Credinta in Dumnezeu este in declin in intreaga lume, cu exceptia Rusiei, Sloveniei si Israelului. Cei mai multi atei, in tarile scandinave - studiu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:30 Actualitate | Esenţial


Filipinezii sunt poporul cel mai credincios din lume, spre deosebire de scandinavi si de locuitorii din fostele tari ale blocului comunist, potrivit unui studiu al cercetatorilor americani care noteaza ca, cu cat o persoana este mai in varsta, cu atat crede mai mult in Dumnezeu, relateaza AFP.

Tarile in care oamenii cred cel mai mult in Dumnezeu sunt adeseori catolice. La acestea se adauga Statele Unite, Israelul si Cipru, potrivit raportului universitatii din Chicago (NORC) "Credinta in Dumnezeu in timp si pe tari", bazat pe studii internationale realizate in 30 de tari in 1991, 1998 si 2008. Romania nu a fost cuprinsa in acest studiu.

Aproximativ 94% dintre filipinezi sunt credinciosi, urmati de chilieni (88%) si americani (81%), fata de doar 13% dintre germanii din fosta RDG si 20% dintre cehi.

Potrivit acestui studiu, tarile cu cei mai multi atei sunt cele scandinave si cele ale fostului bloc estic (cu exceptia Poloniei). Cea mai mare proportie de atei se intalneste in randul germanilor din fosta RDG (59%), care nu au crezut niciodata in Dumnezeu.

Credinta in Dumnezeu este in declin in intreaga lume, cu exceptia Rusiei, Sloveniei si Israelului.

In schimb, credinta este mai mare la persoanele in varsta. In media, 43% dintre oamenii in varsta de 68 de ani sau peste sunt siguri ca Dumnezeu exista, fata de 23% in randul persoanelor cu varste de 27 de ani sau mai tinere.

"Cea mai mare crestere survine dupa 58 de ani. Aceasta sugereaza ca, odata cu apropierea mortii, credinta creste", comenteaza autorul studiului, Tom W. Smith.

In Statele Unite, 54% dintre tineri sunt siguri de existenta lui Dumnezeu, fata de 66% in randul persoanelor in varsta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13256 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Pe undeva este normal! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:03)

    traian [anonim]

    Personal cunosc situatia din nordul Europei si cam asa este! despre credinta romanilor ar fi multe de discutat,multi confunda mersul la biserica cu credinta,in rest nu prea au treaba decat la necaz cu Sefu Mare...
    Nu mi-e ,totusi,foarte clar daca ne raportam la credinta sau la relatia mai mult sau mai putin stransa cu structurile bisericesti,ca nu-i acelasi lucru!
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine lipsa, decat o credinta falsa... (Joi, 19 aprilie 2012, 11:55)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui traian

      in Dumnezeu, asa cum are romanul.
      Exemplul tipic la noi este Becali, care ridica ipocrizia si fatarnicia la rang de sport national, si il mai ia si pe Dumnezeu ca paravan si martor.
      Culmea este ca nimeni dintre crestini nu are curajul sa-i spuna adevarul. N-o fi avand si el un duhovnic care sa-l mai lumineze??
      Dumnezeu nu se uita la "predicile" lui, sau la crucile si pomenile pe care le face, cand e vorba de mantuire. Becali inca mai crede ca si Dumnezeu poate fi "premiat" ca sa ajunga in cer. Prin asta face cel mai mare deserviciu credintei crestine.
      Rusine BOR ca incasati "premiile" de la Becali si de la altii, si nu spuneti adevarul. Dumnezeu sa va judece pentru ce ati produs in tara asta: Un popor de farisei si falsi crestini, de care rad si fug oamenii de pe margine, care altminteri ar veni la Dumnezeu.
  • -18 (36 voturi)    
    va continua (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:12)

    Denoro [utilizator]

    Raspandirea ateismului, in special in Europa, va continua. Inca destul de multa vreme. Si implicit, numarul celor care cred in Dumnezeu (ma refer in Dumnezeul din Biblie, nu in Dumnezeii pe care multi si-i "inventeaza") va scadea mult in anii ce vin.
    Pana intr-un punct. Un punct traumatizant al istoriei, cand Dumnezeu va fi singurul lucru ce ne va putea salva. Dar pana atunci vom continua, din ce in ce mai aroganti si mai agresivi, acest mars al ateismului, al mortii si al uciderii spiritului.
    Dragii mei atei, Fukuyama (cautati pe "guagla", nu imi incape in acest comentariu sa scriu cine a fost aces Fukuyama), in 1989, spunea ca democratia liberala este punctul forte al evolutiei ideologice al omenirii, constituind astfel, sfarsitul istoriei. O expresia ce a ramas celebra, "sfarsitul istoriei". Nimic mai fals: cea mai firbinte parte a istoriei, abia incepe. Si ca sa parafraze o celebra nulitate locala, "stati pe aproape sa vedeti, caci nici nu stiti ce pierdeti".
    • +9 (17 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:06)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      nu crezi ca este mai civilizat sa respecti si sa accepti diferentele altor oameni? Inclusiv cele culturale si de ce nu religioase.
      Si in Biblia mentionata in textul tau este facut aluzie printre altele la toleranta si iubirea aproapelui.
      Altfel spus relatia dintre un individ ca si tine de altfel si divinitatea in care acesta crede trebuie sa fie una intima nu transformata in propaganda si impusa si altora.
      Lasa-i pe toti sa creada in ce vor....si ce ii ajuta pe fiecare sa se simta si sa fie oameni mai buni, fara sa incerci sa iti impui credinta amenintand cu apocalipse si suferinte eterne.
      Cinevea poate fi un om bun si fara sa fie ghidat de aceleasi principii ca ale tale.
      • +2 (16 voturi)    
        Crezi tu! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:43)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Sunt curios despre care bibllie vorbestu tu!? Pentru ca in vechiul Testament Dumnezeu este razbunator, ochi pentru ochi, cere sacrificii in sange si isi testeaza mereu poporul cu tot felul de teste, gen (ia sa vedem daca ma iubesti, omoara-ti copilul). Mai mult decat atat, Divinitatea din V.T. nu prea tine la amestecarea sangelui si are un popor ales. hmmmm. Lucrurile se schimba putin in noul testament dar tot avem parte de discriminari. Impotriva prostitualelor, si a homosexualilor si nu in ultimul rand ......IMPOTRIVA FEMEII !!!
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:43)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          vorbesc despre biblia aia alcatuita din cele 2 testamente, dar isus apare doar in NT.
          deci... nu vad cu ce am gresit intr-un cat NT (cu isus personaj principal) este inclus in biblia de care mentionam.
          am gresit cu ceva in ce am zis?
            #showComment() #showComment()
        • +4 (4 voturi)    
          Chiar asa? (Joi, 19 aprilie 2012, 8:09)

          Cornel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Omule ia si citeste Ioan cap. 8, din Biblia aceea in care spui ca avem parte de discriminari:

          1 Isus S-a dus la Muntele Măslinilor.
          2 Dar dis-de-dimineaţă a venit din nou în Templu; şi tot norodul a venit la El. El a şezut jos şi-i învăţa.
          3 Atunci cărturarii şi fariseii I-au adus o femeie prinsă în preacurvie. Au pus-o în mijlocul norodului
          4 şi au zis lui Isus: „Învăţătorule, femeia aceasta a fost prinsă chiar când săvârşea preacurvia.
          5 Moise, în Lege, ne-a poruncit să ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu, dar, ce zici?”
          Lev 20.10; Deut 22.22;
          6 Spuneau lucrul acesta ca să-L ispitească şi să-L poată învinui. Dar Isus S-a plecat în jos şi scria cu degetul pe pământ.
          7 Fiindcă ei nu încetau să-L întrebe, El S-a ridicat în sus şi le-a zis: „Cine dintre voi este fără păcat să arunce cel dintâi cu piatra în ea.”
          Deut 17.7; Rom 2.1;
          8 Apoi S-a plecat iarăşi şi scria cu degetul pe pământ.
          9 Când au auzit ei cuvintele acestea, s-au simţit mustraţi de cugetul lor şi au ieşit afară, unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni, până la cei din urmă. Şi Isus a rămas singur cu femeia, care stătea în mijloc.
          Rom 2.22;
          10 Atunci S-a ridicat în sus; şi, când n-a mai văzut pe nimeni decât pe femeie, Isus i-a zis: „Femeie, unde sunt pârâşii tăi? Nimeni nu te-a osândit?”
          11 „Nimeni, Doamne”, I-a răspuns ea. Şi Isus i-a zis: „Nici Eu nu te osândesc. Du-te, şi să nu mai păcătuieşti.”)
            #showComment()
      • -4 (12 voturi)    
        esti complet pe langa comentariu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:14)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Nu te supara, dar ce legatura are ce am scris eu cu ce mi-ai raspuns tu? Binenteles ca respect dreptul celorlalti de a nu crede, binenteles ca nu pot sa-i fortez sa creada in ceea ce cred eu. Treaba asta sta tocmai in chintesenta crestinismului. Si, tot conform crestinismului, daca eu ma consider cumva superior ca eu cred si altul nu, apoi e automat pacatul trufiei. Al meu, nu al ateului. Si nici macar n-am dreptul sa judec eu ca ce va pati ateul dupa moarte fiindca nu e crestin: chiar nu e treaba mea!
        Eu ma refeream strict la mersul actual al lumii si ca, in deceniile ce vin, vor veni evenimente care va schimba dramatic procentajul crestinilor. E vorba de istorie si de realitate. Gandeste-te acum 2000 de ani cine naiba se gandea ca fabulosul imperiu roman se va prabusi complet, iar crestinismul care era propagat de o mana de oameni, vanati si ucisi ca sobolanii, se va impune?
        Dar nici prin gand nu mi-a trecut ca cineva si-ar fi putut inchipui ca acele evenimente vor fi cumva o fortare a ateilor de catre crestini sa se reconverteasca. Nici poveste! Chiar trebuie sa precizez orice lucru care e de la sine inteles?
        NU BISERICA VA FUGI DUPA ATEI, CI ATEI VOR FUGI LA BISERICA!
        Toate au un rost in lumea asta, nimic nu e intamplator.
        • +8 (14 voturi)    
          .... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:06)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

          ca ateu...sau agnostic poate ar fi mai corect spus ma deranjeaza profetiile amatoare ale unora care imi spun ca o sa ajungem cu toti rau pt ca nu impartasim credintele promovate biserica X sau Y.
          Apropo... acum 2000 de ani... crestinismul abia aparea. Era normal sa nu aiba multi adepti imediat.
          Acum sa stii ca alte religii aduna mult mai multi adepti decat crestinismul. deci... daca e sa vedem ce religie s-a impus pe omenire... crestinismul nu e pe loc fruntas.
          Spui ca nu judeci dar ameninti cu vremuri grele pt cei ce nu sunt crestini drepti. Lucrurile astea ma deranjeaza oarecum.
          Apropo de istorie... Horus, Tiamat si multi alti zei ai unor culturi apuse... au aceleasi similitudini cu Iisus: moarte prin crucificare/inviere dupa 3 zile..profetii etc. si sunt mult mai vechi de 2 milenii.
          Asta apropo de istorie si realitate...
          Cat despre executii, aminteste-ti de cruciade, inchizitie... tot istorie.
          Poti fii un om bun si fara sa fii crestin.
          Aristotel spunea ca filozofia il ajuta in viata pentru ca ...el face de buna voie ceea ce altul face de frica legii.
            #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
      • -5 (9 voturi)    
        :))) (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:15)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Si ti-am dat si un plus, ca mi-a placut cum ai scris, desi ai fost complet pe langa subiectul comentariul meu.
  • +5 (33 voturi)    
    Articol neprofesionist (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:16)

    Petru [anonim]

    Buna ziua,

    Cum sa afirmi "credinta este in declin IN INTREAGA LUME" cand in studiu nu sunt prinse decat 29 de tari si lipsesc continente intregi precum America de Sud si tari precum India si China.
    Aruncati cu vorbe aiurea doar de dragul de a cita "surse".
    In plus, credinta nu poate fi cuantificata. Corect este sa scrieti "persoane care se declara credincioase".
    Credinta este reflectata de faptele noastre si nu de raspunsul la un chestionar.
    A fi credincios, precum spunea si Parintele Arsenie Boca, inseamna ca pe primul loc in viata ta sa fie Dumnezeu, mai presus de parinti, copii, faima, confort si orice altceva.
    • +3 (17 voturi)    
      sa se dea cate putin sa ajunga la toti (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:52)

      23 cm de credinta [anonim] i-a raspuns lui Petru

      Probabil ca ma insel dar cred ca daca iti pui familia pe locul 2 urmatorul pas este sa ... [sarcasm] deschizi cutii de bere agitate in public,sa fie cat mai multi stropiti [/sarcasm]
    • +9 (25 voturi)    
      interesant (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:11)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Petru

      interesant ca pomenesti si popa arsenie boca. trebuia sa ne spui si ce tampenii delira despre sarcina, fii antena
      "Dacă părinţii i-au tulburat tocmirea cu fărădelegea desfrânării, aceasta se va întipări într-însul cu tărie mare. Iar când se va naşte, până nu ajunge să priceapă, se va juca cu sora de-a mirele şi mireasa, şi încă de Ia 7 ani.
      Mai târziu, va cerca la dobitoace, sau se va deda la curvie cu mâna, pe urmă curvie în regulă, patimi care îi vor omorî milioane de celule nervoase"
      • -6 (12 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:43)

        Petru [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

        D-le Pantalon, ai fi putut vorbi sau gasi sfaturi pentru inima si suflet si nu de la nivelul pantalonilor.

        "Un suflet zbuciumat de vârtejul patimilor şi al urii, nu poate primi sămânţa harului şi nici pe Hristos în Sfânta Taină."
        "De aceea mult se luminează puterea minţii printr-o inimă liniştită. Iar un suflet drept, e semnul bucuriilor nesfârşite."
        Nu am afirmat ca tot ce a spus Parintele este drept sau usor "digerabil", insa cred ca a fost un Om al lui Dumnezeu.
      • +4 (10 voturi)    
        ha ha ha (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:46)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Nu stiu de unde ai dezgropat chestia asta dar ....e tare. ... :))
      • -7 (13 voturi)    
        da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:53)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Monahul Arsenie Boca nu delira absolut deloc,tu delirezi enorm,dar ce tamp isi da seama ca in oglinda este chiar el?Acesta a fost un om de mare cultura,un filozof al sufletului si acestea nu ai cum sa le pricepi tu,un biet ignorant.Ceea ce spunea el cu multi ani in urma citesti si auzi zilnic in mass media,si chiar mult mai multe.Ia aminte la oameni ca el,poate se va intampla o minune si cu tine!Daca esti ateu(tu nici macar ateu nu esti,ci ,iarta-ma,esti tamp),e dreptul tau,lasa-ne si pe noi,astia fraierii sa fim crestini si sa-l credem pe "delirantul"Arsenie Boca!Cred ca parintii unora ca voi au incercat la dobitoace!
        • +3 (11 voturi)    
          ignorant (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:54)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Faptul ca spiritul tau slab accepta patroni spirituali dusi cu pluta nu te indreptateste sa jugnesti parintii cuiva sau sa faci pe cineva tamp. Ca tu dai dovada de un psihic labil nici macar nu tine de peiorativ ci de patologic.
          Un spirit slab nu stie decat sa jigneasca si sa copieze ideile altuia, oricui. Tu te numesti om religios dar ridici in slavi un alt om in acelasi timp iti calci in picioare liberul arbitru. Iti acoperi ideile putine si fixe cu alte idei, la fel de putine si la fel de de fixe...dar al altuia...
            #showComment()
        • 0 (4 voturi)    
          .... (Joi, 19 aprilie 2012, 10:23)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          in lipsa argumentelor iti raman doar insultele.
          Ce spune asta despre tine si punctul tau de vedere?
            #showComment()
  • +1 (15 voturi)    
    DAK NU E ROMANIA (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:18)

    Anonymus [anonim]

    nush ce relevanta are studiu.... oricum daca faci un studiu despre asa ceva tre sa iei fiecare tara crestina.... Mai bine nu faci daca nu esti capabil..... deci datele nu sunt realistate in totalitate
  • +16 (40 voturi)    
    e si normal (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:24)

    Nelu Chelu [anonim]

    Tendinta fireasca este de trecere de la omul religios la omul ateu. Credinta in zei e ceva ce tine de copilaria si adolescenta umanitatii (adica antichitate si evul mediu). Acum umanitatea ajunge la maturitate si evident ca nu mai are nevoie sa creada in mosi craciuni si zane si ingerasi.

    Practic in zorii umanitatii de la politeism se va ajunge in secolele urmatoare la zero teism sau hommo atheus.

    E normal si e corect sa fie asa.
    • -8 (22 voturi)    
      Lumineaza-ma ! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:37)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui Nelu Chelu

      "Tendinta fireasca este de trecere de la omul religios la omul ateu. Credinta in zei e ceva ce tine de copilaria si adolescenta umanitatii (adica antichitate si evul mediu). Acum umanitatea ajunge la maturitate si evident ca nu mai are nevoie sa creada in mosi craciuni si zane si ingerasi."


      Adicatelea evreii care au dat o droaie de premii Nobel sunt un popor foarte credincios , conform studiului
      Iara prostimea planetei e atee.Sau pe cale sa devina !
      Ceva scartaie cand spui ca ateismul e dovada maturitatii ! Rau de tot ! -:)

      Sau chestia cu actrita Sarah Silvermann si vanzarea Vaticanului se reia sub alta forma (studiu stiintific) ?
      • +5 (15 voturi)    
        evreii si desteptii (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:54)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

        Fara a fi tendentios in afirmatii sau xenofob...evreii sunt un alt soi de neam si nu seamana cu nici o alta natiune. Comunitatea inchisa - in lupta de supravietuire ca popor a impus niste modele comportamentale axate pe o "suprematie intelectuala". Ei intotdeauna s-au considerat superiori altor natiuni si si-au crescut copiii in asa fel incat sa demonstreze, intelectual, aceasta diferenta. Altfel nu ar fi rezistat pana acum. Religia, in acest caz, are caracter tangential - de liant national si nu trebuie vazuta ca o cauza directa a inteligentei aparente.
        • +8 (16 voturi)    
          iar despre evrei... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:06)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

          Evreii nu sunt un popor "ales" decat in imaginatia lor, si nici macar aici nu sunt originali.
          Obsesii din astea cu locul special pe care-l ocupa in lume mai au si chinezii ("imparatia de mijloc" intre oameni si zei), japonezii, polinezienii etc.
          Si in general cam toate culturile care au ramas neintrerupte si fara schimbari si schimburi majore de la inceputul lor se cred buricul pamantului si cred ca lumea a fost inventata pentru ele. Lucru valabil si pentru majoritatea triburilor aflate inca la nivelul neoliticului.

          Evreii au tot atat de multi "destepti" ca si alte neamuri, eu nu cred in nici un determinism genetic.
          Dar avantajul lor a fost ca timp de 2000 ani in diaspora au fost o cultura esential urbana, cu profesii liberale (medici, bancheri, comercianti, muzicieni etc) si mai ales cu un grad de alfabetizare foarte ridicat.
          Cuceririle lor culturale nu au fost aduse de pastorii de capre di Palestina sau de evreii sefarzi din Etiopia, ci de evreii din ghetourile din Europa, America etc.

          Eu cred ca religia nu are doar un caracter tangential - una dintre obligatiile lor religioase e cunoasterea Bibliei si recitarea Torah, ceea ce impune alfabetizarea.
          La noi religia ne-a impus doar sa pupam poala popii si moastele Sf. Parascheva si sa ne uitam pe icoane si peretii de la Voronet, asa de frumos pictati pentru taranii analfabeti.
          Si vad ca inca urmam cu entuziasm preceptele astea religioase...
            #showComment() #showComment() #showComment()
        • -1 (3 voturi)    
          da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:13)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

          In mare parte adevarat si accept aceasta constructie de logica decat aberatiile unor rataciti ai vietii!
        • +3 (3 voturi)    
          Foarte tare "analiza" (Joi, 19 aprilie 2012, 12:04)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

          Incearca si tu sa te consideri superior, sa vezi daca iti da cineva vreun premiu Nobel pentru asta.
      • +3 (13 voturi)    
        lumineaza-te cu lanterna (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:33)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

        Ar trebui sa te uiti prin statisticile americane legate de inchisori. aproximativ 98% dintre parnaisti cred si sunt foarte religiosi. Restul sunt atei.
        • +2 (6 voturi)    
          da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:10)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Palax

          Stimabile,chiar nu-ti dai seama ce enormitati spui? 1)A fi religios nu este relevant.Musulmanul este religios dar omoara fara scrupule,alta religie:2)Crestinismul este alta religie cu alte concepte,lucruri pe care nu le deosebesti,nu te supara:3)Cum poate fi un criminal crestin,chiar sa spunem religios? Pana la urma cazi in ridicol lasand sa se inteleaga ca oamenii iubitori de Dumnezeu sunt toti in puscarie!Culme prostiei:ateii se tem de Dumnezeu si nu comit crime!Cred ca acum ai venit din Australia si cum acolo este caldura mare...
        • +2 (2 voturi)    
          Lanterna ta nu are baterii (Joi, 19 aprilie 2012, 12:11)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Palax

          Ce inseamna pentru tine "religios"? Pentru aia din puscarie ce o insemna? De la ei iti iei tu definitiile?
      • +1 (9 voturi)    
        Te luminez eu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:47)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

        Tu nu poti face diferenta intre:
        - religia evreiasca
        - Israel (si evrei care traiesc acolo si care au fost inclusi in studiu)
        - cei care sunt de etnie (origine) evreiasca dar care pot trai in vreo 100 de tari.

        Studiul ala cita niste numere pentru Israel. Ai idee cati, din aia aproape 200 de evrei care au luat Nobelul au/aveau cetatenie iesraeliana ? Vreo 9 -10. Iar din aia cel putin vreo 6 sunt atei sau agnostici ... la fel ca si cele mai mari genii care s-au nascut din randul evreilor (si al oamenilor) : Richard Feynman (ateu) si Albert Einstein (agnostic).

        Asa ca data viitoare incearca sa nu mai amesteci masele (cel mult mediocre, in orice natiune) cu elitele intelectuale. Religiozitatea va fi intotdeauna mult mai mare in cadrul primei categorii
        • +1 (3 voturi)    
          Pe tine cine te lumineaza? (Joi, 19 aprilie 2012, 10:59)

          Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui mvr

          1. N-am intalnit pana acum evreu prost.

          2. Majoritatea "elitei intelectuale" e formata din evrei. In stiinta, finante, cinematografie, etc. etc. Sunt varfuri in majoritatea domeniilor. Si in bine si in rau, dar asta e o alta discutie. Oare unde erau acum daca nu erau 6 milioane din ei omorati de nazisti. Ca sa nu mai amintesc si de cati au fost omorati in alte epoci.

          Cam ce concluzii tragi tu de aici? Incearca sa judeci obiectiv niste date, nu dupa cum iti convine.

          In cazurile astea, ce au toti in comun? Factorul determinant a fost cetatenia? Sau ca au fost agnostici?

          E interesant de vazut cum au fost formati si educati de-a lungul mai multor generatii.

          Educatia din copilarie are efecte de mare durata, chiar daca la maturitate omul isi schimba optiunile. Pana la urma suntem definiti mai mult de ceea ce facem, de cum ne comportam, decat de declaratiile pe care le facem.

          Faptul ca o natiune atat de mica, de atacata si de persecutata de-alungul istoriei, a supravietuit si e in elita mondiala (nu spun ca asta e neaparat ceva bun), nu iti da de gandit?
            #showComment() #showComment()
    • -5 (15 voturi)    
      Alternativa (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:45)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui Nelu Chelu

      Alternativa unui om care nu este credincios,sau devine ateu este evidenta.Devine satanist.Pentru ca satanist este si cel care caruia nu ii place credinta in DUMNEZEU,nu ii place Biblia,sau le ignora,sau le reneaga.In rest tendinta fireasca este sa ignori studiile si concluziile lui nelu chelu.E normal si corect asa.
      • +2 (10 voturi)    
        ....bravos natiune... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:49)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

        rationament demn de ev mediu.
        ori cu noi...ori impotriva noastra.
        deci dupa tine oricine este budist, taosit, islamic, iudaic, hindus etc... este de fapt...satanist .
        Logica de ciuperca!
        • -2 (6 voturi)    
          da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 18:58)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          Evul mediu este perioda cea mai stralucita a culturii umane,numai un neica nimeni nu cunoaste acest lucru.Cred ca unii dintre noi traim acum in plin ev mediu in ceea ce priveste gandirea,logica gandirii.Si mai este ceva ce multi ignora:studiul scripturii(bibliei).Ei discuta fara sa studieze "obiectul".Sunt gata sa discut cu oricine a studiat biblia si pleaca de la conceptul ca nu o neaga si nici nu e convins de adevarul ei.Vreau argumente,argumente pe care sa le poti sustine,care sa treaca prin filtrul mintii tale.VIno,te astept si dupa puterea mea ma voi stradui.
            #showComment() #showComment()
        • +3 (5 voturi)    
          Nu citesti,dar comentezi (Miercuri, 18 aprilie 2012, 22:38)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          Biblia nu este nici a budistilor,nici a taoistilor,a islamicilor,sau hindusilor.In rest e greu cu dislexia.
      • 0 (10 voturi)    
        deci Budha sau Mahatma Gandhi (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:53)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

        Deci Budha, Mahatma Gandhi sau Einstein...au fost satanisti, dupa capul tau.
        Penibil !
        • +1 (5 voturi)    
          Ai un comentariu penibil (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:11)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Raspunsul meu avea alta semnificatie de cat "traducerea ta'".Raspunsul la o lipsa a credintei a unui ateist nu poate duce decat la satanism.Nu exista decat doua cai.Crezi sau nu crezi.Il slujesti pe DUMNEZEU,sau celui impotriva lui DUMNEZEU.De unde ai dedus ca Budha,Gandhi,Einstein au fost satanisti?.Au fost ei catalogati de mine sau de altcineva satanisti ?Einstein putea spunea ca altcineva joaca zaruri si nu DUMNEZEU.Au fost ei atei?Au fost ei cei care au ignorat sau renegat Biblia ?
            #showComment()
      • +5 (9 voturi)    
        Esti amuzant... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:54)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

        Hai sa-ti spun unde gresesti....Satana in credinta populara reprezinta raul, nu? Adversarul binelui....adversarul lui Dumnezeu, corect?
        Ce serviciu ii aduc eu Satanei...daca in acelasi timp cu lipsa mea de credinta, eu ma comport ca un om civilizat, cu o tona de bun simt si am de cele mai multe ori ganduri destul de pasnice? Practic...daca am elimina credinta propriu-zisa, as putea fi catalogat ca un "dumnezeist" autentic, nu? Atunci cum sunt eu satanist?....cum sunt eu un om rau? De ce?
        Vezi tu...tipul asta de gandire "ori cu noi, ori impotriva noastra" e destul de limitat si fara sens, chiar prostesc daca e sa fiu sincer.
        Cum spunea si Traian in primul post...toate povestile astea apartin trecutului.... Sunt prea invechite, expirate si stupide. Daca voua va place sa credeti intr-un mambo-jambo adunat in timp din diverse culturi....e alegerea voastra si v-o respect, insa ma astept sa fiu tratat la fel...pt ca traim in 2012 si nu pe vremurile cand erai ucis daca nu credeai in dumnezeul agreat de conducere la acel moment.
        In alta ordine de idei...problema mai grava e ca din banii nostri ai tuturor, dar exclusiv din vina voastra....un grup destul de mare de oameni (BOR) au format un fel de stat in stat...o mafie foarte bine organizata ce suge bugetul de stat, si nu numai, de zeci de milioane in fiecare an, iar prin evaziunea facauta de acesti domni....la fel, se pierd zeci de milioane... De proprietatile vandute unor diversi....aflate initial in proprietatea BOR, nici nu vreau sa mai vorbesc.

        "Crede si nu cerceta".... HA!
        • +2 (4 voturi)    
          Finalul comentariului tau spune totul (Miercuri, 18 aprilie 2012, 22:59)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Nicaieri nu spune in Biblie;crede si nu cerceta.Asta dovedeste ca faci comentarii in necunostinta de cauza,a unui novice ce discuta o susanea pe la colturi .Ba din contra;Potrivita ar fi sintagma crede si cerceteaza, care se apropie intrucatva de "CAUTA SI VEI AFLA" (Matei 7, 7).Insasi definitia credintei, ca relatie sau raport liber, constient, eficient si suficient dintre om si DUMNEZEU sugereaza aspectul de permanenta cautare reciproca dintre un eu-finit si Un Tu-infinit.
        • +2 (2 voturi)    
          Esti pueril... (Joi, 19 aprilie 2012, 12:19)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Dupa ce criterii te evaluezi tu ca esti om bun sau rau?

          Intr-adevar, toate "povestile" astea apartin trecutului, acum nu se mai aplica, pentru ca acum toti oamenii sunt intelepti, buni, altruisti, blanzi, impaciuitori, milosi, sanatosi, incoruptibili, nemuritori etc.
      • +2 (8 voturi)    
        gresesti... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:02)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

        Negand Dumnezeul negi si Satana....cum poti vorbi atunci de satanism?
        Cum este sa fii intr-atat de egoist si egocentrist incat sa poti afirma ca religia ta este cea corecta? Milioanele de iudei, musulmani, budisti, protestanti, musulmani...sunt doar niste idioti care isi dedica singura lor viata unor idealuri gresite? Iar noi, care din pura intamplare ne-am nascut aici (pentru ca altfel tu te rugai lui Buddha acum, daca nu te nasteai aici) avem acces la cel mai pur adevar posibil. Chiar mintea voastra nu cuprinde acest adevar? Daca te nasteai la Mecca acum erai musulman si injurai de mama focului tot ce inseamna crestin? Nici macar nascut...daca te adopta o familie indiana acum aduceai ofrande lui Buddha? Cum e sa fii atat de limitat si de infricosat?
        • -1 (5 voturi)    
          Sunt convins ca nu stapanesti subiectul (Miercuri, 18 aprilie 2012, 22:47)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

          Sunt convins ca nu stii subiectul,dar comentezi.Caracterul Unic al BIBLIEI,UN DUMNEZEU Unic,ISUS CRISTOS Unic,face din crestinism nu numai o religie deosebita,dar si o religie unica,fara echivalent.Ce o deosebeste ?Cum spunea un cercetator de istoria religiilor.Ceilalti intemeietori de religii sunt morti,si asa raman.ISUS CRISTOS este VIU (a invins moartea)si asa va ramane,pentru totdeauna.
            #showComment() #showComment() #showComment()
        • +3 (3 voturi)    
          Tu cum poti fi? (Joi, 19 aprilie 2012, 12:24)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

          Tu cum poti fi atat de egoist si egocentrist si "infricosator" etc etc sa consideri ca ce spui tu in comentariul tau e adevarat si ce spune altul e fals?

          Sunt unii (putini, ce-i drept) care s-au nascut la Mecca dar nu sunt musulmani.
          Fiecare e responsabil pentru el daca a adoptat niste principii pentru ca s-a pomenit cu ele sau a facut o alegere constienta.

          Cum e sa fii atat de limitat?
    • +3 (3 voturi)    
      "Tendinta fireasca" (Joi, 19 aprilie 2012, 12:03)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Nelu Chelu

      Tendinta fireasca e ca omul sa devina din ce in ce mai violent, mai rau si mai depravat.

      Inteleg ca dupa logica ta in "trecut" oamenii erau prosti, naivi, rai, depravati etc. iar acum si s-au "desteptat", nu mai cred prostii, sunt blanzi, buni, altruisti, cinstiti etc. Cum? Nu e asa?

      Si faci evaluarea asta in functie de care repere?

      Nu crezi in Mos Craciun, dar crezi in alte prostii.
  • +19 (31 voturi)    
    Asta arata ca nivelul de cultura creste (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:43)

    deno [anonim]

    O data cu imbunatatirea educatie dispar si superstiile. E un lucru bun si arata ca civilizatia merge in directia buna.

    Cand a fost credinta la nivel maxim si biserica a avut puterea absoluta in Europa? In evul mediu! Atunci majoritatea oamenilor erau analfabeti si educatia era inexistenta.

    Vrea cinva sa se intoarca in evul mediu? Pentru ca doar atunci a fost loc de superstitii.

    Nu e de mirarea ca biserica duce de doua decenii o cruciada in scoala romaneasca sa umple programa cu ore de religie. Incearca sa indoctrineze copii de mici cu aiurelile lor ca altfel ce om educat mai asculta prostiile lor cand are 16-18 ani?

    E timpul ca religia crestina, islamica si iudaica sa se mute in cartile de istorie la fel ca religiile antice care si-au pierdut audienta
    • -5 (15 voturi)    
      pentru deno (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:38)

      iftime [anonim] i-a raspuns lui deno

      Nu stii ce vorbesti.Ai o minima scuza daca ai in jur de 20 de ani si crezi ca deja ai vazut totul.Daca nu, cred ca ai o mare problema.Cu bine.
    • -3 (13 voturi)    
      Care nivel de cultură? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:38)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui deno

      Stabileşti un raport forţat de cauzalitate. În realitate, sociologii vorbesc despre deculturalizarea societăţii postmoderniste. Ultă-te şi pe comentariile de mai jos, sunt unii colegi care îşi susţin afirmaţiile citând surse de pe net, cum ar fi wiky (adică un amalgam de pseudocunoştinţe postate liber de oricine deţine o tastatură prin casă).

      Iar afirmaţia dvs.."civilizaţia merge în direcţia bună" mi se pare naivă. Scuzaţi.

      Realitatea ar fi alta. Omul modern, vezi Alvin Toffler, se simte în siguranţă datorită tehnologizării şi creşterii nivelului de trai. Dar, după cum deducem simplu privind ştirile serale, e o falsă siguranţă. În realitate, chiar dacă nu simţim, suntem nisip purtat de vânt.

      Hristos a înviat!
      • +1 (9 voturi)    
        Stirile serale? Sa fim seriosi. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:21)

        deno [anonim] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

        Televiziunile au doar un scop...audienta si in general lucrurile bune nu aduc audiena.

        Daca iti faci o imagine asupra sociatatii dupa ce vezi la televizor, nu cred ca esti in masura sa-ti dai cu parerea despre evolutia culturii sau a sociatatii. De altfel ai repetat ce au spus(sau poate nu) niste sociologi.

        Fata de acum 20 de ani accesul la informatie este disponibil aproape instant la aproape toata lumea. Nici o data in istoria lumii asa ceva nu a fost posibil. Da, poate pe wikipedia nu toata informatia este corecta dar cu siguranta cea legata de lumea stiintifica este preciza si uptodate.

        Superstitia a fost inlocuita de cunoastere iar toti copii care-si fac temele azi citind wiki nu vor avea nevoie de biserici. Pana una alta fulgerele nu sunt aruncate de Thor sau Zeus.
        • +2 (6 voturi)    
          Da, stiri serale. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:59)

          Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui deno

          Deci de aia tot scornesc ştiriştii câte un cutremur, câte un ţunami, sau câte un miliardar lovit de cancer de prostată, pentru că aleargă după audienţă?

          Vorbeam de altceva. Că, în ciuda tehnologizării vieţii şi a creşterii nivelului de trai, rămânem fire de nisip.

          Cunoaşterea elimină superstiţia, dar nu elimină credinţa. Frumos vorbea Blaga de cenzura transcedentală. Dincolo de ea, domeniul inexorabilului. Noi îi spuneam divinitate.

          Repet, societatea postmodernistă e ignorantă şi subculturală. Internetul nu înseamnă cultură, doar acces la ea (şi ăla discutabil). Cunoşti vreun om de cultură format la calculator?

          Cât despre copiii...vom mai vedea. Eu zic să nu te pronunţi, au mai făcut-o şi alţii. În 1789 erau unii care clamau, în timpul revoluţiei radicale, sfârşitul credinţei şi începutul demiurgismului uman.

          Le-a trecut.
        • +3 (3 voturi)    
          Tu in ce lume traiesti? (Joi, 19 aprilie 2012, 12:36)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui deno

          Sa inteleg ca tinerii de azi citesc mai mult carti decat se uita la TV si filme? Hai sa fim seriosi.

          "Superstitia a fost inlocuita de cunoastere" iar toti copii si adultii se uita si idolatrizeaza "Harry Potter" si filme cu vrajitorii, spirite, monstrii, sange, sex, SF-uri etc etc etc

          De ce nu se uita ei doar la documentare si la lucruri adevarate si verificate de stiinta???

          Daca urmaresti discutiiile intre tineri, in metrou, desigur ca ei discuta numai despre lucruri stiintifice...

          Daca te uiti in jur, oamenii sunt tot mai buni, mai cinstiti, mai altruitsti, mai blanzi, mai fideli, mai impaciuitori, mai milosi etc etc etc???

          Tu pe ce lume traiesti??

          Degeaba e un potop de informatie daca se distruge capacitatea de a discerne intre informatiile bune si cele rele.
            #showComment()
      • +5 (13 voturi)    
        Salutari cavalere, iar iti stric ziua (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:23)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

        Uite aici un argument, si fi cavaler, recunoaste, National Academy of Sciences unde sunt miniti luminate si erudite numarul de atei este de 93% , Revista Nature, n.º 386, pág. 435-436)....

        Ce este asa de greu de priceput, religia nu are o baza logica si de bun simt, asa zisul mesaj din biblie trimis de D-zeu este atat de incurcat ca nici macar doctorii in teologie nu se pun deacord, asta dupa 20 de secole de studiu. Mesajul este scris de personaje obscure din istorie, biblia intra in contradictie cu : istoria, primele piramide sunt construite inainte de potop. cu geologia, biologia (care are la baza evolutia), astronomia, si antropologia. Nu exista nici o metoda sa poti stabili exact daca un om are inspirati divina sau nu. Acum, voi vreti sa ziceti ca pe baza acestui mesaj confuz un Mare Judecator, va judeca lumea ? pai, ce judecata derapta este asta, care te condamna la flacari pt. ca nu crezi inspiratia altui om ?
        • -1 (11 voturi)    
          Nu. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:09)

          Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

          Iar începem...

          Vă lipsesc date elementare despre teologia creştină. Biblia nu este normativ eshatologic, nu este un cod de legi după care "Marele Judecător va judeca lumea", ci o parte a Revelaţiei dumenzeieşti. Da, este scrisă de oameni, unii dintre ei marcaţi profund de textura revelaţiei, folosind metode figurative sau descriptive adaptate nivelului cultural contemporan lor, azi depăşit. Dar, în esenţa ei, Scriptura este o parte din cuvântul lui Dumnezeu.

          Vă recomand să citiţi Biblia, înainte de a o critica. Pe îndelete, începând cu cărţile poetice, cu cele istorice, cu profeţiile mesianice...s-ar putea să aveţi o surpriză.

          Îmi amintesc când am citit prima dată din Noul Testament. Nu eram chiar un tâmpit, eram medaliat la olimpiada de română la faza naţională. Dar mesajul ei mi s-a părut confuz, absurd, încifrat. Însă, ca şi personajul principal al lui Plenzdorf din "Noile suferinţe ale tănărului Werther", am intuit că dincolo de ermetismul bizar al mesajului se află "ceva". Şi am continuat.

          Spor la treabă. Dumnezeu să vă lumineze.
    • -3 (11 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:02)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui deno

      Un nivel de cultura crescut inseamna,implicit,un inalt nivel de cunoastere!Citindu-ti postarea nu am deloc senzatia aceasta.Esti un simplu comentator de banca in Cismigiu!Omul incult are intotdeauna pareri dar nu si argumente.Este definitia lui,chiar mai mult,se vrea si cunoscut.Sa ne traiesti "semenule"!Ia-ti ocarja la prostie caci te va tranti la pamant sigur!
      • +2 (8 voturi)    
        bre (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:39)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        la tine sa cunosti inseamna sa fii religios (probabil crestin), habotnic. as zice mai multe dar imi pierd timpul
        • 0 (6 voturi)    
          da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:30)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Adevaratii credinciosi sunt aceea care se conving ei insisi de adevarul lui Dumnezeu(este un pleonasm,Dumnezeu insemnand Calea,Adevarul siViata) citind Scriptura si raportandu-si viata la aceasta.Te-ai gandit vreodata la ceea ce ai facut cu zi in urma?Te-ai intrebat daca ai gresit ceva?Dupa cum gandesti ma indoiesc!Care vasazica,constiinta ta morala nu exista.Priveste la un maidanez: mananca,doarme,din cand in cand mai latra si in perioada imperecherii isi face datoria,daca nu cumva l-au lasat fara obiectul muncii.Asa si tu:mananci,bei,"iti faci datoria"si mai postezi cate o ineptie!Cu adevarat ne PIERDEM TIMPUL cu tine.
    • -2 (8 voturi)    
      Alternativa ta nu se deosebeste de.... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:48)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui deno

      Alternativa ta nu este deosebita de a celui care semneaza nelu chelu.Adica satanismul.Si dupa cum scrii ai intrat deja in aceasta varianta.
      • -2 (4 voturi)    
        Iubire crestina (Joi, 19 aprilie 2012, 19:25)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

        Chiar nu obositi tot acuzand pe cei ce nu sunt de acord cu voi ca-s satanisti? Serios acum, n-are voie omul sa zica altceva decat ce credeti voi ca e adevarul si, gata, e unealta raului, doreste distrugerea natiei si-alte bazaconii. De parca aia de-s credinciosi sunt doar indivizi de calitate, iar aia de-s necredinciosi is doar niste lepre. Mai uita-te-n jur si vezi care-i adevarul.
  • +2 (8 voturi)    
    fara comentarii... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:48)

    catalin_mattei [utilizator]

    am dorit duminica sa intru in biserica in jur de ora 10 dimineata.. am gasit un lacat mare pe usa. acest lucru se petrece des in Romania de parca credinta este cu program de munca.. asa ca.. cat timp preotii si mai ales inaltii ierarhi nu mai au credinta in suflet ci doar foame de bani este putin probabil ca poporul sa mai pastreze evlavia.
    • 0 (6 voturi)    
      Unde? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:32)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Dacă nu-i vreun trombon, te rog să ne spui unde e biserica aceea închisă Duminica la ora 10, confesiunea (că dacă e adventistă de ziua a şaptea deja se schimbă socoteala) şi cam pe unde ai întâlnit acest lucru "des". Mulţumesc.

      Hristos a înviat!
      • +3 (3 voturi)    
        pt.Catalin (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:38)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

        Cred ca la ora aceea erai beat si ai confundat biserica cu un tomberon.Cine sa te creada:ce sa caute un ateu in biserica?Tu nu vezi ca esti ridicol?Ai controlat toate bisericile din Romania?De unde sti tu ce este in mintea ierarhilor?Prin ce metoda ai intrat tu in mintea lor? Zi-mi si mie poate intru si eu in mintea ta ,chiar daca nu am ce vedea!
    • +1 (9 voturi)    
      mda... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:39)

      alexut [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Nu suntem atei pentru ca se inchid bisericile :) . La fel cum nu cred in Mos Craciun, nu pot sa cred nici in Dumnezeu. Nu pot sa citesc o carte scrisa acum mii de ani si sa spun ca ea sta fundamentul moralitatii mele si ca ar trebui sa ma ghidez dupa ea in ceea ce fac dand la o parte descoperirile stintifice, logica si bunul meu simt.

      Reducand totul la absurd, daca totusi ar fi un Dumnezeu si s-ar comporta la fel de tiranic precum o face cel din Biblie m-as rascula impotriva lui.
      • +2 (2 voturi)    
        ignorant (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:29)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui alexut

        apropo de carti scrise acum mii de ani...platon, aristotel, socrate...
        • +1 (3 voturi)    
          da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:08)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

          Buna sesizarea ta,aceea sunt demni de crezut ,Biblia,bazata pe documente adevarat,vechi,nu poate fi crezuta,halal logica.Si omai si faci cunoscuta.
            #showComment()
    • 0 (6 voturi)    
      "orar " (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:28)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      In Duminica Invierii , slujbele pentru a doua Inviere incep dupa ora 12.00 . Asta pentru ca , Sambata , in noaptea Invierii , slujba tine pana la 4-5 dimineata.
      Era firesc ca la 10 dimineata sa nu fie nimeni . Era mai simplu sa intrebi Sambata , la ce ora incepe slujba Duminica.
    • -4 (8 voturi)    
      cum judeci, asa o sa fii judecat (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:53)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      si vezi ca aia nu era biserica... ai confundat usile
      nu mai da vina pe altii pe lipsa ta de evlavie!
    • +2 (4 voturi)    
      Lasa, cam am fost si prin alte tari (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:02)

      unu [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      In Spania era 1 euro intrarea in catedrala in Madrid ;) si aia nu era donatie, se taia bilet de intrare...
      • +3 (3 voturi)    
        da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:43)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Ma intreb cum ai reusit sa ajungi acolo.Intrarea se percepea numai pentru turisti nu pentru credinciosii lor.Mi se pare corect,trebuie sa scoata de undeva bani pentru intretinera acestor catedrale.Acestea sunt niste lucruri usor de accesat pentr o minte medie!
  • -7 (19 voturi)    
    Departarea de Dumnezeu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:16)

    Robert [anonim]

    Buna ziua, trebuie sa recunoastem faptul ca tot mai putini oameni cred cu adevarat in Dumnezeu si in Isus Hristos prin care se primeste mantuirea si foarte putini fac fapte vrednice de credinta lor, prea putini implinesc poruncile lui Dumnezeu si iubirea de aproape.
    Totodata Dumnezeu este Drept si fiecare va fi judecat dupa cum a trait, ce alegi te va urma , nu mai putem schimba locul in momentul in care ne-am coborat in mormant.
    Doamne ajuta-ne sa fim asa cu Tu vrei ! !
    • +2 (12 voturi)    
      :)) (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:53)

      Bogus [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Eu nu vreau sa cred intr-un Dumnezeu care nu are altceva de facut toata ziua decat sa te urmareasca si pe tine si pe mine si pe toata lumea...ca apoi cu un aer de mare Creator sa dea verdictul final. Sper ca esti deacord cu mine ca noi toti suntem produsul mediului in care traim. Adica mediul si ceilalti oameni ne influenteaza comportamentul. Unde mai pui ca suntem creatia Lui directa si nemijlocita, insufletita de El si harazita tot de El ajunti sa iti pui intrebarea logica! Asta se plictiseste prin Univers!????? Pentru ca mie mi se pare ca El ne pedepseste pe noi pentru greselile Lui! El ne face cu bune si cu mai multe rele..si tot el ne pedepseste! Fuck That!
    • -3 (9 voturi)    
      rugaminte (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:58)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      Te rog sa-ti pastrezi parerile in minte si sa nu le exprimi in public. Este credinta TA si nu ne intereseaza trairile tale launtrice.
      • -1 (7 voturi)    
        murmuishere (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:09)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui mumuishere

        Buna, nu mai poti sa te dezvinovatesti , Dumnezeu exista !
        • -1 (5 voturi)    
          mda (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:34)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Robert

          Si poate e putin diferit de dumnezeul meu. Hai sa ne batem pentru asta. Vom fi amandoi castigati...
          O fi existand....n-o fi existand.... negarea e un risc asumat... neg pariul lui Pascal si imi asum riscul fierberii vesnice in smoala. Ce ma deranjeaza pe mine sunt indobitocitii dogmatici care urmeaza o cale croita de altii pentru ei. O religie crescuta doar pentru a domina nu poate fi religia mea. O carte sfanta rescrisa de 100 de ori in functie de nevoile bisericii nu poate fi crezul meu. Sa fiti voi sanatosi si fericiti in credinta voastra dar nu ncercati sa convingeti lumea....
            #showComment()
      • +2 (4 voturi)    
        da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:49)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        Scuza-ma,dar tu de ce ai voie sa le expui pe ale tale si altul nu?Numai pentru ca nu coincid cu ale tale?Prietene lasa-i si lui dreptul pe care il reclami pentru tine!Spuneai ca esti tolerant?
        • +1 (1 vot)    
          tolerant... (Joi, 19 aprilie 2012, 9:37)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Incerc.... :) Aici ai dreptate. Sunt constient ca nu are nici o finalitate discutia...
          Multa sanatate.
    • 0 (12 voturi)    
      lasa-l pe dumnezeu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:34)

      Palax [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      dupa cum vezi nimeni nu este judecat de catre dumnezeu, si totul trebuie sa o facem noi. trezeste-te la realitate
      • 0 (6 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:11)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Palax

        Dumnezeu este un Dumnezeu drept , si iti va raspunde in scurt timp , nu te mai poti dezvinovati dupa discutia asta cand vei sta la judecata in fata LUI ! ! !
  • +4 (6 voturi)    
    date mai complete (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:25)

    Alin Stefanescu [anonim]

    Niste sondaje pentru Europa (incluzand si Romania - listata cu peste 90% "credinciosi" - asemanator cu filipinezii din articolul de mai sus) am gasit pe Wikipedia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:EU_belief_in_god.png
    • -1 (5 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:12)

      Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui Alin Stefanescu

      probabil cunosc cel putin 100 de persoane. sincer una singura este fanatica, iar vreo doua se mai duc pe la biserica.

      probabil procentul e invers.
    • 0 (4 voturi)    
      datele nu sunt corecte in privinta romaniei (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:30)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Alin Stefanescu

      de exemplu la recensamant m-au intrebat ceva de genul esti ortodox sau alta religie? Si eu am zis ca sunt ortodox desi nu am stiut ca acolo aveam si optiunea de ateu si eu nu cred in dumnezeu. La fel s-a intamplat si cu alti prieteni de ai mei.

      Idea e ca dupa 50 de ani de comunism foarte multi oameni nu mai sunt asa credinciosi , deaorece comunismul si biserica nu prea mergeau mana in mana de acea mi se pare aberant procentul acela de 90%. Si daca nu crezi , atunci mergi pe orice forum de discutii online sau in orice grup si o sa vei ca pocentul celor care nu cred in dumnezeu este mult mai mare decat 10%
      • +2 (2 voturi)    
        Foarte tare (Joi, 19 aprilie 2012, 10:30)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        "Si eu am zis ca sunt ortodox desi nu am stiut ca acolo aveam si optiunea de ateu si eu nu cred in dumnezeu. La fel s-a intamplat si cu alti prieteni de ai mei."

        Asta imi aduce aminte de un alt "studiu", care arata ca ateii sunt mult mai destepti si mai informati.
      • 0 (0 voturi)    
        procentele s-ar putea sa fie aproape corecte (Joi, 19 aprilie 2012, 11:23)

        bb [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        90% e mult dar ma astept sa fie destul de aproape de 80%.
        Daca iei ca referinta comunitatea online, probabil ca procentul e mai mic, dar chiar si in comunitatea online (vezi chiar acest lung sir de comentarii) sunt destui credinciosi.
        Ia totusi in calcul si toate populatia rurala si din provincie unde, cu exceptia celor sub 40 de ani, aproape toti se considera credinciosi. Apoi ia in calcul ca si printre cei sub 40 de ani sunt destui care se considera credinciosi. Fireste, nu prea merg la biserica, nu ezita sa injure daca se supara, dar niciunul nu ar indrazni sa sa bata un cui sau sa coasa un nasture duminica, de Pasti, de Sfantul Petru, etc.
        Chiar si in Bucuresti gasesti foarte multi care se incadreaza in aceasta categorie. Toti acestia se considera si se declara credinciosi. Daca te referi la credinciosii autentici [care cred in Dumnezeu si isi duc viata in acord cu ceea ce considera ei ca le va salva sufletul] atunci intradevar procentul e foarte mic - inclin sa cred ca e binisor sub 10%.
  • 0 (10 voturi)    
    Trist (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:48)

    Sorin [anonim]

    Articolul de sus mi-a facut ziua mai trista. Si mai triste sunt majoritatea comentariilor. Parintii nostri au trait intr-o societate unde ateismul a fost lege, intrebati-i daca a fost bine! Eu sper ca atata timp cat sunt in viata sa existe credinta si oameni care sa creada in Dumnezeu. Nu mi-as dori sa traiesc pe un Pamant ateu !

    Ma bucur totusi ca am putut sarbatori Pastele in biserici care se inchina lui Dumnezeu, semn ca inca la noi credinta exista !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Credinta (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:10)

    sile [anonim]

    Definitie:"Credinţa este aşteptarea sigură a lucrurilor sperate, demonstrarea evidentă a realităţilor care totuşi nu se văd."(cu ochii carnali) Evrei 11:1
    "De altfel, fără credinţă este imposibil să-i plăcem, fiindcă cel ce se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că el există şi că devine răsplătitorul celor ce îl caută stăruitor."Evrei 11 :6
    "Vedeţi că un om va fi declarat drept prin fapte, nu doar prin credinţă. .. Într-adevăr, aşa cum corpul fără spirit este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă."Iacov 2:24,26
    Dacă ne demonstrăm credinta prin fapte,călcând îndeaproape pe urmele lui Isus,facând ce a făcut el,
    vom fi răsplătiţi de Dumnezeu cu viaţă eternă perfectă.
    Pe baza acestor criterii,câţi credincioşi există pe glob?Probabil sub 0,5 %.
  • +1 (3 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:19)

    Grigore [anonim]

    Pai de atata Internet, cand sa mai fie timp si de biserici?
    Internetul este un domeniu atat de vast si de liber incat poti cu usurinta sa te consideri propriul tau Dumnezeu.
    Tehnica moderna anuleaza invechitele credinte. Omul de sub 25 de ani se considera ajuns in "apogeul civilizatiei", si deci independent de religia de botez.
    • 0 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:56)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Grigore

      Nu cred,totusi, ca internetul este de vina.Ma vexeaza afirmatia ta ,dar nu ma supara, pentru ca sigur vei intelege.Eu am 63 de ani,iata sunt si pe internet,ca si tine,dar ca si tine si pe mine Dumnezeu m-a convins!O sa spuna ateul acela ca sunt un idiot incult.Asa o fi,pentru ca am invatat 22 de ani,pentru ca vad lumea altfel decat el,pentru ca merg la biserica regulat,pentru ca nu am decat un singur om care ma uraste(fratele meu) pentru ca i-am cedat partea mea de mostenire.Dumnezeu sa ne ajute sa ne destelenim mintea!
  • -2 (8 voturi)    
    pastele in scandinavie (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:20)

    stamate nobel [anonim]

    se aduna baieti si fete intr'o casa si sarbatorim.
    nu conteaza, baiat, fata, depinde ce noroc ai ! :))

    bivolaru e cu noi !
  • +1 (5 voturi)    
    ? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:34)

    . [anonim]

    Credinta in Dumnezeu este in declin in intreaga lume ?
    In Arabia Saudita nu este in declin. Hamza Kashgari in inchisoare, pentru vorbe nepotrivite la adresa Profetului, asteapta sa fie decapitat.

    http://www.youtube.com/watch?v=7c6KoSdB0QU&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=AOLy-Mo7Z54
    • +1 (3 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 20:01)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui .

      Daca s-ar fi intamplat ca si in Romania sa se taie capul celor ce-l injura pe Dumnezeu,cred ca nu mai populam nici macar o comuna! Mai mare nebunie decat sa injuri pe cineva care crezi ca nu exista,nu cred ca este posibil.N-am sa pot intelege niciodata cum poti sa negi ceva ce esti convins ca nu exista.Aceasta seamana cu un nebun carevorbeste singur!
      • -2 (2 voturi)    
        Nu inteleg (Joi, 19 aprilie 2012, 14:28)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui hot news

        Explica-mi, te rog, ce e in neregula cu a nega ceva ce esti sigur ca nu exista si de ce ar semana persoana respectiva cu un nebun.
        • 0 (0 voturi)    
          da (Joi, 19 aprilie 2012, 17:27)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Closed

          Pentru ca nu exista nicio logica in a te lupta cu ceva ce esti convis ca nu exista.Ce faci cu o sabie cand nu ai nimic in fata?lovesti aerul si atat.Logica spune ca ce nu exista se ignora! Iarta-ma dar nu este jignire ci o remarca.
            #showComment()
  • +4 (6 voturi)    
    Tragedia (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:53)

    harapalb [utilizator]

    "Tragedia materialismului consta in faptul ca nu poate intelege ce este materia".
  • +2 (8 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Deci japonezii doar 4% cred in D-zeu si totusi la inundatii mi au facut nici un jaf, in plus mii de oameni au predat politiei lucruri de valoare gasite. La noi probail cred 99% in D-zeu, dar sunt mai putini morali.
  • -2 (8 voturi)    
    veste buna (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:05)

    in sfarsit [anonim]

    in sfarsit se trezeste lumea dupa atatea minciuni. sper sa se opresca toate finantarile de la buget pt constructia de biserici. cine mai crede in mos craciun?hehe
    • 0 (0 voturi)    
      veste proasta (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:31)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui in sfarsit

      cine mai crede in libertatea internetului ?
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 20:16)

    John Doe [anonim]

    Putem sa facem un sondaj chiar aici :).
    Uite cate minusuri au cei pro credinta si cate plusuri au cei anti credinta. Poate ca acest articol spune adevarul chiar daca Romania nu a fost inclusa in sondaj. =))
    • +3 (3 voturi)    
      Foarte mishto (Joi, 19 aprilie 2012, 10:26)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      De asta e asa de minunat in Romania si in lume.

      Violenta e in scadere, la fel si coruptia, crimele etc.
      Tot mai putini cred "minciunile" alea si sunt tot mai multi "destepti" si tot mai putin "prosti". Vremuri minunate ne asteapta!

      Ah, nu e-asa? Hmm... undeva e ceva gresit...
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 19 aprilie 2012, 11:16)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      Daca tu mergand pe strada intalnesti 5 oameni si 3 te injura si-ti spun ca esti prost si ai face bine sa te sinucizi,ai veni acasa si ai "executa lucrarea"?Nu are nici o relevanta numarul postarilor pro si contra de aici!Dacatoti oamenii echilibrati la minte si-ar putea face cunoscuta parerea aici ai putea avea mari surprize!
  • -2 (2 voturi)    
    mda ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:09)

    maryus999 [utilizator]

    religiile si regulile religiilor sunt facute de oameni pentru a controla si supune alti oameni pe sistemul " daca nu faci ce zic eu o sa vina babau si o sa iti manace sufletu "
    dumnezeu a creat omul ... i-a dat simturile si instinctele ca sa poata sa supraviatuiasca ... daca nu era nevoie de ele nu ni le dadea si stateam cuminti sub forma de copaci si nu deranjam pe nimeni si ne facea si o gura ca sa putem sa inaltam rugaciuni sa ii gadilam urechile dar nu a vrut asta ... este evident ... dupa ce ne-a dat simturile instinctele si CREIERUL ce logica ar mai avea sa ne dea si legi care sa ne interzica sa ne folosim de ele ? deci ... daca ne vroia legume care stau si se roaga toata ziua la el nu ne mai dadea creier si instincte ... ne facea perfecti si gata ... daca ne-a facut perfecti si noi ne-am dereglat si am luato rau pe aratura atunci este numai vina lui finca nu si-a facut treaba bine ... deci ... eu nu prea ma simt nici vinovat nici pacatos ... repet daca sunt asa cum sunt acum este vina lui dumnezeu finca asa m-a facut ...
    • 0 (0 voturi)    
      si mai e ceva ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:38)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      cred in dumnezeu dar mai cred ceva : dumnezeu nu are nici o treaba cu religiile actuale ... si nici religiile cu dumnezeu ... isi vad de treaba lor separat ... si asta este chiar evident prin modul in care se ignora :D
    • +3 (3 voturi)    
      Pe sistemul hai s-o luam pe aratura... (Joi, 19 aprilie 2012, 10:22)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui maryus999

      Daca parintii tai iti spun sa nu faci ceva, pentru ca e rau, iar tu nu asculti si faci, cine e de vina?

      Dumnezeu te-a facut cu vointa proprie. Dumnezeu ti-a dat constiita si creier. Ti-a mai dat si niste reguli de functionare. Daca tu le incalci, cine e de vina? Dumnezeu, ca nu te-a facut robot sau leguma?

      De asemenea, Dumnezeu nu te-a facut cu computer in brate, conectat la internet. De ce le folosesti?

      Observ ca si cu ortografia o cam iei pe aratura. Tot Dumnezeu e de vina?
    • +4 (4 voturi)    
      da (Joi, 19 aprilie 2012, 11:21)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      Toata polologhia ta se naruie simplu:ti-a dat de toate dar ti-a lasat si liberul arbitru.Ai posibilitatea sa alegi,alegerea este a ta!Nu poti invinovati pagubasul pentru ca tu esti hot si ai ajuns la puscarie!
  • +4 (4 voturi)    
    Multi spun... (Joi, 19 aprilie 2012, 9:57)

    sile [anonim]

    ..."cred in Dumnezeu" dar putini sunt cei ce cred intr-un Dumnezeu al unui scop.Putini sunt cei ce privesc timpul si evenimentele din punctul sau de vedere,pentru a le intelege.Putini sunt cei care inteleg unde ne aflam in scurgerea timpului raportat la scopul divin.
    Putini inteleg de ce exista rautate,suferinta,moarte daca Dumnezeu e iubitor.
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 19 aprilie 2012, 17:36)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Este mai usor sa spunem ca Dumnezeu este de vina decat sa ne analizam pe noi insine.Adica,daca eu vreau sa omor pe cineva(Doamne pazeste-ma) trebuie musai sa vina Dumnezeu imediat sa-mi spuna sa nu fac acest lucru.Problema este mult mai simpla,au spus si altii,suntem liberi sa facem ce dorim,numai ca vom raspunde pentru ceea ce facem! DACA am respecta legile divine,cele omenesti ar deveni caduce.
  • +2 (4 voturi)    
    Credinta este vesnica (Joi, 19 aprilie 2012, 10:25)

    Lina [anonim]

    Credinta in Dumnezeu nu este in declin si nici nu poaste fi,ci trece intr-o noua etapa - cea a constientizarii,a meditatiei,a cautarii unor raspunsuri.Credinta in Divinitate este coloana vertebrala a omenirii.Binele,frumosul,adevarul,perfectiunea se realizeaza prin credinta in ceva sfant,inaltator.Nu putem lupta cu raul,in primul rand din noi,fara credinta in Puterea Suprema.Credinta nu inseamna frica,supusenie,umilinta etc. Credinta inseamna puterea de a iubi pamantul,natura,omenirea,universul si dorinta de a face bine.Nu diversitatea religiilor ii desparte si invrajbeste pe oameni,ci nivelul de cultura al acestora, crezul lor,caci un om cult nu dicteaza,nu da cu bata,nu spurca,nu pangareste,ci sfinteste,lumineaza,linisteste si incurajeaza spre binele tuturora.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:37)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Lina

      Frumoasa,interesanta si plina de "miez"mi se pare meditatia ta,ea putand fi(candva)argumentul,dovada vinovatiei noastre(a celor care am intalnit-o si am ignorat-o).Astazi,credinta,ca tot ce compune viata pe pamant,are si ea sinusoida ei.Generatia aceasta(si nu m-am referit la temporalitate)azi ignora,ataca,contreaza credinta cristica dar maine,ei vor fi(sau parte mare din ei),vor prelua stafeta de la noi!Sunt ferm convis de ceea ce sustin pentru ca eu insami am trecut pe acolo.Dumnezeul acesta atat de hulit are rabdare si va face din oponentii lui (vezi Saul din Tars) cei mai mari adepti ai lui! De aceea spun si eu:credinta nu este in declin ci se consolideza! Sa nu omitem:multi chemati(chiar toti as spune eu)putini alesi! Nu ne alege neaparat Dumnezeu,eu as spune ca ne alegem noi prin credinta si trairea noastra!Stiu ca ceea ce ai scris tu,completarile mele,par unora lucruri tembele,noi insine parem caraghiosi,dar aceasta nu ma supara nici cum,nu ma pot supara pentru ceea ce am ci pentru ceea ce nu am!Sa speram ca Dumnezeu ne va intari in trecerea printre furcile cudine ale vietii!
  • -1 (3 voturi)    
    Existenta lui dumnezeu nu e logica (Joi, 19 aprilie 2012, 10:30)

    Radu [anonim]

    Dupa parerea mea si a multor altora nu e logic sa existe dumnezeu. Reiese oarecum si din articolul de mai sus: cu cat gradul de cultura a unui popor e mai ridicat cu atat gradul de credinta este mai mic.
    Daca sunteti curiosi va pot prezenta un aspect in mod clar ilogic al existentei lui dumnezeu in cele ce urmeaza, folosind doua intrebari.
    1. Este dumnezeu atotputernic? Asta e mai mult cererea unei confirmari decat o intrebare propriu-zisa. Evident raspunsul este 'da' pentru ca un dumnezeu care nu este atotputernic devine comparabil cu orice fiinta di lume asta, deci nu e dumnezeu.
    2. Atunci poate sa faca dumnezeu un bolovan atat de mare incat nici el sa nu il poata ridica? Aici se vade clar aspectul ilogic, si e distractiv atunci cand intrebarea e pusa unor 'profesionisti' in ale religiei. Prima reactie e: 'Ce? Vrei sa-l pui la incercare pe dumnezeu?' raspunsul care-i dezarmeaza pare a fi: 'Nu. Am intrebat doar daca poate.'. Dupa aceea incearca sa spuna ca de fapt logica umana nu este capabila sa-l inteleaga pe dumnezeu. Evident, am spus de la inceput ca-i ilogic, iar in legatura cu performantele logici umane, nu uitati domnilor ca ea este cea care ne-a adus in situatia in care suntem si daca o contestam, ne contestam pe noi din toate punctele de vedere.
    • +3 (5 voturi)    
      =))))) (Joi, 19 aprilie 2012, 10:53)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nu stiu daca Dumnezeu exista sau nu, dar "logica" ta e atat de stupida incat e aproape imposibil de contrazis. Poate de-aia ii lasi pe multi fara cuvinte :))
      • -2 (2 voturi)    
        :-)) (Joi, 19 aprilie 2012, 11:10)

        radu [anonim] i-a raspuns lui sentenced

        Logica nu poate fi urata, frumoasa, stupida, ...
        Ea poate fi corecta sau incorecta. Daca tu crezi ca ceea ce am spus eu e incorect, te rog sa-ti expui argumentele.
        Ceea ce am expus mai sus e un exemplu simplu si relevant. Evident, sunt si probleme mai complexe ce se pot discuta in acest context.
        • +2 (2 voturi)    
          Ok (Joi, 19 aprilie 2012, 11:23)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui radu

          Da, daca Dumnezeu exista atunci cu siguranta este atotputernic. Si fiind atotputernic bineinteles ca poate sa creeze un bolovan pe care sa nu-l poata ridica, dar pe care sa-l poata distruge direct. :)) logic, nu?
            #showComment()
      • +1 (1 vot)    
        da (Joi, 19 aprilie 2012, 17:39)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Iarta-ma,dar nici nu cred ceste a lui.Se cunoste, de departe, ca este imprumutata.
    • 0 (2 voturi)    
      logica fara substanta (Joi, 19 aprilie 2012, 12:03)

      unul_logic [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Nu ma declar crestin sau credincios. M-a framantat destul de mult problema daca exista Dumnezeu sau nu si nu am gasit pana acum argumente logice de necombatut nici pro nici contra. Am ajuns la concluzia ca e doar o chestiune de credinta, dincolo de logica sau ratiune.
      Revenind la logica ta. Ipoteza: Presupunem ca exista Dumnezeu. Logic ca e atotputernic. Asta inseamna ca poate face tot ce vrea: daca vrea sa faca un bolovan atat de greu incat sa nu-l poata misca, il va face si nu-l va putea misca pentru ca asa vrut el: sa nu-l poata misca. In clipa in care va dori sa poata misca bolovanul il va misca instantaneu. Asta e definitia [si farmecul] atotputerniciei. Poti face absolut orice.
      Fireste argumentul meu doar dovedeste ca argumentul tau e fara substanta, dar nu dovedeste ca Dumnezeu exista. Probeaza doar ca din punct de vedere logic este posibila existenta unui Dumnezeu atotputernic.
      Fiecare e liber sa creada sau nu in Dumnezeu. Nimeni nu e constrans, daca exista, fiind atotputernic, isi permite fara probleme aceasta.
      Un lucru totusi poate fi distrus cu ajutorul logicii: arderea in Iad forever. Asta e profund impotriva logicii si a bunului simt: sa-l declari pe Dumnezeu Iubirea absoluta despre care apoi sa spui ca te va arunca in focul vesnic pe vecie pentru o viata de cativa zeci de ani - oricum ar fi traita ea. Aici parabola fiului risipitor mi se pare mai aproape de un posibil adevar.
      Mult mai logica imi apare doctrina reincanarilor - ai gresit, te chinui un pic in iad, vii din nou pe pamant, in functie de cum te purti urmeaza o noua rasplata si tot asa pana te inveti minte.
      Daca crestinismul s-ar moderniza un pic si ar elimina chestiile care lezeaza logica si bunul simt si le-ar inlocui cu ceva adecvat ar fi o religie mult mai digerabila si acceptabila.
      In forma actuala, pentru omul modern, educat de mic sa-si folosesca la maxim logica, mesajul care era potrivit pentru omul Evului Mediu este foarte dificil de acceptat.
      • +5 (5 voturi)    
        Logica ilogica (Joi, 19 aprilie 2012, 14:04)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui unul_logic

        E adevarat ca e dincolo de logica sau ratiune, dar nu exclude logica si ratiunea.

        Dovezi si argumente sunt destule, problema e cum le interpretezi, ce condideri dovada si ce nu.

        Pana la urma problema este care este adevarul. Daca ne place sau nu, daca ni se pare logic sau nu, nu are importanta. Legea gravitatiei iti place? Legea a 2-a a termodinamicii iti place? Faptul ca ne degradam si murim iti place? Are vreo importanta?

        Adevarul nu poate sa se "modernizeze", pentru ca atunci n-ar mai fi adevar. Modul in care oamenii il inteleg se poate schimba.

        "Bunul simt" s-a modificat in timp.

        Nu scrie nicaieri in Biblie ca "iadul o sa arda vesnic". Asta ar insemna ca cei ce ard acolo sa fie nemuritori, ca sa poata sa arda "vesnic".

        E logic ca Dumnezeu sa sustina la infinit viata unor fiinte care incalca mereu legile Universului?

        E logic ca iubirea sa excluda dreptatea?

        Daca exista Dumnezeu trebuie sa ne supunem si sa credem ca stie cel mai bine cum functioneaza omul si lumea asta, nu sa ne razvratim.
        • -2 (2 voturi)    
          nu stiu Biblia pe de rost (Joi, 19 aprilie 2012, 15:06)

          tot eu [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

          Nu stiu Biblia pe de rost desi am citit-o integral si mai citesc periodic.
          Nu-mi bazez argumentatiile cu citate din Biblie pentru ca nu pot fi considerate argumente solide. Imi folosesc in schimb inteligenta: nu e logic un foc vesnic pentru pacatosi. Ai gresit, e corect si in acord cu legile iubirii (care sunt aceleasi ca si pe vremea vechiului testament - e vorba de relatia parinte copil) sa fii corectat chiar si prin pedeapsa, dar nu printr-o pedeapsa vesnica.
          Aici, consider eu, ca biserica actuala ar trebui sa fie mult mai explicita si sa clarifice aceasta dilema care pentru mine, mult timp, a fost un fel de dovada ca religia nu e buna. Daca intrebi un preot - foarte probabil o sa-ti spuna ca daca ai murit in pacat te duci in Iad si acolo ramai. Poate mai ai o sansa la a 2-a Inviere. Aici alta nedreptate: A si B mor cu acelasi pacat, A in 1200, B in 2007. Ipotetic, a 2-a Inviere e in 2712. A sta mai mult cu vreo 800 de ani in Iad pana decat B pana la a 2-a Inviere unde sa speram ca amundoi vor fi absolviti datorita parerii lor de rau si dorintei de a respecta de acum incolo legile Universului.

          Uite ce spui tu: "E logic ca Dumnezeu sa sustina la infinit viata unor fiinte care incalca mereu legile Universului?" - de unde ai scos ca unul care a pacatuit si o sa ajunga in Iad in acord cu dogma actuala incalca mereu legile Universului? Le-a incalcat timp de cateva zeci de ani, cat a trait pe pamant. Dar apoi ce se intampla cu el? I se mai ofera vreo sansa? Eu zic ca da: nu una ci chiar mai multe. Multi dogmatici vor zice ca nu.
      • +3 (3 voturi)    
        puncte de vedere.. (Joi, 19 aprilie 2012, 14:31)

        sile [anonim] i-a raspuns lui unul_logic

        1.Bolovanul are o greutate de o anumita valoare aici,pe Terra,dar in spatiu cosmic,unde nu exista acceleratie gravitationala, tinde la 0.Teoretic,cu un punct de sprijin,si un sugar poate sa miste un bolovan de o masa infinita...
        Legile dupa care se misca materia,energia din care este formata materia, sunt dovezi ale existentei lui Dumnezeu.Firul de iarba:o alta dovada .Multi nu le accepta ca fiind dovezi ale existentei lui Dumnezeu.
        2.Referitor la arderea in foc,aveti dreptate:Dumnezeu nu face asa ceva.
        "Plata pacatului e moartea(nu chinul vesnic),dar darul pe care il da Dumnezeu,este viata vesnica,prin Isus Christos."
        Oricine penitent sincer(fiul risipitor)poate primi acest "dar"de la Dumnezeu.
        • -2 (2 voturi)    
          mai usor cu fizica pe scari (Joi, 19 aprilie 2012, 15:26)

          unul_logic [anonim] i-a raspuns lui sile

          Forta de atractie gravitationala exista intre oricare 2 corpuri ce au masa oriunde ar fi ele: spatiu, Terra, Luna, Soare, etc. Cauta formula fortei gravitationale si o sa te lamuresti. Daca un sugar ar incerca sa impinga, in spatiu fiind, un corp cu o masa mult mai mare ca a lui va vedea ca in loc sa deplaseze corpul cu masa uriasa, se va deplasa el insusi.

          In rest nu comentez. Remarc doar ca imi pare ca ai inteles altceva decat ce am vrut eu sa scriu in postarea de mai sus.
      • +1 (3 voturi)    
        da (Joi, 19 aprilie 2012, 18:16)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui unul_logic

        Incepand de jos in sus:crestinismul nu se poate moderniza dupa cum dorim fiecare.Tu vrei una,altul alta,pana la urma Dumnezeu ar avea de lucru la infinit cu logica noastra.Legile lui Dumnezeu sunt eterne si nu se modifica cum vrem noi tocmai pentru ca sunt perfecte!Un Dumnezeu care ar tot modifica dogmele sale,n-ar mai fi un Dumnezeu,ci un funtionar oarecare.Evanghelia lui Dumnezeu nu contine nimic care sa lezeze logica universala si bunul simt(iarta-ma, dar nu cred ca ai vrut sa scrii asa ceva) si aceasta pentru ca Dumnezeu inseamna si perectiune.Cat despre reincarnari,iarta-ma,dar nicaieri in Scriptura,Dumnezeu nu mentioneaza asa ceva. Cat despre rai si iad si rautatea lui Dumnezeu,iarasi iti spun:tu in casa ta nu iti faci curatenie?Nu arunci tot ce este inutil sau s-a defectat si nu se mai poate repara?Nu arunci tu merele stricate dintre cele bune pentru a nu ti le strica si pe celelalte?In tot ceea ce face Dumnezeu exista o logica, ce din fericire pentru noi ,nu seamana cu a noastra.Pana cu ceva ani in urma,pedeapsa cu moartea exista in toata lumea.Greseai,te judecasi imediat pac,pac.Dumnezeu procedeza cu totul in alt mod,total diferit de al nostru.Esti sincer cu tine insuti,potisa recunosti de cate ori ai gresit in viata ta,sau poate nici nu-ti mai amintesti?Iata ca daca Dumnezeu era asa de rau ,tu nu ai mai fi existat ,probabil,dupa prima greseala.Si totusi existi!Unde este Dumnezeu rau?In locul tau pot fi si eu,chiar daca sunt credincios si eu gresesc,nu de putine ori.
    • +4 (4 voturi)    
      Hai sa te lamuresc (Joi, 19 aprilie 2012, 13:53)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      1. Cand a inflorit mai mult cultura decat in epoca lui Bach, Haendel, Haydn, Mozart, Beethoven etc etc etc? Se compara "cultura" de acum cu cea de atunci?

      Pe de alta parte "cultura" e ceva bun.
      As prefera un om incult dar cu bun simt si cinstit, decat un scandinav "cult" dar corupt si drogat, pe care nu te poti baza.

      Tarile scandinave au inflorit in perioada protestantismului, fiind de religie protestanta. Acum sunf in declin. Normal ca declinul lor incepe de la un nivel mai inalt decat al nostru.

      2. Stupiditatea asta cu bolovanul, vehiculata cu mandrie de toti ateii, e gresita prin PREMIZE. Degraba aplici o logica aparent buna daca pornesti de la premize false.

      Definitia "atotputerniciei" e absurda din start. Si atunci normal ca ajungi la rezultate absurde, orice logica ai aplica.

      E LOGIC si lucid sa recunosti ca de la un anumit nivel logica umana devine speculatie, pentru ca nu poate nici analiza, nici intelege, nici confirma sau infirma ceva in domeniul respectiv.

      Tu poti sa fii complet autonom? Sa traiesti independent de univers? Daca nu, atunci accepta-ti conditia de fiinta dependenta, limitata si trecatoare. Nu conteaza daca iti place sau nu, daca TIE si se pare logic sau nu.
      • -2 (4 voturi)    
        Cultura (Joi, 19 aprilie 2012, 16:50)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

        Spune-ne si noua ce inseamna cultura pentru tine. Si, dupa ce ne povestesti asta, povesteste-ne cam cati oameni aveau acces la cultura in perioada mentionata de tine si cati au acces astazi? Cati citesc acum si cati citeau in secolul XV, de exemplu? Cati puteau asculta un concert de Bach acum 200 de ani si cati au posibilitatea sa asculte acelasi concert acum?

        Lumea a devenit mai culta si mai educata odata cu trecerea timpului. Faptul ca acum o buna parte din produsele muzicale, scriitoricesti etc. sunt de proasta calitate nu inseamna ca nu se produce nimic de buna calitate. Asa cum nici in perioadele mai vechi nu tot ce se scria, picta, sculpta sau compunea era de o calitate ireprosabila, ci doar ca o mica parte din ceea ce se producea atunci a rezistat testului timpului.

        In alta ordine de idei, cam care e motivul pentru care spui ca tarile scandinave sunt in declin? Nu zic ca n-ai dreptate, doar te intreb pe ce te bazezi. Si despre ce fel de declin vorbesti? Economic, religios?
        • +3 (3 voturi)    
          Cultura si incultura (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:43)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Closed

          Pentru mine cultura, la fel ca si stiinta, are parti bune si parti rele, nocive sau nefolositoare. Cultura buna si stiinta buna trebuie sa te faca mai bun, mai demn, mai nobil, mai altruist, mai cinstit, mai sanatos, mai fericit etc. Adica sa-ti foloseasca la ceva, si din perspectiva existentiala, nu numai sa-ti dea o oarecare satisfactie superficiala de moment.

          Da, nu avea atata lume acces si totusi standardele erau mai ridicate. Pentru puerilitatile si mizeriile care se produc azi si te fac "vedeta" cu milioane in buzunar, ori nu erai bagat in seama, ori erai considerat idiot.

          Faptul ca acum nu mai poti scapa de muzica nicaieri (metrou, magazine, autocar, autobuz, telefon etc etc) nu e un beneficiu si nu face lumea mai buna. Dimpotriva.

          Gauri in nas, urechi, buze si alte parti ale corpului pentru insertia de belciuge nu isi faceau decat unele triburi din Africa sau America de Sud, considerate necivilizate si barbare. La fel cu tatuajele, la fel cu imbracamintea foarte sumara, muzica bazata pe ritm si urlete etc etc etc.

          Asta ca sa-ti dau doar cateva exemple simple.

          Lumea per total nu a devenit mai culta si mai educata, ci doar mai informata, iar informatia acumulata e in mare parte balast, gunoi.

          Raportat la totalul informatiei, partea nociva sau neadevarata e mult mai mare procentual. Depinde desigur de ce criterii si repere folosesti.

          Nu era nici atunci totul bine si frumos, dar la cat de abrupt s-a dezvoltat tehnologia, la cat de informata e toata lumea, nu e de mirare ca e tot mai multa violenta si depravare si ca e nevoie sa fim supravegheati, filmati, inregistrate convorbirile telefonice, e-mail-urile etc?

          Degeaba ai acces nelimitat la informatie daca iti pierzi capacitatea de a o sorta si de a discerne ce e bine si ce e rau.

          "Si despre ce fel de declin vorbesti? Economic, religios? "

          SI economic, SI religios, SI social. Si asta dupa statistici. Eu vad declinul clar din timpul vietii mele, iar daca citesc istorie e si mai clar.
            #showComment() #showComment()
  • -2 (4 voturi)    
    oamenii cred orice... (Joi, 19 aprilie 2012, 19:31)

    Jekyll [utilizator]

    Si mormonii cred ca Isus inainte de a se urca la cer s-a oprit pe la ei si i-a binecuvantat. Chiar daca pare amuzant pt crestini ei o i-au foarte serios si se simt ofensati daca le spui altfel. Si sunt vreo 14 milioane de acest fel.
  • -1 (3 voturi)    
    religiile, multe au fost, multe sunt (Vineri, 20 aprilie 2012, 0:57)

    gogu al mic [anonim]

    in primul rand, religia nu salveaza. in al doilea rand, sa lupti impotriva unei doctrine religioase folosindu-te de alta doctrina religioasa, e o tampenie. in al treilea rand, sa faci un plan pentru altcineva care are libertatea si puterea de a alege, e o prostie. o fi avand dumnezeu un plan pentru tine, dar siretlicul e ca tu trebuie sa faci alegerea potrivita ca sa se materializeze acel plan. in al patrulea rand, oamenii nu au invatat ce e bine si ce e rau prin faptul ca au mancat marul (cum spune legenda/povestea). ci prin faptul ca au fost pedepsiti de dumnezeu, lucru ce reiese din celelalte legende/povestiri. in al cincilea rand, dumnezeu, daca exista, nu este asa cum iti imaginezi tu ca este. in al saselea rand, s-a intrebat vreodata careva cat de mare ar trebui sa fie raiul asta de care se tot pomeneste? daca sunteti bun la matematica puteti incepe a calcula: suntem 7 miliarde de omuleti ce vom muri mai devreme sau mai tarziu; si ar trebui sa-i adunati pe toti cei ce au murit de-a lungul timpului pana se ajunge la adam (conform legendei/povestirii). cu niste artificii de calcul puteti afla cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o planeta pentru ai sustine pe toti acestia. si as mai putea sa continui, dar incep sa ma plictisesc eu acum.
    cert pentru mine este un lucru: scripturile astea nu cred ca au fost scrise cu ajutorul duhului sfant (cum se vehiculeaza). prea multe gauri, prea multe intrebari pentru asa ceva. sa nu mai zic prea multe traduceri, prea multe variante.
    pentru mine, cam ce reiese din scripturile astea, e ca dumnezeu e prea uman.
    nicio religie nu detine adevarul.
    • 0 (0 voturi)    
      aritmetica.. (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:51)

      sile [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

      Pentru 20.000.000.000 oameni,cat se estimeaza ca au trait si traiesc pe pamant,exista cca 150.000.000
      kmp,fiecarui individ revenindu-i cam 7.400 mp.Pe un pamant perfect,binecuvantat ,o familie s-ar descurca cu atata!(nu vor mai fi zone desertice sau nelocuibile)
      Biblia spune:"umpleti pamantul.." nu suprapopulati-l.
      Aveti dreptate:adevarul il detine Dumnezeu,nu religiile;il descopera slujitorilor sai.
    • +1 (3 voturi)    
      Strugurii sunt acri (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:54)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

      In primul rand nu scrie ca era mar.

      In al 2 lea, 'promisiunea" ca daca vor incalca porunca divina si vor manca din acel fruct vor deveni ca Dumnezeu s-a dovedit a fi o inselatorie. Ce a fost adevarat e ca au cunoscut raul. Problema nu e asa superficiala cum crezi. Alta a fost miza.

      In al 3lea rand, degeaba esti bun la matematica daca pornesti de la ipoteze false si nu cunosti toate datele problemei.,.

      Nu in ultimul rand, esti amuzant.
      Parca te uiti la un flaut si-ti zici: "teava asta are prea multe gauri ca sa se poata canta la ea, in mod sigur e o prostie inutila".

      Si esti sigur problema nu e la tine, ca nu cunosti, nu intelegi si nu ai studiat.
      • -1 (3 voturi)    
        sa te lamuresc (Vineri, 20 aprilie 2012, 16:53)

        gogu al mic [anonim] i-a raspuns lui Mens Sana

        ce treaba are flautul matale cu dumnezeu, cu atat mai mult cu scripturile. nu-s facute din acelasi material. mai mult flautul e facut cu un scop precis, pe cand cu scripturile e alta poveste (la fel cum e si cu iliada si odiseea, sunt doar opere de arta? se vehiculeaza ideea ca pentru greci ar fi fost cum e cu scripturile acum la noi). se studiaza la ele de mai bine de 1000 de ani si nu se ajunge la un numitor comun si nici nu se va ajunge, ca la atatea studii atatea interpretari. nu mai fiti fandositi, textul e vechi si va deveni din ce in ce mai greu de inteles. faptul ca noi inca mai studiem latina nu inseamna ca de-acum stim cum si au trait romanii (cum au simtit) si cum s-a trait in imperiul roman (lucru valabil pentru toate civilizatiile apuse).
        problema nu e superficiala cu niciun text istoric (fie ca e doar o legenda sau nu), doar ca se pierde de-alungul timpului sensul exact in care a fost scris, deoarece ideile evolueaza (nu si oamenii din pacate). multe chestii se regasesc asemanatoare numai prin faptul ca societateea nu s-a schimbat chiar asa de mult pe cat se crede.
        mar, nemar pt. mine tot acelsi rahat e, ca logica nu poate sa nu intrebe de ce a fost nevoie de un popor ales (ales pe ce criterii). de ce intreaga actiune din scripturi se petrece doar pe un singur continent. dumnezeu, fiind atotputernic, nu putea sa-si transmita mesajul odata in acelasi timp pe toate continentele?
        romanii au preluat mai intai religia elena (modificand-o pe ici pe colo). pe urma au preluat crestinismul (oare nu au adus si aici modificari?). din ce motive anume nu se stie exact (in afara vehicularii unor legende).
        daca e sa studiezi religiile (nu doar una), ai sa vezi ca sunt si multe deosebiri, dar si multe asemanari in acelasi timp. asta pentru mine spune doar un singur lucru, sunt scrise si faurite de om.
        • +2 (2 voturi)    
          M-ai lamurit :) (Vineri, 20 aprilie 2012, 23:18)

          Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

          Probabil ca am fost eu prea subtil, ca nu ai inteles exemplul cu flautul. Nu mai insist.

          Chiar daca sunt si lucruri mai greu de inteles in Biblie, sunt destule lucruri usor de inteles. Problema e ca noi ne pierdem timpul speculand pe marginea celor cateva lucruri mai greu de inteles in timp ce nu respectam ceea ce e clar si usor de inteles. Poate ca respectand ce intelegem o sa ajungem la o intelegere mai buna cu timpul.
        • +2 (2 voturi)    
          Continuare (Vineri, 20 aprilie 2012, 23:25)

          Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

          "de ce a fost nevoie de un popor ales (ales pe ce criterii). [...]"

          Tu respingi fara sa cunosti si sa intelegi.
          Poporul ales s-a cam ales singur. Iti povestesc pe scurt cam ce am inteles eu din
          Biblie:
          De la Cain si Abel, omenirea s-a scindat continuu in 3 "categorii": cei care au hotarat sa il asculte pe Dumnezeu si sa respecte exact ce spune, cei care au pus ratiunea lor mai presus si au zis "mie mi se pare mai bine si mai logic cum gandesc eu, nu e chiar asa cum a zis Dumnezeu" si cei care s-au razvratit pe fata.

          Ultimele 2 sunt de fapt subcategorii ale aceleiasi categorii. Evident Dumnezeu a continuat sa comunice cu cei care il ascultau.

          In mod analog, pentru mine, pe acest site, exista unii comentatori "alesi" cu care am ales sa comunic, pentru ca par interesati de subiect si comunica civilizat. :)

          Pentru ca Avraam a fost un om deosebit, ascultator, credincios si statornic in principii, Dumnezeu a facut un legamant cu el si urmasii lui. Urmasii lui Avraam, poporul evreu, au fost alesi ca "prototip" pentru a servi drept exemplu pentru celelalte natiuni si prin care Adevarul sa poata fi pastrat si propagat.

          Biblia descrie istoria acestui popor si experienta lui cu Dumnezeu.

          Dumnezeu si-a transmis mesajul si pe alte cai si continente, fie direct, fie prin oameni care au mers acolo. Cu siguranta ca Dumnezeu putea sa faca o transmisie in direct pentru tot pamantul, dar din punct de vedere didactic ar fi fost o idee foarte proasta. Mai ales ca mai facuse asta inainte. Oamenii nu aveau nevoie numai sa fie informati, ci si sa traiasca Adevarul si sa treaca printr-un proces de educatie.

          Ce au modificat romanii se poate verifica. Ei n-au putut modifica Biblia, asa ca au modificat religia (vezi religia catolica si ortodoxa, care a inglobat traditii si practici pagane).

          Faptul ca sunt unele asemanari intre religii ar putea insemna ca la inceput au avut aceeasi sursa, nu crezi?