Caz unic in justitia din Romania: Judecatorii de la Inalta Curte primesc indemnizatii de conducere si dupa parasirea functiei/ Conducerea Inaltei Curti propune eliminarea acestei practici

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 11:12 Actualitate | Esenţial


Colegiul de conducere al Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) a discutat o propunere potrivit careia judecatorii care au detinut o functie de conducere si au beneficiat de indemnizatia de conducere sa nu mai beneficieze de aceasta indemnizatie dupa terminarea mandatului. Surse din sistemul judiciar au explicat ca la ICCJ exista o practica unica potrivit careia un judecator care a detinut o functie de conducere beneficiaza de indemnizatia de conducere si dupa ce nu mai detine acea functie. ICCJ nu a transat definitiv aceasta situatie.

Surse din sistemul judiciar au mentionat ca, la Inalta Curtea de Casatie si Justitie, judecatorii care au detinut functii de conducerere in cadrul instantei supreme au beneficiat de indemnizatia de conducere si dupa ce nu mai detineau functia de conducere. Spre exemplu, un magistrat ocupa o functie de conducere pentru cativa ani. In acea perioada, magistratul, pe langa salariu, primea si o indemnizatie de conducere care, potrivit unor surse, putea ajunge si la 1000 de lei. Dupa ce isi termina mandatul, judecatorul revenea in cadrul sectiei in care activa, dar isi pastra indemnizatia de conducere chiar daca nu mai era in pozitia de conducere. Potrivit unor surse, ICCJ a fost singura instanta care a aplicat aceasta practica.

Reprezentantii ICCJ au mentionat ca in cadrul colegiului de conducere al ICCJ a fost discutata propunerea potrivit careia judecatorii care au detinut functii de conducere sa nu primeasca indemnizatia de conducere aferenta dupa ce nu mai detin functia de conducere. Reprezentantii ICCJ au mai mentionat ca nu a fost luata o hotarare definitiva pentru eliminarea indemnizatiei din salarizarea judecatorilor care nu mai detin functii de conducere.

Propunerea discutata in colegiul de conducere al ICCJ a fost contestata in forul de conducere al instantei supreme.

In cadrul ICCJ, de indemnizatia de conducere beneficiaza judecatorii care detin functii de conducere cum ar fi presedintele instantei, vicepresedintele sau presedintii de sectie. Lidia Barbulescu sau Gabriela Birsan sunt judecatori ai ICCJ care au detinut functii de conducere si au primit indemnizatii de conducere. Salariile judecatorilor de la ICCJ nu sunt tocmai mici ele depasesc 10.000 de lei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2559 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    propunere (Marţi, 27 martie 2012, 11:17)

    gigi [anonim]

    Curtea de conturi nu se poate autosesiza, asa cum a facut pt a controla salariile si sporurile din primarii?
  • +10 (10 voturi)    
    Alti escroci (Marţi, 27 martie 2012, 11:20)

    zambara [utilizator]

    Mai dar astora nu le e rusine?
    Cica au discutat dar nu au luat inca o decizie definitiva. Si anume ce i-a impiedicat sa i-a o decizie?. Ce trebuie dezbatut atata?
    • +2 (2 voturi)    
      Atunci teintrebi !!! (Marţi, 27 martie 2012, 12:19)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Cine-i omul si cine-i sacalul ? Dar pana la urma cred ca e vina poporului ca i-au lasat sa-si faca de cap acoperiti de politic.
  • +8 (8 voturi)    
    Ei na.... (Marţi, 27 martie 2012, 11:20)

    Cataleya [utilizator]

    Isi imagineaza cineva ca magistratii vor renunta la acea indemnizatie?
    Nici vorba!
    O sa-i schimbe doar denumirea si o vor transforma din "indemnizatie de conducere" in "indemnizatie pt merite deosebite de-a lungul carierei"
    Si nu numai ca o vor pastra, dar vor mai si adauga ceva banuti in plus.
    Ca deh...inflatia a crescut, benzina s-a scumpit....
    Si, odata ce va fi trecuta in acte sub alta forma, nimeni nu va mai avea ce sa obiecteze.
  • +11 (11 voturi)    
    Propunere! (Marţi, 27 martie 2012, 11:32)

    Dan [anonim]

    Eu propun sa le dam indeminzatii si pe lumea ailalta. Cata nesimtire in tara asta!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai grija Dane (Marţi, 27 martie 2012, 12:20)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Ca le dai idei.
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze! (Marţi, 27 martie 2012, 14:24)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

        Ai mare dreptate. La asta nu m-am gandit. Sunt in stare de orice hienele astea.
  • +2 (4 voturi)    
    HAHAHAHAHA (Marţi, 27 martie 2012, 11:41)

    Zummm [anonim]

    CA IN PAMPASSSSSS asta e RROMANIA
  • +2 (2 voturi)    
    E si normal (Marţi, 27 martie 2012, 11:57)

    Scunda Curte [anonim]

    sa primeasca bani si dupa ce nu mai detin functii de conducere. Nu de alta, dar la cate sentinte favorabile au decis pentru mai-marii zilei.............Sa le fie rusine.
  • +2 (2 voturi)    
    sunt nebun eu sau .... (Marţi, 27 martie 2012, 12:02)

    Tudor Bugetar [anonim]

    bine dar e legala o asemenea "practica" ?
  • +2 (2 voturi)    
    indemnizatii de conducere (Marţi, 27 martie 2012, 12:20)

    ionita manea [anonim]

    Ce este aia indemnizatie de conducere la judecatori??
    Ce conduc dumnealor??.
    Dar un profesor de ce nu are ?? si el isi conduce singur lectiile si elevii.
    De ce nu are indemnizatie chirurgul mina 1-a ca el stabileste toate etapele actului operator si nu face rabat ,nu amina operatia in care a intrat.
    Orcum nu sintem ca grecii care dadeau pensii si la morti ,in tara lui PAPURA -VODA se poate orce.
  • +2 (2 voturi)    
    pana cand? (Marţi, 27 martie 2012, 12:47)

    catelu [utilizator]

    Pana cand primesc indemnizatia, pana mor? Ca atunci exista o solutie.
  • +2 (2 voturi)    
    Se judeca singuri. (Marţi, 27 martie 2012, 12:48)

    mircea [anonim]

    Cu un parlament care are o opozitie de rasul lumii care face proteste inchipuite in loc sa participe la dezbateri si sa legifereze nu ne miram ca unii precum ICCJ sa se judece singuri si sa-si dea decizii judecatoresti cu putere de lege.O asemenea problema trebuie rezolvata in Parlamentul Romaniei,care ar trebui sa le aminteasca judecatorilor ca nu sunt nemuritori si ca nu nu pot avea drepturi ce-si inchipuie.Probabil ca atunci cand vom avea un Parlament fara parlamentari ca Ponta si Antonescu,judecatorii nu-si vor mai face de cap in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    SPAGA legificata (Marţi, 27 martie 2012, 12:51)

    Medicina [anonim]

    Peste tot se vorbeste despre faptul ca medicii iau spaga.
    La astia cum se numeste ? Si ce activitati deosebite presteaza? Isi voteaza legi in propriul beneficiu.
    Halal tara.....
    Respectul fata de cetateanul contribuabil este ZERO.
  • +1 (1 vot)    
    Rusine? (Marţi, 27 martie 2012, 14:15)

    cn [anonim]

    ne intrebam ca fraierii daca nu le e rusine.Pai cum o sa le fie .Nu e lipsa de rusine sport national? Sunt atatea profesiuni ce solicita o pregatire mult mai indelungata si studii mult mai complicate decat astia cu 'Dreptul" si nu vor castiga in viata lor atatatia bani ca astia.,te apuca greata,
  • +1 (1 vot)    
    Si asta nu este nimic! (Marţi, 27 martie 2012, 14:37)

    arrival [anonim]

    Concedii exotice si bijuterii cu briliante (vezi cazurile Barsan, .... & Co).Pai nu ? Daca frizerii si ospatarii au liber la bacsis, de ce judecatorii sa nu aiba drept (si) la spaga, pe langa salarii, indemnizatii, ...etc.?
    Pai ce credeti voi, ca hotarari de genul "vedeti luna din poze si de pe cer? Ei bine ea nu exista", costa baietasi. Ca asa este justitia europeana. P'aia balcanico-bizantina nu ati vrut-o; asa ca luati de aici ce vi se serveste.
    Si inca nu este nimic! Nu cumva se si mosteneste ? Ha?
  • 0 (0 voturi)    
    indemnizatii pe viata la toata familia (Marţi, 27 martie 2012, 20:50)

    dorin [anonim]

    sigur! indemnizatii de multe milioane, pe toata viata, si lor si copiiilor lor (pe care oricum i-au aranjat prin posturi caldutze prin justitie) si copiiilor copiiilor lor..forever! noi toti amaratzii de romani platim tot mai scump aceasta "minunata" justitie fara dreptate si fara bun simt. o raspundere a celor care si-au dat asemenea pomeni din bani publici nu poate sa existe? nu gaseste nimeni un text de lege be baza caruia sa poata fi pedepsiti?
  • 0 (0 voturi)    
    sinistrii (Marţi, 27 martie 2012, 20:56)

    nimic de mirare [anonim]

    cum pute cate o chestie urat de tot, la varful justitiei din Romanica, adica: judecatori care incalca legi, isi dau privilegii nemeritate, comit abuzuri de tot felul, cine e motz, prima la toate? barbuleasca (si mai nou si madam barsan)...nimic de mirare; vom sta cu monitorizare de la UE si in afara Schengenului pana cine stie cand, cu asemenea"inalta curte"
  • 0 (0 voturi)    
    Privatizare ICA (Marţi, 27 martie 2012, 23:47)

    Yu-Gi-On [anonim]

    Nu stiu de ce presa ignoră acest subiect!VREM să cunoastem detalii despre stadiul procesulu penal al lui Dan Vociulescu!VĂ RUGAM, publicati amănunte!