Valentin Mocanu, secretar de stat in Ministerul Muncii: Numarul de contracte individuale de munca a crescut cu peste 20%. Neinregistrati, muncitorii lucrau ca sclavii

de D. Tapalaga, Bruxelles     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:37 Actualitate | Esenţial


Valentin Mocanu si Traian Ungureanu
Foto: Hotnews
“Simplul fapt ca sanctiunile pentru munca nedeclarata au sporit a dus la cresterea numarului contractelor individuale de munca in doar opt luni cu mai mult de 20%. Asta inseamna ca s-au creat locuri de munca. Dupa aplicarea noii legi si dupa controalele ITM toate acele contracte de munca neinregistrate au fost inregistrate de catre angajatori”, a declarat, miercuri, la Bruxelles, secretarul de stat in Ministerul Muncii, Valentin Mocanu. Acesta a participat la o audiere publica in Parlamentul European organizata de grupul popularilor europeni (PPE), discutiile despre dezbaterile legislative referitoare la Romania fiind prezidate de europarlamentarul PDL, Traian Ungureanu.

Mocanu a mai spus ca, in opinia Guvernului Romaniei, modificarile aduse la Codul Muncii si inasprirea controalelor au avut ca efect intarirea sigurantei sociale a angajatilor. “Cata vreme lucrau neinregistrati lucrau ca sclavii. Sa nu evitam acest cuvant dur, era o realitate”, a precizat secretarul de stat, care a trecut in revista principalele modificari aduse legislatiei muncii. Mocanu a mai spus ca introducerea contractelor pe perioada determinata a avut ca efect cresterea numarului de astfel de contracte. “La nivel european media contractelor de munca pe durata determinata este in jur de 20%, in Romania procentul era sub 2%. Lucrurile s-au schimbat dupa aplicarea legii”, a declarat Valentin Mocanu.

Pe de alta parte, Luminita Dima, expert in legislatia muncii, a notat faptul ca noile reguli intrate in vigoare anul trecut au restrans criteriile de dobandire a reprezentativitatii la nivel de negociere a contractelor colective de munca. “Este mai greu acum pentru organizatiile sindicale si patronale sa obtina reprezentativitate”, a explicat Dima. Potrivit legii in vigoare, pentru a se infiinta, sindicatele trebuie saprezinte peste 50% din salariati.

Pe de alta parte, europarlamentarul PSD, Victor Bostinaru a criticat noua legislatie a muncii adoptata anul trecut. Bostinaru a declarat ca “asimetria dintre angajator si angajat s-a accentuat, abuzurile au devenit frecvente”. Europarlamentarul PSD a amintit concedierile Nokia si 1 Mai Ploiesti, precizand ca aceste cazuri arata ca “salariatii sunt lipsiti de orice mijloc de a se apara.” Bostinaru a acuzat “decredibilizarea accentuata a sindicatelor si desfiintarea Consiliului Economic si Social”. Europarlamentarul PSD a sustinut ca, in opinia sa, cea mai mare parte a pachetului de legislatie a fost sub influenta Consiliului Investitorilor Straini.


Citeste mai multe despre   


















1064 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Acum, ca sunt inregistrati, (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:44)

    Constantin [anonim]

    sclavia s-a dublat, si la patron si la stat.
    • +4 (4 voturi)    
      acum, ca sunt inregistrati.. (Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      contribuie si ei la pensiile celor 6 milioane de pensionari din Romanie, contribuie si ei la ajutoarele sociale pentru alte nshpe milioane de pomanagii, contribuie si ei la salariile profesorilor, la salariile medicilor si altor categorii de bugetari.
      si nu in ultimul rand.. contribuie si ei la averile celor care se imbogatesc facand afaceri cu statul. deci in toamna s-ar putea sa fie mai atenti cu cine voteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    Mori cu legile statului in mana (Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:41)

    Comfortuna 93 buzau [anonim]

    Si daca am contract si sunt obligat sa accept 4 ore pe zi in cartea de munca, pe cand eu muncesc ca robul si 10 ore pe zi, cu ce ma ajuta?
    Daca indraznesc sa comentez imediat out .
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui sa credem asta? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:47)

    oricine [anonim]

    Ar trebui sa credem asta? Legea lor minunata a facut asta? Oare?
    • 0 (0 voturi)    
      Da' atunci cine postacila (Joi, 12 aprilie 2012, 12:11)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui oricine

      Ca tot voi declarati ca si relansarea economica e o minciuna. Cind a venit criza si au disparut 200k de firme de apartament ati urklat sus si tare ca e vina lui Boc si a forfetarului, desi fenomenul asta s-a petrecut peste tot in lume. Acum cind apare redresarea, e mertuil oricui, numai al dictatorului nu... Ca de, tre sa va luati si voi tainul
      • 0 (0 voturi)    
        O precizare (Joi, 12 aprilie 2012, 21:30)

        Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Cele 200.000 de firme au disparut INAINTE de criza si au facut criza mai greu de suportat pentru multi.
        Eu as prefera sa existe si sa supravietuiasca 5000 de firmulite de apartament, decat sa vina nu stiu ce investitor suspect, care creaza 5000 de locuri de munca, dar polueaza si distruge resurse irecuperabile.
        Forfetarul lui Boc&Pogea a fost o masura nu doar idioata ci si criminala.
  • -1 (3 voturi)    
    a crescut cu 20% numarul contractelor ?! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:05)

    costica [anonim]

    Asta inseamna ca a crescut cu 20% numarul celor care platesc contributii sociale, la Fondul de pensii, la Sanatate, peste tot!!
    Intrebare: cum influenteaza aceste fonduri cresterea numarului de contracte inregistrate ?!
    Cu cat a crescut suma incasata la Fondul de pensii ?!
    Sau la Sanatate ?!
    Pentru ca daca este asa cum spune Mocanu, astia lucrand pana acum la negru nu plateau contributiile sociale.
    Acum, ca le platesc, cu cat au crescut incasarile la Fondul de pensii, la cel de Sanatate, pentru ca 20% reprezinta enorm ?//!!
    Sau e numai o minciuna care sa ne arate ce Guvern maret avem?!
    Unde-s banii platiti la contributiile sociale, rezultati din scoatelea la suprafata a 20% din angajati ?!!
    Crede careva minciuna asta ?!!!
    20% inseamna cam 1 milion de angajati, ori un studiu al FMI din 2010 spunea ca pentru a acoperi complet deficitul la Fondul de pensii Romania are nevoie de inca 1,3 milioane de locuri de munca !!!