UPDATE Curtea de Apel Bucuresti a amanat judecarea recursului in cazul sentintei de condamnare la 6 luni de inchisoare pentru Sorin Ovidiu Vantu

de A. Biro     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 9:40 Actualitate | Esenţial


UPDATE Curtea de Apel Bucuresti a amanat pentru 17 aprilie judecarea recursului la sentinta de condamnare la 6 luni de inchisoare cu executare pentru Sorin Ovidiu Vantu, acuzat de santajarea lui Sebastian Ghita. Procesul a fost amanat pe motiv ca SOV a solicitat un termen pentru angajarea unui aparator.

Instanta a decis ca Vintu sa ii plateasca lui Sebastian Ghita suma de 100.000 lei drept daune morale.

Pe 3 februarie, Vintu a fost condmnat la 6 luni de inchisoare cu executare. Sentinta va fi pusa in aplicare daca ea va fi mentinuta si dupa recurs.

Instanta a decis ca din pedeapsa de sase luni sa i se scada perioada in care SOV a fost in arest preventiv. Prin urmare, din cele sase luni de inchisoare, se scad 49 de zile, perioada in care Vintu a stat in arest preventiv. Potrivit sentintei, lui Sorin Ovidiu Vantu i s-a mai interzis si dreptul de a fi ales in autoritatile publice sau in functii elective publice si de a ocupa o functie in cadrul autoritatilor publice.


Citeste mai multe despre   


















777 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Vantu isi face bagajele in tacere (Joi, 12 aprilie 2012, 9:53)

    sa trecem [anonim]

    Iminenta pronuntarii unei pedepse cu inchisoarea l-a facut pe 'timabil sa taca de cateva luni incoace. Nu mai e la fel de tupeist ca inainte. Si urmeaza si procesul cu Popa si FNI... Saracu' Vantu, o sa se mute definitiv la bulau.
    • +6 (6 voturi)    
      Hm (Joi, 12 aprilie 2012, 10:19)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sa trecem

      Dupa cum vezi, incet incet incearca tergiversarea pentru a prinde un alt regim... cel putin asa spera ei.
    • +1 (1 vot)    
      sa se mute (Joi, 12 aprilie 2012, 15:21)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui sa trecem

      ca acolo ii e locul ! sa plece cat de repede si cu el toti hotii din romania!asa ar fi drept ,in frunte cu nastase etc
  • +5 (5 voturi)    
    Amanari (Joi, 12 aprilie 2012, 10:21)

    Vizitiul [utilizator]

    De ce este asta o stire? :) Amanarile sunt la ordinea zilei.
    • +4 (4 voturi)    
      Si atunci despre ce vorbim? (Joi, 12 aprilie 2012, 10:43)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Despre justitia, imdependenta si inamovibila? Cati au demonstrat in strada pentru ca nu functioneaza? Lumea ne arata cu degetul ca nu avem rezultate in combaterea coruptiei si ....? Noi tacem si zicem ca asa e la noi . Facem alegeri , vin altii, care fura la fel, pentru ca nimeni nu ii prinde.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce penibil! (Joi, 12 aprilie 2012, 10:28)

    Cataleya [utilizator]

    Adicva vantu, prin avocatii sai a facut acest recurs, iar acum are nevoie de timp pt a-si angaja un avocat?
    Judecatorii din Romania sunt cei mai abjecti de pe planeta asta!
  • +4 (4 voturi)    
    N-as paria (Joi, 12 aprilie 2012, 10:42)

    Mioritza [utilizator]

    N-as paria pe faptul ca Vantu va face puscarie.Judecand dupa "spectacolul" ridicol si fara de sfarsit pe care il da justitia din Romania , avand in vedere faptul ca pulimea vrea sa ne intoarcem intr-o prima etapa la anul 1990,urmand ca mai apoi sa vedem daca numaram anii crescator sau descrescator.Foarte probabil in scurt timp se va instaura un regim condus din umbra de Iliescu,Nastase,Hrebe,etc.,restul ...liberali, conservatori si foarte probabil PP-DD-isti nu vor conta in ecuatie decat ca slugi.Toate astea ma fac sa cred ca puscaria il va paste doar pe Basescu,prea a facut nota discordanta cu cei care voiau sa jefuiasca in liniste."Sa fie liniste-n tara",va amintiti?