VIDEO Maia Morgenstern si alti 60 de actori au refacut Drumul Crucii in Centrul Vechi din Bucuresti​

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2012, 21:45 Actualitate | Esenţial


Scena din "Drumul Crucii"
Foto: Hotnews
Actrita Maia Morgenstern, care a interpretat-o pe Fecioara Maria in filmul Patimile lui Isus, si alti 60 de actori au recreat pe strazile din Centrul Vechi scenele Drumului Crucii. Cateva sute de bucuresteni au urmarit pret de o ora 14 scene dramatice din patimile lui Isus Cristos (Iisus Hristos), de la procesul in care a fost judecat de Pilat din Pont si pana la rastignirea pe Muntele Golgota. Rolul Mantuitorului a fost jucat de Dan Lese iar initiativa punerii in scena apartine asociatiei Beneva.

Spectacolul a avut scene similare cu cele din filmul Patimile lui Isus regizat de Mel Gibson iar organizatorii sustin ca au instiintat Patriarhia Romana.
Vezi in articol un videoreportaj de la "Drumul Crucii" pus in scena pentru prima data pe strazile din Bucuresti.



Citeste mai multe despre   
















9559 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    primaria (Vineri, 13 aprilie 2012, 21:57)

    Bazil [anonim]

    Cred ca au primit aprobare de la primarie. De ce trebuia anuntata Patriarhia? Ce are Patriarhia cu treburile primariei? Trebuia prezent un sobor de preoti? Maine, poimaine, circulatia pe trotuare trebuie supervizata de Patriarhie?
    • -1 (11 voturi)    
      Si cu ce te deranjeaza? (Vineri, 13 aprilie 2012, 23:26)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      Oamenii au pus în scenă un episod biblic, şi au luat legătura cu Patriarhia...poate au cerut o opinie, o părere, cu cine ai fi vrut să ia legătura, cu OPC-ul?
    • 0 (4 voturi)    
      Aceasta..... (Duminică, 15 aprilie 2012, 7:14)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      ....imitatie ridicolo, tatru de 3 bani , chiar cand e facuta pe strazi de artisti , e un spectacol penibil......inutil....grotesc chiar !!!! Ma duce cu gandul la ....prostitutie profesionala.....!!! Adevarata circoteca.....
  • -4 (26 voturi)    
    interesant (Vineri, 13 aprilie 2012, 22:24)

    szeppty [anonim]

    foarte interesant...alta normalizare a crestinismului romanesc ar fi sa sarbatoreasca pastile alaturi cu ceilalti crestini din toata lumea...protestanti sau catolici...
    • +1 (11 voturi)    
      vitzavercea nu se poate? (Vineri, 13 aprilie 2012, 23:41)

      srevni [anonim] i-a raspuns lui szeppty

      adicatelea aianlalti sa sarbatoreasca cu noi. Si stai asa: musulmanii, budistii, sintoistii, samanizatii si alte pasari de curte n-ar trebui si ei sa reconsidere? Da' ateii? N-ar trebui cumva si dinsii sa se plieze pe ideile tale? Ce sa-ti mai zic? Paste fericit. Mai lasa ceva si pentru juninca Rodica.
    • -5 (13 voturi)    
      SI MAI INTERESANT (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 8:40)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui szeppty

      Vi se dau minusuri desi ati propus un lucru elementar si de bun simt. Crestini-talibani !
    • -1 (15 voturi)    
      normalizare? (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:14)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui szeppty

      doar cind catolicii si protestantii vor dori sa se intoarca la adevarata biserica, cea ortodoxa.
      • +1 (5 voturi)    
        Biserica ortodoxa (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 20:09)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Aramis

        este "adevarata" doar cu numele, in rest e cea mai departe de Biserica primara a Sfintilor Parinti.
    • -8 (8 voturi)    
      Normalizarea finala (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:16)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui szeppty

      Pentru ca, intr-un final apoteotic, sa sarbatorim pastile la gramada cu buddhistii, wc-istii, musulmanii si alte creaturi
  • +7 (29 voturi)    
    ADEVAR (Vineri, 13 aprilie 2012, 22:54)

    CEVA [anonim]

    Acest Drum al Crucii, este putin cam exagerat deoarece interpune cu Vinerea Marea, iar in aceasta zi omul ar trebuie sa se indrepte catre Iisus Hristos, mai precis sa mearga la biserica pentru a simti, adevarata saptamana a patimilor; si nu uitandu-te la o scena pe strada care vrea sa inlocuiasca adevarata traire pentru ziua de astazi.Adica nu sunt de acord cu asa ceva.
    • +1 (11 voturi)    
      mda.. (Vineri, 13 aprilie 2012, 23:47)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui CEVA

      Banuiesc ca ati facut studii serioase, vorbiti aramaica, etc., cata vreme va da-ti cu parerea asa nonsalant... Nu trebuie sa fiti de acord cu nimic. Nu va obliga nimeni sa participati!
    • +1 (1 vot)    
      de Loyola (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 22:31)

      Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui CEVA

      Ignatiu de Loyola n-ar fi foste de acord cu tine.
  • +11 (21 voturi)    
    Spectacolul a avut scene similare cu cele din film (Vineri, 13 aprilie 2012, 22:57)

    iezekiel [anonim]

    "Spectacolul a avut scene similare cu cele din filmul Patimile lui Isus regizat de Mel Gibson" - oau, si io credeam ca are legatura cu biblia si cu scenele regizate acu 2 mii de ani. noroc cu mel gibson ca n-aveau la cine sa se refere autorii
    • -2 (2 voturi)    
      Publicitate (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 17:57)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui iezekiel

      Si uite asa filmul in care a jucat Maia M. se va relansa pentru a castiga un ban muncit!
    • 0 (0 voturi)    
      Mel Gibson a aratat in film cruzimea si cretinismu (Luni, 16 aprilie 2012, 9:41)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui iezekiel

      mai marilor sinagogii !a fost judecat si condamnat de Sanhedrin ,nu de romani !ca a fost executat pe crux ,asta era ”scaunul electric” al epocii !filmul este anti evreiesc si s-a bucurat de mult succes in tarile arabe, zona cinematografiei controlata de Cupola a boycotat filmul!filmul a fost un pas inainte in a arata dramatismul epocii ,trecand de la filme idilice ,la filme care reflecta vinovatia evreilor in crucificarea lui Isus! ca ea existat Isus sau nu ,ca povestea e adevarata sau nu, manuscrisele de la Marea Moarta ,cu 100 de ani inaintea lui Isus,ne spun -in scris de data asta- alta varianta!
  • +8 (28 voturi)    
    pff... (Vineri, 13 aprilie 2012, 23:02)

    calamaru [anonim]

    Patetism in stare pura...
  • +8 (34 voturi)    
    ce ieftina religie..... (Vineri, 13 aprilie 2012, 23:21)

    soso [anonim]

    ...mai avem un pas pana ajungem ca idiotii aia de se arunca in aer in numele religiei si a fanatismului ieftin. adevarul ca unde e lipsa de educatie, saracie cat cuprinde, doar doua lucruri sunt bine puse la punct...painea si circul.
    • 0 (12 voturi)    
      Vinerea Mare (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 6:33)

      AT [anonim] i-a raspuns lui soso

      De acord cu tine. Adevarata religie nepretuita a fost ieri la slujba prohodului, imbogatita de veacuri de traire tainica.
    • +2 (8 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 10:47)

      gogo [anonim] i-a raspuns lui soso

      daca e saracie, cum e bine pusa la punct partea cu painea?
      • +1 (9 voturi)    
        ai dreptate.. (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:55)

        eek [utilizator] i-a raspuns lui gogo

        Nici paine nu prea e, dar uite ce circ!
        • +1 (5 voturi)    
          nu ai inteles (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:40)

          gogo [anonim] i-a raspuns lui eek

          am vrut sa spun doar ca omul e incoerent... acolo nu e circ, e o punere in scena a unui eveniment real, dovedit istoric. De aici incolo, fiecare spune ce vrea. Din punctul meu de vedere, atitudinea inteleapta este de a medita la semnificatia pentru propria viata a celor petrecute la Ierusalim... Si cred ca nu putem descoperi aceasta semnificatie daca la randul nostru punem pumnul in gura semenului nostru pentru ca ne demonteaza iluziile cu care ne-am obisnuit sa ne hranim. Adevarata semnificatie a lucrurilor si enimentelor vietii noastre se reveleaza in lumina lui Cristos. Comentariile pline de ura sau obisnuita bascalie nu aduc niciun bine nimanui.
    • -4 (12 voturi)    
      sunt si religii mai scumpe (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 11:19)

      zozo [anonim] i-a raspuns lui soso

      du'te la tremurici, la pocaiti, ca aia nu se inchina la icoane, nu fac teatru,, dar, platesti zeciuiala la fratzi !

      sau, daca nu crezi, stai acasa.

      de fapt, cred ca de-acasa din scaunul de postac dai din clape, fara sa fi vazut nimic.

      cand veti invata sa respectati pe ceilalti, veti intra in randul lumii civilizate.

      and, may the force be with you, soso !
    • +6 (16 voturi)    
      Adevarul este. (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 11:28)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui soso

      Reprezentatia de mai sus e doar circ, n-are nici o treaba cu Ortodoxia si spiritul ei. Sa vorbim mai cu masura, macar zilele astea.
    • +2 (8 voturi)    
      Progres (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:21)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui soso

      Insa mai avem multi pasi pina a ajunge ca idiotii ailalti care omoara copii , violeaza femei si distrug orase intregi in numele civilizatiei occidentale ... adeverul ca unde e stiinta si civilizatie fara Dumnezeu doar doua lucruri sint bine puse la punct: cistigul si placerea proprie fara a tine cont de vreo lege.
    • +1 (7 voturi)    
      mda, (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui soso

      propaganda ateista ieftina.. poti sa dezvolti acel pasaj exact din evangheliile lui Iisus unde dupa mintea voastra se propovaduie violenta in numele crestinismului?
  • -9 (33 voturi)    
    Minunat! (Vineri, 13 aprilie 2012, 23:23)

    Alin [anonim]

    Am trait momente extraordinare prin acest "Drum al Crucii" . Cuprins de emotii si cu lacrimi in ochii. Acest moment a intrecut orice predica ascultata vreodata.
    Felicitari tuturor organizatorilor!
    Doamne ajuta!
    • +1 (13 voturi)    
      dar (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 11:12)

      simona [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Dar copiii tai s-au bucurat? Fac pariu ca n-au mai vazut asemenea batai si atata sange de multisor. Dar daca vecinul le spune ceva tu sari la bataie. Fara lacrimi in ochi!
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 12:05)

      calamaru [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Doamne fereste, nu ajuta... :|
    • -3 (9 voturi)    
      Evident (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:23)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Cum spunea cineva mai sus ... piinea si circul cu niste personaje dubioase in rolurile principale sint mult mai apreciate asadar decit o predica tinuta intr-o biserica de un preot anonim ...
  • +2 (14 voturi)    
    specific rromanesc (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 0:09)

    Rromania adjectiv [anonim]

    Vaaaaaaaaai ce impresionant!
    Cred ca toti maidanezii din zona si-au facut cruce cu laba dreapta sau chiar cu laba stanga.
    Iar tiganii fara forme legale au bagat manele religioase la maxim.
    Specific rromanesc...
  • +5 (15 voturi)    
    Iar de Ziua nationala a Romaniei (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 0:20)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Maia Morgenstern si vreo 60 de actori vor recrea batalia de la Marasesti, prin transeele Capitalei, ea jucand rolul Ecaterinei Teodoroiu...
    Sergiu Nicolaescu a fost deja instiintat.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 23:40)

      calamaru [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      Sa nu joace revolutia si sa iasa iar pedeserila ala de ilici... :))
    • 0 (0 voturi)    
      numai ca Ecarterina a murit (Luni, 16 aprilie 2012, 10:17)

      kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      fericita, a murit SUBlocotenent ! :)))
  • -2 (8 voturi)    
    Spectacol (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 8:12)

    Martens [anonim]

    Din filmul prezentat, se pare ca spectatorii au avut parte mai degraba de un meci de K1. Nu am fost acolo, insa aparent accentul a fost pus exclusiv pe violenta.
  • +4 (16 voturi)    
    APETITUL NEMASURAT PENTRU SPECTACOL (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 8:42)

    pointless man [utilizator]

    al vulgului a fost din nou satisfacut.
  • -1 (9 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 9:04)

    me [anonim]

    si noi am facut o recreerea a big-bangului si a teoriilor lui darwin... se pune?!

    normal ca nu... prosti scuze credinciosi sunt mai multi in romanica ./.. si tre sa-i apropie politicienii pentru voturi... si uite asa toti trebuie sa plateasa pentru catedrala prostirii neamului, pentru patriarhie s.a.m.d.
  • 0 (10 voturi)    
    blasfemie (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 9:08)

    dan [anonim]

    Intrebarea mea ar fi, cum poate un om pacatos sa aiba curajul nebun sau inconstienta, sa-l interpreteze pe Iisus sau sa joace rolul oricarui sfant? E nebunie curata.
  • +1 (17 voturi)    
    scuze de deranj (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 9:10)

    Denoro [utilizator]

    Din comentariile de mai sus si mai ales din plusurile si minusurile ce le-au primit, remarc ca, in general, bucurestenii au fost deranjati si scarbiti de aceasta sceneta din Biblie.
    Imi pare rau ca v-a provocat asa un deranj si sper, spre placerea si delectarea voastra, ca Guta, Adrian copilu' minune si alti corifei ai muzicii romanesti actuale sa aiba concerte in aceasta mini vacanta, sa priviti si voi ceva ce va place cu adevarat, "manca-v-as". Deci "artisti de artisti", nu de astea gen Maia Morgensten!
    Va urez de asemnea sa aveti un Paste plin de emisiune de TV de divertisment minunate, gen Capatos, presarat cu cateva "valori" autentice gen Cruduta sau Bianca Dragusan, asa pe gustul vostru.
    De asemnea va urez sa mancati cat mai mult de aceste sarbatori, pana ajungeti la urgenta si mai ales "beutura" sa curga garla. Si da, aveti dreptate, Isus Cristos nu are ce cauta in aceasta sarbatoare a Pastelui, sa deranjeze pe strazi spiritele voastre elevate. Imi cer scuze in numele celor care au realizat aceasta sceneta.
    • +2 (6 voturi)    
      Pentru 'Denoro".... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 17:51)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Multumesc pentru cel mai "dastept" comentariu si impreuna cu tine, ma alatur celor au deranjat "elita intelectuala" a
      Bucurestiului....

      Iar pentru voi, mamifere ofensate;

      Daca tot ajungeti la Spitalul de Urgenta, ar fi depreferat sa ramineti acolo.....

      ...la subsol...pe 'paturi' de INOX...unde-i racoare si FOARTE,
      FOARTE multa..................liniste.

      Forever.
    • 0 (4 voturi)    
      Iarta-i frate.. (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:32)

      hyoerboreu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      fiecare scoate din gusa ce are, adica ce maninca nu putem sa zicem decit: "Fieti mila Doamne de de noi" acum cind ar trebui sa fim cel mai smeriti cu toti semenii nostri care umbla in intuneric.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu manelisti (Duminică, 15 aprilie 2012, 23:17)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Dar nici la un evreu (Maia) care nu crede in biserica si face teatru ieftin pe strazi nu pun botul.

      Cam ce trairi crezi ca imi trimite o persoana care interpreteaza ceva ce nu crede.
  • -3 (7 voturi)    
    drumul crucii (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 9:36)

    claudiu [anonim]

    ma da l-au batut serios pe ala???
  • -4 (8 voturi)    
    cult al mortii (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 10:21)

    ciprian [anonim]

    sinistra "sarbatoare"
  • +4 (10 voturi)    
    Religie, turism, batai de strada (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 10:42)

    Mirel Banica [anonim]

    Draga Hotnews,
    Multumesc mult pentru acest articol si video.
    La 22 de ani dupa Revolutie, faptul religios din Romania s-a modificat fundamental, in sensul secularizarii sale profunde.
    Exemplul furnzat de Dv este ilustrativ, aproape un studiu de caz.
    iata, pe strazile din Centrul Istoric, devenit un fel de Disneyland alcoolic, asistam la o punere in scena cu iz de baiata de strada din Ferentari, cu subiect religios.
    Ar fi multe de spus.

    Mirel Banica
    • 0 (8 voturi)    
      Pentru 'Mirel Banica'................. (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:03)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Mirel Banica

      Da, ai dreptate; ar fi multe de spus !!!

      "...FAPTUL religios din Rominia...." !

      "...Disneyland ALCOOLIC..." !!

      "...punere in scena cu iz DE BATAIE..." !!!

      Ai cumva idee, cum ARATA o scoala.................................?
    • 0 (0 voturi)    
      taci, tu ! (Luni, 16 aprilie 2012, 9:53)

      ginel furfurica [anonim] i-a raspuns lui Mirel Banica

      da de un' le stii asa de bine ?

      de la mine se vede altfel.

      Hristos a inviat !
      pace tuturor !
  • +4 (10 voturi)    
    oribil (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 11:07)

    costin [anonim]

    De ce copiii mei trebuie sa vada asemenea cruzime pe strada in centrul orasului iar la televizor le este interzis?
    Am ajuns sa ne exhibam religia in mijlocul drumului. Suntem jalnici. Cum bine zicea soso mai sus, mai e un pas pana la fanatism.
    Dar asta este romania de astazi, de la cafea la Fecioara Maria e un pas foarte mic.
  • +2 (6 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 12:35)

    tudorr [utilizator]

    Un pic de circ nu strica.
  • -1 (11 voturi)    
    Hristos (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 12:41)

    mmd [utilizator]

    Poate măcar astfel de manifestări să atragă şi conştientizeze şi o parte din tineret şi chiar maturi care uită adevărat semnificaţie a Paştilor - suferinţa, sacrificiul şi învierea Domnului. Nu cred că e ceva vulgar sau nepotrivit cu religia ortodoxă în această manifestare. Cred că este o completare binevenită ce ar trebui încurajată de Patriarhia română.
    • +2 (8 voturi)    
      Stati naibii acasa sau la biserica (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:51)

      Radiera [anonim] i-a raspuns lui mmd

      Ce-ar fi voi astia credinciosii sa stati naibii acasa sau la biserica si sa lasati restul oamenilor in pace?
      • -2 (6 voturi)    
        dar ce-ar fi, (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:05)

        Avogardo [anonim] i-a raspuns lui Radiera

        sa stai la saguna ta si tu?
  • +5 (11 voturi)    
    Oribil! (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:25)

    suki [anonim]

    Cui ii plac mascarile astea? Nu sunt deloc in spiritul decentei sarbatorilor de Paste, si nici nu fac parte din traditiile noastre. Publicitate ieftina pt alde Maia Morgerstern, care nu pregeta sa se dea in spectacol cu nici o ocazie, rusine!
  • +4 (6 voturi)    
    vis-a-vis de comentarii (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:23)

    milenios [anonim]

    am retinut din comentarii doua chestiuni: 1) cineva afirma ca pentru reprezentatia asta nu era nevoie de aprobarea vreunei institutii bisericesti, ulterior aceleasi institutii ar urma sa reglementeze traficul (la shtou), pe urma, 2), unii afirmau ca in Vinerea Mare nu e musai de astfel de interiorizari, ca sunt hilare, frizeaza penibilul etc. In opinia mea, (urmarind filmuletul) e greu sa interiorizezi, asimilezi soiul asta de reprezentatie comico-tragica, cum de altminteri e greu sa circuli in jungla rutiera din Bucuresti fara aport politienesc, iata de ce uneori e musai sa nu se amestece capra cu varza... In fine, Paste binecuvantat tuturor!
  • +2 (6 voturi)    
    NU E BINE ! (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:46)

    Ramniceanu Mihai [anonim]

    Un circ lugubru care încearcă să abată atenția de la cele ale sufletului; o actriță care nu este creștină, niște prăpădiți alături de ea și gata: ce a făcut Hristos acum 2012 ani poate fi repetat și realizat de către om/pârlit de actor ! De aici și până la înlocuirea ritului creștin cu idoli și circ nu e decât un pas: vezi taurii de la Pamplona, bătaia cu roșii din nu știu ce oraș, festivalul falusului uriaș la japonezi, renunțarea la Hristos ca reper temporal - adică scoaterea Lui din istorie - episcopi gay ?!?!?!, etc: să ne ferească Dumnezeu pe noi românii să bem cupa asta până la capăt !
    NU E BINE să acceptăm așa ceva !
    Ceilalți ? Dumnezeu cu mila, cum își aștern...
  • -1 (5 voturi)    
    INSPAIMINTATOR ! (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 14:56)

    pointless man [utilizator]

    Din "n" comentarii 2/3 dovedesc o confuzie sinistra intre mesajul simplu si uman al lui Christos si circul montat pe marginea lui de... 2000 de ani. Ticalosul de Lenin (sau Marx, dracu' sa-i ia pe amindoi) a spus "Religia e opiul poporului", iar urmasii lor au aplicat ad litteram "sfatul" marelui inaintas. Iata unde am ajuns - practic o gramada de romani sint un fel de talibani ortodocsi gata sa ia gitul oricui nu-i de acord cu ei. Din fericire noi valahii n-avem vana asasina asa ca ne consumam in comentarii internautice.
  • -1 (5 voturi)    
    excelent (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:12)

    Marius [anonim]

    Buna idee.Dar ce vom face de Marti incolo.Se va schimba ceva in viata noastra?Spectacol versus Realitate ,distanta enorma.Isus Cristos este viu.Cine doreste sa-l accepte ca Domn si Mantuitor in viata lui?
    Cititi Biblia si veti afla raspunsul.
    Faptele Apostolilor 2:37-39
    37. Dupa ce au auzit aceste cuvinte, ei au ramas strapunsi in inima si au zis lui Petru si celorlalti apostoli: "Fratilor, ce sa facem?"
    38. "Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
    39. Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru."
  • -2 (4 voturi)    
    borderline (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:46)

    gabriel [anonim]

    banuiesc ca maia se incadreaza in specificul "bordeline" de vreme ce repeta idiotenia din filmul lui mel gibson.
  • 0 (4 voturi)    
    concluzii (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 16:54)

    un roman [anonim]

    Asa e..aceste manifestari nu sunt deloc in spiritul decentei sarbatorilor de Paste - nu fac parte din traditiile noastre. Ar fi trebuit sa vina cu niste iepurasi, oua rosii, niscaiva moaste si era perfect.
    Semnificatia Pastelor si a Craciunului sunt inlocuite cu iepurasul si sfantul mos craciun. Sa nu uitam ca in aceste zile de sarbatoare, avem posibilitatea sa urmarim tot felul de emisiuni "crestine" pe posturile nationale de televiziune, sa mancam si sa bem pana crapam..ca de'.. a trecut postul.
  • +1 (3 voturi)    
    Cristian Badilita (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 20:12)

    vasile [anonim]

    a demonstrat ca in limba romana se scrie corect Isus Cristos. De ce trebuia pus in paranteza Iisus Hristos ? Era cineva care n-ar fi inteles despre cine anume era vorba ?
  • +2 (2 voturi)    
    Daca ... (Duminică, 15 aprilie 2012, 8:22)

    Andrei [anonim]

    Daca ar fi fost bine regizat si bine jucat, ar fi putut fi un eveniment memorabil. Cafteala, de care pareau ca nu se mai satura nici caftitorii si parca nici caftitul, nu a fost un astfel de eveniment. Pacat!
  • 0 (2 voturi)    
    - (Duminică, 15 aprilie 2012, 9:23)

    florin [anonim]

    Un circ sinistru.
  • +1 (3 voturi)    
    Maia, maia (Duminică, 15 aprilie 2012, 15:44)

    MESSE [anonim]

    Iar si-o ia MAIA de la comunitatea evreiasca.Ce o sa o mai puna aia sa mai faca ca sa-si spele pacatele de data asta?
  • 0 (4 voturi)    
    tristilor (Duminică, 15 aprilie 2012, 16:18)

    alex [anonim]

    mama daca s-ar vedea toti bisericosii astia ce tristi sunt, nu-i destul ca va distrugeti voi vietile, tre sa-i trageti si pe altii dupa voi. va e o frica de va scapati pe voi, asta e adevaru si daca tot nu sunteti in stare sa intelegeti aproape nimic din viata asta de ce sa nu nenorociti si voi niste vieti, ipocriti de doi bani ce sunteti