VIDEO Sorin Blejnar a fost revocat din functia de presedinte al ANAF. Postul a fost preluat de Serban Pop

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 18:00 Actualitate | Esenţial


Sorin Blejnar (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Presedintele Autoritatii Nationale pentru Administrare Fiscala a fost revocat, marti, din functie, de premierul Mihai-Razvan Ungureanu, a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, pentru Agerpres. Primul-ministru l-a numit pe Serban Pop, vicepresedinte al ANAF pana in 2009, in functia de presedinte al Agentiei, cu rang de secretar de stat, a mentionat reprezentantul Guvernul.

Deciziile intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei.

Surse oficiale au declarat pentru Mediafax ca Sorin Blejnar a primit sarcina de a coordona activitatea Departamentului de Control al Marilor Averi. Blejnar a confirmat telefonic, pentru Realitatea TV ca va fi directorul departamentului infiintat in 2011.

Noul presedinte ANAF, Serban Pop, a fost sef de cabinet al lui Mihai Tanasescu. In 2009 a fost demis de Emil Boc din functia de vicepresedinte al ANAF

Conducerea ANAF va fi preluata de catre Serban Pop care a ocupat postul de vicepresedinte ANAF in perioada in care Guvernul era condus de Calin Popescu Tariceanu si a fost schimbat prin decizie a premierului Emil Boc, in ianuarie 2009, si postul de director de cabinet al ministrului Finantelor Mihai Tanasescu, in Guvernul Nastase, informeaza Mediafax.

Serban Pop are 37 ani si este de profesie avocat. A lucrat in Ministerul Finantelor inca din anul 2000, cand, pentru un an, s-a ocupat de consilierea pe probleme juridice la cabinetul unui secretar de stat, pentru ca ulterior, in intervalul 2001-2004, sa fie seful de cabinet al ministrului Mihai Tanasescu, in Guvernul condus de Adrian Nastase.

Serban Pop, fotografiat in 2008
Foto: AGERPRES
Dupa plecarea lui Mihai Tanasescu din postul de ministru al Finantelor, odata cu predarea de catre PSD a guvernarii, Serban Pop a lucrat ca avocat in cabinet individual. A revenit in februarie 2008 in aparatul de lucru al Ministerului Finantelor, fiind numit de premierul Calin Popescu Tariceanu in postul de vicepresedinte al ANAF, responsabil de coordonarea activitatilor de control financiar si fiscal.

In aceasta calitate, Serban Pop a fost membru in Consiliul de Administratie al CEC Bank si reprezentant al statului in Adunarea Generala a Actionarilor la Imprimeria Nationala si Loteria Romana.

A fos demis din postul de vicepresedinte ANAF in ianuarie 2009, de catre noul premier Emil Boc si nu a mai lucrat in administratie.

Din februarie 2011 si pana in prezent, Serban Pop a lucrat ca partener la casa de avocatura Pop, Savin si Asociatii.

Dan Suciu: Demiterea lui Sorin Blejnar, rezultat al unei analize a capacitatii de management a conducerii ANAF

Premierul Mihai Razvan Ungureanu i-a comunicat lui Sorin Blejnar prin telefon ca va fi revocat de la conducerea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), inainte de a transmite decizia catre publicare in monitorul oficial, a precizat purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, pentru Realitatea TV.

"A fost o analiza la nivelul aparatului de lucru al primului-ministru, in intervalul celor 60 de zile. In urma analizei, s-a constatat ca nu a fost o colectare eficienta", a declarat Dan Suciu, pentru Mediafax.



Intr-o interventie telefonica pentru Realitatea TV, Dan Suciu a precizat ca decizia demiterii lui Sorin Blejnar din functia de presedinte ANAF a fost luata pe baza a doi factori: restructurarea ANAF si o analiza a a capacitatii de management a actualei conduceri a institutiei.  "Ministrul de Finante, dl. Bogdan Dragoi a anuntat inceperea unui program amplu de restructurare la nivelul ANAF-ului cu Banca Mondiala. Este un program extrem de ambitios cu tinte importante. Beneficiaza de sprijinul si de consultanta Bancii Mondiale [...] De asemenea, a existat o analiza in ceea ce priveste capacitatea de management a actualei structuri a ANAF. Rezultatul este cel pe care l-am anuntat astazi: demiterea presedintelui ANAF", a precizat purtatorul de cuvant al Guvernului.

Sorin Blejnar: Mi-am depus demisia in alb in urma cu doua luni

"Acum 2 luni de zile am transmis demisia mea semnata la cabinetul primului ministru", a declarat telefonic presedintele Autoritatii Nationale pentru Administrare Fiscala (ANAF), Sorin Blejnar, pentru Realitatea TV. "A fost un gest de onoare pe care nu il regret, l-as face si maine", a adaugat Sorin Blejnar precizand ca "demisia in alb" a fost transmisa dupa ultimatumul dat de premier.

Ultimatum pentru ANAF

Pe 17 februarie, premierul Mihai-Razvan Ungureanu a cerut oficialilor implicati in combaterea evaziunii fiscale ca in termen de 60 de zile sa aduca venituri suplimentare la buget de cel putin 1,5% din PIB. Termenul a expirat marti, 17 aprilie.

"Avem la dispozitie doua surse importante pentru cresterea veniturilor bugetare si a produsului intern brut: accesarea si gestionarea eficienta a fondurilor europene si combaterea evaziunii fiscale. Avem venituri de 33% din PIB, sub media europeana de 40%. Va cer ca in termen de 60 de zile, actiunile dumneavoastra de combatere a evaziunii fiscale in zonele alcool si produse vegetale, cu respectarea prevederilor legale, sa aduca venituri la buget de cel putin 1,5% din PIB. Aveti sprijinul meu neconditionat pentru aplicarea masurilor necesare obtinerii acestui rezultat", a cerut premierul.

Marti, 10 aprilie, cu 7 zile inainte de expirarea ultimatumului, presedintele ANAF, Sorin Blejnar, a declarat pentru HotNews.ro ca a atras la buget 4,93 miliarde de lei, adica 0,81% din PIB. Potrivit lui Sorin Blejnar, masurile de combatere a evaziunii fiscale luate de catre ANAF si institutiile subordonate in perioada 1 ianuarie-7 aprilie 2012 vor alimenta bugetul cu 4,93 miliarde lei, reprezentand 0,81% din PIB. "Analitic, suma e compusa din obligatii suplimentar stabilite, TVA respins la plata, confiscari, diminuarea pierderii fiscale, masuri asiguratorii si prejudicii aferente sesizarilor penale", a declarat Blejnar, precizand ca ANAF nu este singura institutie care stabileste obligatii de plata.

El a precizat atunci ca impunerea unui plafon ridicat de venituri obtinute intr-un termen foarte scurt din combaterea evaziunii nu presupune o "capcana" pentru demiterea sefului ANAF, ci o metoda prin care va fi stabilita eficienta fiecarei persoane implicate.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   


















7582 vizualizari

  • -10 (22 voturi)    
    prima victima de marca a setei de putere (Marţi, 17 aprilie 2012, 18:11)

    chiuariu [utilizator]

    chestia cu recuperatul a 1.5% din pib in 2 luni, din evaziunea la alcool, tutun, vegetale (adica un plus de 9% din pib pe an) era o imensa gogomanie din start. dar la ambitzul lui mru nu se comenteaza. un psihopat de o ambitie bolnavicioasa.
    • +1 (5 voturi)    
      De ce sa fie o gogomanie? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 9:16)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Stim cu totii ca inca se face evaziune fiscala deci de ce nu ar fi stransi cu usa sa plateasca taxe?! Ai o gandire de USL-ist adevarat: hotii sa traiasca bine si sa nu-i deranjeze nimeni.
      • -1 (3 voturi)    
        evaziune (Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:20)

        chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        Este o gogmanie fiindca nivelul evaziunii la alcool si vegetale pe un an este undeva in jurul a 2% din pib. Pur si simplu nu se bea chiar atit in Romania. blejnar a recuperat 1% in 2 luni stringind surubul in multe alte zone. ma tem ca ce a facut el e cu totul singular si nu cred ca urmasul lui va recuperaa mai mult de 0.3% lunar (adica inca vreo 2.5% pentru restul anului). ceea ce ar fi remarcabil, dar departe de cele 8-9% din pib pe care le sugera mru.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai ori asa, ori asa? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:26)

          ion [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

          Raporturile europene ne dau 30% din PIB ca apartinand economiei nefiscalizate (la negru)

          Sunt de acord ca se reduce greu acest procent (si tari dezvoltate din UE sunt la 20-22%), dar merita sa ne propunem sa scadem consistent acest procent. In luni si ani de zile, de acord.

          Pana acum ceva vreme Blejnar era seful mafiotilor din vama, al economiei negre si celelalte. Cand i s-a luat capul am constatat ca de fapt nu e chiar asa de multa evaziune, ca totul e ambatul lui MRU si ca Blejnar e absolut ok.

          Eu cred ca e o masura corecta: evaziunea e inca ridicata si, dincolo de asta, Blejnar este foarte, foarte uzat, cel putin la nivel de imagine. Nu pot sa stiu cat adevar era in spumele isterice ale unor televiziuni, aparent rata de colectare a TVA-ului s-a imbunatatit binisor sub Blejnar. Dar tot era nevoie de o schimbare.

          De fapt cred ca unii sunt nervosi ca incet, incet li se iau jucariile tocmai in prag de alegeri, adica persoanele in care se putea trage cu tunul: Boc, Udrea, Blejnar, etc etc etc

          Ramane tot saracu' Basescu singurul in care se da la greu.
  • -5 (17 voturi)    
    probabil a deranjat ceva interese straine (Marţi, 17 aprilie 2012, 18:14)

    Eneas [anonim]

    oricum, lozinci cu” 2 miliarde de euro in 2 luni ”sunt bancuri bune si atat!mai important este faptul ca escrocii de la Roman Copper au reluat discutiile privind privatizarea cuprului cu foarte seriosii responabili romani de la Ministerul Antieconomiei
    • +2 (2 voturi)    
      Rotatia cadrelor...asa-i spunea pe vremea mea (Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:25)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      cadrele erau unii buni la orice, adica activisti de partid care, numai pentru ca aveau carnetul PCR si erau pe lista, puteau sa ocupe orice functie.
      La fel ca seful lor, Ceausescu, se pricepeau la finante, agricultura, industrie, diplomatie...orice.
      Orice, orice ?
      Orice!
      Acu' vad acelasi lucru....
      Este campanie electorala? Este !
      Avem nevoie de niste scandaluri bomba, shoc...pai legate de ce?
      De...averile mari.Niste baroni din opozitie vor fi anchetati (ca sa vezi...chiar in campanie elctorala)
      pentru averile lor.
      Ca sa dea bine , tot electoral( ca uite cum se bate Base cu coruptia de oriunde...) bagam la inaintare si niste imbogatiti oranj (din astia de nu au mai cotizat destul, sau care dau semne de parasire a corabiei)....si, poate, iar pacalim electoratul...
      Avem nevoie de un om "de baza" la controlul averilor......iaca Blejnar (ca a fost un soldat disciplinat si face tot ce trebuie).
      Dam de lucru si la jurnalisti....ametzim si opozitia....MRU apare ca un reformator....etc. etc.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:20)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Simt eu asa, nu stiu de ce,ca-ti cam tremura izmenele,ca nu pentru altii tremuri tu acum!Daca esti cinstit nu ai a te teme!Sau,poate,esti numai mancator de rahat de serviciu gratuit!
  • +14 (16 voturi)    
    Motivul demiterii (Marţi, 17 aprilie 2012, 18:18)

    Manole [anonim]

    Dl Blejnar trebuia demis pentru implicarea in scandalul de coruptie din vami. Daca se acrediteaza ideea ca e demis pentru ca nu a indeplinit tina (elucubranta) de a aduce venituri la buget in 2 luni de 1.5% PIB atunci e o spoiala romaneasca. Oricum, nu pot intelege cum un incompetent in gestionarea ANAF poate fi competenet in gestionarea controlului marilor averi.
    • 0 (6 voturi)    
      rorirea de cadre,MRU PROTECTORUL MARILOR CORUPTI. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 8:46)

      LiviaUrsuleanu [anonim] i-a raspuns lui Manole

      Blejnar cel ce a contribuit din plin la acumularea marilot averi ale infractorilor ce misuna in jurul lui Basescu ,este pus a cum sa le controleze!
      Serban Pop este un alt "avpcat"Mihail Boldea deocamdata aflat in gratiile infractorilor Basescu si MR Ungureanu.
      Troica mafiota a ANAF-ului a ramas aceiasi doar birjarul a fosrt schimbat
  • -1 (13 voturi)    
    Ce a facut? (Marţi, 17 aprilie 2012, 18:30)

    GICU [anonim]

    MRU a rezolvat-o si pe asta.
    A schimbat un spagar cu un blejnar.
    Nu se pierde nimic, banii vor curge tot asa, ca doar noul presedinte stie si el foarte bine calea de colectare si distribuiere a spagilor. Cu siguranta PIBul lor va mai creste iae al nostru va ramine tot mic si flescait.
  • +6 (8 voturi)    
    Urmeaza Duta (Marţi, 17 aprilie 2012, 18:37)

    worker [anonim]

    Urechea la pamint! Urmeaza Duta.
    • -1 (7 voturi)    
      si ?! (Marţi, 17 aprilie 2012, 19:08)

      vio [anonim] i-a raspuns lui worker

      Toata adminsitratia portocalie incompetenta si clientelara trebuie schimbata ca sa vedem rezultate !
      Au schimbat un portocaliu cu altul !
      Iar pe Blejnar l-au mentinut mare sef peste averi !
      Mare branza!
      MRU e la dispozitia PDL, nu face de capul lui.
      Valeriu Turcan spunea ieri ca MRU a fost obligat sa le dea bani PDListilor altfel zbura!!!
  • -1 (5 voturi)    
    schimbarea schimbarii.... (Marţi, 17 aprilie 2012, 19:00)

    costica [anonim]

    Şerban Pop, noul preşedinte al ANAF, a fost şef de cabinet al fostului ministru de Finanţe, Mihai Tănăsescu.
    Ulterior, în 2008 a fost numit vicepreşedinte al ANAF, responsabil cu proceduride colectare a veniturilor, fiind ulterior eliberat din funcţie pe vremea guvernului Emil Boc.

    Adica, se ocupa chiar cu colectarea veniturilor statului, motivul revocarii lui Blejnar!
    Pai, daca era bun, de ce l-a schimbat Boc si-l numeste acum MRU cu aceleasi responsabilitati si obiective ?!!
    Pleaca ai nostri, vin ai nostri, adica ai PDL.... a mai inchis gura targului MRU si la capitolul contestatului Blejnar, urmeaza Duta de la CNAS probabil si el va fi inlocuit cu alt portocaliu la fel de invartit de portocalii prin cele functii inalte...rezultatele IOC....
    Si uite asa eficienta adminsitratiei Romaniei sta pe loc portocaliu inca...
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:25)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui costica

      A vorbi vorbire, de Fanica Manastire!Tu esti acela!Daca Blejnar a fost PDL-ist si l-au revocat si au numit un PSD-ist,cum poti fi asa idiot?
      • 0 (0 voturi)    
        idiot esti tu !!! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:44)

        costica [anonim] i-a raspuns lui hot news

        Serban Pop este cu toate partidele, si cu PSD si cu PNL si cu PDL !!! Este transpartinic, adica mereu la putere, ca multi altii !!!
        Citeste !!!

        "Februarie 2008 – ianuarie 2009 – vicepreşedinte al ANAF, în timpul mandatului lui Daniel Chiţoiu (PNL) ca şef al Agenţiei, și al lui Varujan Vosganian (PNL) de Ministru al Economiei şi Finanţelor.
        În aceeaşi perioadă, Pop era şi membru al Consiliului de Administraţie al CEC Bank şi reprezentant al statului în Adunarea generală a acţionarilor Imprimeriei Naţionale şi Loteriei Române."

        http://cursdeguvernare.ro/cine-este-serban-pop-noul-presedinte-al-anaf.html
        • 0 (0 voturi)    
          da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:46)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Mentin parerea despre tine:deci PNLapoi PSD l-ati avut,iar daca a plecat la altii inseamna ca ati ales hoti.Acum daca il intrebuinteaza si altii ce problema aveti?Hai ca esti greu de cap si scuteste-ma.
  • 0 (6 voturi)    
    Vorba lui Tanase (Marţi, 17 aprilie 2012, 19:03)

    evoque [utilizator]

    "Si cu asta ce am facut?!!"
    Regina este moarta, traiasca regina.
    O schimbare marca pdl menita sa il scoata, la momentul oportun, pe blejnar basma curata.
  • +1 (5 voturi)    
    Din ciclul "Sa controlati bine!" (Marţi, 17 aprilie 2012, 21:41)

    gustav [anonim]

    Ha, ha, sef la controlul marilor averi! Ii vine ca o manusa. Prosteala pe fata.
  • +2 (6 voturi)    
    alt pedelac care imparte sanatatea dupa bunul plac (Marţi, 17 aprilie 2012, 22:44)

    Duta de la CNAS nu pleaca ? [anonim]

    Un alt pedelac care imparte sanatatea dupa bunul plac
  • +5 (7 voturi)    
    Bai (Miercuri, 18 aprilie 2012, 0:35)

    alex [anonim]

    Fratilor, ce nu va convine, daca l-a schimbat nu e bine daca nu-l schimba tot asa, voi ce vreti, capul lui Motoc ?!!
    • +1 (3 voturi)    
      capul lui Blejnar (Miercuri, 18 aprilie 2012, 1:23)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui alex

      in spatele gratiilor il vrem
  • +3 (5 voturi)    
    Si... ce-i cu asta?! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 1:19)

    timantius-raptor [anonim]

    L-au schimbat pe Blejnar - dar oare modul de operare al ANAF-ului... il vor schimba si pe ala? Ca de nu, chiar nu pricep care-i marea schimbare!
  • +3 (5 voturi)    
    Principiile trebuie sa ramina constante (Miercuri, 18 aprilie 2012, 7:25)

    worker [anonim]

    Nu-i asa domnule Razvan Ungureanu? Hai sa vedem: noul sef la ANAF va avea ca sarcina sa stringa 1.5% din PIB in urmatoarele 2 luni sau sarcina asta este numai pentru guvizi?
  • 0 (0 voturi)    
    ponta@hotnews.ro (Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:46)

    ponta [anonim]

    Multumesc MRU pentru ca ai facut ce te-am rugat!
    Cu drag,
    V.P.
  • 0 (0 voturi)    
    imm, M si avantul Liftuletului (Miercuri, 18 aprilie 2012, 11:57)

    Dedalus [anonim]

    Dar de controlul averilor mici si mijlocii cine se ocupa?! :-)).

    Noul Vel-blejnar are si el 2 luni la dispozitie pentru atingerea tintei de colectare? :-))).
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:28)

    hot news [utilizator]

    Ce mult au avortat Antena 3 si Irealitatea!