Colegiul Medicilor din Romania: Cerem The Independent sa probeze ca bebelusii sunt lasati sa moara daca medicii nu iau spaga

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2012, 22:59 Actualitate | Esenţial


Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
Colegiul Medicilor din Romania (CMR) va cere The Independent sa probeze afirmatia "Bebelusii sunt lasati sa moara in Romania, daca medicii nu-si iau spaga", iar in caz contrar cotidianul britanic va fi actionat in instanta, a declarat luni, pentru Mediafax, presedintele CMR, Vasile Astarastoae.

"Este o afirmatie foarte grava a jurnalistilor de la The Independent. Vom face propria noastra analiza. Vom cere jurnalistilor sa probeze afirmatia. Daca nu vor putea, atunci ii vom actiona in instanta", a spus presedintele CMR.

In opinia lui Astarastoae, explicatia potrivit careia medicii nu ar vrea sa lucreze in sectia de chirurgie cardiovasculara de la Spitalul "Marie Curie" pentru ca managerul unitatii sanitare a interzis platile informale, dupa cum sustin jurnalistii britanici, este una foarte usor de combatut.

"Romania are doar 85 de chirugi cardiovasculari, iar pentru copii sunt doar 23 de chirurgi in centrele universitare, care nu au posibilitatea de a lucra in alt loc. Nu avem personal. Locurile pot fi scoase la concurs si de zece ori, ca tot nu se vor gasi medici", a explicat prof. dr. Vasile Astarastoae.

Intrebat daca in sectia de chirurgie cardiovasculara de la "Marie Curie" ar putea lucra medici din alta tara, presedintele CMR a spus "da, cu conditia ca acestia sa aiba specializarea adecvata".

"Niciun medic din nicio alta tara din lume nu ar putea lucra in clinica de chiurgie cardiovasculara din Capitala sau din orice alt spital din Romania fara sa aiba pregatirea necesara unei astfel de sectii. Poate fi un chirurg eminent, insa, daca nu are specializarea chirugie cardiovasculara infantila, nu va putea lucra in respectivul domeniu", a spus Astarastoae.

Declaratiile presedintelui CMR vin dupa ce cotidianul The Independent a scris, luni, ca la un sfert de secol dupa ce Occidentul a aflat despre orfelinatele din Romania lui Nicolae Ceausescu, copiii sunt din nou victime, de data aceasta ale coruptiei endemice, intrucat "medicii refuza sa lucreze fara mita", citeaza Mediafax.

O unitate de cardiologie dotata cu echipamente ultramoderne de la Spitalul "Marie Curie" din Bucuresti nu a tratat niciun copil de cand a fost deschisa, deoarece personalul care ar trebui sa lucreze cu aceste dispozitive asteapta sa primeasca mita, se arata in articolul din The Independent.

Potrivit cotidianului britanic, care prezinta mai multe cazuri in acest sens, doctorul Catalin Cirstoveanu a lansat o "cruciada pentru salvarea copiilor care vin pentru ingrijiri" la aceasta unitate a Spitalului "Marie Curie", transportandu-i cu zboruri low cost la spitale similare din Occident pentru a fi tratati de medici ce nu cer mita. El duce o "lupta epuizanta si solitara impotriva unei culturi a coruptiei" intr-o tara in care "chirurgii cer mita pentru a salva viata bebelusilor", comenteaza The Independent, adaugand ca acesta este motivul unei rate a mortalitatii duble fata de media UE.

"Pentru a fi sincer, (coruptia) este atat de inradacinata in sistemul nostru, incat este cu adevarat dificil sa fie eliminata", a declarat pentru publicatie ministrul roman al Sanatatii Ladislau Ritli. Pacientii din Romania, tara membra UE, discuta frecvent despre "bursa mitei", chirurgii obtinand de la cateva sute de euro in sus pentru o operatie, in timp ce anestezistii primesc o treime din suma, stabilita in functie de cat isi poate permite bolnavul, scrie publicatia. Asistentele medicale primesc cativa euro de fiecare data cand administreaza medicamente.


Citeste mai multe despre   


















1967 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Toata Romania stie ca doctorii iau mita (Luni, 2 aprilie 2012, 23:46)

    Adrian [anonim]

    Ce tot sar de cur in sus medici. Sa ridice mana sus cine a dat spaga la medic. Eu sunt primul care spun da, pentru ca asa este sistemul creat. Mai bine ar pune o cutie la intrare in cabinet. Toata lumea vrea banii in Romania e foame de banii ce sa mai. De la politicieni la profesori toata lumea e in goana dupa bani.
    • +4 (4 voturi)    
      pai sar in sus (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:27)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      ca este adevarat, le e frica ca v-or trebui sa recunoasca, astia cu ziarul trebuie doar sa intrebe oameni de rind si v-or vedea mita, cred ca sint in jur de cinci milioane de romani care pot spune asta, din cauza ca nu am dat mita la un spital din brasov, acum maica-mea este paralizata pe partea dreapta, asa ca da doctori IAU MITA sa te salveze, jeguri imputite
  • -1 (5 voturi)    
    Ce era sa faca (Luni, 2 aprilie 2012, 23:49)

    predel [utilizator]

    putea doar sa nege...
    Din pacate desi toti bugetarii au probleme medicii sunt singurii care isi apara pe fata dreptul pe cat de legal pe atat de degradant la spaga!
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Luni, 2 aprilie 2012, 23:59)

    tudorr [utilizator]

    si-a gasit si cine sa comenteze despre spagi,,,insusi spagarul de rector de la Iasi care pana acum 2-3 luni statea prin tribunale si a fost salvat de prietenii sai cu functii
  • +8 (8 voturi)    
    Colegiul medicilor .. (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:06)

    Adrian F [anonim]

    Îs ăia de l-au scos basma pe alde Ciomu ??

    Sau când vreun doctoraș pune câte un diagnostic "greșit" și moare pacientul ( copil chiar .. ) vine Coegiul Medicilor și spală tot.
    Unii se spală pe alții, ca în famiglie.
  • +7 (7 voturi)    
    tupeul medicilor romani (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Ei, nu sunt lasati sa moara, li se aplica tratamentul tarziu si de slaba calitate. Am vazut cand i-au pus tatalui meu in Alexandria piciorul strmb, s-au uitat la radiografie si au zis ca "merge si asa" "este batran se va suda stramb dar nu-i nimic" nici in ziua de azi tatal meu nu poate sa mearga dupa 3 ani.
  • +5 (5 voturi)    
    Presiunea unui doctor pt a "salva" un pacient (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:49)

    Lizuca [anonim]

    Bunica mea a suferit o cazatura in urma careia a facut un accident vascular,la virsta de 88 de ani.Dusa de urgenta la spitalul de neurochirurgie de la Cluj, medicul a insistat sa fie operata imediat (a tipat la mama mea, care a ezitat sa ia o hotarire in primele momente dupa internare).A facut-o pe mama ignoranta si inconstienta, insistind pt operatie (mama zicea sa astepte pina dimineata, sa vada ce se intimpla).Sub presiunile medicului, a acceptat ca bunica sa fie operata si a scos din buzunar $ 500 .(daca n-o operez imediat, moare, cucoana, tipa la mama). Numai ca a evitat sa-i spuna mamei ca hemoragia cerebrala a bunicii era una de anvergura si ca va ramine paralizata pe ambele parti (fara sa-si mai poata folosi miinile sau picioarele vreodata) restul vietii ei ! La 88 de ani o paraplegica nu se mai poate recupera/vindeca !! De ce a omis s-o informeze pe mama ce sanse are bunica dupa operatie, ghiciti singuri ... Simplu - ca sa nu piarda spaga pt operatie !! Dupa 4 luni la pat , chinuita cumplit, ea dar si familia, bunica a murit...Mare atentie la operatii "sugerate" de medici, uneori sint recomandate doar pt a lua spaga, nu pt ca ar fi benefice sau neaparat necesare ! Doamne ajuta sa nu ajungem pe mina unor astfel de medici !
    • +3 (3 voturi)    
      . (Marţi, 3 aprilie 2012, 2:09)

      corect [anonim] i-a raspuns lui Lizuca

      Un mare profesor mi-a sugerat sa-mi operez copilu la ureche, din cauza otitei (a doua pe anul asta). Sa vin neaparat luni, azi adica, si sa-l opereze.

      Stiam de profesorul respectiv ca e un spagar notoriu, fara scrupule (adica nu asteapta sa ii dai, iti spun exact ce si cum), asa ca am mers la alt doctor. Nici vorba de operatie sau, de fapt, nu e momentul de a decide o operatie, otita fiind la inceput, dupa cateva zile de tratament cu un singur antibiotic.

      In fine, am avut multe experiente nasoale cu sistemul, dar si altele placute si care trebuie remarcate si ele.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:10)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui Lizuca

      este ,din nefericire un mare adevar!
  • +4 (4 voturi)    
    Cat curaj (Marţi, 3 aprilie 2012, 1:10)

    obsCUR [utilizator]

    Ce tupeu sinistru, cata impenitenta. Un caz evident de disociere cognitiva: stie ca asa e, cum au spus cei cu reportajul ( si o, cati altii ) dar isi compune un mecansim defensiv mintal format din indrazneala, agresivitate, deriziune si aruncat vina pe altii, pe sistem. Este sub orice categorisire, este de neluat in seama pur si simplu.
    E un termen in idis, explicat de dl. Tismaneanu in alt context: chutzpah. Citez: tupeu fara limite, aroganta sfidatoare, impenitenta agresiva.
    Luati aminte si dupa aia mirati-va de dl. Astarastoaie va rog, este un caz de gradina zoologica.
  • +6 (6 voturi)    
    nea Astarastoae (Marţi, 3 aprilie 2012, 1:23)

    evoque [utilizator]

    nu te juca cu focul.
    Daca facem liste cinstite cu cati bani incaseaza medicii si asistentele si moasele din romania spaga, trebuie sa transformam cateva spitale in puscarii.
    Colegiul asta al medicilor este o jignire imensa la adresa pacientului roman.
  • +3 (3 voturi)    
    spaga (Marţi, 3 aprilie 2012, 1:33)

    geo [anonim]

    Sa inceapa verificarea averilor doctorilor sa vedem daca mai cer spaga unii dintre ei.
    • +2 (2 voturi)    
      sa inceapa (Marţi, 3 aprilie 2012, 2:30)

      sieu [utilizator] i-a raspuns lui geo

      En garde! Dar... lipsesc muschetarii.
      Ca astia de la institutiile "abilitate" au alte interese, ca doar suntem in an electoral. Daca isi fac medicii un partid politic acum, poate s-ar ajunge sa le fie verificate averile. Dar nu's fraieri.
  • +1 (1 vot)    
    Sistemul medical romanesc este putred (Marţi, 3 aprilie 2012, 7:33)

    Marco [anonim]

    Pacat ca trebuie sa vina reporteri din strainatate ca sa scoata coruptia din sistem la iveala. Probabil ca noi suntem atat de obisnuiti cu ea ca nici nu ni se mai pare ceva anormal. Cand mergi la medic ii dai plicul fara sa stai pe ganduri, ca pe un lucru normal, care face parte din obligatia ta de pacient.
    Fac un apel la toti cei cu copii, care au avut de suferit ca nu au dat spaga medicilor, sa le scrie celor de la The Independent pentru a avea dovezi, desi noi din tara stim ca asa stau lucrurile, doar eu personal cunosc cateva cazuri.
  • +2 (2 voturi)    
    astarastoaie (Marţi, 3 aprilie 2012, 8:01)

    kiki de 1 leu ridiki [anonim]

    Vasile, stii si tu cum stim si noi ca legea e foarte permisiva cu medicii.
    eu as face urmatoarele propuneri legislative( prin ordonanta de urgenta ):
    -sa fie considerata infractiune spaga la medic
    -fiecare medic sa fie obligat sa se afilieze la o organizatie profesionala de profil si sa adere la un cod de etica unde sa foe scris negru pe alb ce sa faca si ce sa NU faca
    -fiecare medic sa fie obligat prin lege sa aiba asigurare profesionala la valoarea corecta a daunelor pe care le poate produce prin negiljenta sa

    mai sunt si altele , dar daca nu apar astea 3 de mai sus ( cel putin) ,medicii din Romania NU vor avea sansa sa renasca din cenusa.

    cred si sunt convins ca sunt si doctori buni de pus pe rana,insa am invatat sa nu cred in doctor nici daca il calca tramvaiul in fata mea si spune ca-l doare.de ce?
    majoritatea sunt inumani.
    cele 3 propuneri de mai sus ii umanizeaza pe loc si ii responsabilizeaza.
    Intrebarea , Vasile, este urmatoarea:
    Tu de ce nu propui chestiile astea?
    Ce te-ar putea opri?
    Esti presedintele Colegiului nu-i asa?

    Decat sa dai raspunsuri fancy la aia de la Independent, mai bine concediaza-i pe aia de la juridic, ca habar n-au de viata lor.

    Sa fii sanatos Vasile, si sa nu ajungi pe mina vreunui medic.
    Ocupa-te sa lasi ceva in urma ta, Vasile.
    Timpul nu asteapta.
    • +1 (1 vot)    
      ii doresc din tot sufletul (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:12)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui kiki de 1 leu ridiki

      ca acest astarastoaie sau cum dracu ii zice sa ajunga pe mana unor medici care nu misca fara spaga!si el sa fie tratat ca un oarecare! ba sa mai aiba si o boala grea si de durata ! si apoi mai vb
  • 0 (0 voturi)    
    spaga vs. salariu (Marţi, 3 aprilie 2012, 8:34)

    carcotasu [anonim]

    Problema de fond e alta. Stie careva cat e salariul unui medic in Romania? Sau al unei asistente? Si care e responsasbilitatea lor? Trebuie considerate toate motivele pentru care se ia spaga nu doar simplist - imoralitatea.
    Si va rog sa macredeti ca stiu bine ce vorbesc dupa ce am dat piept, in nenumarate randuri, cu sistemul medical din SUA, ca sa am un termen bun de comparatie.
  • +1 (1 vot)    
    doctori (Marţi, 3 aprilie 2012, 9:11)

    Mache [anonim]

    Dupa cate imi amintesc eu, sectia de chirurgie infantila a fost dotata prin pomana publica, ne cereau tuturor sa dam un SMS, parca la 878, si sa contribuim astfel cu 2 EURO(eu am contribuit cu 4 sau 6 EURO desi nu am copii)! Daca au strans bani pentru dotare s-ar putea sa faca cheta sa plateasca si niste doctori cu salarii ca in Occident. Mereu ne scot ochii cu ce salarii castiga doctorii in Occident si ce putin in Romania uitand ca au facut o facultate in Romania (cu costurile din Romania!) si ca pacientii romani au salarii ca in Romania nu ca in Occident.
  • +1 (1 vot)    
    articolul e mai mult decat adevarat (Marţi, 3 aprilie 2012, 10:15)

    andy [anonim]

    Stiu pe cineva care si-a operat fetita de 1 an la Tg Mures si care a dat 100 de milioane mita medicului, plus alti bani la mana a doua, anestezist si toata cohorta de asistente. Omul a facut credit si s-a imprumutat la toata lumea ca sa aibe bani de mita! Cum e posibil asa ceva? Si omul munceste si plateste taxe si impozite, dar asta nu l-a ajutat la nimic.Ce e grav e ca nu ai de ales: ai bani copilul traieste, nu ai bani moare.Acum eu inteleg ca medicii se considera prost platiti dar sa te razbuni pt asta pe niste suflete nevinovate mi se pare o crima.Fa greva, fa-ti sindicat, lupta-te cu statul nu cu copiii oamenilor! E aberant ce se intampla, dar se pare ca nimeni n-are interes sa schimbe mersul lucrurilor.Si va intreb daca un medic ia 100 de milioane spaga intr-o zi , cam cati bani face intr-o luna? Un salariu mai mare i-ar dezavantaja, caci e taxat si oricum n-ar ajunge la valoarea spagii, deci sunt primii interesati ca lucrurile sa ramana asa.
    • +1 (1 vot)    
      de ce sa se planga (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:15)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui andy

      ca sunt prost platiti ?toti avem salarii mici ! iar ei sunt niste snapani care jupoaie niste amarati ca sa le fie lor bine ! un medic intr un spital cu spaga cu tot castiga cel putin 20 DE MILIOANE PE ZI! si o asistenta ceva mai putin da nu prea departe! si atunci de ce se plang nerusinatii?de nesimtiti ce sunt!
  • -1 (1 vot)    
    Deschideti ochii !!! Mai larg! (Marţi, 3 aprilie 2012, 10:48)

    alexandru [anonim]

    Articolul respectiv este doar una din mizeriile propagandistice ale celor ce conduc Romania si lumea in urmarirea propriilor scopuri. Tinta propagandei si a atacurilor financiare este distrugerea sistemului de sanatate alaturi de: cultura si educatie. Mecanismele care lucreaza in acest sens functioneaza de peste 20 de ani in Romania si sunt active chiar in momentul asta. Obiectivul final urmarit prin distrugerea acestor structuri este distrugerea natiunii romane. Acelasi lucru se intampla in toate tarile din vest si pana in SUA pentru ca scopul final este un Guvern Mondial si o noua ordine care nu poate fi implementata fara distrugerea vechii ordini.
  • 0 (0 voturi)    
    sa probeze (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:30)

    misa [anonim]

    ba sa probeze medicii ca nu este adevarat ceeea ce se afirma!
    rusine..ati jurat...si ati jurat stramb. pana nu se baga mana in buzunar nici unul nu faceti nici cel mai mic gest..mai aveti si curaj sa vociferati...nesatuilor! am ajuns un popor saracit de datoria impozitelor, a intretinerii, a pretului marit inexplicabil al medicamentelor si al hranei de toate zilele si vi aveti curajul sa ridicati din umeri daca nu vi se da.. dositi medicamente, le dati pe sub mana, operati fara interes..daca se moare e vina pacientului..mi-e scarba de voi..sa va dea Domnul dupa sufletul vostru pacatos atat voua cat si familiilor voastre.
  • -1 (1 vot)    
    Deschideti ochii !!! Mai larg! [CENZURAT] (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:53)

    alexandru [anonim]

    Articolul din "The Independent" reprezinta o mizerie propagandistica a celor care conduc Romania si lumea, care impreuna cu atacurile financiare are drept scop distrugerea sistemului de sanatate din Romania. Distrugerea sanatatii, culturii si educatiei care se petrece de peste 20 de ani in Romania si care continua si in momentul de fata are ca tinta distrugerea natiunii romane. Procese asemanatoare se desfasoara si in toate tarile din vest. Scopul final, Guvern Mondial si o noua ordine mondiala, nu poate fi atins decat dupa distrugerea actualei ordini.
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:49)

    Lucian M. [utilizator]

    pentru cei care generalizeaza scriu un singur nume - Alexandru Pesamosca.
  • 0 (0 voturi)    
    PENALUL SEF LA COLEGIU (Marţi, 3 aprilie 2012, 14:52)

    mol [anonim]

    Acest om daca cumva ati uitat este acuzat intr-un mare dosar de deturnare de fonduri..deci un INFRACTOR...e mai credibil decat ziaristii profesinisti care nu fac afirmatii gratuite si neverificate!!!E ADEVARAT ADEVARUL DOARE!!!
  • +1 (1 vot)    
    nu doar bebelusii mor fara spaga (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:08)

    paolalaan [utilizator]

    ci si batranii si bolnavii in general ! nu dai spaga , nu te ia in seama! o sleahta de increzuti si de mafioti in halate albe ;ei se plang de salarii dar daca vrei o operatie trebe sa dai sute de euro care merg in buzunarul doctotrului sau al, anestezistului ;daca vrei sa te panseze trebuie sa dai la asistente ,daca nu nu se uita la tine , daca esti pe pat si trebuie sa ti puna plosca trebuie sa dai la infirmiere daca nu te lasa cu caca pe tine si uite asa !!!!!!!!!!!!ce vine asta cu povesti?toata lumea stie ca e asa !!!!cui nu-i place adica doctorilor nu au decat sa plece in tarile unde ii plateste bine dar unde daca nu si face corect treaba face puscarie cat ai zice peste si unde concurenta e acerba !!!!imi pare rau sa o spun ,am avut de lucru cu spitale doctori etc si m-am ingrozit!am cheltuit o avere cu ei si desi stiau ca nu mi poate ajuta cu nimic sotul ,banii ii lua mereu !!! nu le e rusine?.bineinteles ca nu !sunt o mafie !!! ar trebui legi stricte ! si daca nu le place aici , valea! vor vrni altii din tarile mai sarace care se vor stradui si vor fi mult mai corecti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    de-ar fi mai ieftina moartea (Joi, 5 aprilie 2012, 6:44)

    gogu [anonim]

    ...