Sorin Oprescu ii contrazice pe meteorologi: Praful de pe strazi din ultimele zile nu vine din Sahara, cum au spus unii infierbantati, ci din Baragan

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2012, 13:24 Actualitate | Esenţial


Praful din ultimele zile de pe strazile Bucurestiului nu vine din Sahara, asa cum au spus "unii infierbantati", ci din Campia Baraganului, la marginea careia se afla orasul, a declarat joi, dupa o conferinta, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, citat de Mediafax: "Praful asta nu vine din Sahara, ci din apropiere. Vine din Baragan, cum Bucurestiul este la marginea campiei Baraganului... Deci praful asta vine loco. Din Sahara vine peste capetele infierbantatilor".

Intrebat de o jurnalista daca praful este periculos, Oprescu a raspuns: "Nu, doamna, important este ca, totusi, plouand afara, a facut de multe ori treaba operatorilor de curatenie. Mie imi este foarte clar: trebuie sa ii tin in fiecare zi, 365 de zile, in comandamente, ca sa am siguranta ca orasul functioneaza mai mult deca normal, adica bine".

Florinela Georgescu, director executiv al Administratiei Nationale de Meteorologie, declarase, miercuri, pentru Mediafax, ca o cantitate de praf provenind din doua furtuni produse recent in Peninsula Arabica si Sahara a ajuns deasupra Romaniei si apoi la sol, adusa de ploaia din ultimele zile, singura consecinta pentru populatie fiind "putina murdarie pe masini": "Pe satelit, furtuna pare sa aiba legatura cu o furtuna de nisip din Sahara, dar ce ne intereseaza pe noi este ca acest praf a fost adus de curentii dinspre sud pe deasupra Marii Negre pana deasupra tarii noastre".

Potrivit acesteia, daca nu ar fi plouat, particulele de praf, care se deplaseaza la o altitudine foarte mare, nu ar fi ajuns niciodata pe pamant, insa ploaia "le-a antrenat catre sol".

"Daca nu ar fi plouat, nici nu am fi stiut ca acest fenomen ne afecteaza in vreun fel. Nici nu va pot spune cat de des praful rezultat din aceste furtuni ajunge deasupra Romaniei, pentru ca nu este important. Devine insa putin deranjant atunci cand se intampla sa ploua si praful din atmosfera este adus la sol", a mai spus Georgescu.



















4518 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Ploua peste noi cu ... (Joi, 19 aprilie 2012, 13:29)

    Meteous [anonim]

    Stie o tanti nobody de chestii de,astea gen fenomene meteo, pai ce, ea se compara cu primarele, sa traiti, care e cel mai primar? Hmm, asta ar fi chiar culmea!
    • +9 (15 voturi)    
      praful 'loco'.. (Joi, 19 aprilie 2012, 13:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Meteous

      Mascariciul vorbeste italiana? :)
      Campia Baraganului este intr-adevar o sursa de praf pentru Bucuresti. Cine isi mai aduce aminte de la orele de geografie de loess?
      Insa cea mai mare sursa de praf din Bucuresti sunt masinile. O masina care e parcata pe un teren viran o sa care tot noroiul dupa ploaie direct in mijlocul strazii. A doua cauza sunt chiar 'spatiile verzi' care nu mai sunt verzi... A treia cauza, cea mai trista, ar fi sutele de mii de patrupede (inclusiv cele cu stapan) care lasa zilnici tone de rahat pe strazi...
      • +14 (14 voturi)    
        niet (Joi, 19 aprilie 2012, 14:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        nu-i nici din sahara sau baragan.
        e praful ridicat de constructia aberantei autostrazi suspendate, praf care daca nu ar fi plouat si-ar fi continuat drumul linistit, spre nord prin sud venind de la est prin vest, acoloooo sus pe la 1500-3000 m altitudine, unde se desfasoara lucrarile :)).
        • +5 (5 voturi)    
          Oprescu nu a facut nimic (Joi, 19 aprilie 2012, 18:42)

          MYA [anonim] i-a raspuns lui nahir

          Nu-si recapata acum in campanie cei patru ani pierduti aiurea in care ne-a promis multe si nu a facut nimic si mai ales povestindu-ne despre praf !
          • +1 (1 vot)    
            praf (Vineri, 20 aprilie 2012, 22:34)

            Vlad C [anonim] i-a raspuns lui MYA

            Sa se duca sa le spuna si bulgari ca praful a venit de la noi din Baragan, ca saracii inca mai cred ca a venit din Sahara:

            http://www.novinite.com/view_news.php?id=138597
      • +5 (5 voturi)    
        ........ (Joi, 19 aprilie 2012, 16:40)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cuvantul hot il defineste si lasitatea de asemenea ,nu a realizat nimic,nu a facut nimic constructiv!
      • +4 (6 voturi)    
        Fara stres... (Joi, 19 aprilie 2012, 18:37)

        Miruna [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Daca nu a gasit saracutul nici o problema in capitala s-a legat de praf ca doar atat e in capul lui!
      • +4 (4 voturi)    
        si mai este si (Joi, 19 aprilie 2012, 20:34)

        mitiq o'prescu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        praful de pe toba !
    • +5 (7 voturi)    
      Oprescu meteorologul (Joi, 19 aprilie 2012, 18:36)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Meteous

      Cine se crede acest Oprescu de a ajuns sa-i contrazica pana si pe meteorologi ?
    • +2 (6 voturi)    
      Nu a facut nimic Oprescu (Joi, 19 aprilie 2012, 18:44)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Meteous

      Chiar daca suntem saraci asta nu inseamna ca suntem prosti si nu vedem cine ne trage in jos ! Eu zic ca macar in ultimul ceas sa ne trezim si sa-l votam pe Prigoana pentru ca Oprescu ne-a aratat ce poate : NIMIC
  • +15 (17 voturi)    
    pacaliciul le stie pe toate (Joi, 19 aprilie 2012, 13:34)

    pacalitu [anonim]

    Ca na el e super ..
    • +5 (5 voturi)    
      Ultima noastra problema ... (Joi, 19 aprilie 2012, 18:39)

      Mihaela i [anonim] i-a raspuns lui pacalitu

      Asta cred ca era ultima problema a noastra… praful !Sunt atatea mult mai importante de facut si Oprescu a luat decizia de a o rezolva pe cea mai mica problema a noastra !Oricum atata poate … nu ne asteptam la mai mult de la el ca nu avem de ce !
      • +2 (2 voturi)    
        ultima grija ! :) (Vineri, 20 aprilie 2012, 12:12)

        ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui Mihaela i

        pai este praful facut de oprescu.
        a facut bugetul, praf si pulbere !
    • +4 (4 voturi)    
      FARA OPRESCU (Joi, 19 aprilie 2012, 19:48)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui pacalitu

      astept mometul cand nu vei mai fi primar general. Ne-ai distrus orasul. Acum in mijlocul campaniei electorale te-a apucat grija pentru cetateni si pentru oras...cine dracu te-o mai crede?
  • +14 (16 voturi)    
    Se cunoaste ca a fost educat in comunism... (Joi, 19 aprilie 2012, 13:35)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Se pricepe la toate, e medic, arhitect, meteorolog, ce ne-am face fara el ?!

    Nea Meserie, mai bine mergi inapoi la pus prisnite, lasa Primaria, Meteorologia si Arhitectura celor care chiar se pricep, ca te faci de ras daca iti dai cu parerea atunci cand esti neavenit...
    • +2 (2 voturi)    
      NESIMTIRE (Joi, 19 aprilie 2012, 19:50)

      adina [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      mai omule,prost mai esti…ce te bagi tu in meteorologie? Tu nu-ti dai seama ca te faci de ras? Mare tupeu ai
  • +12 (16 voturi)    
    Poate ar fi bine să plantaţi copaci, nu să tăiaţi (Joi, 19 aprilie 2012, 13:36)

    Romulus [anonim]

    Poate aşa se convinge domnul primar Oprescu de faptul că a tăia 80 de copaci pe bulevardul Aviatorilor pentru un pasaj rutier scump şi inutil nu este o idee bună şi că dimpotrivă trebuie să aloce mai multe resurse plantărilor aliniamentelor stradale şi parcurilor. Ca să nu mai vorbim de centura verde a Bucureştiului promisă de toţi primarii în campanie şi niciodată realizată. Anul ăsta nu am văzut plantări de copaci în Bucureşti, spre deosebire de alţi ani şi este totuşi an electoral. Să înţelegem că ecologiştii nu contează electoral?
    • +3 (7 voturi)    
      chiar nu pot (Joi, 19 aprilie 2012, 14:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Romulus

      sa inteleg cine poate fi atat de ... (tampit e indulgent spus) incat sa-ti minus la opinia ta, foarte corecta, privind cresterea spatiilor verzi, recrearea centurii verzi (replantarea de copaci) a bucurestiului care se sufoca din ce in ce mai mult fara necesarul plaman verde.
  • +7 (7 voturi)    
    Asa este cand privesti de sus ... (Joi, 19 aprilie 2012, 13:41)

    georgiana [anonim]

    Probabil ca asa se vede de pe autostrada suspendata !!!
  • +8 (10 voturi)    
    modul de adresare (Joi, 19 aprilie 2012, 13:41)

    aaaas [anonim]

    al primarului este si de data asta golanesc, in plus, el mascheaza mizeria din capitala care genereaza cantitati imense de praf, dar nu conteaza, locuitorii sa-si plateasca taxele si impozitele locale, sanatatea, chiar nu conteaza
    • +3 (3 voturi)    
      OPRESCUCUCU (Joi, 19 aprilie 2012, 16:53)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui aaaas

      Oprescu, e doar un smecher care nu cunoaste administratie si nu stie ce inseamna munca adevarata, deoarece el este un comunist si fiu de securist care a fost invatat sa minta sa fure si sa insele… !!
      • +3 (3 voturi)    
        ,,,,,,,, (Joi, 19 aprilie 2012, 17:26)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

        Oprescu si a pierdut si oamenii care il sustineau,nimeni nu l mai vrea pe nenorocit,nimeni nu l mai vrea in capitala noastra.
  • +5 (5 voturi)    
    Concluzie dupa un pahar de votca (Joi, 19 aprilie 2012, 14:14)

    Razvan [anonim]

    Pai domn primar, daca ai fi iesit cu masina din Bucuresti ai fi vazut ca a plouat cam in tot Baraganul, de la Vin mare incoace.. Deci praf de stele in creierul matale...
    • +3 (3 voturi)    
      BANDIIIT (Joi, 19 aprilie 2012, 17:01)

      maftei [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Dupa ce ca acest bandit de Oprescu n-a facut absolut nimic in cei 4 ani la PG am vazut ca mai vorbeste si gura fara el legandu-se de PDL acum…!! Trebuie sa fie dat jos cat mai repede, altfel ne mananca maidanezii de vii, deoarece hotul asta nici macar nu a fost interesat de aceasta problema, s-a spalat pe maini si a dat-o la sectoare. !!!
  • +8 (8 voturi)    
    fuduluia (Joi, 19 aprilie 2012, 14:18)

    gigel [anonim]

    dom premar o fi uitat de vorba rominesca cu prostu care nu-i prost destul daca nu e si fudul?
    ori trebuia sa justifice mizeria permanenta din bucuresti? a preluat "teza" lui videanu, alt primar de geniu care a lansat ideea asta timpita ca deaia ie domle praf in bucuresti finca sintem in baragan. nu fiindca avem drumuri de pamint sau sparte, nu fiindcaa pamintul de pe asa-zisele spatii verzi e mai sus decit trotuarul si la fiecare ploaie se scurge pe asfalt, nu fiindca santierele n-au pic de protectie si isi pun basculante de nisip si pietris pe asfalt si masinile ies pline de noroi din santier... NU! baraganul e fatalitatea care ne inconjoara si ne sufoca in praf.
    adica praf in ochii nostri de la primarii pe care ii meritam.
  • +3 (3 voturi)    
    Primarul Plosnita! (Joi, 19 aprilie 2012, 14:31)

    Vizitiul [utilizator]

    E, praful vine de la cenusa pacientilor (alegatorilor) pe care i-a "salvat" de la civilizatie :))))
  • +3 (3 voturi)    
    Balaceanca (Joi, 19 aprilie 2012, 14:54)

    gigi kent [anonim]

    Nenea Oprescu ar fi trebuit sa fie informat pana acum cu privire la NINSORILE abundente din aceasta iarna. Ghici ciuperca unde a nins cel mai mult si de unde transmiteau toate televiziunile de stiri imagini cu nametii de peste 2 metrii. Din BARAGAN domnu' CHIRURG! A auzit el ceva cum ca prafu' vine de la campie... da' prafu vine doar cand e canicula si e lipsa mare a apa in sol.
    • +3 (3 voturi)    
      AFCERI MURDARE (Joi, 19 aprilie 2012, 17:30)

      fred [anonim] i-a raspuns lui gigi kent

      Afacerile murdare ale lui Oprescu curg: Oprescu a provocat pierderi de milioane de euro bugetului Sănătăţii. E vorba de hoţiile de la Spitalul Municipal, care în timpul guvernării PSD l-au adus în pragul disperării pe ministrul de Finanţe Mihai Tănăsescu. El a descoperit că mult apreciatul „manager“ nu a justificat, în 2002, cheltuieli de peste 157 miliarde de lei ale instituţiei pe care o păstorea. E vorba şi de ţepele date bugetului Casei Asigurărilor de Sănătate prin închirierea unui soft. !!
  • +5 (5 voturi)    
    Domnu doctor.... (Joi, 19 aprilie 2012, 15:09)

    Damocles [anonim]

    ....nu v-ati plictisit de atata gargara de cand sunteti primar? Nu cumva praful e de la lucrarile metroului din Dr. Taberei, cartier facut praf, pur si simplu de constructorii metroului?! Sa vedeti aici masacru facut printre copacii carorar le-a luat cateva zeci de ani sa creasca! Sute dintre ei au fost taiati fara mila si in mod cert fara justificare si cu siguranta nimeni nu va plati pentru asta!
  • +3 (3 voturi)    
    Oprescu a ajuns nevindecabil. (Joi, 19 aprilie 2012, 15:28)

    mircea [anonim]

    Era si pana acum ,tampit Oprescu,dar acum,se pare ca a devenit incurabil.
  • +2 (2 voturi)    
    Eroare (Joi, 19 aprilie 2012, 16:47)

    misu [anonim]

    Si eu care credeam ca praful a venit de pe insulica din Grecia, de la conac...
    Esti cam praf, bre si noi platim ca prostii praful pe care ni-l arunci in ochi de vreo 4 ani!
    S-a ales "praful si pulberea" de capitala noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 19 aprilie 2012, 16:56)

    ele [anonim]

    oprescule de pe o zi pe alta devii tot mai jalnic, mereu gasesti cate o scuza de la ce este, dar niciodata nu spui adevarul..foarte urat din partea ta..oricum ne dam seama ce fel de om esti..
  • +2 (2 voturi)    
    !! (Joi, 19 aprilie 2012, 17:31)

    anca [anonim]

    oprescu este prost rau de tot cum sa se faca de rusine spunand ca s-a speriat de udrea ?
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 19 aprilie 2012, 17:37)

    dia [anonim]

    nu cred ca exista om care se pricepe mai bn ca oprescu la scuze, el intotdeauna gaseste cate o scuza pt orice, da chiar pt orice, oricum un hot oprescu asta..
  • +2 (2 voturi)    
    !! (Joi, 19 aprilie 2012, 17:40)

    laur [anonim]

    s-au strans toate leprele la congres , toti comunistii ! astia au dus tara in jos !
  • +2 (2 voturi)    
    !!!!!!!!!!!!!! (Joi, 19 aprilie 2012, 17:41)

    razvan [anonim]

    acum o face si pe meteorologu de serviciu dupa ce in 4 ani s-a tot crezut primar…un neica nimeni ce a ingropat voit capitala
  • +2 (2 voturi)    
    @!@!@!@! (Joi, 19 aprilie 2012, 17:41)

    boris [anonim]

    o explicatie patetica ce nu-si are relevanta. Bate apa-n piua ca deobicei
  • +2 (2 voturi)    
    ^%^%%^ (Joi, 19 aprilie 2012, 17:41)

    next [anonim]

    habar n-are ce vorbeste doctoru’ … sa mai planteze copaci daca nu-i convine praful…
  • +2 (2 voturi)    
    !!! (Joi, 19 aprilie 2012, 17:45)

    karina [anonim]

    intalnirea comunistilor a avut loc , oare ce au decis ? cum sa mai fure tara ? cum sa ne ingradeasca libertatea? Pff jos USL !
  • +2 (2 voturi)    
    !! (Joi, 19 aprilie 2012, 17:51)

    inna [anonim]

    oprescu nu a facut nimic bun pt bucuresti , de ce sa il mai votam inca odata .. la ce ne ajuta ? iar sa avem strazi stricate , nedeszapezite ? ... mizerie peste tot ?
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Joi, 19 aprilie 2012, 18:03)

    alya [anonim]

    Oprescu: minciuni..hotii..escrocherii…fura de oriunde..nu a facut niciodata nimic pentru capitala..se lauda cu proiecte finalizate..care?
  • +1 (1 vot)    
    Tovasu primar........... (Joi, 19 aprilie 2012, 18:38)

    Sectia agitati [anonim]

    .........nu mai vorbi aiurea,ca ne insulti inteligenta..Ridici prafu...............
  • +2 (2 voturi)    
    !!! (Joi, 19 aprilie 2012, 18:59)

    coca [anonim]

    oprescu nu era independent ? ce a cautat la congresul usl ? mincinosu’ roade osu’ !
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 19 aprilie 2012, 19:09)

    ralu [anonim]

    oprescu asta mereu gaseste cate o alta explicatie pentru orice, acum si cu asta..nu este normal abia asteptam sa scapam de tine...
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Joi, 19 aprilie 2012, 19:50)

    alyn [anonim]

    Stie Oprescu ca praful are efect negative asupra sanatatii bucurestenilor..? Normal ca nu..el stie doar sa fure si sa insele..
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 19 aprilie 2012, 20:23)

    Mela [anonim]

    In sfarsit se apropie alegerile. Avem ocazia sa schimbam conducerea Primariei Generale. Din pacate trebuie sa il mai suportam pe acest hot pana in vara.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Joi, 19 aprilie 2012, 20:31)

    Elena [anonim]

    De oameni ca Prigoana are nevoie Primaria Generala a Capitalei. Nu de hotul de Oprescu. Acum cu capusele astea, are inca o ocazie sa fure, din fericire pentru noi si din pacate pentru el, este ultima lui ocazie!
  • +2 (2 voturi)    
    : (Joi, 19 aprilie 2012, 20:39)

    Cosmin [anonim]

    Oprescu nu a facut mai nimic in astia 4 ani in care a fost in fruntea primariei generale a capitalei. De ce l`ar mai vota populatia bucurestiului?
  • +2 (2 voturi)    
    Atat poate Oprescu (Joi, 19 aprilie 2012, 21:16)

    Anda [anonim]

    Atat poate Oprescu ! Nu avem la ce sa ne asteptam din partea lui !De ce ii cereti atat de mult !El doar ne vorbeste despre praf ,nu va asteptati sa faca ceva pentru ca nu a facut nimic pana acum doar ne-a vorbit despre diverse lucruri ,diverse proiecte … !
  • +2 (2 voturi)    
    Ceata persista (Joi, 19 aprilie 2012, 21:17)

    sorina [anonim]

    Maine poimaine Oprescu se va lua si de ceata care persista in mintea lui!
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Joi, 19 aprilie 2012, 21:42)

    alexa [anonim]

    Oprescu ca in totdeauna are scuze pentru toate..a zis ca rezolva problema maidanezilor..nu a facut nimic..acum este problema capusilor si prafului…sigur nu o sa rezolve nici aceste 2 probleme..si o sa-si caute scuze…
  • +2 (2 voturi)    
    se bat cap in cap (Joi, 19 aprilie 2012, 22:53)

    mihai [anonim]

    Ptr dl Oprescu: cum sa vina din Baragan daca ploua ? praful nu se ridica cand ploua afara.

    Ptr ANM: daca la noi a ajuns atata praf, sa inteleg ca Libia, Egipt au fost sterse de pe fata pamantului de aceasta furtuna? SI apoi, nu cumva trebuia sa ne anuntati INAINTE, nu DUPA producerea evenimentului ?

    Ptr Hotnews: va rog sa culegeti probe cu acest praf si sa ii faceti analize de laborator. O sa fiti surprinsi de cate metale grele se afla in el.

    Ptr toti: chemtrails!
  • +1 (1 vot)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:05)

    diana [anonim]

    As propune o lege speciala pentru Oprescu sa fie batut cu pietre la Universitate pentru tot ce a facut bucurestenilor, ne-a furat cu nerusinare, nesimtirea lui nu are limite sper sa fie pedepsit pentru toate hotiile facute in primarie.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:13)

    strat [anonim]

    oprescu a devenit atotcunoscator a studiat almanahe alaturi de venghele !
  • +1 (1 vot)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:28)

    iulica [anonim]

    oprescule eu zic sa gasesti o solutie sa furi bani si din praf !
  • +1 (1 vot)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:30)

    marius [anonim]

    ca de obicei el se pricepe la tot si in acelasi timp la nimic , stilul a la Romania !
  • +1 (1 vot)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:33)

    doru [anonim]

    oprescule poate pieri si tu odata cu tot cu praful din sahara / baragan !!
  • +1 (1 vot)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:37)

    Liana [anonim]

    intrebare intrebatoare care este diferenta dintre oprescu si praf ? haha niciuna !
  • +1 (1 vot)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:43)

    florina [anonim]

    propunerea mea ar fi ca oprescu si toti colegii lui uslisti sa puna man ape matura sis a curete orasul !
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:16)

    ruxandra [anonim]

    nu imi place de nici o culoare de asta , il strica si fata si creierul si tot , tot . ne-am saturat de el !
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:08)

    lucia [anonim]

    lol ma mir cum de nu a spus ca praful a aparut din vina lui basescu ! L-as fi crezut in stare !
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:13)

    zorro [anonim]

    agarici poc asta nu a fost si nici nu va fi in stare de nimic in loc sa se gandeasca cum sa faca ceva bun pt bucuresti in ultima speta, el sta sa alerge dupa cai verzi pe pereti !