Vaslui: Copil de doi ani in stare grava la spital, cu hipotermie si in coma alcoolica

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 16 aprilie 2012, 9:20 Actualitate | Esenţial


Un copil in varsta de doi ani, din localitatea vasluiana Ceatele, a ajuns, duminca seara, in stare foarte grava la spital, in coma alcoolica si cu hipotermie, fara insa a se cunoaste conditiile in care baietelul a ajuns in aceasta stare, transmite Mediafax.

Potrivit Serviciului Judetean de Ambulanta (SAJ) Vaslui, copilul a fost preluat de la domiciliul parintilor, din localitatea Ceatele, suburbie a orasului Negresti, starea lui fiind una foarte grava.

"Echipajul de ambulanta nu a reusit sa afle in ce conditii a ajuns copilul in coma, intrucat toti cei din casa erau intr-o stare avansata de ebrietate si nu se putea comunica cu ei. Inclusiv persoana care a sunat la Serviciul unic de urgenta 112 nu a putut spune prea multe dispecerului, ci doar faptul ca baietelului ii este foarte rau", a declarat managareul SAJ Vaslui, Aurora Popa.

Preluat de ambulanta, copilul a fost transportat pentru acordarea de ingrijiri medicale la Spitalul Judetean de Urgenta Vaslui.

Medicii l-au stabilizat si spera ca acesta sa traiasca, transmite RTV.

Mama copilului, aflata in stare de ebrietate, a agresat personalul medical de pe ambulanta care i-a preluat baiatul in stare de inconstienta.

Potrivit legislatiei in vigoare, medicii spitalului urmeaza sa sesiseze acest caz Politiei si Directiei pentru Protectia Copilului Vaslui, care vor lua deciziile ce se impun in aceasta situatie.





















1174 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    USL (Luni, 16 aprilie 2012, 10:53)

    jiji [anonim]

    asta pooate sa se intample numai in vaslui judet unde USL are majoritatea
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 16 aprilie 2012, 23:01)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Ia vezi tu unde a fost idolul tau parlamentar timp de 8 ani, inainte sa ajunga primar...
  • +2 (4 voturi)    
    Ce se intampla in Vaslui? (Luni, 16 aprilie 2012, 11:55)

    @Fvf$23fv [anonim]

    E capitala betiei?
    Cand vine vorba de betivi si babe f* se intampla in Vaslui, chiar nu inteleg :|
    E un fel de Caracal al Moldovei sau ce?
    • 0 (0 voturi)    
      te rog frumos (Luni, 16 aprilie 2012, 19:41)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui @Fvf$23fv

      auzi, nu mai amesteca Caracalul oltenesc cu Vasluiiul moldoveniloir, nu se compara una cu alta. La Vaslui alcoolismul este transmis genetic, nu am auzit de asa ceva in Oltenia.
      Moldova sa traiasca !!!! ..... prin santuri cu sticla-n mina
  • +2 (2 voturi)    
    Celor de mai sus (Luni, 16 aprilie 2012, 13:45)

    Vizitiul [utilizator]

    De prost gust generalizarile desi imi place cum suna cea cu USL (placerea mea e de prost gust in cazul asta) :)

    Copilul trebuie luat de langa aceasta persoana iar persoana trebuie arestata pentru tentativa de omor + agresiune contra personalului medical. Este inadmisibil asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Inainte de a judeca (Luni, 16 aprilie 2012, 14:26)

    Paul Oprea [anonim]

    Este probabil cel putin vorba de neatentie, poate ca parintii nu sunt asa vinovati.

    Spun asta pentru stiu ca parintii mei au tinut, ca orice parinte normal din lumea asta, la binele si sanatatea mea.

    In mai multe episoade succesive am fost oprit sa beau - la 3 ani m-au gabjit sub masa cu un pahar de palinca, la timp. Apoi cu bere.

    Cu toate acestea, la 6 ani am reusit sa trag pe nerasuflate 3 pahare de vin, uitandu-ma cu atentie sa vad cand anume nu sunt atenti. Dupa care normal ca n-am inteles ce m-a pocnit si de ce se invarte casa cu mine. Din grija pe care le-am provocat-o ca si din starea de rau mi-am inteles lectia. Am mai lasat vreo 10 ani pana la urmatoarea isprava, dar acolo vorbim deja despre altceva...

    Nu povestesc deloc cu mandrie acest episod. Dar asa s-a petrecut.

    Copiii sunt si ei ca si adultii motivati de cautarea placerii si uneori castiga sprintul. Singura protectie este vigilenta cat mai eficienta - dar si aceea poate esua, nemairamanand decat... Doamne-fereste de ceasul rau...
  • 0 (0 voturi)    
    CORECTIE :-) (Luni, 16 aprilie 2012, 14:32)

    Paul Oprea [anonim]

    Scuze. Am citit pe diagonala. Am sarit paragrafele de la urma si am simpatizat cu o utopie creata de experienta proprie in loc de realitate :-) si nu sunt sub influenta alcoolului.

    Deci punct si de la capat, pe foaie noua:

    Daca ma-sa era beata manga, la parnaie cu ea, sau cel putin decazuta din drepturile parintesti.

    Asta seamana a altceva - pe la tara se mai practica pe vremuri o grozavie - inmuiau un colt de servet in tuica si-l dadeau copilului sa-l suga ca sa nu mai urle.
  • +1 (3 voturi)    
    Iarasi? (Luni, 16 aprilie 2012, 15:05)

    Cocolina [utilizator]

    de ce se intampla doar in moldova asa ceva??de ce oamenii nu vor sa si munceasca??Fratele meu a cautat cateva zile prin satele din moldova oameni ptr ferma si nu a gasit nici macar unul!nimeni nu voia sa vina la munca,au spus ca prefera sa traiasca din alocatia copiilor sau din somaj!dar sa ajunga minorii sa cunaosca alcoolul..unde vor ajunge in viitor?fara scoala si munca??
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate nu se intampla doar in Moldova (Luni, 16 aprilie 2012, 20:53)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

      Peste tot sunt oameni care beau, talharesc, etc.
      Doar ca unii au crescut cu aversiune pentru diverse zone ale tarii si scot in evidenta acea zona ori de cate ori se intampla ceva acolo.
      Daca iei o harta a infarctionalitatii din Romania, o sa vezi ca de fapt alte zone sunt mai rele.