UPDATE ICCJ: Sergiu Andon este incompatibil cu functia de deputat. Politicianul vrea sa mearga la CEDO pentru a clarifica problema incompatibilitatii avocatilor

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 3 aprilie 2012, 16:33 Actualitate | Esenţial


Sectia Contencios Administrativ Fiscal a Inaltei Curti de Casatie si Justitie a decis, marti, ca deputatul Sergiu Andon este incompatibil cu calitatea de parlamentar, intrucat a fost avocat intr-un proces de coruptie, judecatorii admitand astfel raportul de constatare al inspectorilor de integritate, informeaza Mediafax. Decizia ICCJ este definitiva.

UPDATE Deputatul Sergiu Andon a declarat, marti, pentru agentia de presa citata ca intentioneaza sa mearga la CEDO pentru a clarifica "de ce exista aceasta dispozitie discriminatorie pentru avocati, dispozitie care le limiteaza exercitarea profesiei".

"Este vorba despre respingerea unei contestatii. In data de 24.04.2008, dupa-amiaza, timp de o ora, o ora si jumatate am asistat juridic o persoana chemata la DNA. Acest lucru s-a intamplat in mandatul 2004-2008, care a expirat in decembrie 2008. In vara lui 2009, DNA a sesizat ANI. ANI a pierdut din vedere ca nu mai aveam calitatea de parlamentar din mandatul precedent", a spus Andon.

Deputatul a precizat ca are un interes real de a clarifica, la CEDO, dispozitia care limiteaza activitatea avocatilor. "Pe mine ma intereseaza sa ma duc la CEDO pentru a clarifica de ce exista aceasta dispozitie discriminatorie pentru avocati, dispozitie care le limiteaza exercitarea profesiei", a mentionat Andon.

El a mai spus despre aceasta decizie ca, "in rest, nu are niciun efect", fiind vorba in opinia sa doar despre "disperarea unor cercuri politice care se invart si in ANI de a vana incompatibilitati cu orice pret".

"Incompatibilitatea totusi nu e o boala, ca matreata sau ca raia, ci este menita sa evite conflictul de interese. Care poate exista, dar numai in unele cazuri", a adaugat el.

In 14 aprilie 2011, ANI a castigat faza de fond a procesului intentat de deputatul conservator Sergiu Andon dupa ce l-a declarat incompatibil pe acesta pe motiv ca, parlamentar fiind, a fost avocat intr-un proces de coruptie, dar decizia a fost contestata la instanta suprema.

Curtea de Apel Bucuresti respinsese contestatia formulata de Sergiu Andon fata de hotararea ANI prin care deputatul fusese declarat incompatibil.

In iunie 2009, sesizati de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), inspectorii de integritate au constatat ca Sergiu Andon a devenit incompatibil cu statutul de parlamentar intrucat a acordat, ca avocat, asistenta juridica unui invinuit intr-un dosar penal de coruptie.

Procesul in care Andon contesta decizia ANI a inceput in iunie 2009 si a fost suspendat din februarie 2010 si pana in ianuarie 2011, in urma unei exceptii de neconstitutionalitate formulata de parlamentarul conservator.

Conform legii, cei declarati in incompatibilitate trebuie sa renunte la functia pe care o ocupa si nu mai pot fi alesi sau numiti intr-o functie publica timp de trei ani.


Citeste mai multe despre   
















1781 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Zzzbang Felix (Marţi, 3 aprilie 2012, 16:51)

    JohnSA [anonim]

    Ohohooo. Sange in coltul stanga al ringului, Doamnelor si Domnilor !!
  • +2 (2 voturi)    
    Lege ca la romani... (Marţi, 3 aprilie 2012, 17:25)

    ddanescu [utilizator]

    ... cica "trebuie sa renunte"... adica el de mana lui, nu vine cineva sa il ia de maneca si sa il dea afara.
  • +2 (2 voturi)    
    Draga de exceptie de neconstitutionalitate (Marţi, 3 aprilie 2012, 17:47)

    Mokele [anonim]

    Gaselnita juridica pesedista care a ajutat toti rechinii sa stea linistiti stiind sigur ca fosta Curte Suprema va judeca prin cele doua completuri ale sale cazul respectiv in 2500. Raule Basescu, ca ai taiat jucaria asta !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Andon,care Andon? (Marţi, 3 aprilie 2012, 17:54)

    traian [anonim]

    Nu cumva este vorba de acel Sergiu Andon care scria in urmasul ziarului Scateia pe la inceputul anilor 90 aiureli manipulatoare conform carora Regele Mihai se invarte cu elicopterul deasupra tarii?
    Daca este vorba de tipul asta e clar,pana nu-l ia cineva pe sus nu cred ca renunta la vreo functie!
  • +3 (3 voturi)    
    As scrie despre Andon, dar nu ma publica HN (Marţi, 3 aprilie 2012, 18:00)

    Metec [utilizator]

    O scursura securista, un jeg de om, acest umflat slugoi al Securitatii... Cel care a indraznit sa-l dea naibii pe Rege! Ar fi meritat decapitarea, in alte timpuri... Asa, in vremea noastra, a decapitat el CNSAS si legea lustratiei, legea retrocedarilor si orice initiativa menita sa faca dreptate in tara asta chinuita...
  • +1 (1 vot)    
    si Felix Voiculescu e la CEDO (Marţi, 3 aprilie 2012, 18:07)

    radu [anonim]

    astia folosesc CEDO cum foloseste USL Curtea Constitutionala, desi stiu ca vor pierde....insista

    P.S. USL a pierdut la Curtea Constitutionala 99% din sesizari ceea ce dovedeste ca sesizarile lor, sustinute de televiziunile de propaganda ale USL, au fost facute din populism
  • +2 (2 voturi)    
    cea mai tare fraza avocateasca (Marţi, 3 aprilie 2012, 18:19)

    Andone si Multescu [anonim]

    cea mai tare fraza avocateasca pe care am auzit-o a zis-o inegalabilul maestru securel, sergiu Andon. El a zis asa : AVEM MARTURII DESPRE DOVEZI CERTE. Ma bucur ca dispare din ShParlament, as fi mai fericit insa daca nu l-as mai vedea pe ecrane, punind sabloane pe creieri manipulabili.
  • +1 (1 vot)    
    parlamentarii infractori (Marţi, 3 aprilie 2012, 20:24)

    sorin [anonim]

    Nesimtitii dracu, nu se mai satura, ce ar vrea acesti parlamentari, sa faca si legi favorabile infractorilor, avocatilor, sa-i mai si apere in procese de coruptie, sa primeasca bani si de la Parlamenti si de la corupti...Halal, Parlamentul a ajuns pavaza infractorilor, cati sunt acuma condamnati, vreo 5-6 si inca altii sunt trimisi in judecata??? Si pe deasupra parlamentarii infractori dovediti fac in continuare legi pentru aceasta tara, e strigator la cer si nimeni nu face nimic, nimeni nu ia atitudine...Parlamentarii usl stiu sa faca greva desi au fost alesi si trimisi acolo de alegatori sa faca treaba nu sa frece menta...Maine as desfiinta Parlamentul, la modul cum functioneaza la noi e inutil, toaca banii de la buget degeaba...
  • 0 (0 voturi)    
    zero (Miercuri, 4 aprilie 2012, 9:55)

    PuicaConstanta1329033645217 [anonim]

    Mai bine ar merge acasa,la pensie.