Intalnire Basescu - Ungureanu la Cotroceni. Presedintele si premierul au analizat recuperarea salariilor si scaderea CAS - surse

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2012, 15:46 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu s-a intalnit cu premierul Mihai Razvan Ungureanu, la Palatul Cotroceni, unul dintre subiectele de discutie fiind preconizata recuperare a salariilor pentru sectorul bugetar, dar si posibilitatea de reducere a CAS, au declarat pentru Mediafax surse guvernamentale.

"Presedintele si premierul s-au intalnit, miercuri, la Controceni, iar unul dintre subiectele de discutie a vizat recuperarea salariilor pentru bugetari. Cei doi au analizat insa si daca este posibila o reducere a contributiilor de asigurari sociale, impreuna cu aceasta recuperare salariala", au aratat sursele citate.

Contactati de Mediafax, reprezentantii Administratiei Prezidentiale nu au confirmat, dar nici nu au negat intrevederea.

In urma cu doua saptamani, presedintele Traian Basescu a declarat, in Parlament, ca puterea are datoria de a gasi solutii ca in jurul datei de 1 iunie sa fie "reintregite" salariile bugetarilor.

Cu doua zile inainte, premierul Ungureanu afirmase ca Guvernul analizeaza o posibila reducere a contributiilor de asigurari sociale intr-o marja cuprinsa intre 3-5%, "sigur pentru angajati, poate si pentru angajatori", daca situatia economica interna si externa va favoriza aplicarea unei astfel de masuri.

Dupa reducerea salariilor cu 25% in iulie 2010, bugetarii au beneficiat anul trecut de o majorare salariala cu 15%, iar pentru refacerea completa a veniturilor initiale ar mai fi necesara o crestere cu circa 16%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3119 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    alt "Boc".... (Miercuri, 21 martie 2012, 16:19)

    vio [anonim]

    Ce mi-e MRU, ce mi-era Boc...
    La raport la Basescu fiecare....
    Basescu nu e-n stare sa guverneze decat alaturi de astfel de Premieri, ce mai scandal era pe vremea lui Tariceanu care nu se conforma...
    MRU e cuminte ca Boc si stie sa "asculte" !!!!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      nu inteleg ce impresie ai tu (Miercuri, 21 martie 2012, 16:47)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui vio

      ce consideri? ca guvernarea si conducerea acestei tari sunt doua lucruri impotriva? nu se poate vedea presedintele cu primul ministru - poate chiar pentru binele tarii - fara astfel de comentarii , ce mi-i ala sau celalalt?! numai in RO opozitie inseamna sa fii impotriva puterii, cand de fapt rolul opozitiei este de a tempera si chiar a ajuta puterea si nici decum jos ala, jos celalalt, ori noi ori voi, etc.. de asta nu avem o societate care evolueaza. scuze dar nu sunt de accord cu tine.
    • 0 (6 voturi)    
      obiectiv , (Miercuri, 21 martie 2012, 16:53)

      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui vio

      S-au cosultat , este rau ! nu e ca pe vremea lui Tariceanu . Daca nu se consultau , era tot rau , disensiuni , rivalitati...!
      • -1 (3 voturi)    
        To do.... (Miercuri, 21 martie 2012, 18:10)

        vio [anonim] i-a raspuns lui voltaren

        Asa s-au tot consultat !!
        I-a dat Basescu "Lista de facut", aia ce rezulta din studiile ce erau pe biroul lui mai sapatamana trceuta cand cu interviurile....
        To do....astea-s consultarile cu Basescu....Iar MRU se va conforma, ca asa-i cand nu ai o coalitie in spate, faci ce zice "tatucul", cum bine zice cineva mai jos!
  • 0 (4 voturi)    
    ?? (Miercuri, 21 martie 2012, 16:38)

    elis [anonim]

    dar cu pensiile mici cum ramane? se mai gandeste cineva si pensionari?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu ai dreptate. (Miercuri, 21 martie 2012, 17:24)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui elis

      Problema in privinta pensiilor nu este a pensiiolor mici,care au fost crescute de la cativa lei la minim 350 lei.Tu cat crezi ca poti plati cuiva care nu a cotizat la sistemul de pensii.Problema,eu,o vad pe cea a pensiilor nesimtit de mari ,care nu respecta principiul contribuitatii si pentru care vad vinovat Parlamentul in intregul lor.Pensiile militarilor,securistilor,urmasilor de pensionari militari si securist.pensiile magistratilor si ale parlamentarilor ,depasesc logica bunului simt si creaza presiune pe preturi in dauna celor cu pensii normale.
  • -2 (4 voturi)    
    aport ! (Miercuri, 21 martie 2012, 16:45)

    adrian [anonim]

    asta inseamna premier fara suport parlamentar ... faci ce zice tatuca , altfel PA .
  • -1 (3 voturi)    
    mai calculeaza, ca da cu virgula (Miercuri, 21 martie 2012, 17:22)

    intoxicare cu cifre [anonim]

    Calculele hartiei dau altceva!
    Vestita "majorare" cu 15% a salariilor bugetarilor de anul trecut n-a reprezentat decat plata inflatiei, actualizata pentru 2009 si 2010 ... Deci despre ce recuperare vorbim? Despre scaderea puterii de cumparare ai auzit tovarasu' scrib?
    Pierderea reala a venitului (pentru mine cel putin) a fost de 35-40%, din care 30 % imediat pana la sfarsitul anului 2010, nicidecum doar 25%.
    Pe hartie, matematic, guvernantii, PDL si Basescu n-au restituit nimic. Au redus salariul timp de 2 ani si "RESTITUIE" cu marinimie (ca doar nu dau de la ei) MULT SUB % de inflatie cumulat....
    Lasati-o mai moale cu pupatu' si cu periuta, ca romanii mor de foame cu asa hoti de conducatori
    • +1 (3 voturi)    
      Calculez (Miercuri, 21 martie 2012, 17:57)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui intoxicare cu cifre

      Nu am nicio treaba cu puterea dar eu zic ca este prea mult si sa dea 16% in plus. Daca functionarimea dovedeste ca e cu 16% mai productiva poate primi ceva, daca nu atunci sa nu ia nimic.

      Poate ai pierdut tu 30% dar in sistemul privat sa pierdut pana la 100%. Trebuie corelat salariul cu productivitatea. Nu aveti productivitate - nu mancati si mai invatati sa produceti ceva!

      Nu iti convine hai la privat sa vedem daca te intreaba cineva cand iti negociezi salariul cati bani ai pierdut la inflatie sau de cati bani ai nevoie ca sa traiesti. Nu, o sa te intrebe cat de productiv esti si apoi o sa te verifice. Nu faci treaba = zbori = pierdere 100%.

      La munca functionarilor!
    • 0 (2 voturi)    
      Este vreo lege? (Miercuri, 21 martie 2012, 18:29)

      Io. [anonim] i-a raspuns lui intoxicare cu cifre

      care obliga angajatorul sa mareasca salariul anual cu rata inflatiei?

      Poti sa mai adaugi si pierderea de 3 zerouri de acu cativa ani daca vrei.

      Ce iti e si cu vremurile astea in care mor romanii de foame si au acces la internet...pana la urma avem prioritati doar nu?

      Daca vrei salariu mai mare te duci la un interviu si te angajezi frumusel la privat. Acolo vezi cat de capabil esti cu adevarat si acolo o sa vezi si bani mai multi. Iar daca se intampla asta in cel mai scurt timp o sa te vaieti ca platesti prea multe taxe din salariu pentru armata de bugetari.