Credinta in Dumnezeu este in declin in intreaga lume, cu exceptia Rusiei, Sloveniei si Israelului. Cei mai multi atei, in tarile scandinave - studiu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:30 Actualitate | Esenţial


Filipinezii sunt poporul cel mai credincios din lume, spre deosebire de scandinavi si de locuitorii din fostele tari ale blocului comunist, potrivit unui studiu al cercetatorilor americani care noteaza ca, cu cat o persoana este mai in varsta, cu atat crede mai mult in Dumnezeu, relateaza AFP.

Tarile in care oamenii cred cel mai mult in Dumnezeu sunt adeseori catolice. La acestea se adauga Statele Unite, Israelul si Cipru, potrivit raportului universitatii din Chicago (NORC) "Credinta in Dumnezeu in timp si pe tari", bazat pe studii internationale realizate in 30 de tari in 1991, 1998 si 2008. Romania nu a fost cuprinsa in acest studiu.

Aproximativ 94% dintre filipinezi sunt credinciosi, urmati de chilieni (88%) si americani (81%), fata de doar 13% dintre germanii din fosta RDG si 20% dintre cehi.

Potrivit acestui studiu, tarile cu cei mai multi atei sunt cele scandinave si cele ale fostului bloc estic (cu exceptia Poloniei). Cea mai mare proportie de atei se intalneste in randul germanilor din fosta RDG (59%), care nu au crezut niciodata in Dumnezeu.

Credinta in Dumnezeu este in declin in intreaga lume, cu exceptia Rusiei, Sloveniei si Israelului.

In schimb, credinta este mai mare la persoanele in varsta. In media, 43% dintre oamenii in varsta de 68 de ani sau peste sunt siguri ca Dumnezeu exista, fata de 23% in randul persoanelor cu varste de 27 de ani sau mai tinere.

"Cea mai mare crestere survine dupa 58 de ani. Aceasta sugereaza ca, odata cu apropierea mortii, credinta creste", comenteaza autorul studiului, Tom W. Smith.

In Statele Unite, 54% dintre tineri sunt siguri de existenta lui Dumnezeu, fata de 66% in randul persoanelor in varsta.


Citeste mai multe despre   
















12586 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Pe undeva este normal! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:03)

    traian [anonim]

    Personal cunosc situatia din nordul Europei si cam asa este! despre credinta romanilor ar fi multe de discutat,multi confunda mersul la biserica cu credinta,in rest nu prea au treaba decat la necaz cu Sefu Mare...
    Nu mi-e ,totusi,foarte clar daca ne raportam la credinta sau la relatia mai mult sau mai putin stransa cu structurile bisericesti,ca nu-i acelasi lucru!
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine lipsa, decat o credinta falsa... (Joi, 19 aprilie 2012, 11:55)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui traian

      in Dumnezeu, asa cum are romanul.
      Exemplul tipic la noi este Becali, care ridica ipocrizia si fatarnicia la rang de sport national, si il mai ia si pe Dumnezeu ca paravan si martor.
      Culmea este ca nimeni dintre crestini nu are curajul sa-i spuna adevarul. N-o fi avand si el un duhovnic care sa-l mai lumineze??
      Dumnezeu nu se uita la "predicile" lui, sau la crucile si pomenile pe care le face, cand e vorba de mantuire. Becali inca mai crede ca si Dumnezeu poate fi "premiat" ca sa ajunga in cer. Prin asta face cel mai mare deserviciu credintei crestine.
      Rusine BOR ca incasati "premiile" de la Becali si de la altii, si nu spuneti adevarul. Dumnezeu sa va judece pentru ce ati produs in tara asta: Un popor de farisei si falsi crestini, de care rad si fug oamenii de pe margine, care altminteri ar veni la Dumnezeu.
  • -18 (36 voturi)    
    va continua (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:12)

    Denoro [utilizator]

    Raspandirea ateismului, in special in Europa, va continua. Inca destul de multa vreme. Si implicit, numarul celor care cred in Dumnezeu (ma refer in Dumnezeul din Biblie, nu in Dumnezeii pe care multi si-i "inventeaza") va scadea mult in anii ce vin.
    Pana intr-un punct. Un punct traumatizant al istoriei, cand Dumnezeu va fi singurul lucru ce ne va putea salva. Dar pana atunci vom continua, din ce in ce mai aroganti si mai agresivi, acest mars al ateismului, al mortii si al uciderii spiritului.
    Dragii mei atei, Fukuyama (cautati pe "guagla", nu imi incape in acest comentariu sa scriu cine a fost aces Fukuyama), in 1989, spunea ca democratia liberala este punctul forte al evolutiei ideologice al omenirii, constituind astfel, sfarsitul istoriei. O expresia ce a ramas celebra, "sfarsitul istoriei". Nimic mai fals: cea mai firbinte parte a istoriei, abia incepe. Si ca sa parafraze o celebra nulitate locala, "stati pe aproape sa vedeti, caci nici nu stiti ce pierdeti".
    • +9 (17 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:06)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      nu crezi ca este mai civilizat sa respecti si sa accepti diferentele altor oameni? Inclusiv cele culturale si de ce nu religioase.
      Si in Biblia mentionata in textul tau este facut aluzie printre altele la toleranta si iubirea aproapelui.
      Altfel spus relatia dintre un individ ca si tine de altfel si divinitatea in care acesta crede trebuie sa fie una intima nu transformata in propaganda si impusa si altora.
      Lasa-i pe toti sa creada in ce vor....si ce ii ajuta pe fiecare sa se simta si sa fie oameni mai buni, fara sa incerci sa iti impui credinta amenintand cu apocalipse si suferinte eterne.
      Cinevea poate fi un om bun si fara sa fie ghidat de aceleasi principii ca ale tale.
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • +5 (33 voturi)    
    Articol neprofesionist (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:16)

    Petru [anonim]

    Buna ziua,

    Cum sa afirmi "credinta este in declin IN INTREAGA LUME" cand in studiu nu sunt prinse decat 29 de tari si lipsesc continente intregi precum America de Sud si tari precum India si China.
    Aruncati cu vorbe aiurea doar de dragul de a cita "surse".
    In plus, credinta nu poate fi cuantificata. Corect este sa scrieti "persoane care se declara credincioase".
    Credinta este reflectata de faptele noastre si nu de raspunsul la un chestionar.
    A fi credincios, precum spunea si Parintele Arsenie Boca, inseamna ca pe primul loc in viata ta sa fie Dumnezeu, mai presus de parinti, copii, faima, confort si orice altceva.
    • +3 (17 voturi)    
      sa se dea cate putin sa ajunga la toti (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:52)

      23 cm de credinta [anonim] i-a raspuns lui Petru

      Probabil ca ma insel dar cred ca daca iti pui familia pe locul 2 urmatorul pas este sa ... [sarcasm] deschizi cutii de bere agitate in public,sa fie cat mai multi stropiti [/sarcasm]
    • +9 (25 voturi)    
      interesant (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:11)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Petru

      interesant ca pomenesti si popa arsenie boca. trebuia sa ne spui si ce tampenii delira despre sarcina, fii antena
      "Dacă părinţii i-au tulburat tocmirea cu fărădelegea desfrânării, aceasta se va întipări într-însul cu tărie mare. Iar când se va naşte, până nu ajunge să priceapă, se va juca cu sora de-a mirele şi mireasa, şi încă de Ia 7 ani.
      Mai târziu, va cerca la dobitoace, sau se va deda la curvie cu mâna, pe urmă curvie în regulă, patimi care îi vor omorî milioane de celule nervoase"
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • +1 (15 voturi)    
    DAK NU E ROMANIA (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:18)

    Anonymus [anonim]

    nush ce relevanta are studiu.... oricum daca faci un studiu despre asa ceva tre sa iei fiecare tara crestina.... Mai bine nu faci daca nu esti capabil..... deci datele nu sunt realistate in totalitate
  • +16 (40 voturi)    
    e si normal (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:24)

    Nelu Chelu [anonim]

    Tendinta fireasca este de trecere de la omul religios la omul ateu. Credinta in zei e ceva ce tine de copilaria si adolescenta umanitatii (adica antichitate si evul mediu). Acum umanitatea ajunge la maturitate si evident ca nu mai are nevoie sa creada in mosi craciuni si zane si ingerasi.

    Practic in zorii umanitatii de la politeism se va ajunge in secolele urmatoare la zero teism sau hommo atheus.

    E normal si e corect sa fie asa.
    • -8 (22 voturi)    
      Lumineaza-ma ! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:37)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui Nelu Chelu

      "Tendinta fireasca este de trecere de la omul religios la omul ateu. Credinta in zei e ceva ce tine de copilaria si adolescenta umanitatii (adica antichitate si evul mediu). Acum umanitatea ajunge la maturitate si evident ca nu mai are nevoie sa creada in mosi craciuni si zane si ingerasi."


      Adicatelea evreii care au dat o droaie de premii Nobel sunt un popor foarte credincios , conform studiului
      Iara prostimea planetei e atee.Sau pe cale sa devina !
      Ceva scartaie cand spui ca ateismul e dovada maturitatii ! Rau de tot ! -:)

      Sau chestia cu actrita Sarah Silvermann si vanzarea Vaticanului se reia sub alta forma (studiu stiintific) ?
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • -5 (15 voturi)    
      Alternativa (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:45)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui Nelu Chelu

      Alternativa unui om care nu este credincios,sau devine ateu este evidenta.Devine satanist.Pentru ca satanist este si cel care caruia nu ii place credinta in DUMNEZEU,nu ii place Biblia,sau le ignora,sau le reneaga.In rest tendinta fireasca este sa ignori studiile si concluziile lui nelu chelu.E normal si corect asa.
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
    • +3 (3 voturi)    
      "Tendinta fireasca" (Joi, 19 aprilie 2012, 12:03)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Nelu Chelu

      Tendinta fireasca e ca omul sa devina din ce in ce mai violent, mai rau si mai depravat.

      Inteleg ca dupa logica ta in "trecut" oamenii erau prosti, naivi, rai, depravati etc. iar acum si s-au "desteptat", nu mai cred prostii, sunt blanzi, buni, altruisti, cinstiti etc. Cum? Nu e asa?

      Si faci evaluarea asta in functie de care repere?

      Nu crezi in Mos Craciun, dar crezi in alte prostii.
  • +19 (31 voturi)    
    Asta arata ca nivelul de cultura creste (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:43)

    deno [anonim]

    O data cu imbunatatirea educatie dispar si superstiile. E un lucru bun si arata ca civilizatia merge in directia buna.

    Cand a fost credinta la nivel maxim si biserica a avut puterea absoluta in Europa? In evul mediu! Atunci majoritatea oamenilor erau analfabeti si educatia era inexistenta.

    Vrea cinva sa se intoarca in evul mediu? Pentru ca doar atunci a fost loc de superstitii.

    Nu e de mirarea ca biserica duce de doua decenii o cruciada in scoala romaneasca sa umple programa cu ore de religie. Incearca sa indoctrineze copii de mici cu aiurelile lor ca altfel ce om educat mai asculta prostiile lor cand are 16-18 ani?

    E timpul ca religia crestina, islamica si iudaica sa se mute in cartile de istorie la fel ca religiile antice care si-au pierdut audienta
    • -5 (15 voturi)    
      pentru deno (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:38)

      iftime [anonim] i-a raspuns lui deno

      Nu stii ce vorbesti.Ai o minima scuza daca ai in jur de 20 de ani si crezi ca deja ai vazut totul.Daca nu, cred ca ai o mare problema.Cu bine.
    • -3 (13 voturi)    
      Care nivel de cultură? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:38)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui deno

      Stabileşti un raport forţat de cauzalitate. În realitate, sociologii vorbesc despre deculturalizarea societăţii postmoderniste. Ultă-te şi pe comentariile de mai jos, sunt unii colegi care îşi susţin afirmaţiile citând surse de pe net, cum ar fi wiky (adică un amalgam de pseudocunoştinţe postate liber de oricine deţine o tastatură prin casă).

      Iar afirmaţia dvs.."civilizaţia merge în direcţia bună" mi se pare naivă. Scuzaţi.

      Realitatea ar fi alta. Omul modern, vezi Alvin Toffler, se simte în siguranţă datorită tehnologizării şi creşterii nivelului de trai. Dar, după cum deducem simplu privind ştirile serale, e o falsă siguranţă. În realitate, chiar dacă nu simţim, suntem nisip purtat de vânt.

      Hristos a înviat!
        #showComment() #showComment()
    • -3 (11 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:02)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui deno

      Un nivel de cultura crescut inseamna,implicit,un inalt nivel de cunoastere!Citindu-ti postarea nu am deloc senzatia aceasta.Esti un simplu comentator de banca in Cismigiu!Omul incult are intotdeauna pareri dar nu si argumente.Este definitia lui,chiar mai mult,se vrea si cunoscut.Sa ne traiesti "semenule"!Ia-ti ocarja la prostie caci te va tranti la pamant sigur!
        #showComment()
    • -2 (8 voturi)    
      Alternativa ta nu se deosebeste de.... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:48)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui deno

      Alternativa ta nu este deosebita de a celui care semneaza nelu chelu.Adica satanismul.Si dupa cum scrii ai intrat deja in aceasta varianta.
        #showComment()
  • +2 (8 voturi)    
    fara comentarii... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:48)

    catalin_mattei [utilizator]

    am dorit duminica sa intru in biserica in jur de ora 10 dimineata.. am gasit un lacat mare pe usa. acest lucru se petrece des in Romania de parca credinta este cu program de munca.. asa ca.. cat timp preotii si mai ales inaltii ierarhi nu mai au credinta in suflet ci doar foame de bani este putin probabil ca poporul sa mai pastreze evlavia.
    • 0 (6 voturi)    
      Unde? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:32)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Dacă nu-i vreun trombon, te rog să ne spui unde e biserica aceea închisă Duminica la ora 10, confesiunea (că dacă e adventistă de ziua a şaptea deja se schimbă socoteala) şi cam pe unde ai întâlnit acest lucru "des". Mulţumesc.

      Hristos a înviat!
        #showComment()
    • +1 (9 voturi)    
      mda... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:39)

      alexut [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Nu suntem atei pentru ca se inchid bisericile :) . La fel cum nu cred in Mos Craciun, nu pot sa cred nici in Dumnezeu. Nu pot sa citesc o carte scrisa acum mii de ani si sa spun ca ea sta fundamentul moralitatii mele si ca ar trebui sa ma ghidez dupa ea in ceea ce fac dand la o parte descoperirile stintifice, logica si bunul meu simt.

      Reducand totul la absurd, daca totusi ar fi un Dumnezeu si s-ar comporta la fel de tiranic precum o face cel din Biblie m-as rascula impotriva lui.
        #showComment()
    • 0 (6 voturi)    
      "orar " (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:28)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      In Duminica Invierii , slujbele pentru a doua Inviere incep dupa ora 12.00 . Asta pentru ca , Sambata , in noaptea Invierii , slujba tine pana la 4-5 dimineata.
      Era firesc ca la 10 dimineata sa nu fie nimeni . Era mai simplu sa intrebi Sambata , la ce ora incepe slujba Duminica.
    • -4 (8 voturi)    
      cum judeci, asa o sa fii judecat (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:53)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      si vezi ca aia nu era biserica... ai confundat usile
      nu mai da vina pe altii pe lipsa ta de evlavie!
    • +2 (4 voturi)    
      Lasa, cam am fost si prin alte tari (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:02)

      unu [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      In Spania era 1 euro intrarea in catedrala in Madrid ;) si aia nu era donatie, se taia bilet de intrare...
        #showComment()
  • -7 (19 voturi)    
    Departarea de Dumnezeu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:16)

    Robert [anonim]

    Buna ziua, trebuie sa recunoastem faptul ca tot mai putini oameni cred cu adevarat in Dumnezeu si in Isus Hristos prin care se primeste mantuirea si foarte putini fac fapte vrednice de credinta lor, prea putini implinesc poruncile lui Dumnezeu si iubirea de aproape.
    Totodata Dumnezeu este Drept si fiecare va fi judecat dupa cum a trait, ce alegi te va urma , nu mai putem schimba locul in momentul in care ne-am coborat in mormant.
    Doamne ajuta-ne sa fim asa cu Tu vrei ! !
    • +2 (12 voturi)    
      :)) (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:53)

      Bogus [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Eu nu vreau sa cred intr-un Dumnezeu care nu are altceva de facut toata ziua decat sa te urmareasca si pe tine si pe mine si pe toata lumea...ca apoi cu un aer de mare Creator sa dea verdictul final. Sper ca esti deacord cu mine ca noi toti suntem produsul mediului in care traim. Adica mediul si ceilalti oameni ne influenteaza comportamentul. Unde mai pui ca suntem creatia Lui directa si nemijlocita, insufletita de El si harazita tot de El ajunti sa iti pui intrebarea logica! Asta se plictiseste prin Univers!????? Pentru ca mie mi se pare ca El ne pedepseste pe noi pentru greselile Lui! El ne face cu bune si cu mai multe rele..si tot el ne pedepseste! Fuck That!
    • -3 (9 voturi)    
      rugaminte (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:58)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      Te rog sa-ti pastrezi parerile in minte si sa nu le exprimi in public. Este credinta TA si nu ne intereseaza trairile tale launtrice.
        #showComment() #showComment()
    • 0 (12 voturi)    
      lasa-l pe dumnezeu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:34)

      Palax [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      dupa cum vezi nimeni nu este judecat de catre dumnezeu, si totul trebuie sa o facem noi. trezeste-te la realitate
        #showComment()
  • +4 (6 voturi)    
    date mai complete (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:25)

    Alin Stefanescu [anonim]

    Niste sondaje pentru Europa (incluzand si Romania - listata cu peste 90% "credinciosi" - asemanator cu filipinezii din articolul de mai sus) am gasit pe Wikipedia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:EU_belief_in_god.png
    • -1 (5 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:12)

      Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui Alin Stefanescu

      probabil cunosc cel putin 100 de persoane. sincer una singura este fanatica, iar vreo doua se mai duc pe la biserica.

      probabil procentul e invers.
    • 0 (4 voturi)    
      datele nu sunt corecte in privinta romaniei (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:30)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Alin Stefanescu

      de exemplu la recensamant m-au intrebat ceva de genul esti ortodox sau alta religie? Si eu am zis ca sunt ortodox desi nu am stiut ca acolo aveam si optiunea de ateu si eu nu cred in dumnezeu. La fel s-a intamplat si cu alti prieteni de ai mei.

      Idea e ca dupa 50 de ani de comunism foarte multi oameni nu mai sunt asa credinciosi , deaorece comunismul si biserica nu prea mergeau mana in mana de acea mi se pare aberant procentul acela de 90%. Si daca nu crezi , atunci mergi pe orice forum de discutii online sau in orice grup si o sa vei ca pocentul celor care nu cred in dumnezeu este mult mai mare decat 10%
        #showComment() #showComment()
  • 0 (10 voturi)    
    Trist (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:48)

    Sorin [anonim]

    Articolul de sus mi-a facut ziua mai trista. Si mai triste sunt majoritatea comentariilor. Parintii nostri au trait intr-o societate unde ateismul a fost lege, intrebati-i daca a fost bine! Eu sper ca atata timp cat sunt in viata sa existe credinta si oameni care sa creada in Dumnezeu. Nu mi-as dori sa traiesc pe un Pamant ateu !

    Ma bucur totusi ca am putut sarbatori Pastele in biserici care se inchina lui Dumnezeu, semn ca inca la noi credinta exista !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Credinta (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:10)

    sile [anonim]

    Definitie:"Credinţa este aşteptarea sigură a lucrurilor sperate, demonstrarea evidentă a realităţilor care totuşi nu se văd."(cu ochii carnali) Evrei 11:1
    "De altfel, fără credinţă este imposibil să-i plăcem, fiindcă cel ce se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că el există şi că devine răsplătitorul celor ce îl caută stăruitor."Evrei 11 :6
    "Vedeţi că un om va fi declarat drept prin fapte, nu doar prin credinţă. .. Într-adevăr, aşa cum corpul fără spirit este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă."Iacov 2:24,26
    Dacă ne demonstrăm credinta prin fapte,călcând îndeaproape pe urmele lui Isus,facând ce a făcut el,
    vom fi răsplătiţi de Dumnezeu cu viaţă eternă perfectă.
    Pe baza acestor criterii,câţi credincioşi există pe glob?Probabil sub 0,5 %.
  • +1 (3 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:19)

    Grigore [anonim]

    Pai de atata Internet, cand sa mai fie timp si de biserici?
    Internetul este un domeniu atat de vast si de liber incat poti cu usurinta sa te consideri propriul tau Dumnezeu.
    Tehnica moderna anuleaza invechitele credinte. Omul de sub 25 de ani se considera ajuns in "apogeul civilizatiei", si deci independent de religia de botez.
    • 0 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:56)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Grigore

      Nu cred,totusi, ca internetul este de vina.Ma vexeaza afirmatia ta ,dar nu ma supara, pentru ca sigur vei intelege.Eu am 63 de ani,iata sunt si pe internet,ca si tine,dar ca si tine si pe mine Dumnezeu m-a convins!O sa spuna ateul acela ca sunt un idiot incult.Asa o fi,pentru ca am invatat 22 de ani,pentru ca vad lumea altfel decat el,pentru ca merg la biserica regulat,pentru ca nu am decat un singur om care ma uraste(fratele meu) pentru ca i-am cedat partea mea de mostenire.Dumnezeu sa ne ajute sa ne destelenim mintea!
  • -2 (8 voturi)    
    pastele in scandinavie (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:20)

    stamate nobel [anonim]

    se aduna baieti si fete intr'o casa si sarbatorim.
    nu conteaza, baiat, fata, depinde ce noroc ai ! :))

    bivolaru e cu noi !
  • +1 (5 voturi)    
    ? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:34)

    . [anonim]

    Credinta in Dumnezeu este in declin in intreaga lume ?
    In Arabia Saudita nu este in declin. Hamza Kashgari in inchisoare, pentru vorbe nepotrivite la adresa Profetului, asteapta sa fie decapitat.

    http://www.youtube.com/watch?v=7c6KoSdB0QU&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=AOLy-Mo7Z54
    • +1 (3 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 20:01)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui .

      Daca s-ar fi intamplat ca si in Romania sa se taie capul celor ce-l injura pe Dumnezeu,cred ca nu mai populam nici macar o comuna! Mai mare nebunie decat sa injuri pe cineva care crezi ca nu exista,nu cred ca este posibil.N-am sa pot intelege niciodata cum poti sa negi ceva ce esti convins ca nu exista.Aceasta seamana cu un nebun carevorbeste singur!
        #showComment()
  • +4 (6 voturi)    
    Tragedia (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:53)

    harapalb [utilizator]

    "Tragedia materialismului consta in faptul ca nu poate intelege ce este materia".
  • +2 (8 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Deci japonezii doar 4% cred in D-zeu si totusi la inundatii mi au facut nici un jaf, in plus mii de oameni au predat politiei lucruri de valoare gasite. La noi probail cred 99% in D-zeu, dar sunt mai putini morali.
  • -2 (8 voturi)    
    veste buna (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:05)

    in sfarsit [anonim]

    in sfarsit se trezeste lumea dupa atatea minciuni. sper sa se opresca toate finantarile de la buget pt constructia de biserici. cine mai crede in mos craciun?hehe
    • 0 (0 voturi)    
      veste proasta (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:31)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui in sfarsit

      cine mai crede in libertatea internetului ?
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 20:16)

    John Doe [anonim]

    Putem sa facem un sondaj chiar aici :).
    Uite cate minusuri au cei pro credinta si cate plusuri au cei anti credinta. Poate ca acest articol spune adevarul chiar daca Romania nu a fost inclusa in sondaj. =))
    • +3 (3 voturi)    
      Foarte mishto (Joi, 19 aprilie 2012, 10:26)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      De asta e asa de minunat in Romania si in lume.

      Violenta e in scadere, la fel si coruptia, crimele etc.
      Tot mai putini cred "minciunile" alea si sunt tot mai multi "destepti" si tot mai putin "prosti". Vremuri minunate ne asteapta!

      Ah, nu e-asa? Hmm... undeva e ceva gresit...
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 19 aprilie 2012, 11:16)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      Daca tu mergand pe strada intalnesti 5 oameni si 3 te injura si-ti spun ca esti prost si ai face bine sa te sinucizi,ai veni acasa si ai "executa lucrarea"?Nu are nici o relevanta numarul postarilor pro si contra de aici!Dacatoti oamenii echilibrati la minte si-ar putea face cunoscuta parerea aici ai putea avea mari surprize!
  • -2 (2 voturi)    
    mda ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:09)

    maryus999 [utilizator]

    religiile si regulile religiilor sunt facute de oameni pentru a controla si supune alti oameni pe sistemul " daca nu faci ce zic eu o sa vina babau si o sa iti manace sufletu "
    dumnezeu a creat omul ... i-a dat simturile si instinctele ca sa poata sa supraviatuiasca ... daca nu era nevoie de ele nu ni le dadea si stateam cuminti sub forma de copaci si nu deranjam pe nimeni si ne facea si o gura ca sa putem sa inaltam rugaciuni sa ii gadilam urechile dar nu a vrut asta ... este evident ... dupa ce ne-a dat simturile instinctele si CREIERUL ce logica ar mai avea sa ne dea si legi care sa ne interzica sa ne folosim de ele ? deci ... daca ne vroia legume care stau si se roaga toata ziua la el nu ne mai dadea creier si instincte ... ne facea perfecti si gata ... daca ne-a facut perfecti si noi ne-am dereglat si am luato rau pe aratura atunci este numai vina lui finca nu si-a facut treaba bine ... deci ... eu nu prea ma simt nici vinovat nici pacatos ... repet daca sunt asa cum sunt acum este vina lui dumnezeu finca asa m-a facut ...
    • 0 (0 voturi)    
      si mai e ceva ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:38)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      cred in dumnezeu dar mai cred ceva : dumnezeu nu are nici o treaba cu religiile actuale ... si nici religiile cu dumnezeu ... isi vad de treaba lor separat ... si asta este chiar evident prin modul in care se ignora :D
    • +3 (3 voturi)    
      Pe sistemul hai s-o luam pe aratura... (Joi, 19 aprilie 2012, 10:22)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui maryus999

      Daca parintii tai iti spun sa nu faci ceva, pentru ca e rau, iar tu nu asculti si faci, cine e de vina?

      Dumnezeu te-a facut cu vointa proprie. Dumnezeu ti-a dat constiita si creier. Ti-a mai dat si niste reguli de functionare. Daca tu le incalci, cine e de vina? Dumnezeu, ca nu te-a facut robot sau leguma?

      De asemenea, Dumnezeu nu te-a facut cu computer in brate, conectat la internet. De ce le folosesti?

      Observ ca si cu ortografia o cam iei pe aratura. Tot Dumnezeu e de vina?
    • +4 (4 voturi)    
      da (Joi, 19 aprilie 2012, 11:21)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      Toata polologhia ta se naruie simplu:ti-a dat de toate dar ti-a lasat si liberul arbitru.Ai posibilitatea sa alegi,alegerea este a ta!Nu poti invinovati pagubasul pentru ca tu esti hot si ai ajuns la puscarie!
  • +4 (4 voturi)    
    Multi spun... (Joi, 19 aprilie 2012, 9:57)

    sile [anonim]

    ..."cred in Dumnezeu" dar putini sunt cei ce cred intr-un Dumnezeu al unui scop.Putini sunt cei ce privesc timpul si evenimentele din punctul sau de vedere,pentru a le intelege.Putini sunt cei care inteleg unde ne aflam in scurgerea timpului raportat la scopul divin.
    Putini inteleg de ce exista rautate,suferinta,moarte daca Dumnezeu e iubitor.
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 19 aprilie 2012, 17:36)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Este mai usor sa spunem ca Dumnezeu este de vina decat sa ne analizam pe noi insine.Adica,daca eu vreau sa omor pe cineva(Doamne pazeste-ma) trebuie musai sa vina Dumnezeu imediat sa-mi spuna sa nu fac acest lucru.Problema este mult mai simpla,au spus si altii,suntem liberi sa facem ce dorim,numai ca vom raspunde pentru ceea ce facem! DACA am respecta legile divine,cele omenesti ar deveni caduce.
  • +2 (4 voturi)    
    Credinta este vesnica (Joi, 19 aprilie 2012, 10:25)

    Lina [anonim]

    Credinta in Dumnezeu nu este in declin si nici nu poaste fi,ci trece intr-o noua etapa - cea a constientizarii,a meditatiei,a cautarii unor raspunsuri.Credinta in Divinitate este coloana vertebrala a omenirii.Binele,frumosul,adevarul,perfectiunea se realizeaza prin credinta in ceva sfant,inaltator.Nu putem lupta cu raul,in primul rand din noi,fara credinta in Puterea Suprema.Credinta nu inseamna frica,supusenie,umilinta etc. Credinta inseamna puterea de a iubi pamantul,natura,omenirea,universul si dorinta de a face bine.Nu diversitatea religiilor ii desparte si invrajbeste pe oameni,ci nivelul de cultura al acestora, crezul lor,caci un om cult nu dicteaza,nu da cu bata,nu spurca,nu pangareste,ci sfinteste,lumineaza,linisteste si incurajeaza spre binele tuturora.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:37)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Lina

      Frumoasa,interesanta si plina de "miez"mi se pare meditatia ta,ea putand fi(candva)argumentul,dovada vinovatiei noastre(a celor care am intalnit-o si am ignorat-o).Astazi,credinta,ca tot ce compune viata pe pamant,are si ea sinusoida ei.Generatia aceasta(si nu m-am referit la temporalitate)azi ignora,ataca,contreaza credinta cristica dar maine,ei vor fi(sau parte mare din ei),vor prelua stafeta de la noi!Sunt ferm convis de ceea ce sustin pentru ca eu insami am trecut pe acolo.Dumnezeul acesta atat de hulit are rabdare si va face din oponentii lui (vezi Saul din Tars) cei mai mari adepti ai lui! De aceea spun si eu:credinta nu este in declin ci se consolideza! Sa nu omitem:multi chemati(chiar toti as spune eu)putini alesi! Nu ne alege neaparat Dumnezeu,eu as spune ca ne alegem noi prin credinta si trairea noastra!Stiu ca ceea ce ai scris tu,completarile mele,par unora lucruri tembele,noi insine parem caraghiosi,dar aceasta nu ma supara nici cum,nu ma pot supara pentru ceea ce am ci pentru ceea ce nu am!Sa speram ca Dumnezeu ne va intari in trecerea printre furcile cudine ale vietii!
  • -1 (3 voturi)    
    Existenta lui dumnezeu nu e logica (Joi, 19 aprilie 2012, 10:30)

    Radu [anonim]

    Dupa parerea mea si a multor altora nu e logic sa existe dumnezeu. Reiese oarecum si din articolul de mai sus: cu cat gradul de cultura a unui popor e mai ridicat cu atat gradul de credinta este mai mic.
    Daca sunteti curiosi va pot prezenta un aspect in mod clar ilogic al existentei lui dumnezeu in cele ce urmeaza, folosind doua intrebari.
    1. Este dumnezeu atotputernic? Asta e mai mult cererea unei confirmari decat o intrebare propriu-zisa. Evident raspunsul este 'da' pentru ca un dumnezeu care nu este atotputernic devine comparabil cu orice fiinta di lume asta, deci nu e dumnezeu.
    2. Atunci poate sa faca dumnezeu un bolovan atat de mare incat nici el sa nu il poata ridica? Aici se vade clar aspectul ilogic, si e distractiv atunci cand intrebarea e pusa unor 'profesionisti' in ale religiei. Prima reactie e: 'Ce? Vrei sa-l pui la incercare pe dumnezeu?' raspunsul care-i dezarmeaza pare a fi: 'Nu. Am intrebat doar daca poate.'. Dupa aceea incearca sa spuna ca de fapt logica umana nu este capabila sa-l inteleaga pe dumnezeu. Evident, am spus de la inceput ca-i ilogic, iar in legatura cu performantele logici umane, nu uitati domnilor ca ea este cea care ne-a adus in situatia in care suntem si daca o contestam, ne contestam pe noi din toate punctele de vedere.
    • +3 (5 voturi)    
      =))))) (Joi, 19 aprilie 2012, 10:53)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nu stiu daca Dumnezeu exista sau nu, dar "logica" ta e atat de stupida incat e aproape imposibil de contrazis. Poate de-aia ii lasi pe multi fara cuvinte :))
        #showComment() #showComment()
    • 0 (2 voturi)    
      logica fara substanta (Joi, 19 aprilie 2012, 12:03)

      unul_logic [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Nu ma declar crestin sau credincios. M-a framantat destul de mult problema daca exista Dumnezeu sau nu si nu am gasit pana acum argumente logice de necombatut nici pro nici contra. Am ajuns la concluzia ca e doar o chestiune de credinta, dincolo de logica sau ratiune.
      Revenind la logica ta. Ipoteza: Presupunem ca exista Dumnezeu. Logic ca e atotputernic. Asta inseamna ca poate face tot ce vrea: daca vrea sa faca un bolovan atat de greu incat sa nu-l poata misca, il va face si nu-l va putea misca pentru ca asa vrut el: sa nu-l poata misca. In clipa in care va dori sa poata misca bolovanul il va misca instantaneu. Asta e definitia [si farmecul] atotputerniciei. Poti face absolut orice.
      Fireste argumentul meu doar dovedeste ca argumentul tau e fara substanta, dar nu dovedeste ca Dumnezeu exista. Probeaza doar ca din punct de vedere logic este posibila existenta unui Dumnezeu atotputernic.
      Fiecare e liber sa creada sau nu in Dumnezeu. Nimeni nu e constrans, daca exista, fiind atotputernic, isi permite fara probleme aceasta.
      Un lucru totusi poate fi distrus cu ajutorul logicii: arderea in Iad forever. Asta e profund impotriva logicii si a bunului simt: sa-l declari pe Dumnezeu Iubirea absoluta despre care apoi sa spui ca te va arunca in focul vesnic pe vecie pentru o viata de cativa zeci de ani - oricum ar fi traita ea. Aici parabola fiului risipitor mi se pare mai aproape de un posibil adevar.
      Mult mai logica imi apare doctrina reincanarilor - ai gresit, te chinui un pic in iad, vii din nou pe pamant, in functie de cum te purti urmeaza o noua rasplata si tot asa pana te inveti minte.
      Daca crestinismul s-ar moderniza un pic si ar elimina chestiile care lezeaza logica si bunul simt si le-ar inlocui cu ceva adecvat ar fi o religie mult mai digerabila si acceptabila.
      In forma actuala, pentru omul modern, educat de mic sa-si folosesca la maxim logica, mesajul care era potrivit pentru omul Evului Mediu este foarte dificil de acceptat.
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • +4 (4 voturi)    
      Hai sa te lamuresc (Joi, 19 aprilie 2012, 13:53)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      1. Cand a inflorit mai mult cultura decat in epoca lui Bach, Haendel, Haydn, Mozart, Beethoven etc etc etc? Se compara "cultura" de acum cu cea de atunci?

      Pe de alta parte "cultura" e ceva bun.
      As prefera un om incult dar cu bun simt si cinstit, decat un scandinav "cult" dar corupt si drogat, pe care nu te poti baza.

      Tarile scandinave au inflorit in perioada protestantismului, fiind de religie protestanta. Acum sunf in declin. Normal ca declinul lor incepe de la un nivel mai inalt decat al nostru.

      2. Stupiditatea asta cu bolovanul, vehiculata cu mandrie de toti ateii, e gresita prin PREMIZE. Degraba aplici o logica aparent buna daca pornesti de la premize false.

      Definitia "atotputerniciei" e absurda din start. Si atunci normal ca ajungi la rezultate absurde, orice logica ai aplica.

      E LOGIC si lucid sa recunosti ca de la un anumit nivel logica umana devine speculatie, pentru ca nu poate nici analiza, nici intelege, nici confirma sau infirma ceva in domeniul respectiv.

      Tu poti sa fii complet autonom? Sa traiesti independent de univers? Daca nu, atunci accepta-ti conditia de fiinta dependenta, limitata si trecatoare. Nu conteaza daca iti place sau nu, daca TIE si se pare logic sau nu.
        #showComment()
  • -2 (4 voturi)    
    oamenii cred orice... (Joi, 19 aprilie 2012, 19:31)

    Jekyll [utilizator]

    Si mormonii cred ca Isus inainte de a se urca la cer s-a oprit pe la ei si i-a binecuvantat. Chiar daca pare amuzant pt crestini ei o i-au foarte serios si se simt ofensati daca le spui altfel. Si sunt vreo 14 milioane de acest fel.
  • -1 (3 voturi)    
    religiile, multe au fost, multe sunt (Vineri, 20 aprilie 2012, 0:57)

    gogu al mic [anonim]

    in primul rand, religia nu salveaza. in al doilea rand, sa lupti impotriva unei doctrine religioase folosindu-te de alta doctrina religioasa, e o tampenie. in al treilea rand, sa faci un plan pentru altcineva care are libertatea si puterea de a alege, e o prostie. o fi avand dumnezeu un plan pentru tine, dar siretlicul e ca tu trebuie sa faci alegerea potrivita ca sa se materializeze acel plan. in al patrulea rand, oamenii nu au invatat ce e bine si ce e rau prin faptul ca au mancat marul (cum spune legenda/povestea). ci prin faptul ca au fost pedepsiti de dumnezeu, lucru ce reiese din celelalte legende/povestiri. in al cincilea rand, dumnezeu, daca exista, nu este asa cum iti imaginezi tu ca este. in al saselea rand, s-a intrebat vreodata careva cat de mare ar trebui sa fie raiul asta de care se tot pomeneste? daca sunteti bun la matematica puteti incepe a calcula: suntem 7 miliarde de omuleti ce vom muri mai devreme sau mai tarziu; si ar trebui sa-i adunati pe toti cei ce au murit de-a lungul timpului pana se ajunge la adam (conform legendei/povestirii). cu niste artificii de calcul puteti afla cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o planeta pentru ai sustine pe toti acestia. si as mai putea sa continui, dar incep sa ma plictisesc eu acum.
    cert pentru mine este un lucru: scripturile astea nu cred ca au fost scrise cu ajutorul duhului sfant (cum se vehiculeaza). prea multe gauri, prea multe intrebari pentru asa ceva. sa nu mai zic prea multe traduceri, prea multe variante.
    pentru mine, cam ce reiese din scripturile astea, e ca dumnezeu e prea uman.
    nicio religie nu detine adevarul.
    • 0 (0 voturi)    
      aritmetica.. (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:51)

      sile [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

      Pentru 20.000.000.000 oameni,cat se estimeaza ca au trait si traiesc pe pamant,exista cca 150.000.000
      kmp,fiecarui individ revenindu-i cam 7.400 mp.Pe un pamant perfect,binecuvantat ,o familie s-ar descurca cu atata!(nu vor mai fi zone desertice sau nelocuibile)
      Biblia spune:"umpleti pamantul.." nu suprapopulati-l.
      Aveti dreptate:adevarul il detine Dumnezeu,nu religiile;il descopera slujitorilor sai.
    • +1 (3 voturi)    
      Strugurii sunt acri (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:54)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui gogu al mic

      In primul rand nu scrie ca era mar.

      In al 2 lea, 'promisiunea" ca daca vor incalca porunca divina si vor manca din acel fruct vor deveni ca Dumnezeu s-a dovedit a fi o inselatorie. Ce a fost adevarat e ca au cunoscut raul. Problema nu e asa superficiala cum crezi. Alta a fost miza.

      In al 3lea rand, degeaba esti bun la matematica daca pornesti de la ipoteze false si nu cunosti toate datele problemei.,.

      Nu in ultimul rand, esti amuzant.
      Parca te uiti la un flaut si-ti zici: "teava asta are prea multe gauri ca sa se poata canta la ea, in mod sigur e o prostie inutila".

      Si esti sigur problema nu e la tine, ca nu cunosti, nu intelegi si nu ai studiat.
        #showComment()