Dmitri Rogozin dezminte informatiile legate de amplasarea unui radar in Transnistria. "Bucurestiul este ingrijorat"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:40 Actualitate | Esenţial


Informatiile despre intentia Rusiei de a amplasa o statie radar in Transnistria sunt lipsite de orice fundament, a declarat vicepremierul rus insarcinat cu complexul militaro-industrial, Dmitri Rogozin, citat de agentia RIA Novosti.

"Nu avem asemenea proiecte. Un ministru a inventat, in timp ce ministrul a interzis", a scris, pe contul sau de Twitter, Rogozin, care este si reprezentant special al presedintelui Rusiei pentru Transnistria.

Acesta sustine ca Romania este ingrijorata de aceste zvonuri.

"Bucurestiul este ingrijorat de amplasarea unui radar in Transnistria. Mai intai au gazduit o baza miliara americana si acum fiecare barfa jurnalistica ii face sa se incrunte", a sustinut acesta.

Romania a acceptat sa gazduiasca, incepand cu 2015, rachete interceptoare SM-3, in cadrul proiectului noului scut de aparare antiracheta al Statelor Unite.

Potrivit unor surse din anturajul presedintelui rus
, citate marti de Nezavisimaia Gazeta, Moscova ar putea amplasa la Tiraspol sistemul de radar Voronej, ca raspuns la scutul antiracheta in Europa si ca o contrapondere la bazele NATO din Romania.


Citeste mai multe despre   


















1490 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu trebuie data importanta media unui rusnac (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:55)

    Eneas [anonim]

    mai mult decat Danielei Crudu!cand auzim de companii rusesti,de interese rusesti,astea sunt vaxuri pentru Romania, trebuie sa va ganditi ca ,mai devreme,mai tarziu Rusia va avea probleme mari cu” modul de viata rusesc”pe care nu il doreste nimeni!au torturat si vor tortura Moldova ,le sta in fire, rusii fiind tatari la baza,care nu sunt ovrei.....asta e soarta,,vecinii si fratii nu ii alegi.....
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 20:41)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Acest rusnac este vice-premierul rus in persoana si ministrul armamentului (sau munitiei, ceva similar) posesor al unui simt al umorului mai special.
      Despre ministrul apararii moldovean a afirmat:
      "În primul rând, nu avem planuri de a instala în regiunea transnistreană nicio staţie radar. În al doilea rând, oare Ministerul Apărării va strânge ameninţător din sprâncenele groase la fiecare zvon din presă?"
      • 0 (0 voturi)    
        il admiri pentru bancurile proaste? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 22:21)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dan

        e modelul tau in viata?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:38)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Nu-l admir si nici nu ma amuz, doar il iau in serios in masura in care ar putea (si poate) sa-mi intrerupa eroticul "romanian dream".
  • 0 (0 voturi)    
    Nici noi suntem fecioare neprihanite (Miercuri, 18 aprilie 2012, 20:53)

    Mokele [anonim]

    Lasand la o parte instalatiile americane de la Deveselu, inca de acum un an a intrat in functiune ultramodernul radar de tip High Frequency Surface Wave Radar(HFSWR) asezat pe plaja de la Corbu. Locul unde va fi instalat al doilea e inca un mister.
    Au fost cumparate de la Raytheon si sunt perfecte pentru supravegherea flotelor ruse si ucrainiene de la Marea Neagra.
    • 0 (0 voturi)    
      Fecioare neprihanite? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 21:23)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mokele

      Nu este vorba despre "ochi pentru ochi" ci in primul rand ca o politica proprie de securitate a Romaniei este folosita ca contra-argument in relatiile directe Rusia-Moldova, iar in al doilea rand evident, se intentioneaza o provocare directa a Romaniei, intr-un context mult mai amplu cel al diferendului Transnistria.
      Romania nu este capabila sa-i ajute direct pe fratii moldoveni (sau nu vrea, chiar nu-mi explic) in schimb chiar si indirect...prin absenta, neimpliare sau raspunsuri gresite poate usor provoca deservicii acelorasi frati moldoveni.
      "Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma pot feri" e perfect aplicabil.
  • 0 (0 voturi)    
    da un semn! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 21:23)

    VANIA [anonim]

    Avem nevoie de oameni ca tine.
    Iliusin
  • 0 (0 voturi)    
    franceza mea e cam ruginita de cand m-a expulzat (Joi, 19 aprilie 2012, 1:01)

    t [anonim]

    Sarkozy pt ca cerseam,dar cred ca zice- un jurnalist a inventat-nu ca un ministru a inventat.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 19 aprilie 2012, 1:06)

    6 [anonim]

    Iisus ma iubeste!