UPDATE In zona Vrancei a fost inregistrat joi dimineata un singur cutremur, de 3,5 grade Richter - oficial

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 7:48 Actualitate | Esenţial


In zona Vrancei a fost inregistrat joi dimineata un singur cutremur de 3,5 grade pe scara Richter, Institutul National pentru Fizica Pamantului (INFP) publicand pe site atat determinarea rapida cat si cea revizuita, precizeaza Agerpres.

"Pe site-ul INFP sunt trecute doua variante ale aceluiasi cutremur, una inregistrata de calculator si cealalta varianta contine parametri revizuiti de seismologi. Joi dimineata in zona Vrancei a fost un singur cutremur de 3,5 grade pe scara Richter, dar au fost publicate pe site atat varianta automata, notata cu A, unde se face determinarea rapida, cat si cea manuala, notata cu M, unde se reanalizeaza datele si se face o noua determinare", a declarat, joi, presedintele INFP, Mircea Radulian.

Acesta a precizat ca varianta manuala este mult mai precisa, desi apare putin mai tarziu decat varianta automata.

Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade Richter a avut loc joi, la ora 3.33, in Vrancea, adancimea initiala fiind comunicata a fi de 150 km, ulterior aceasta fiind revizuita la 134 km.


Citeste mai multe despre   


















3419 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    municipii (Joi, 12 aprilie 2012, 8:51)

    alex [anonim]

    cred ca cele amintite sunt municipii... nu doar orase!
    • +1 (3 voturi)    
      Municipii (Joi, 12 aprilie 2012, 9:13)

      traian [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ai dreptate dar sti care-i diferenta dintre New York si Fagaras?Acum o suta de ani amandoua erau orase.Acum New York ul este tot oras pe cand fagarasul este municipiu...
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar. (Joi, 12 aprilie 2012, 13:25)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui traian

        NY este City
        Fagaras ar fi town
    • +2 (2 voturi)    
      Asta ar trebui sa ceara bucurestenii (Joi, 12 aprilie 2012, 9:19)

      alin [anonim] i-a raspuns lui alex

      In loc de autostrazi ar trebui sa ceara de la primar garantia ca la un cutremur nu o sa cada blocurile peste ei.
      • +6 (6 voturi)    
        o solutie posibila (Joi, 12 aprilie 2012, 10:39)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Nicusor Dan va candida la Primaria Bucurestiului anul acesta si unul din principalele puncte in programul sau este pregatirea capitalei pt cutremur...

        http://nicusordan.ro/ce-vreau-sa-fac
        • -2 (2 voturi)    
          Precizari (Joi, 12 aprilie 2012, 11:50)

          Prostu [anonim] i-a raspuns lui deceneus

          pregatire = cosciuge ???


          NR: sorry , m-am saturat sa tot citesc platformele electorale . De peste 20 de ani astept un Messia Dambovitean ! Cred ca iar a cazut intr-un sant !
    • 0 (2 voturi)    
      Sigur ca da! (Joi, 12 aprilie 2012, 9:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui alex

      Sigur ca da, municipii! Mai mult, chiar metropole!
      Au dat si pe CNN inforamtii legate de efectele cutremurului din metropola Lopatari! :-)
      Oamenii sunt rupti in fund, n-au canalizari, n-au drumuri in acele localitati (- nici macar orase eu nu le-as spune). Denumirile nu sunt motiv de mandrie; doar utilitatile.
  • +3 (7 voturi)    
    :) (Joi, 12 aprilie 2012, 9:41)

    dumnezeu [utilizator]

    o "mica" exploatare chevron in zona ar creste magnitudinea cutremurelor din zona cu vreo 4-5 unitati.

    in curind pe ecrane...si nu numai.
    • +1 (1 vot)    
      daaaaa (Joi, 12 aprilie 2012, 10:48)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      si daca mai vin si aia de la roman copper se vor uita indonezienii la noi cu mila, iar americanii si japonezii vor construi un centru de cercetare aeropurtat, sa nu se darame....
      • +1 (1 vot)    
        DUMNEZEU VA RADE LA URMA (Vineri, 13 aprilie 2012, 13:26)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Radeti voi, radeti, dar in curand vei simti pe pielea voastra spaima de moarte. Faptul ca de prin ianuarie - februarie nu se mai inregistreaza cutremure (mici) in Vrancea si ca pe 12 apr. a fost inregistrat DOAR UNU, se cheama acalmia dinaintea dezastrului. Inactivitatea totala a zonei inseamna acumulare de energie. Din 1977 zona Vrancea se tot incarca. Mai pe intelesul tuturor, acumularea de energie s-a facut in ritmul 2 - 3 pasi inainte (acumulare), 1 pas inapoi (descarcare prin mici cutremure). In momentul in care micile cutremure dispar, acumularea este excesiva iar refularea va fi pe masura. Si inca ceva, nu uitati ca Romania nu este Japonia si nici romanii japonzi. Un cutremur de peste 7 grade Richter in Romanica va fi inzecit mai dezastruos si catastrofal decat cel de 9 grade din Japonia tocmai datorita diferentelor uriase de educatie si mentalitate dintre aceste doua popoare. Sa dea Domnul sa nu am dreptate.
    • 0 (4 voturi)    
      NU LUATI NUMELE DOMNULUI IN DESERT (Joi, 12 aprilie 2012, 12:24)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      in ajunul Pastelui cita vreme Romania a suportat din partea patronilor Dvs. "spirituali" de la Moscova dezastre infinit mai devastatoare decit cutremurele de pamint. Fiindca Rusia duce de secole un RAZBOI CONTRA SPECIEI UMANE (Gen. Oleg Sarin si Col. Lev Dvoretsky, Editura ANTET, 1997).

      Hai cu minusurile, sa vedem citi sinteti.
      • +3 (5 voturi)    
        :) (Joi, 12 aprilie 2012, 12:45)

        dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        esti putin tra la la la cutiuta?
        :)
        fa niste cruci ca trece, si ma simt si eu mai bine.
        cit despre nume, nu-l luam in desert ci in oaza. te-ai linistit?
        acum treci offline ca biserica a declarat ca internetul e unealta diavolului. cum n-ai stiut?
        :)
      • -1 (1 vot)    
        desert (Joi, 12 aprilie 2012, 13:20)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui pointless man

        nu ti-am dat minus, nu ti-am dat nimic, pentru ca nu existi daca intelegi (doar prostie)...
  • 0 (2 voturi)