Opozitia depune marti prima motiune de cenzura impotriva Cabinetului Ungureanu

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 16 aprilie 2012, 19:34 Actualitate | Esenţial


Prima motiune de cenzura impotriva Guvernului condus de Mihai Razvan Ungureanu ar urma sa fie depusa, marti, de USL, la doua luni si o saptamana de la investirea Cabinetului, demersul opozitiei fiind centrat pe situatia UMF Targu Mures, scrie Mediafax. Motiunea de cenzura ar urma sa fie si prima actiune parlamentara a opozitiei in actuala sesiune legislativa, care a inceput la 1 februarie, data de la care parlamentarii USL sunt in greva parlamentara.

Liderii USL au anuntat, in 1 aprilie, ca vor depune o motiune de cenzura impotriva Guvernului, imediat dupa Pasti, mai precis in 17 aprilie. Temele enuntate de Victor Ponta atunci pentru motiunea de cenzura erau: infiintarea unei facultati in limba maghiara la Universitatea de Medicina si Farmacie Targu Mures, care presupune, in opinia opozitiei, "cedarea premierului Ungureanu in fata UDMR", precum si "cedarea in fata intereselor straine de a vinde ce a mai ramas din resurse" si "cedarea in fata dorintei baronilor care inca au ramas la PDL", cu referire la Hotararea de Guvern prin care se acorda bani primariilor.

Desi in ultimele doua saptamani liderii USL au dat ca sigura data de 17 aprilie pentru depunerea motiunii de cenzura, este posibil ca aceasta sa mai fie amanata, asa cum reiese din declaratiile de vineri ale presedintelui PSD, Victor Ponta.

Ponta a anuntat, vineri, ca marti, 17 aprilie, el si Crin Antonescu vor avea o intalnire cu grupurile parlamentare ale PSD si PNL din Senat, pentru a constata si in mod oficial "reluarea majoritatii" in aceasta Camera legislativa, iar miercuri se vor intalni cu grupurile de la Camera Deputatilor, "pentru a vedea in ce masura acolo, dincolo de fraudarile doamnei Anastase, mai exista cu adevarat o majoritate".

"In urma acestor consultari depunem motiunea de cenzura si, cel mai probabil, conform termenelor constitutionale, in saptamana 23-28 aprilie vom vota motiunea de cenzura", a spus Ponta, dand de inteles ca depunerea motiunii ar putea fi amanata cel putin pana miercuri.

Conform articolului 113 din Constitutie, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, pot retrage increderea acordata Guvernului prin adoptarea unei motiuni de cenzura, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor.

Motiunea de cenzura poate fi initiata de cel putin o patrime din numarul total al deputatilor si senatorilor si se comunica Guvernului la data depunerii. Motiunea de cenzura se dezbate dupa 3 zile de la data cand a fost prezentata in sedinta comuna a celor doua Camere.

Daca motiunea de cenzura a fost respinsa, deputatii si senatorii care au semnat-o nu mai pot initia, in aceeasi sesiune, o noua motiune de cenzura, cu exceptia cazului in care Guvernul isi angajeaza raspunderea, mai prevede legea fundamentala.

Prin urmare, daca opozitia are suficiente semnaturi pentru depunerea motiunii de cenzura, adoptarea acesteia este, potrivit calculelor, aproape imposibila, avand in vedere si faptul ca parlamentarii puterii ar putea sa nu participe la vot.

De altfel, presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, sambata, ca parlamentarii Uniunii vor fi prezenti in sala la dezbaterea motiunii de cenzura care va fi introdusa de opozitie, dar nu vor vota. Si este de asteptat ca la fel sa procedeze parlamentarii tuturor partidelor din coalitie, desi liderii USL au facut apel la acestia sa voteze si au initiat si o campanie on-line de sustinere a motiunii, indemnand oamenii sa le trimita e-mail-uri parlamentarilor puterii, in care sa le ceara sa nu stea in banci.

Campania on-line a USL se desfasoara sub sloganul "Opreste separarea etnica la UMF! Sustine motiunea USL!" si prezinta drept unica tema a motiunii masura adoptata de Guvernul Ungureanu in privinta Universitatii de Medicina si Farmacie Targu Mures. Pana la ora transmiterii acestei stiri, campania USL are 209 sustinatori.

Pentru adoptarea motiunii de cenzura sunt necesare voturile favorabile ale majoritatii senatorilor si deputatilor, adica a 231 de parlamentari, avand in vedere ca in prezent sunt ocupate 460 din cele 471 de mandate.

Insa opozitia cumuleaza in cele doua Camere 212 parlamentari: 66 de senatori si 146 de deputati.

Coalitia guvernamentala, formata din PDL, UDMR, UNPR si deputatii minoritatilor nationale, are in total 237 de parlamentari: 66 de senatori (inclusiv Radu F. Alexandru, numit membru CNA dar care nu a demisionat inca din Senat) si 171 de deputati (inclusiv Marian Sarbu, care a fost numit presedinte al CSSPP, dar care nu a demisionat inca din Camera).

Exista si noua deputati, inclusiv Mihail Boldea, aflat in arest preventiv, si doi senatori neafiliati. Chiar daca acesti parlamentari independenti ar vota in favoarea motiunii de cenzura, opozitia nu ar putea - dupa cum arata calculele in prezent - sa adune voturile necesare pentru adoptarea motiunii de cenzura.

Reprezentantii USL au sustinut in mai multe randuri ca ar putea ca in scurt timp, prin noi plecari din partidele de la putere, sa isi asigure majoritatea in ambele Camere ale Parlamentului. Deocamdata insa, coalitia dispune de majoritate, chiar daca fragila, iar pentru a se asigura ca nimeni nu tradeaza la votul motiunii de cenzura - care este secret, exprimat cu bile - va impune probabil propriilor parlamentari sa nu participe la vot.


Citeste mai multe despre   


















2520 vizualizari

  • -13 (13 voturi)    
    corrigendum (Luni, 16 aprilie 2012, 20:05)

    Mazeta [utilizator]

    corectati titlul: „depune o motiune de cenzura", nu "depune prima motiune de cenzura". Nu de alta, dar s-ar putea sa fie singura motiune de cenzura a lui MRU.
    • 0 (2 voturi)    
      ura orbeste! (Marţi, 17 aprilie 2012, 14:03)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      si nu tine loc de logica! Per sesiune parlamentara nu se poate depune decat o singura motiune de cenzura. PS. cum va fi prezentata motiunea in Congresul USA? " In RO cade guvernul pt. ca opozitia nu vrea educatie in limba minoritatilor" ????? Iar la Bruxelles: " Ro nu vrea maghiari educati in limba materna" ??? Am avut destule belele cu Tom Lantos, iar acum ne mai baga Ponta in necazuri????
  • +17 (19 voturi)    
    romania (Luni, 16 aprilie 2012, 20:27)

    uzu [anonim]

    tara de bezmetici inconstienti care isi fura de veacuri caciula si nu le palce ca sunt in permanenta raciti la cap.
    cu unele exceptii ...
  • +19 (21 voturi)    
    Frica din oasele USL (Luni, 16 aprilie 2012, 20:46)

    Vlad-I [utilizator]

    USL s-a mobilizat de frica, ii sperie unul mult mai scoliti si calificat decat toti liderii USL la un loc. Ba, chiar am putea spune ca este cel mai scolit prim ministru din ultimii 60 de ani.
    • -1 (5 voturi)    
      Zici? (Marţi, 17 aprilie 2012, 11:12)

      Isidor_b [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Chiar crezi ca prim ministrii de inainte de '89 nu au trecut prin scoala de cadre? Am avut un ragaz scurt in care am reusit sa lustram UTC- ul si PCR-ul. TB, cu o ura nempacata, si-a soptit atunci în barba sa readuca nomenclatura UTC la putere. A reusit, ba mai mult decat atat, i-a prostit pe prosti de se si bucura...
  • -6 (10 voturi)    
    Singura actiune USL (Luni, 16 aprilie 2012, 20:47)

    c_o_d [utilizator]

    cu care sunt de acord.
    Trebuie aratat UDMR-ul santajist ca santajul nu trebuie sa mearga in chestiuni de nici un fel. Oricum cerintele lor au ajuns la momentul cand au devenit absurde, de neacceptat in nici un stat. Ei intind coarda dar cu siguranta se va rupe si e pacat pentru ca toleranti ca romanii sigur nu sunt multe natiuni pe lumea asta.
  • -8 (10 voturi)    
    doara (Luni, 16 aprilie 2012, 20:49)

    coor [utilizator]

    nu si-au revenit din trandaveala ! bravo ! inseamna ca pana la craciun vom avea un nou guvern ! am zis ! howgh !
  • +21 (21 voturi)    
    asta e un banc.. culmea muncii.. (Luni, 16 aprilie 2012, 20:55)

    Canada. [utilizator]

    Unii care sunt in greva si nu muncesc, dar sunt platiti, se plang de aia care vin la servici, ca cica nu muncesc bine. Solutia in Romania este sa-i dea afara ca sa nu mai vina nimeni la servici.
  • +20 (20 voturi)    
    NEIMPRESIONANT !!! in a 3-a zi de mahmureala ?! (Luni, 16 aprilie 2012, 21:20)

    vocea poporului [anonim]

    care motiune...cata vrednicie ..de unde atat ?!

    marti pe la pranz jivinele abia se vor fi trezit din mahmureala, crede cineva ca vor veni la "serviciu" cu zeama de varza in gat dupa atatea zile de fripturi si imbuibeli ?! cu palinca la subtzioara si carnatul in traista..

    ca sa ce ?!

    sa fim seriosi ...sa ne mai scuteasca cu tentativa asta surda de vrednicie ...auzi, in a 3-a zi de pasti parlamentarii la prezenta pentru motiune de cenzura....
  • +17 (17 voturi)    
    stagiunea de vara (Luni, 16 aprilie 2012, 22:13)

    hanscecantalamitraliera [anonim]

    continua dupa stagiunea de iarna, stagiune care s a finalizat prin distrugeri insemnate atat din patrimoniul privat cat si public, Guvidele Insomniac de Tulcea cat si Carlanul de Dubai via Gorj, continua in amarul stil politicanist dambovitean politica adrian nastase de a infiera la infinit orice si pe oricine...atat mai are de facut tandemul enumerat mai sus ? asta inseamna opozitia politica ?am vizitat cu ceva vrem ein urma un loc stravechi al unei companii ce avea sediul in Munchen, un sef de la acea firma a trimis o scrisoare salariatilor undeva pe la jumatatea lui mai 1945, la cateva zile de la capitulare..ii chema omul acela la MUNCA...cand vom vedea tandemul motiunilor de cenzura la munca ? nu cred sa apuc vreodata, ci mai degraba..hai dati ne si noua puterea odat aca ne e foame...
    • -5 (5 voturi)    
      caderea guvernului (Marţi, 17 aprilie 2012, 9:32)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui hanscecantalamitraliera

      Mai nefericitule, daca nu intelegi de ce trebuie sa pice acest guvern si toate care se aliaza cu UDMR-ul, fi barbat si du-te sa locuiesti in Ardeal , acolo unde conduc grofii unguri si te asigur ca vei deveni cel mai mare nationalist de pe pamant...fiti romani , nu cozi de topor , ca fara bogatiile Ardealului ati fi muritori de foame si miliardarii de carton care sustineti aceste guverne de tradare nationala....
      • +5 (5 voturi)    
        esti felixist (Marţi, 17 aprilie 2012, 9:44)

        hanscecantalamitraliera [anonim] i-a raspuns lui anonim

        in gandire si scriere, de unde stii ca nu sunt de acolo ? mai mult problema este falsa din unghiul tau (ingust) de vedere, vrajba intre oameni este mult stinsa, niste ouvrieri ca tine o mentin...deoarece nu ar mai avea sustinatori...esti felixist si ar trebui sa vezi ca nea felix nu mai poate sa te sustina i aberatii la infinit
        • -3 (3 voturi)    
          caderea guvernului (Marţi, 17 aprilie 2012, 10:51)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui hanscecantalamitraliera

          Mai nefericitule, nu sunt USL-ist, iar vrajba exista mascat, se vede ca nu esti din Ardeal...du-te la statistici sau informatii reale si vezi numai in ultimii 4 ani cat s-au maghiarizat institutiile conduse de unguri si vei vedea ca dupa inca un mandat PDL-isto-USL-ist va trebui sa ceri paine in ungureste...vei muri de foame ca nu mai ai de unde fura nici aur, nici uraniu, nici sare , nici apa minerala nici lemn, etc.....DESCHIDE-TI ochii, coada de topor si gandeste-te la binele copiilor si nepotilor nostri , nu la burta ta....
  • +13 (13 voturi)    
    Lumea piere, ei isi fac freza ! (Marţi, 17 aprilie 2012, 1:42)

    Lorena [anonim]

    Iaca ,au iesit ca ouale, dar clocite, din vopseaua lor fara doctrina,fara crez vorba ceea : n-au mama,n-au tata si nici tara adorata! au treburi mari de tot,,baltati ,cu frunze verzi de ceapa ciorii de prin balti si matriosca pontoasa. Oare neuronasii aia ai lor cati monstri pot naste ? au obsesii incredibile,nu au rabdare ,ii arde la lingurica ,sa " se puna in capu' trebii". Cine in tara asta ,isi permite ,sau din orice tara din lume,sa fie in greva .cu plata ,mai rau ca lauzele,mai dati-le fratilor si spor ca sta prezidentiabilul treaz cat sa arunce cu ura si grimasele lui in noi. Ard de nerabdare ,ei se vad "inscaunati" ,ii doare "la basca" de oameni si tara,vacante ,lux ,bani moca si latraturi si schielaituri de madama ofuscata ca i-a cazut musca in oala cu bors. Ma rog sa dea D-zeu dragutul, cu mila si indurarea Sa, romanului,ca a tot dat cu capul de toti peretii, minte si luciditate. Ma intreb cum se poate sa nu aibe masura si dimensiunea valorii reale profesional vorbind, a prim-ministrului si iaca ,iar i-a luat tremuriciul lui :jos! jos toti daca se poate dupa mintea lor,adica noi toti romanii: jos! ei sa fie si sa faca ce ii taie capul lor, ce il poarta sa nu le ploua in gat.Este trist ca niste oameni tineri sunt doar marionete ale batranilor stapani ,antenescu si kghebescu.Intre Pasti si Sf. Gheorghe,iata-i iar cu obsesiva lor pseudo democratie.Au bani de la voi ,cei din tara,indiferenta ,neimplicarea in viata tarii a nascut creaturile aste,.Iubiti-va pe voi si aratati ca va pasa de destinul tarii,avem tineri minunati si instruiti,deschideti ochii doar.Participati la vot,as va aparati drepturi si tara.
    • -3 (3 voturi)    
      bati cimpii (Marţi, 17 aprilie 2012, 12:18)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Lorena

      BATI CIMPII ! Daca esti in afara tarii cum insinuiezi ( ma indoiesc ) vino sa beneficiezi de ,, REFORMA STATULUI '' !
  • +11 (11 voturi)    
    Nimic nou (Marţi, 17 aprilie 2012, 6:05)

    Vizitiul [utilizator]

    Opozitia e o gluma (proasta)!
    • -3 (3 voturi)    
      desfintare (Marţi, 17 aprilie 2012, 12:20)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      NU propui desfintarea opozitiei ? Da-le pdl-istilor o ideie !
  • +5 (5 voturi)    
    Da, (Marţi, 17 aprilie 2012, 8:28)

    anca [anonim]

    nu stiu daca sa rad sau sa plang .... Acest gest nu denota decat prostie din partea opozitiei, mai bine s-ar mobiliza in scopuri care au macar 1% sanse de castig cu atat mai mult cu cat suntem in an electoral. E tragic ce se intampla in politica romaneasca in acest moment, iar acest lucru nu ne afecteaza decat pe noi, oamenii de rand, alegatorii fara optiuni si nespalati pe creier.
  • -4 (4 voturi)    
    poate scapam de portocalii de tot... (Marţi, 17 aprilie 2012, 8:42)

    vio [anonim]

    Si mai repede, ca din toamna oricum scapam !!!!!!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      ai grija ce (Marţi, 17 aprilie 2012, 9:53)

      hanscecantalamitraliera [anonim] i-a raspuns lui vio

      iti doresti..revenirea khimerilor roshii mai nou cu guvidele insomniac..nu va trezi nimic din puncte de vedere functional in Romania...nici un Desteapta te Romane nu va ajunge...
      • -3 (3 voturi)    
        nu cred ca va fi mai rau decat cu portocalii astia (Marţi, 17 aprilie 2012, 10:28)

        vio [anonim] i-a raspuns lui hanscecantalamitraliera

        au distrus Romania, ce sa mai distruga rosii, poate or mai reface ceva...
        Ajunge cu portocalii
  • +5 (5 voturi)    
    Tare (Marţi, 17 aprilie 2012, 8:52)

    vladf [anonim]

    "Pana la ora transmiterii acestei stiri, campania USL are 209 sustinatori."
    "Insa opozitia cumuleaza in cele doua Camere 212 parlamentari"
    Daca stau sa-mi scormonesc memoria numai PSD se lauda cu nu stiu cate zeci de mii de membrii.
    Halal opozitie!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 11:16)

    adrian [anonim]

    personal nu cred ca or sa rezolve nimic...MRU a avut un impact bun de inceput asupra populatiei, si kiar si prin randul parlamentarilor. Cu o echipa de tineri, el beneficiaza de mai multa incredere decat beneficiaza alianta usl, si sunt convins ca nu au ce sa ii faca...