Soacra presedintelui Traian Basescu a fost inmormantata duminica. Mai multi lideri PDL au fost prezenti la ceremonie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2012, 14:49 Actualitate | Esenţial


Aurora Andrusca, soacra presedintelui Traian Basescu, a fost inmormantata duminica. Lideri importanti ai PDL, intre care Vasile Blaga, Emil Boc, Roberta Anastase, Elena Udrea, au venit, duminica dimineata, la Suceava, pentru a participa la ceremonie, anunta Mediafax.

Presedintele Senatului, Vasile Blaga, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, presedintele PDL, Emil Boc, liderul grupului PDL din Camera Deputatilor, Mircea Toader, ministrul Dezvoltarii si Turismului, Cristian Petrescu, ministrul de Interne, Gabriel Berca, ministrul Transporturilor, Alexandru Nazare, ministrul Agriculturii, Stelian Fuia, ministrul Educatiei, Catalin Baba, presedintele PDL Bucuresti, Elena Udrea, prim-vicepresedintele PDL Theodor Baconschi, deputatul Wiliam Branza, Adrian Videanu si Radu Berceanu, impreuna cu sotiile, precum si presedintele PDL Neamt, Gheorghe Stefan au ajuns la Suceava cu un avion.

Acestia au fost transportati cu microbuze la Biserica "Sfanta Treime" din cartierul Burdujeni-sat, unde a fost depus sicriul cu trupul neinsufletit al Aurorei Andrusca. Liderii PDL au depus jerbe de flori si coroane.

De asemenea, la Suceava, au ajuns, cu masinile personale, deputatul Ioan Oltean si ministrul Telecomunicatiilor, Razvan Mustea.

La capela Bisericii "Sfanta Treime", unde a fost oficiata slujba, se aflau deja familia prezidentiala, precum si fratele lui Traian Basescu, Mircea. De asemenea, au fost prezenti seful Consiliului Judetean Suceava, Gheorghe Flutur, primarul Ion Lungu, dar si parlamentari PDL de Suceava.

Slujba a inceput la ora 12:00, fiind oficiata de un sobor de preoti, in frunte cu protopopul Vasile Irimia.

Soacra presedintelui Traian Basescu, Aurora Andrusca, in varsta de 83 de ani a decedat, vineri, la Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti. Ea suferea de boli cronice.

Familia prezidentiala a ajuns sambata la Suceava, cu un elicopter. Tot sambata, sicriul cu trupul neinsufletit al Auroraei Andrusca a fost depus la capela de la Biserica "Sfanta Treime" din cartierul Burdijeni-sat.

Mama Mariei Basescu locuia, impreuna cu sotul ei, Gheorghe Andrusca (93 ani), in cartierul sucevean Burdujeni-sat.



















1798 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    ieti-ti (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:16)

    El Condor [anonim]

    O fost si " mamica " lu' DOAMNA EUROPARLAMENTARA : EBA ? Unde-i bunicuta sa le vada ?
  • 0 (2 voturi)    
    fireste... (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:17)

    radu [anonim]

    "Multi lideri PDL sunt prezenti la ceremonie" .... fireste! :|
  • -1 (5 voturi)    
    Ceremonie (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:21)

    Reticentul [anonim]

    Asa credeam si eu, ca toata floarea cea vestita a puterii va defila la ceremonia de inmormantare a soacrei ca doar nu era sa se prezinte la ceremonia lui Ion Lucian. Am fost salvat de la vreo deziluzie.
    • 0 (0 voturi)    
      mie (Luni, 2 aprilie 2012, 0:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      putin imi pasa de ion lucian. Imi pasa mult mai mult de soacra lui base. Asa, si?
  • +4 (4 voturi)    
    Amin ! (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:27)

    teodor [anonim]

    Dumnezeu să o ierte !
  • +2 (4 voturi)    
    inmormantarea - prilej de circ politic (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:27)

    regent [anonim]

    Este pana la urma o tragedie a unei familii. Ce cauta tot "stolul" asta acolo nu pot sa-mi dau seama.Ma gandesc ca la genul asta de eveniment, trebuie respectate anumite cutume si tinuta o nota de discretie. Domnii ministri ar trebui sa fie preocupati de serviciu,strict! Sentimente de greata si revolta intru pupincurism, servilism si obedienta ma incearca raportat la trecerea in cele vesnice a unui om.Gesturile astea artificiale starnesc imi starnesc revolta! Probabil domnul deputat Popoviciu Alin si domnul prefect de Timis depaseau pe linie continua riscand sa intre in coliziune cu tiruri si alte masini grabindu-se la inmormantare...
  • +2 (4 voturi)    
    Cu ce bani? (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:37)

    x [anonim]

    Cei veniti (parlamentari, ministri, functionari locali, ...) cu ce masini au venit la acesta actiune particulara?
    Au venit cu masinile lor personale, cu benzina lor, fara soferi angajati?
    • -1 (3 voturi)    
      Cu ce bani ? (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:39)

      alex [anonim] i-a raspuns lui x

      Au veniti cu o aeronava de la tarom pe aeroportul Salcea , iar de acolo cu microbuzul !
  • +2 (4 voturi)    
    Moldovencele in top (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:12)

    Ilie [anonim]

    N-am stiut ca prima doamna a tarii este moldoveanca. Cate tinere moldovence s-au realizat dupa 90: Elena Udrea, Andreia Marin, Mihaela Radulescu, fosta sefa de la LOTO azi deputata, s.a. Bravo lor! Bineinteles ca au ajuns unde au ajuns pe merite deosebite.
    • 0 (0 voturi)    
      ca si (Luni, 2 aprilie 2012, 0:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ilie

      nevasta matale, care e problema?
  • +6 (6 voturi)    
    funeralii (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:25)

    m [anonim]

    Oamenii simpli nu au nevoie de "lacrimi straine".Respectati acest obicei,demagogilor.