Elena Udrea i-a vandut lui Aurelian Gh. Bondrea, fondatorul Universitatii Spiru Haret, un apartament in valoare de 240.000 euro

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2012, 21:56 Actualitate | Esenţial


Fostul ministru al Dezvoltarii Elena Udrea a mentionat in declaratia de avere depusa la predarea mandatului ca a vandut in 2011 un apartament catre Aurelian Gh. Bondrea, fondatorul Universitatii Spiru Haret, contra sumei de 240 000 euro. Aurelian A. Bondrea (actualul rector al universitatii si fiul lui Aurelian Gh. Bondrea) a explicat prin intermediul biroului de presa ca tatal sau a cumparat apartamentul prin intermediul unei agentii imobiliare si ca a aflat ulterior ca imobilul apartinea familiei Udrea-Cocos. Actualul rector al Universitatii Spiru Haret a mai mentionat ca universitatea nu a avut si nu are nici un contract cu Ministerul Dezvoltarii (minister care a fost condus de Elena Udrea).
  • Elena Udrea a precizat ca nu s-a ocupat de tranzactia imobiliara si ca nu il cunoaste personal pe Aurelian Gh. Bondrea

Elena Udrea a depus in martie o declaratie de avere la terminarea mandatului de ministru al Dezvoltarii. In declaratie, la capitolul bunuri imobile instrainate in ultimele 12 luni, Elena Udrea a mentionat ca a vandut doua apartamente in 2011. Unul a fost vandut cu suma de 380 000 euro catre Nasser George/Notamco SRL, iar un alt apartament a fost vandut catre Bondrea Aurelian si Bondrea Elena. Vezi aici declaratia de avere.


Contactat de HotNews.ro, Aurelian A. Bondrea (actualul rector al Universitatii Spiru Haret si fiul lui Aurelian Gh. Bondrea) a explicat prin intermediul biroului de presa ca tatal sau a cumparat apartamentul prin intermediul unei agentii imobiliare si ca dupa achizitionarea apartamentului a aflat ca imobilul a fost construit de sotul Elenei Udrea, Dorin Cocos.  Aurelian A. Bondrea a mai precizat prin intermediul biroului de presa ca tatal sau a fost nevoit sa cumpere imobilul familiei Udrea-Cocos, deoarece casa in care locuia a fost retrocedata.

Rectorul Aurelian A. Bondrea a explicat tot prin intermediul biroului de presa ca nu o cunoaste pe Elena Udrea personal, ci doar din aparitiile TV ale politicianului. La solicitarea HotNews.ro, rectorul Universitatii Spiru Haret a mentionat ca universitatea nu a avut si nu are nici in prezent un contract cu Ministerul Dezvoltarii (minister care a fost condus de Elena Udrea).

Contactata de HotNews.ro Elena Udrea a mentionat prin intermediul unui consilier ca a aflat si ea din presa in urma cu doua luni ca imobilul a fost vandut lui Aurelian Gh. Bondrea. Fostul ministru a mai precizat ca nu il cunoaste personal pe Aurelian Gh. Bondrea si ca nu s-a ocupat in mod direct de vanzarea imobilului si ca a mandadat o alta persoana sa realizeze tranzactia. 


Potrivit propriului site, Universitatea Spiru Haret a fost fondata la initiativa lui Aurelian Gh. Bondrea in anul 1991. Aurelian Gh. Bondrea (tatal) a fost rector al universitatii in perioada 1997-2010, iar din 2010 universitatea este condusa de Aurelian A. Bondrea (fiul).

Potrivit unui articol publicat de Revista 22 inainte de '89 Aurelian Gh. Bondrea (tatal) a condus Comisia Superioară de Diplome şi Doctorate din Ministerul Învăţământului iar in 1977  fost numit director al Direcţiei de organizare, personal, învăţământ şi control din Ministerul Educaţiei şi Învăţământului, unde răspundea de cadrele din învăţământ. Vezi aici detalii din biografia lui  Aurelian Gh. Bondrea publicate de Revista 22.

In anul 2009 Universitatea Spiru Haret a fost in centrul unui scandal national legat de diplomele de absolvire.

In declaratia de avere depusa in martie, Elena Udrea mentioneaza ca detine sapte terenuri, cinci imobile, doua autoturisme si bijuterii de 50.000 euro. In conturile din banci Udrea a declarat 1.6 milioane lei si 513.000 euro. Fostul ministru a mai precizat si ca sotul ei, Dorin Cocos, a imprumutat cu 190.000 dolari compania Doran Investment Inc. De asemenea Dorin Cocos a mai impumutat 500.000 euro de la Pescariu Dinu Mihail.


Citeste mai multe despre   


















5425 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    beware! (Luni, 9 aprilie 2012, 22:07)

    Mazeta [utilizator]

    Ma tem ca, intrand in haremul presedintelui, HN a ales tabara gresita: ministresa blonda absorbanta o va spulbera pe europarlamentara bruneta securista si, odata cu ea, pe toti sustinatorii ei: kick, kick, low kick, punch, kick, high punch, fatality!
    • +3 (7 voturi)    
      nu inteleg nimic din aluzia ta (Luni, 9 aprilie 2012, 23:18)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Deci HN alege tabara gresita din PDL - UDREA and Co. apoi faci o aluzie la Elena Basescu si apoi sunt niste combos probabil din Mortal Kombat. Desi sunt toti cei care iti citesc onomatopeea lesinati de ras, totusi ce legatura are comentariul tau cu apartamentul vandut la superpret? Pe mine de exemplu ma intereseaza sa vad cum l-a pacalit pe fraierul care a cumparat apartamentul.
      • +1 (3 voturi)    
        Toti vindem si cumpara,!!! (Marţi, 10 aprilie 2012, 7:35)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        Asa si????
        Care-i problema??? Toti vindem, cumparam!!!
        Care este stirea??? Nu vad sensul, nu vad de ce ati contactat pe x pe y???!
        Incredibil mai sunteti!!! Subiecte adevarate nu aveti?
        • +3 (3 voturi)    
          corect (Marţi, 10 aprilie 2012, 11:02)

          vica renturiano [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          a facut si dna udrea un ban muncit !
          nu pot fi toti ca dl. ilici, sarac si curat.:)
        • 0 (0 voturi)    
          coruptie pe usa din dos (Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:07)

          doru savin [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Doamna Udrea stie ca mita se poate transmite si prin interpus ? nu stie ce rahat ii sta la usa , la fel ca la Bombonel ...
      • +1 (1 vot)    
        atentie (Marţi, 10 aprilie 2012, 11:02)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        am zis europarlamentarul securist, nu analfabet
    • +1 (1 vot)    
      legatura (Marţi, 10 aprilie 2012, 9:34)

      alef [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Si culmea!
      Nici Bondrea cica nu o cunoaste pe Udrea. Si nici Udrea cica nu il cunoaste pe Bondrea.
      S-o fi ocupat de tranzactie Lazaroiu?
      Ca ii cunoast pe amandoi.
  • +6 (10 voturi)    
    Imobiliare (Luni, 9 aprilie 2012, 22:10)

    nic [anonim]

    Bai ce stire!!! mi-a cazut parul.
  • +1 (11 voturi)    
    madam udrea (Luni, 9 aprilie 2012, 22:10)

    menandy [utilizator]

    ...ne crede tampiti? Daca un apartament costa 380 de mii de euro, o vila cu cat o vinde???!!!
    • +10 (14 voturi)    
      dar (Luni, 9 aprilie 2012, 22:30)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      slabutz... ioana basescu are apartament de 1 milion de euro... din vanzari anterioare, af cors...
    • +2 (8 voturi)    
      nu cred ca avem toate datele (Luni, 9 aprilie 2012, 22:41)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      Unde se afla acel apartament? In functie de asta putem discuta despre pret.
      • +2 (4 voturi)    
        Se afla in acelasi bloc in care e si apartamentul (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:44)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        vandut lui fisu vitreg cu 20 mii de E. De, ce sa-i faci, tva-ul e mare, nu poti declara chiar toti banii castigati la fisc! anoroc cu dansa ca a reusit sa vanda afacerea unui bun crestin, milos de felul sau, care a preluat pierderea ce o facea pe cucoana sa nu poata dormi noaptea si din aceasta cauza putea face cearcanepe la ochisori. A avut si de unde sa invete cum se fac astfel de afaceri: nu comva milosul Casuneanu cumparase un teren de la Base pe care il vanduse anterior la un pret mult mai mic?
    • 0 (8 voturi)    
      daca taceai... (Luni, 9 aprilie 2012, 22:53)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      e o vorba... prost nu e cine cere, prost e cine da!
      • +2 (12 voturi)    
        si mai prost... (Luni, 9 aprilie 2012, 23:08)

        snk [anonim] i-a raspuns lui thebblack

        e ala de-i voteaza...
        • 0 (2 voturi)    
          cine-i de partea lor (Marţi, 10 aprilie 2012, 9:51)

          bibi [anonim] i-a raspuns lui snk

          la fel
    • 0 (2 voturi)    
      costul unui apartament (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:03)

      claundor [anonim] i-a raspuns lui menandy

      depinde in ce an a avut loc tranzactia, de apartament si de locatia acestuia.
      Bucurestiul a fost intr-o vreme mai scump la imobiliare decat Parisul (nu ca ar fi meritat)...
  • +2 (6 voturi)    
    l-a primit cadou la 18 ani (Luni, 9 aprilie 2012, 23:00)

    El Condor [anonim]

    L-a imbunatatit, iar apoi l-a vandut pentru diploma de medic in stiinte militare si oarece dezlegari la diplome fraudate ( made in SH - second hand ).
  • +2 (6 voturi)    
    Hmmm (Luni, 9 aprilie 2012, 23:01)

    Ieseanul [anonim]

    Asa e..nu stia, saraca, cui vinde apartamentul...:))...Coana mare, asta se cheama "luare de spagha sub forma ascunsa"...nu prosteste pe nimeni "vinzarea"...Ha ha ha
  • +2 (6 voturi)    
    RESTART BONDREA - LAZAROIU (Luni, 9 aprilie 2012, 23:03)

    georgeta [anonim]

    niste banuti din combinatia de restartare a lui Lazaroiu.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce coinicidentz (Luni, 9 aprilie 2012, 23:13)

    Grammaticus [anonim]

    Udrea era sa-l ingroape pe Basescu, din cauza ei a ajuns omul la referendum. Mi-a explicat un sofer de taxi destept cu care vorbeam ca nu inteleg cum un om ca Basescu mai tolereaza linga el pe cineva care cu imbecilitate cumplita era sa vina de hac binelui Romaniei - reprezentat atunci - si inca mai e, in comparatie cu ce e la vecini - de Basescu: "ii are la mina".
    Simplu.
    • +3 (5 voturi)    
      @grama (Luni, 9 aprilie 2012, 23:21)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

      Iti trebuie un anumit gram de naivitate sa crezi ca un om care a fost sef al serviciilor secrete timp de 8 ani poate fi "avut la mana".
  • +3 (7 voturi)    
    dupa un film frumos... (Luni, 9 aprilie 2012, 23:25)

    rochiri [utilizator]

    Asta seara "spalam" in familie ! (bani)
    • +2 (2 voturi)    
      Erata (Marţi, 10 aprilie 2012, 7:50)

      Vrajitoarea Parbriza [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      in famiglie..
  • +2 (8 voturi)    
    ce face nevoia asta din om! (Luni, 9 aprilie 2012, 23:33)

    vercingetorix [utilizator]

    "Aurelian A. Bondrea a mai precizat prin intermediul biroului de presa ca tatal sau a fost nevoit sa cumpere imobilul familiei Udrea-Cocos, deoarece casa in care locuia a fost retrocedata. "

    Ei, pe naiba! Chiar a fost nevoit sa cumpere singurul imobil care mai exista in Bucuresti? Imi imaginez ca e singurul din moment ce a fost nevoit :)))
  • +1 (3 voturi)    
    Se traieste bine in Romania (Luni, 9 aprilie 2012, 23:45)

    gigi [anonim]

    Iata dovada
  • -1 (7 voturi)    
    "Nu veti scapa nici un mormant !" (Marţi, 10 aprilie 2012, 1:31)

    flavius [anonim]

    Madam Udrea , chiar atat de prosti nu suntem nici noi . Treaba asta cu apartamentele e spaga "ascunsa" toata ziua .

    Ce n-as da sa vad inchisorile pline cu ai de Udrea , Ponta , Antonescu , Videanu , Nastase ...etc. Inca mai sper...
    Sunteti toti o apa si un pamant , o adunatura criminala care fura prin rotatie ! Singuru care imi inspira incredere e Ungureanu , care fortat de conjuctura vad ca a inceput cu compromisurile .


    Va dedic si niste versuri , prentru ziua cand o sa explodeze iar si "mamaliga" romaneasca (in naivitatea mea inca sper la asa ceva) .

    "Fereasca Dumnezeu cel sfant ,
    Sa vrem noi sange nu pamant .
    Cand foamea ne va rascula ,
    Cand nu vom mai putea rabda ,
    Hristosi sa fiti ,
    Nu veti scapa nici un mormant ! "
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru 'flavius'.... (Marţi, 10 aprilie 2012, 7:22)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui flavius

      Nu te mai agita c-o sa-ti curga singe din nas !!!

      Nu se va-ntimpla nimic, stati "linistiti" !!

      Ciinii latra, ursul trece. Rominii si-au pierdut ULTIMA pereche
      de 'momite' in Dec '89 !!! A fost ULTIMA zvicnire inaintea mortii.

      Atita timp cit 'dictatura' va da voie sa va jucati pe Internet, nu mai e 'timp' de rascoale; oamenii cinstiti vor muri de foame,
      iar voi, restul, ( care va "descurcati ) veti continua sa 'latrati' pe Internet. In timpul asta, tanti Udrea isi mai cumpara vreo 10
      "sacose" ( din banii vostri ) si Crinisor mai face o vacanta in
      Caraibe ( TOT pe banii vostri ) !!!

      Asa ca, vorba latinului Goethe:

      "Culegeti" acum ce-ati "semanat" de Craciun in '89...............
      • -1 (1 vot)    
        @cadillac (Marţi, 10 aprilie 2012, 10:53)

        cioban [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

        n-avea grija .
        mai avem ceva perechi de oua.
        nu va fi hotie la infinit.

        mai vedem mai incolo.
        te exprimi binisor in limba materna insa ar fi bine sa nu maninci cu lingura la adresa romanilor.pina una-alta pare ca ai invatat sa ne injuri pe banii nostri.nu-i asa?
        • +1 (1 vot)    
          Pentru 'cioban'... (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:30)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui cioban

          Extemporal sub orice critica.

          Greseli, o gramada. Nota 4.

          1 "mai avem ceva perechi de oua"

          Oare??? Ca sa le folositi la ce ?????

          2 "nu va fi hotie la infinit" (!!!!!!!!!)

          Ba da, in Rominia hotia e la ea acasa ! Atita timp cit
          exista oameni gata sa-si vinda votul pentru 2 mici si-o bere; atita timp cit exista mamifere pe post de primar
          ( Constanta); atita timp cit un redus mintal ( jiji fecali ) este "modelul" multora dintre romini; atita timp cit nu sinteti in stare sa "deparazitati" tara de cioabe si iulieni.........hotia va fi 'bine-merci'

          3 "maninci cu lingura la adresa rominilor"

          Gresit, copil mic si ......................................naiv !

          Si eu sint romin, dar am domiciliul STABIL in strainatate !!! De peste mari si tari, incercam sa va facem sa intelegeti ca viata este mult prea pretioasa pentru a fi pierduta ascultind manele.......

          4 "ne injuri pe banii nostri"...

          Nu, TOTAL gresit; pe voi, va injura si va sfideaza ZILNIC cei pe care i-ati ales! Cei care va OBLIGA sa-i pupati in coor pe tigani si impotriva carora, n-aveti curajul sa faceti NIMIC !!!

          De ce ? Pentru ca n-aveti "oua".
          • -1 (1 vot)    
            @cadillac (Miercuri, 11 aprilie 2012, 8:33)

            cioban [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

            si pe cei care te-au primit la ei ii iei la misto cum iei pe romani?
            1.le folosim mai ales cand nimerim capre ca tine.
            2.nu va mai fi, nu-ti fa griji.te rupe grija de hotia unor impostori cu care nu ai nici o treaba.incerci sa-ti justifici actul emigrarii punind in fata "hotia din Romania".peste tot sunt hoti.
            3.aha...esti din aia care n-au mai suportat si le-au aratat ei strainilor ce tari sunt romanii?esti liftier sau portar pe undeva pe la ei?fii sincer ...cam cat e un tips serios?
            4.din moment ce ai invatat limba materna cu maica-ta si erati in Romania e pe banii nostri.pe deasupra faptului ca esti rasist esti si narcisist.insistenta cu ouale denota ceva obsesii sexuale....baia e prietena ta cea mai buna?fii sincer, pui de dac.

            scuze pentru intarziere, aseara am muls oile si am avut ceva treburi administrative.

            cand mai vii prin Romania mergi pe unde ai crescut si adu-ti aminte cine esti cu adevarat.faci parte din cei care uita repede,
            tristule.
  • +1 (1 vot)    
    sustinatorii de PDL, ce zic ?! (Marţi, 10 aprilie 2012, 7:54)

    vio [anonim]

    au si ei ceva de zis despre subiect ?!
  • -1 (1 vot)    
    de fapt cine a vandut? (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:00)

    claundor [anonim]

    Udrea sau agentia imobiliara?
    Asa se face presa la noi. se insinueaza. E simplu. Arunci o banuiala.
    Domnule Attila Biro, aveti o dovada a legaturii de orice fel intre fostul proprietar si actualul?!
    Daca nu, cereti-va scuze pentru tonul insinuant al titlului.
    Daca aveti cea mai mica dovada a unei "virgule" in aceata tranzactie, aratati-o.
    Dar credeam ca pa acest sait se scrie corect, nu cu aluzii si insinuari...
  • +2 (2 voturi)    
    Coincidente salvatoare (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:25)

    Mia [anonim]

    Nu uitati ca exact in aceasta perioada se desfasoara vizita ARACIS la Spiru Haret in vederea evaluarii institutionale. Ciudata coincidenta, nu? Desi s-au facut atatea pe la Spiru aceasta este tranzactia care le va asigura o evaluare buna, nu credeti?
  • +1 (1 vot)    
    Banii cohortelor de semidocti iesiti de la Spiru (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:54)

    anonim [anonim]

    Institutia asta ne-a livrat o gramada de nulitati cu diplome. Cohorte intregi de incompetenti, de "neangajabili".

    Acu' se pot uita si ce s-a facut cu banii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Da-mi adresa si numele (Miercuri, 13 august 2014, 19:45)

      Tudor Raneti [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Da-mi adresa si numele si te dau in judecata si vedem in instanta cine e o nulitate calomniatoare
  • -1 (1 vot)    
    .. (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:21)

    otilia [anonim]

    si daca i-a vandut ce??? nu are voie sa vanda sau cum, udrea la randul ei este un om ca si noi este treaba ei ce vinde si ce nu vinde.