teritorial, ecartul dintre valoarea minimă şi cea maximă depăşind 350 de lei (620 de lei în judeţul Giurgiu faţă de 974 de lei în Bucureşti).

După sistemul de pensionare, cea mai mare valoare a pensiei medii lunare, de 1.891 de lei, s-a înregistrat pentru sistemul asigurărilor sociale - avocaţi, iar cea mai mică valoare, respectiv 311 lei, a revenit pensionarilor din fostul sistem de asigurări sociale pentru agricultori.

Pe categorii de pensii, numărul pensionarilor pentru limită de vârstă a fost preponderent (70,8%) în cadrul pensionarilor de asigurări sociale. Pensionarii cuprinşi în categoriile de pensii - anticipată şi anticipată parţial - au reprezentat 2,4%, numărul lor fiind mai mare cu 2.000 de persoane faţă de anul precedent.


Citeste mai multe despre   
















3629 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    pierde statul! (Vineri, 20 aprilie 2012, 8:26)

    ghiorghita [anonim]

    pai nu'i mai bine sa piarda statul decat saracul ?

    numai ca, vedeti domniile voastre, cel mai mare talhar, in tara asta, este statul !
    gaseste el alte cai de atac la buzunarul saracului.
    c'asai in tenis ! avantaj la cine'i mai puternic !
    ca d'aia are statul fisc, garda financiara, politie, si, nu in ultimul rand, jandarmerie !
    armata e cu noi !
    (numai in caz de razboi !:))

    sa traiti bine !
  • -3 (5 voturi)    
    gandire distructiva (Vineri, 20 aprilie 2012, 8:50)

    El Condor [anonim]

    Si uite asa, vinovati vor fi tot pensionarii ( " prietenii presedintelui " ) pentru toate greutatile la care va fi supus ELECTORATUL si prostimea din ROMANIK. mAI E NEVOIE SA INTREB CUM SE CHEAMA IMNUL NATIONAL ?
  • +3 (3 voturi)    
    Si din nou CCR se baga in finante. (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:15)

    star [anonim]

    In ce articol din constitutie scrie cum se aplica impozitele si de la ce limita se impoziteaza un salar sau o pensie?

    In curand CCR va decide lungimea fuselor sau data de la care se incepe campania agricola de primavara.
  • +3 (3 voturi)    
    poate candva o sa vedem si (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:27)

    adrian [anonim]

    articole pe subectul : cat se pierde prin evaziunea fiscala .
    cat se pierde prin mita electorala .
    cat se pierde prin licitatii aranjate .
    si in final cat se pierde prin sifonarea directa a bugetului .

    sau poate nu ....
  • +5 (5 voturi)    
    Inapoi la scoala (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:32)

    florin [anonim]

    Ce inseamna sa scrii despre ceva in necunostinta de cauza !
    Nici pana acum nu plateau contributia la sanatate cei cu pensiile mai mici de 740 lei; ideea este ca aceasta se va plati acum doar pentru ce depaseste 740 lei, si nu pentru tot venitul din pensiile mai mari de 740 lei (dar fara sa scada venitul net sub 740 lei dupa ce se retinea contributia la sanatate) .
    • 0 (0 voturi)    
      aha ! (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:59)

      georgette [anonim] i-a raspuns lui florin

      dar, de cand legea a intrat in vigoare, pana la decizia cc, articolul a fost constitutional, banii bun luati !
      asa intelegem din afirmatiei doamnei dela pensii !
      banii luati pana acum au fost...constitutionali !

      sa traiti bine !
  • +1 (5 voturi)    
    Pensiile din Romania (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:08)

    Vasile [anonim]

    Pensiile din Romania sunt mult prea mari fata de posibilitatile tarii si mai devreme sau mai tirziu vor trebui ajustate (nu ma refer la pensiile nesimtite...)
    In Canada pensia max de stat (CPP) ptr 35 ani munciti este de max 986$(brut) din care mai platesti taxe min 16% deci ramii cam cu 828Can$ (deci cam 27milioane lei) Daca luam in calcul puterea de cumparare pensia Canadeza max de la stat este cam 4-5 milioanelei)
    Atita isi permite o tara dezvoltata cum este Canada, atunci cum de Romania da pensii asa de mari....
    Romania se imprumuta sume enorme doar ca pensionarii sa aiba ce pune la ciorap...la fel ca in Grecia....
    • -3 (3 voturi)    
      Si ce contributii au canadienii? (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:24)

      giku [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Nu are nicio relevanta daca aici compari doar pensia. Cat contribuie canadianul in timpul acelor 35 de ani? Fura statul canadian angajatului 64% din salariu cat se ia in Romania?

      Plateste canadianul din salariul ciuntit de taxe si contributii 24% TVA pentru TOATE produsele, inclusiv cele de baza?
      • +3 (3 voturi)    
        ai vorbit si tu.. (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:41)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui giku

        ce treaba are ma nene contributia din cei 35 de ani? tu asa crezi, ca dai bani ca sa-ai ai la pensie? habar n-aveti dar comentati toti. banii care-i dai la fondul de pensii sunt bani pt pensiile de acum, nu pt tine peste 35 de ani. sistemul de pensii este unul social, de intrajutorare, nu sunt banii tai pe care sa-i poti cere peste 35 de ani. de asta sistemul este in colaps, pt ca sunt prea multi pensionari si prea putini oameni care alimenteaza fondul asta de pensii. daca esti pensionar si esti suparat ca ai platit 35 de ani du-te si cere-i banii lui Ceausescu si lui Iliescu, aia de ti-au luat banii nu celor de acum, banii aia s-au dus, nu stau in vreo banca.
        • 0 (0 voturi)    
          Evident (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:20)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Evident ca are treaba cat platesti pentru ca, in functie de cat contribui la sistemul de pensii, ti se calculeaza pensia respectiva. N-are importanta, din punctul asta de vedere, ce face statul cu banii, ca-i pune la ciorap, in banca sau ii seamana pe ogor si asteapta sa creasca mii de copaci.

          De fapt, asta era si intrebarea: contributia la fondul de pensii este de peste 30% din salariul brut (salariat+angajator); cat anume se retine in Canada pentru acea pensie? E mai clar acum?
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:34)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Hai ca m-am obosit eu: contributia unui salariat la fondul de pensii in Canada este de 4,95% din salariul brut, pana la un maxim de 2,217.60 CAD. Angajatorul plateste aceeasi suma. Deci, per total, contributia e de 3 ori mai mica decat in Romania. Mai e ceva de zis?
    • +2 (2 voturi)    
      minti (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:57)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      "deci cam 27milioane lei) Daca luam in calcul puterea de cumparare pensia Canadeza max de la stat este cam 4-5 milioanelei)" - adica preturile in Canada sunt de 6,7 ori mai mari - nu prea cred, am fost in Canada si stiu ce vorbesc, preturile sunt similare, cel putin la lucrurile de baza: mancare, haine, etc.
      De aia emigreaza canadienii in Romania, pentru ca o duc rau si au pensie de 4 milioane. Hai sictir.
    • 0 (0 voturi)    
      tante silca (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:40)

      ghiorghita [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      matusa mea care a emigrat in canada la varsta de 58 de ani, azi are 86 si incaseaza pensie de cam 1000 cad, desi n'a lucrat o zi in canada.
      pensie sociala.
      conditia este sa nu paraseasca canada mai mult de o luna (parca) pe an.
      costurile vietii, in canada, sunt mai mici ca in ro.
      matusa locueste in montreal si plateste chiria la un apartament de doua camere, mananca si'si cumpara medicamente din respectiva pensie.
      traieste singura. o ajuta de doua trei ori pe saptamana, o ruda care locuieste in apropiere.

      refuza cu incapatanare sa se intoarca in ro.
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns ptr tante silca (Vineri, 20 aprilie 2012, 15:08)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui ghiorghita

        Pensia sociala in Canada (Old Age security) este de 540Can$ (brut ) din care platesti taxe min16%(deci cam 453 Can $ in mina aprox 15 milioane lei)
        Montereal este relativ iefrin dar cu banii astia poti sa ti cumperi acolo doar o fringhie si sapun ca sa te poti spinzura...
        Capra vecinilor este intodeauna mai grasa pina stii amanuntele de acolo
        Adevarul adevarat este ca pensia in Canada este de mizerie (nu se poate traii din ea) dar Canadienii investesc toata viata ca sa aiba la batrinete , nu sta nimeni cu mina intinsa ca in Romania.....de aia nu o sa vedeti acolo atitea BMW si Mertane ptr ca acolo nu se arunca cu banii , iar cine o face o face pe piela lui...
  • 0 (0 voturi)    
    Nedreptate reparata (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:52)

    Semiom roman [anonim]

    Se repara o nedreptate (pensii de 741 impozitate mai mici decat pensiile de 739 neimpozitate) si o ilegalitate...

    Nu lăsaţi denumirea site-ului http://armagheddon.ro/ sau a altor nume (pot părea pretenţioase sau holiudiene) să fie piedica între dv. şi adevărurile divine. Site-ul nu are intenţii financiare, este lipsit de orice reclamă, prezintă adevăruri divine revelate unui român şi cuprinse într-o singură carte – Divina Carte.

    Cei care au citit-o au simt că autorul adevărat nu este o fiinţă umană. Adevărurile sunt mai presus de orice inteligenţă terestră, mai presus de orice logică umană, mai presus de orice imaginaţie posibilă.

    Posibil să existe şi din aceia care nu au înţeles cartea (nu sunt pregătiţi intelectual sau sufleteşte), dar nimeni nu s-a îndoit de adevărurile revelate. Cei care au desluşit tainele ei au îmbrăţişat-o fără rezerve, s-au identificat cu ea, sunt parte din carte şi din marele plan, iar cartea este parte din viaţa lor.

    Despre câte cărţi puteţi afirma cu sinceritate că v-au transformat viaţa, v-au luminat şi v-au dat certitudini?

    Vă întrebaţi probabil de ce apare cum această carte. Poate şi pentru că acum suntem pregătiţi să o înţelegem. Cum am fi putut să ne explicăm acum 200 ani existenţa unor particule de genul neutronilor, protonilor, neutrinilor, pozitronilor sau denumiri precum Gaură Neagră, antimaterie, antiparticulă, etc? Poate şi pentru că există o multitudine de transformări planetare, poate şi pentru că nu mai avem timp.

    Cartea prezintă valorile morale pe care civilizaţia umană trebuie să le respecte şi să le împlinească pentru a deveni o civilizaţie universală. Sunt valori pe care orice persoană de bună credinţă şi le doreşte pentru ea şi comunitatea în care trăieşte.

    Vă doresc GÂND BUN.
  • +1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:03)

    Ion [anonim]