Deputatul Virgil Pop, condamnat la cinci ani de inchisoare pentru coruptie, a fost ridicat de Politie din Hotelul Bucuresti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 11:24 Actualitate | Esenţial


Politistii s-au dus, marti, la Hotelul Bucuresti Radisson Blu unde este cazat deputatul Virgil Pop, condamnat definitiv la cinci ani de inchisoare pentru fapte de coruptie, oamenii legii punand in aplicare mandatul de executare emis de Inalta Curte de Casatie si Justitie, relateaza Mediafax.

Deputatul Virgil Pop, fost consilier judetean de Cluj, este primul parlamentar condamnat la inchisoare cu executare in timp ce isi exercita functia publica.

Deputatul PNL Virgil Pop a declarat, luni seara, ca sentinta Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) de condamnare a sa la cinci ani de inchisoare cu executare este "dura si nedreapta" si ca se va intoarce marti acasa si va astepta Politia. "Sentinta ICCJ o consider dura, nelegala si nedreapta. Eu sunt la Bucuresti, am asistat la sedinta instantei, iar marti ma intorc acasa, la Turda, si astept Politia. Nu cunosc procedura in cazul arestarii mele. Voi vedea", a spus Pop.

Parlamentarii sunt cazati la Hotelul Radisson Blu din Capitala, astfel ca politistii au mers marti in acest loc pentru a-l ridica pe deputatul Virgil Pop, autosuspendat din PNL.

Luni, completul de cinci judecatori al Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) a respins recursul parlamentarului, astfel ca deputatul PNL Virgil Pop, fost consilier judetean de Cluj, are de executat cinci ani de inchisoare pentru trafic de influenta, fals si spalare de bani in legatura directa cu fapta de coruptie.

Astfel, completul de cinci judecatori a mentinut decizia dispusa la fond in acest caz.

Deputatul PNL Virgil Pop, in varsta de 43 de ani, a fost gasit vinovat de Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta si a fost condamnat prima data, in 16 decembrie 2011, la cinci ani de inchisoare cu executarea pedepsei.

Virgil Pop a fost trimis in judecata in decembrie 2008, initial dosarul fiind judecat la Tribunalul Cluj. Ulterior, el a cerut instantei Tribunalului Cluj declinarea competentei de judecata la instanta suprema, din cauza calitatii de deputat, intrucat in timp ce era arestat a fost ales ca deputat in colegiul 8 Turda.

Potrivit DNA, in perioada decembrie 2007- februarie 2008, in calitatea pe care o avea de consilier judetean, Pop a pretins 80.000 euro, din care a primit 130.000 de lei si 30.000 de euro de la un denuntator.

Banii au fost primiti pentru ca, prin influenta pe care o avea asupra persoanelor cu functii de conducere din SC Electrica SA Bucuresti si Transilvania Nord, precum si asupra presedintelui Consiliului Judetean Cluj de atunci, sa determine incheierea unor contracte de executie de lucrari de instalatii electrice in favoarea societatii administrate de denuntator.

Pentru a ascunde provenienta sumei de 130.000 de lei, Virgil Pop a determinat-o pe Adina Gorgan, administrator al SC Turdarom Advertising SRL Turda, sa intocmeasca acte fictive privind prestari de servicii intre societatea acesteia si firma denuntatorului, iar apoi Pop a semnat personal borderoul de achizitii fictiv, incasand prin virament bancar suma de 70.005 de lei, provenind din infractiunea de coruptie. Pop a pretins si obtinut cesiunea a 50 la suta din partile sociale ale SC Skiland SRL Oradea, in schimbul sprijinului pentru aprobarea cererilor de plata a primei transe din contractul de finantare din fonduri Sapard, invocand influenta pe care o are asupra factorilor de decizie din cadrul autoritatii contractante, potrivit procurorilor.

Virgil Pop a obtinut un mandat de deputat la alegerile din 2008, el candidand din partea PNL in colegiul 8 Turda pentru Camera Deputatilor. El a stat in arest din 18 noiembrie pana in 11 decembrie 2008.

In 16 decembrie 2011, completul de trei judecatori al ICCJ a decis, in baza art.257 (luare de mita) Cod penal raportat la art.6 din Legea 78/2000 cu aplicarea art.41 alin.2 Cod penal, condamnarea lui Virgil Pop la cinci ani inchisoare si doi ani interzicerea unor drepturi pentru trafic de influenta in forma continuata.

In baza art.290 Cod penal cu referire la art.17 lit.c din Legea 78/2000 cu aplicarea art.41 alin.2 Cod penal condamna pe Virgil Pop la pedeapsa de 1 an inchisoare, pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, comisa in forma continuata in legatura directa cu infractiunea de coruptie.

In baza art.23 lit.b din Legea 656/2002 raportat la art.17 lit.e Cod penal din Legea 78/2000 condamna pe acelasi inculpat la pedeapsa de trei ani inchisoare, pentru spalare de bani, in forma agravata, comisa in legatura directa cu infractiunea de coruptie.

In baza art.33 lit.a, art.34 lit.b Cod penal contopeste pedepsele aplicate si dispune ca inculpatul Pop Virgil sa execute pedeapsa cea mai grea de cinci ani de inchisoare si doi ani interzicerea drepturilor prevazute de art.64 lit.a teza a II-a si lit.b Cod penal.

Concret, lui Pop ii este interzis ca pe doi ani, dupa executarea pedepsei, sa fie ales in functii elective publice sau intr-o autoritate publica, respectiv ii este interzis dreptul de a ocupa o functie implicand exercitiul autoritatii de stat.

Potrivit Constitutiei Romaniei si articolului 208 din Regulamentul Camerei Deputatilor, calitatea de deputat inceteaza la data intrunirii legale a Camerei nou-alese sau in caz de demisie, de pierdere a drepturilor electorale, de incompatibilitate ori de deces.

De asemenea, instanta suprema deduce din pedeapsa retinerea si arestarea preventiva a lui virgil Pop de la 17 noiembrie 2008 la 11 decembrie 2008.

In luna decembrie a anului trecut, la scurt timp dupa ce instanta suprema l-a condamnat pe Virgil Pop la inchisoare cu executare, deputatul s-a autosuspendat din PNL pana la solutionarea definitiva a cazului sau, respectiv pana la recurs.

Decizia din decembrie 2011 a completului de trei judecatori a ICCJ a fost mentinuta, luni, de completul de cinci judecatori al instantei supreme, care a hotarat definitiv in acest caz.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6748 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    1-1 (Marţi, 27 martie 2012, 11:34)

    catalin_mattei [utilizator]

    unu de la ei.. unu de la noi.. egalitate
    • +13 (13 voturi)    
      Care pe Care ? (Marţi, 27 martie 2012, 12:35)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Cred ca singurii castigati sunt cetatenii!

      VOI va numarati victimele acum, NOI de 70 de ani o facem si nu ne mai oprim.
  • +9 (11 voturi)    
    du-te neica si te du! (Marţi, 27 martie 2012, 11:36)

    marian [anonim]

    another one bites the dust!
  • +10 (12 voturi)    
    ciutacu (Marţi, 27 martie 2012, 11:42)

    Calin [anonim]

    Puteau sa-l confunde cu ciutacu (dupa fotografie)
  • +23 (25 voturi)    
    Mda (Marţi, 27 martie 2012, 11:43)

    ion [anonim]

    Cu toate neajunsurile guvernarii PDL, rateuri, balbaieli scaderi de salarii etc. Din partea mea au o bulina alba pentru ca acuma mai vedem cate in primar, parlamentar, judecator, procuror arestat, cercetat si chiar codamnat, condamnare cu executare.
    Inaite de aceasta guvernare cate cazuri similare am avut, undeva spre zero si nu ca nu am fi avut coruptie.
    • +8 (10 voturi)    
      exact (Marţi, 27 martie 2012, 11:51)

      nae [anonim] i-a raspuns lui ion

      este esential sa se diminueze hotia demnitarilor, pentru ca este o cauza majora de saracie pentru majoritate.
    • 0 (10 voturi)    
      Singura bulina (Marţi, 27 martie 2012, 12:37)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui ion

      dar e de remarcat ca au muscat si din marii corupti. Jos palaria.

      Asteptam pe Udrea si dupa ma tatuez cu numele marinarului si o inimioara.
      • -1 (1 vot)    
        din rezumatul comentariilor tale (Miercuri, 28 martie 2012, 13:33)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui VictorS

        Eu pun pariu ca il ai deja tatuat pe frunte.
        • +1 (1 vot)    
          din pacate nu (Vineri, 30 martie 2012, 12:16)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          sentimentele legate de pesedintele Romaniei de acum sunt extrem de negative.

          Mi-ar placea sa zic ca Basescu e un model sau ceva pe acolo, insa e un model deja binecunoscut de impocrizie + lacomie + coruptie.

          La chestiunea cu justitia insa, lucrurile s-au mai miscat un pic de curand, ceea ce asteptam de f. mult timp. Pana acum nu a fost decat circ, fie el PSDisti sau PDList.
  • -9 (19 voturi)    
    Stai sa vezi dupa alegeri cu actualii (Marţi, 27 martie 2012, 11:46)

    gbufbugbff [anonim]

    Daca romanii vor decide sa schimbe directia dupa alegeri si cei care vor veni vor da drumul justitiei sa actioneze cred ca o sa fie multa "distractie" cu actualii. Cred ca nu vor fi suficienti procurori in tara asta .
    • +8 (8 voturi)    
      Daaaaa ... (Marţi, 27 martie 2012, 12:24)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui gbufbugbff

      Aaaa ... de-ar fi cum zici! Dar nu va fi, caci in 10 ani nici unul dintre banitii care sunt acum in opozitie nu a picat ... nici macar tradatorul de nastase sau criminalul iliescu!

      Nu vor pica inca cativa ani, nici unii nici altii. Dar in curand vor incepe sa pice, iar eu cred inca in Romania si in Poporul Roman si in sansa lui in istorie si vreau sa cred ca peste inca 10 - 15 ani justitia va incepe sa fie JUSTITIA, mult mai putin corupta si va incepe sa-i condamne pe ticalosii astia care au distrus tara si sperantele Poporului Roman!
    • +12 (12 voturi)    
      ?????? (Marţi, 27 martie 2012, 12:33)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui gbufbugbff

      Poate sunt eu tampit/beat/drogat, dar nu cumva sunt tone de "actuali" in diverse faze ale procesului penal (de la urmariti la trimisi in judecata si de la condamnati in prima ori a doua instanta la condamnati definitiv)? Imi vin in cap Apostu, Gutau, Solomon, Falca, Poteras pe plan local, Ritzi ori Dan Pasat mai de la centru. Dar sunt mult mai multi, oricum mult mai multi decat pesedistii anchetati/judecati pe vremea lui Nastase.
    • +14 (14 voturi)    
      stai sa vezi dupa alegeri (Marţi, 27 martie 2012, 12:37)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui gbufbugbff

      daca ajunge voicu iar la interne ce liniste se asterne pe coruptia din Romania.
      Problema e ca asta se intampla din 90 incoace, doar ca acum o vedem. si actualii siunt singurii care au lasat justitia sa se miste. mai este de lucru dar este mai mult decat inainte cand voicul controla judecatorii de la inalta curte.
      sau cand tariceanu cheama in birou un ministru de justitie sa vorbeasca cu un urmarit penal.
      sa vezi ce de coruptie o sa vezi tu atunci... iar pun batista pe hidrand precum spunea un clasic in viata :)
    • +12 (12 voturi)    
      Si nu e bine (Marţi, 27 martie 2012, 12:41)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui gbufbugbff

      Faptul ca la unii li se mai face frica e un lucru bun. Atata timp cat sunt catarati in functii numai imbecili corupti, frica e un instrument de care avem nevoie.

      Ca nimeni nu educa si incurajeaza bunul simt (nimeni real ca la vorbaraie toti dau bine) e cel mai interesant. Sa speram ca poate vreodata mai vedem vreun Ratiu in politica romaneasca?
  • +6 (6 voturi)    
    Se misca ceva (Marţi, 27 martie 2012, 11:56)

    Damboviteanul [anonim]

    Observ ca se mai si misca lucrurile? Auziti, dar prin Dambovita cand vine DNA-ul sa faca putina curatenie? Avem aici un focar foarte activ de wanabe-i din astia politici de noua generatie care-si fac de cap.
  • +5 (5 voturi)    
    cam putin, cam putin (Marţi, 27 martie 2012, 12:06)

    nascase [anonim]

    De exemplu, lui Nastase cand vor termina sa-i numere ouale? Ca se prescriu faptele.......
  • +9 (9 voturi)    
    coruptia: viziuni diferite :) (Marţi, 27 martie 2012, 12:22)

    C.T.C [utilizator]

    Vazuta prin prisma irealitatilor si antenelor: Coruptia a crescut la cote alarmante in timpul guvernarii PDL si al "dictatorului" Basescu. Avem zeci de condamnati, si cate-o arestare pe zi in randul "oamenilor grei". Nu spune nimeni ca de fapt este invers si s-a inceput starpirea ei prin condamnari si arestari, lucrul acesta facand, normal, sa creasca procentul coruptilor care existau si inainte, dar de care nu se lega nimeni. Pe vremea lui Iliescu & Nastase aveam coruptie zero, aveam liniste, pace si voie buna. Ni se promite solemn ca daca vor reveni ei la putere nici macar nu se va mai auzi de vreun corupt, dar sa mai execute si pedepse. Adevarul este ca trebuie sa ai un IQ care tinde spre zero, sa te lasi manipulat de "antenisti", "irealisti" si "dd-isti"...dar sunt convins ca sunt destui :) Vrem liniste, pace, coruptie zero, vrem osanale lui chucky cantate in scoli pe la ora 12 ziua in locul de imn national, sa apuce sa se trezeasca, eventual transmise in direct de antene, vrem telenovele, vrem fotbal autohton in care tot felul de oieri si parveniti se injura apoi isi fac semnul crucii si ne spun ca ei sunt adevaratii credinciosi, spectacole cu tipe siliconate, bingo...si multe alte emisiuni de genul acesta, culturale si educative care ne fac mai inteligenti, mai cultivati, "mai greu de manipulat" de felixieni si alti obositi de genul lui.
  • -1 (5 voturi)    
    La mai...multi (Marţi, 27 martie 2012, 12:28)

    pif [anonim]

    Probabil ca respectivul parlamentar a "suparat" pe cine nu trebuie din conducerea partidului sau nu a facut "donatia" corespunzatoare catre partid din banii obtinuti. Poate chiar s-o fi si laudat cu un merz A classe la vreun mahar din partid care avea unu mai vechi de 2 luni, ce nu avea racire la suportul de pahare. E bine totusi pentru ca acum tot ce stia parlamentarul in cauza vom sti si noi..peste vreo 5 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    super (Marţi, 27 martie 2012, 17:00)

    RIDD [anonim]

    Frumos articol. De apreciat efortul autorului
    Cat despre subiect, ma bucur ca a mai intrat unu si sunt sigur ca o sa mai intre.
  • 0 (0 voturi)    
    mergi cu bine (Marţi, 27 martie 2012, 21:21)

    Petrisor [anonim]

    Un pas mic pentru justitie, un pas mare pentru clujeni. Sper sa cada si cei care se afla in spatele lui Virgil Pop, cum ar fi Marius Nicoara.