Procurorul de caz neaga ca ar fi vorbit cu Mihail Boldea despre plecarea acestuia din tara

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 martie 2012, 19:56 Actualitate | Esenţial


Procurorul de caz din dosarul deputatului Mihail Boldea neaga faptul ca ar fi avut vreo discutie cu acesta in care deputatul l-ar fi informat ca vrea sa plece din tara, asa cum sustine acesta, si in care magistratul i-ar fi spus: "Pleaca". Contactat telefonic de Mediafax, vineri seara, Sorin Carare, procurorul care instrumenteaza acest caz, a infirmat faptul ca atunci cand Mihail Boldea ar fi fost la DIICOT Galati, in 16 martie, ar fi avut o discutie in care invinuitul sa-i spuna ca pleaca din tara.

"Nu am vazut interviul respectiv (n.r. - interviul pentru Gandul). Nu a existat o astfel de discutie (n.r. - cu deputatul Mihail Boldea)", a declarat procurorul Sorin Carare.

Deputatul Mihail Boldea a declarat, pentru Gandul.info, ca se afla in Congo, ca avea deja programata plecarea, ca a comunicat in 16 martie procurorului de caz acest lucru si a transmis autoritatilor sa nu il caute, pentru ca saptamana viitoare va veni el in tara.

Un reporter gandul.info a fost apelat, vineri, la ora 17.47, de pe un numar cu prefix de Kenya, de catre deputatul Boldea, care i-a transmis "Sunt eu, suna-ma pe numarul asta".

"Nu sunt in Kenya, sunt in Congo. Am venit cu avionul in Kenya si am plecat cu masina in Congo. Am intrat pe internet acum si am vazut declaratiile lui Basescu. Nu trebuie sa ma caute ei pentru ca vin eu", a spus Boldea, contactat de jurnalist.

Intrebat daca a fost o decizie buna aceea de a pleca din tara, deputatul a raspuns: "Sunt un om liber. Pe 16, m-am dus la DIICOT, i-am zis procurorului ca plec si mi-a zis "Pleaca". M-au mai chemat si pe 23 decembrie si pe 24 am plecat la schi".

El sustine ca avea programata plecarea, dar nu l-a intrebat nimeni.

"Sunt in Congo. Vin singur in Romania saptamana viitoare. Imi caut bilete. Nu se poate asa ceva. Ce fac familiei mele... Tatalui meu, fratelui meu. Este un circ. In dosar nu exista niciun prejudiciu", a continuat el, adaugand ca imobilul pe care l-a donat tatalui sau era cumparat din 2005.

Intrebat de ce a plecat, in conditiile in care era de asteptat sa se ceara ridicarea imunitatii sale, Mihail boldea a replicat: "Nu, nu stiam. O magarie, facuta de Roberta si de Buda. Trebuiau cinci zile, sa ma cheme si pe mine (la Comisia juridica-n.r.) Este un circ tot dosarul asta. Despre ce vorbim? Falsuri? Este incredibil ce se intampla. Nu se poate asa ceva. Hotararile judecatoresti bune, nu conteaza ca un judecator le-a analizat. E un circ ce se face la televizor. Voi veni eu, nu sa ma caute ei".

Convorbirea s-a incheiat dupa 8 minute.

Mihail Boldea, acuzat de constituire a unui grup infractional organizat si inselaciune, a parasit Romania sambata, 17 martie, iar marti 20 martie i-a fost ridicata imunitatea parlamentara. Joi, ICCJ a emis mandat de arestare in lipsa pe numele sau, iar vineri dimineata a fost dat in urmarire internationala.

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri la pranz, la bilantul SRI pe 2011, ca Mihail Boldea se afla, in urma cu cateva ore, in Kenya, si ca el se va implica "categoric" in readucerea acestuia in tara. "Ma voi implica categoric si in acest caz de aducere inapoi. Stim unde este, vom face toate eforturile posibile. Da, acum cateva ore era in Kenya. Nu stim unde va fi diseara", a spus Basescu.

UPDATE: DIICOT neaga orice discutie despre plecare pe care ar fi avut-o Boldea cu procurorul de caz

Purtatorul de cuvant al DIICOT, Nadina Spanu, a declarat, vineri seara, pentru Mediafax, ca Directia neaga orice discutie despre plecarea deputatului Mihail Boldea pe care ar fi avut-o cu procurorul de caz, considerand ca afirmatia face parte, evident, din strategia de aparare a politicianului.

"Negam orice discutie de acest gen dintre procuror cu inculpatul. E mai mult decat evident faptul ca face parte din strategia sa de aparare, fiind liber sa si-o faca", a afirmat oficialul Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT), procuror Nadina Spanu.

In 16 martie, Mihail Boldea s-a prezentat la DIICOT-Serviciul Galati, care il cerceteaza pentru infractiuni de criminalitate organizata. Potrivit DIICOT, deputatul Boldea s-a prevalat de dreptul la tacere, refuzand astfel sa fie audiat in dosar, luand insa la cunostinta acuzatiile ce i se aduc.

"Mi-au adus la cunostinta ca sunt pus sub invinuire pentru instigare la fals si uz de fals si pentru tentativa la inselaciune cu consecinte deosebit de grave. Nu am dat nici o declaratie si sunt multe nereguli, una dintre ele fiind ca interceptarile si autorizatiile de perchezitie au fost date de Tribunal si Curtea de Apel, cand, legal, ar fi trebuit cerute de la Inalta Curte de Casatie si Justitie", a spus presei, in 16 martie, Mihail Boldea.

Sase din cele opt persoane retinute in dosarul care il vizeaza pe deputatul Mihail Boldea au fost arestate preventiv, pentru 29 de zile, in seara de 16 martie, de Curtea de Apel Galati, iar celelalte doua, intre care fostul subprefect de Galati Aura Luchiniuc, au primit interdictia de a parasi localitatea.

A doua zi, judecatorii Curtii de Apel Galati au emis mandate de arestare preventiva pe numele a sase persoane, respectiv Elena Petrea, secretara cabinetul de avocatura al lui Mihail Boldea, Alexandru Bogdan Boza, fost membru PDL, Tudorel Vranceanu, Sava Lucian Mirica, Carmen Mirica si Stefan Lazar. De asemenea, fostul subprefect de Galati Aura Luchiniuc si avocata Mihaela Bolboceanu au primit interdictia de a parasi localitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2066 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pai si vine sau nu vine? (Vineri, 23 martie 2012, 23:14)

    adyQ [utilizator]

    ca se lauda ca are bani pt doi ani de zile...dar dupa aia se termina banii...oricum ar fi este un infractor si poate sa zica multe, prost e cine crede
    • -2 (4 voturi)    
      infractor, infractor, (Sâmbătă, 24 martie 2012, 2:16)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

      dar de ce se implica personal presedintele????
      De ce un oarecare smecheras il face pe presedinte sa il caute prin nu stiu ce gauri? Ciudat, foarte ciudat.
      • 0 (0 voturi)    
        poate fi pt ca (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:37)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        e vorba de un parlamentar, sau poate fi ca sa isi faca un pic de imagine, poate fi doar gargara de politician, pot fi multe motive pt care se implica presedintele, poate fi pt ca el e seful serviciilor secrete....dar in nici un caz nu poate fi ciudat si nici foarte ciudat
        • 0 (0 voturi)    
          pot sa inteleg (Sâmbătă, 24 martie 2012, 21:23)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

          toate acestea insa in parlamentul romaniei sunt vreo 20 de parlamentari in tot felul de anchete si anchetute.
          Reactia presedintelui (este drept ca era la bilantul SRI) te face sa te gandesti la ceva mai mult decat imagine, voturi, gargara. O asemenea implicare vadita a avut in cazul lui haysam si atunci a facut imagine si se pare si niste bani(hotul neprins.....) acum partea cu imaginea este mai necesara ca oricand, insa in atatia ani de cand suntem cu basescu presedinte pare sa mai fie ceva.
          Disparutul arunca ceva sageti catre pdl, unele interesante (insa nu poti sa pui totul pe seama faptului ca este anchetat si ca "imperiul lui de carton" se prabuseste) mai ales prin prisma unor idei cum ar fi cea prin care fugarul spune ca a cerut sa fie prevazut ca anchetele sa fie inregistrate(probabil ca stia ca il paste ceva) si asta ar fi un lucru minor, pentru ca omul mai face referiri la modul cum sunt promovate legile in functie de interesele personale si de partid. Nu ca noi nu am fi banuit aceste lucruri insa in momentul acesta este, probabil, mai bine pentru pdl si basescu sa nu fie facute publice. Oricum cred ca pentru presedinte si pdl este mai bine ca omul sa fie inchis sub controlul lor pentru a nu face prea multe declaratii.
          Inca este devreme, sigur se vor mai spune multe despre acest personaj si oricum nu este el cea mai mare problema a romaniei in acest moment.
          • 0 (0 voturi)    
            cam asa e (Duminică, 25 martie 2012, 15:19)

            adyQ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

            dar, ce zici tu ca prin parlamentul romaniei mai sunt vreo 20 cu cercetari in diferite stadii, asa o fi dar nici unul nu a fugit in tari cu care romania nu are tratat de extradare inca...poate de aia nu se face atata gargara, se vede unde bati si vad ca esti un obisnuit antibase, v-ati cizelat discursurile?
            • 0 (0 voturi)    
              nu stiu (Luni, 26 martie 2012, 0:26)

              evoque [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

              cat este vorba de fuga sau nu, insa sunt o seama de bizarerii in acest caz.
              La Banias si la Voicu au fost gasite "solutii", aici insa este ceva straniu. Basescu insista sa fie adus de autoritati sub o stranie motivare ca daca ar fi arestat probabil in baza unui mandat international de autoritatile altei tari, timpul in care ar ajunge in tara ar fi mai lung. Senzatia este ca acestiu individ se doreste sa i se pun a "botnita tacerii".
              Implicarea unui presedinte in arestarea unui presupus infractor cand ai atatea autoritati poate sa insemne doua lucruri, ori autoritatile sunt incompetente, ori suntem condusi de un dictator. Eu inclin spre a doua varianta.
              Daca sunt antibase? Da. Cu toate ca am votat pentru el la primul mandat motivat de dorinta de a scapa de nastase care incerca sa organizeze un partid stat care ar fi dus la o noua dictatura, pe parcurs am devenit foarte dezamagit de basescu pentru ca a preluat exact sistemul construit de nastase si la perfectionat prin punerea sub control personal a tot ce se poate numi institutie in tara asta. Unde am ajuns? In pragul unei noi dictaturi.
              Crezi ca dupa atatia ani de comunism avem nevoie de o noua dictatura?
              Crezi ca este normal ca generatii intregi de romani sa plateasca banii luati de la fmi si banci?
              Oare nu ar trebui sa fim mai atenti si eventual sa aruncam un ochi in curtea islandezilor?!!
              Eu unul vreau pentru copii mei libertate, libertate in adevaratul sens al cuvantului. Nu vreau libertatea lui nastase, libertatea lui basescu, libertatea fmi sau alt fel de libertati de genul acesta.
              Este foarte posibil ca boldea sa fie un infractor, insa daca tot avemi justitie hai sa o lasam sa isi faca treaba.
              Este scarbos sa vezi un presedinte ca se implica in asemenea gainarii doar pentru asi arata "muschii".
  • -4 (6 voturi)    
    CE INTERES (Sâmbătă, 24 martie 2012, 2:13)

    evoque [utilizator]

    are basescu in acest caz?. Cand basescu se implica personal in ceva inseamna ca este afectat direct.
    Oare individul asta stie ceva ce nu trebuie sa se afle?
    • -3 (5 voturi)    
      numi vine sa cred (Sâmbătă, 24 martie 2012, 5:39)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ca acest (individ ) precum il alinti, sa stie ceva , cea-ce sa aiba ceva in legatura cu presedintele !
      • -1 (1 vot)    
        nu stiu (Sâmbătă, 24 martie 2012, 10:14)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        este doar foarte dubios faptul ca presedintele se implica direct. In cazul haysam este clar, diferenta fata de atunci este ca haysam a fost facut scapat.
        Cand a plecata asta parea sa fie la fel. Oricum pdl functioneaza ca un sistem mafiot in care se impun taxe si cotizatii, deci ceva este putred.
        Daca va fi lasat sa vorbeasca este posibil sa auzim multe chestii de la fugar, daca il aresteaza o sa auzim abia dupa campania electorala si cum pdl sta nasol are tot interesul sa ii inchida gura astuia.
        Pe zi ce trece insa se aduna tot mai multe matrapazlacuri facute de obedientii pdl, iar din experienta de 7 ani cu basescu se poate trage o singura concluzie: basescu dupa ce se foloseste de indivizii ii arunca ca si pe masele stricate.
    • +2 (2 voturi)    
      ai imaginatie (Sâmbătă, 24 martie 2012, 7:17)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Dc ar avea Boldea vreun secret de ce ar avea presedintele motiv sa-l prinda? Cred ca mai degraba l-ar tine cat mai departe

      E direct afectat, pt ca el e cel hulit cand ceva nu merge bine.

      Legat de responsabilitatile presedintelui, el candidat cu un program, dupa care cand a ajuns presedinte se cere sa ne se implice.Nu e ciudat?
      Cine ar vota un presedinte care candideaza nu mai cu obiective de genul voi veghea la bunul mers la institutilor statului ?!
      • -1 (1 vot)    
        si atunci (Sâmbătă, 24 martie 2012, 13:45)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        de ce nu declaram dictatura daca tot trebuie presedintele sa coordoneze tot, servicii, procuratura, justitie, etc. Hai sa facem totul cum spune basescu, am scapat de comunism, declaram ca nu mai vrem dictatura dar unora le place sa fie condusi de presedintele suprem.
        Boldea o avea pacatele lui, insa in parlament sunt vreo 20 in situatia lui, cu acestia de ce nu se procedeaza la fel. Ceva este putred si Boldea a inceput sa "scuipe" anumite lucruri din interiorul pdl.
        Cum este mai usor sa il tii la distanta sau sa il inchizi? Procedurile acestea nu sunt standard, dar la Boldea se pare ca se vrea cu tot dinadinsul sa fie inchis. Infractiuni de genul celor presupus faptuite de boldea se petrec de 20 de ani incoace, insa niciodata presedintele nu a devenit proctolog.
        De la o vreme incoace orice si oricum face presedintele o da tot in strachini, mai pe scurt a devenit necredibil si orice ar face este si mai rau. Pentru basescu au apus vremurile de glorie, insa cu el se ingroapa si o organizatie de scelerati politic. Singura lor sansa ramane dictatura.
  • -1 (1 vot)    
    O DIVERSIUNE (Sâmbătă, 24 martie 2012, 7:43)

    sthudentul [anonim]

    Praf in ochi sa uitam de marii banditi : BASESCU, UDREA, VIDEANU, VERESTOY, BERCEANU, ONTANU, NEGOITA, ANASTASE, CHILIMAN, NICORICI, etc. Pe astia de ce nu-i ridica nimeni ca nu au fugit nicaieri!
    • 0 (0 voturi)    
      exact frate (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:41)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui sthudentul

      ai zis-o exact cum trebuie, dar din lista ta lipsesc cativa din zona galben-rosie, cum de i-ai omis pe aia?