Sever Voinescu (PDL) despre imobilele nationalizate: Acolo unde proprietatea poate fi restituita integral in natura, ea trebuie restituita in natura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 13:43 Actualitate | Esenţial


Restituirea proprietatilor abuziv confiscate de regimul comunist trebuie sa continue, iar "acolo unde proprietatea poate fi restituita integral in natura, ea trebuie restituita integral in natura", a declarat, marti, purtatorul de cuvant al PDL, Sever Voinescu. El a amintit ca modificarea legislatiei pe aceasta tema se impune in urma unei recomandari venite din partea CEDO si a subliniat ca este nevoie ca procesul de restituire sa fie unul echitabil, astfel incat "cei care isi primesc proprietatile azi sa nu fie dezavantajati in comparatie cu cei care le-au primit ieri".

"Pe de alta parte, trebuie sa tinem cont de constrangerile bugetare. Guvernul va formula un proiect de lege, dupa care va urma o dezbatere in Parlament. Parlamentul Romaniei va decide solutia in aceasta privinta", a incheiat Sever Voinescu.



















994 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce naste din FSN numai proprietatea privata nu respecta domnule Cotoi. Ce e prostia asta cu restrictiile bugetare? puneti actiunile statului (la Petrom etc) in Fondul Proprietatea si sa vedeti cum nu mai aveti constrangeri bugetare. Sau e problema mare ca nu mai iese comisionul din privatizare?
  • +1 (1 vot)    
    deci... (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:19)

    mihai [anonim]

    cum?
  • +1 (1 vot)    
    restituire (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:23)

    echitate [anonim]

    dupa cateva generatii care au muncit ( inaintea ta si ca sa iti asigure un viitor) sa te trezesti la usa cu un comitet muncitoresc care iti recomanda calduros sa pleci din casa ta si te arunca in strada( sau intr-o incapere insalubra pe undeva impreuna cu altii) nu e o experienta care a fost traita de cei care comenteaza sau sustin restituiri in natura sau restituiri"conform bugetului restrans.
    cei care au pierdut proprietatile le-a fost furat viitorul si le-a fost luata sansa de trai in casa lor.
    consider ca ar trebui restituite proprietatile in natura si impusa plata de catre stat catre proprietari a urmatoarelor:
    -costul aducerii proprietatii la nivelul la care a fost atunci cand s-a produs confiscarea.
    - costul de daune morale pentru perioada pentru care nu au putut folosi bunul imobil ca pentru destinatia avuta.
    -sumele sa fie platite pe loc fara intarzieri.
    -daca prorpietatea nu mai exista sa fie facuta plata pentru proprietate la valoarea avuta in timpul confiscarii ( echivalata astazi) si plata daunelor conform celor de mai sus.

    abia atunci vor incepe sa realizeze urmasii comunistilor care este pretul actiunilor lor ( sau macar o parte ).
  • +1 (1 vot)    
    Felicitati la spartul tirgului (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:50)

    felicitari [anonim]

    Dupa tot ce se putea vinde s-a vindut se poate face si restitutire in natura.
    In rest, statul sa plateasca praf in ochi si sa mai rida sub mustata.Este chiar batalie de badjocor.Astia vor sa murim de ris.Atentie tovarasi nu exagerati.
  • +1 (1 vot)    
    Mafia Politica (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:53)

    Hook [anonim]

    Voi politicienii ai nimanui, de 22 de ani va bateti joc deopotriva de proprietarii si de chiriasii din casele nationalizate! Mii de familii aruncate in instanta, 22 de ani de procese de pe urma carora a profitat doar Mafia Imobiliara! Aveti raspunderea morala si materiala pentru tot ce s-a intmplata si se intampla!
  • 0 (0 voturi)    
    O MARE NEDUMERIRE (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:09)

    NICOSTIN [anonim]

    nu reusesc sa inteleg de ce se incapataneaza sa tina ce nu este a lor si sa platim noi palmasi,FRATILOR DALILE CE ESTE CU ADEVARAT A LOR SI LASATINE PE NOI IN SARACI NOASTRA,NU VA MAI JUCATI CU BANI NOSTRI
  • 0 (0 voturi)    
    TREBUIE sa fie restituite (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:15)

    area [anonim]

    Indiferent de mesajele politicienilor transmise in public prin media, chestiunea este simpla, chiar daca aparent ea apare ca fiind complicata.

    Imaginati-va ca 50% din bunurile luate de regimul comunist prin acte criminale au apartinut Bisericii Catolice. Isi poate permite Romania o discutie contradictorie pe tema asta cu Vaticanul?

    Apoi, o parte importanta din aceste bunuri au fost luate de la populatia de etnie israelita. Isi poate permite Romania sa renunte la capitalurile evreiesti?

    De asemenea, un numar insemnat de bunuri si afaceri comerciale au fost luate prin crime (nationalizari, confiscari abuzive, exproprieri abuzive, colectivizari)de regimul comunist de la populatia instarita a Romaniei. Multi dintre cei care au pierdut bunurile au lasat urmasi care azi ocupa ranguri insemnate in diverse guverne ale lumii (ziarele au scris de spre asta de multe ori in decursul timpului). Obama cand s-a intalnit cu Base l-a intrebat asa, "la o cafea", ce are de de gand cu fostii detinuti politici...

    Deci, isi poate Romania permite sa nu restituie? Sau doreste sa ii creasca deficitul bugetar la nesfarsit, indiferent de culoarea politica care o conduce din 4 in 4 ani?

    Exact acelasi lucru este si cu problema MCV-ului... Ca sa dispara MCV-ul trebuie sa ne asumam ceva cu mult mai complicat decat indeplinirea unor cerinte tehnice privind sistemul de securitate la granite.

    De fapt, in realitate e vorba de o chestiune de bun simt: demnitatea unei natiuni nu se poate construi pe abuzuri si pe crime.NU ESTE DEMN sa ignori cu atata lejeritate grozavii ale trecutului, iar EGOISMUL actualei generatii sa-l transferi pe umerii din ce in ce mai impovarati ai generatiilor urmatoare.

    Prin urmare, politicienii trebuie sa renunte la smecheria asta ieftina cu "dezbaterea publica" asupra unei chestiuni simple si sa uite ca natiunea le va legitima la nesfarsit orice aberatie facuta exlusiv in scop electoral.
  • +1 (1 vot)    
    Restituirea lui peste (Marţi, 17 aprilie 2012, 15:58)

    Daniel [anonim]

    Am casa bunicilor vanduta cu legea 10 catre chiriasi. Nu vreau despagubiri, ci vreau casa inapoi. Poate de data asta, adoptat o lege si in favoarea noastra.
  • +1 (1 vot)    
    Restituirea (Marţi, 17 aprilie 2012, 16:19)

    Un prost [anonim]

    1. Poate ne explica acest Sever Voinescu cum se traduce "acolo unde se poate..."! Adica, de exemplu, unde statul comunist de dupa '90 nu a vandut, asa cum a facut in multe alte cazuri, desi nu era proprietar - nu uitati ca toata lumea este de acord acum ca Decretul 92/1950 nu constituie titlu valabil !?
    2. Daca la ANRP s-au facut multe matrapazlacuri, de ce nu fac anchete, sa pedepseasca pe cine trebuie si sa ia banii inapoi, ca sa nu se mai vaiete Statul ca nu are bani ? Sau banii aia nu pot fi luati inapoi, deoarece i-au primit ... premiantii pilitici ?
  • 0 (0 voturi)    
    Nea Cotoi, cum se poate ca unii sa primeasca 100% (Marţi, 17 aprilie 2012, 20:31)

    .... [utilizator]

    proprietatea in natura si altii 15% din valoarea proprietatii? V-ati consultat cumva cu constitutionalistul Boc?
  • 0 (0 voturi)    
    fara 100% (Marţi, 17 aprilie 2012, 20:45)

    argoman [utilizator]

    De cand ne nastem si pana murim toata viata este o insiruire de pierderi.Asa ca nu este corecta despagubirea 100% pentru nimeni.Avem de actualitate exemplul creditorilor Greciei care trebuie sa se multumeasca cu putin si esalonat pe foarte multi ani.
    Daca ar fi sa punem in practica restituirea integrala in natura in Transilvania,ar trebui sa o retrocedam toata Ungariei.
  • 0 (0 voturi)    
    Adica, unde se poate (Marţi, 17 aprilie 2012, 22:34)

    Equals [anonim]

    Se restituie proprietatea adica 1oo% iar unde nu e posibil se da 15% in 10-12 ani. Socoteala Severiana !