Directorul Petrom, Mariana Gheorghe: Sotia premierului Ungureanu nu este salariata a Petrom ci are un contract de consultanta medicala cu OMV AG

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2012, 19:08 Actualitate | Esenţial


Medicul Daniela Ungureanu, sotia premierului Mihai-Razvan Ungureanu, nu este salariata a Petrom, ci are un contract de consultanta medicala cu OMV AG, din Viena, in cadrul caruia desfasoara activitate si pentru Petrom, a declarat directorul general al companiei, Mariana Gheorghe, pentru Agerpres.

"Doamna Ungureanu nu este salariata a Petrom. Ceea ce stim noi este ca are un contract de consultanta medicala cu OMV AG din Viena si, in cadrul acestui contract, ea desfasoara atat activitate pentru Petrom, in board-ul, in Consiliul de Administratie al unei filiale a noastre, Petromed, care are numai activitati medicale, cat si activitati de sprijin, de mecenat medical pe care compania il are in legatura cu angajatii sai, astfel incat sa ajute social, medical, anumiti angajati aflati intr-o anumita situatie dificila", a precizat Mariana Gheorghe, intrebata in legatura cu pozitia Danielei Ungureanu in cadrul companiei OMV Petrom.

Declaratia Petrom vine ca urmare a discutiilor privind un posibil conflict de interese din cauza functiei pe care o ocupa sotia premierului in cadrul companiei petroliere, relateaza agentia de presa citata.

Conform declaratiei de avere depuse la inceputul mandatului de premier, in anul fiscal 2011, sotia premierului, medicul Daniela Ungureanu, a obtinut 46.142 de lei ca salarii de la Institutul Clinic Fundeni, 84.000 de euro venituri din activitati independente - servicii de consultanta medicala pentru compania OMV AG Viena.

Intrebata cum comenteaza criticile aduse de presedintele Traian Basescu in legatura cu profitul obtinut anul trecut de Petrom, Mariana Gheorghe a raspuns:

"In momentul in care vorbim de profit, conotatia este ca acele profituri se duc cuiva. Ele sunt reinvestite in economia romaneasca. 17.000 de furnizori ai Petrom se bucura de aceste profituri. 17.000 cred ca este un numar care pentru oricine reprezinta ceva. Ne-am uitat la numarul de angajati ai acestor companii - peste 70.000 oameni sunt beneficiarii acestor investitii pe care le facem. Suntem o companie cu peste 20.000 de oameni care muncesc din greu pentru a atinge aceste rezultate, care sunt in stricta respectare a legalitatii si a unor principii comerciale de dezvoltare sanatoasa a unei companii. Noi suntem foarte importanti pentru economia romaneasca, ca si alti operatori din energie, si credem ca este de datoria noastra sa asiguram productia continua a acestor produse de baza, care sunt de vocatie nationala, nu sunt doar pentru anumite categorii de companii sau de oameni, pentru ca, atat gazul, cat si combustibilul si energia electrica, au vocatie nationala, sunt pentru toata lumea, sunt produse care vor fi de siguranta pentru existenta unei tari in diverse forme. Faptul ca am realizat aceste profituri dovedeste inca o data ca am legalizat profiturile pe care o companie de marimea si de natura acestei activitati trebuie sa o faca. In final, nu spunem ca suntem mai speciali decat altii, spunem doar ca facem o activitate profesionala, legala si cu toata considerarea pentru impactul economic si social pe care il avem, dar, in acelasi timp, credem ca acest lucru este de respectat. Ne pare rau ca domnul presedinte a ajuns la aceasta concluzie. Sper insa sa isi reconsidere aceasta atitudine si sa vada lucrurile bune pe care aceasta companie le face in societatea romaneasca."

Amintim ca, in urma cu o saptamana, presedintele Traian Basescu a afirmat, la ProTV, ca a rupt orice legatura cu Petrom, in semn de protest pentru excesul de profit pe care compania l-a obtinut intr-o perioada de criza, acuzand-o, totodata, de lipsa de fair-play.

"Eu sunt cel care a rupt orice legatura cu Petromul, ca semn de protest pentru excesul de profit pe care l-a obtinut intr-o perioada de criza", a declarat seful statului, intrebat de ce parte a "baricadei" este, in contextul in care Petrom a avut cel mai mare profit, dar cetatenii sunt nemultumiti de pretul benzinei.

Traian Basescu a subliniat ca nu ii place politica Petrom OMV pentru ca este una incorecta: "Sigur, nu poti sa ceri unei firme sa fie 100% morala, dar nici nu poti sa-mi arunci in fata, in fiecare zi: pretul mondial al petrolului este 120 de dolari barilul, cand tu il extragi cu 16 dolari din Romania. Deci, aici mi se pare ca este zona de lipsa de fair-play a Petromului", a adaugat Traian Basescu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8360 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    O poveste incalcita (Duminică, 18 martie 2012, 19:26)

    evoque [utilizator]

    si plina de contradictii care tinde sa devina inca o poveste imputita.
    La inceput era sub contract cu omw dupa care era cu petrom, acum nu mai este cu petrom este cu omw
    Cat timp se mai joaca mafiotii astia cu gulere albe, pardon portocalii, cu cetateanul roman? Este efectiv o golanie fara sfarsit si mai vorbea abacstase ca psd lucra cu nu stiu ce smecheri.Ridicol.
  • -1 (7 voturi)    
    O mana o spala pe alta (Duminică, 18 martie 2012, 19:29)

    alem [anonim]

    Din mii si mii de medici competenti s-a gasit unu, mai bun decat multi. Ce tare si ce convenabil
  • -1 (7 voturi)    
    Liebe Gruesse! (Duminică, 18 martie 2012, 19:37)

    Mazeta [utilizator]

    Draga Daniela, ca in fiecare luna iti trimitem si azi 7.000 de euro. Fara tine lucrurile n-ar merge ca unse in compania noastra si romanii n-ar fi la fel de anesteziati. Multe salutari acasa. Cu dragoste, OMV-Petrom. P.S. iti punem banii in cont, nu e nevoie sa vii pana la noi.
  • 0 (8 voturi)    
    Bani pt. securisti (Duminică, 18 martie 2012, 19:55)

    weiss [anonim]

    Daca nu era sotia lui MRU nu vedea banii. Nu vi se par cam multi? In cati ani castiga legal un medic din Romania aceeasi suma?
    S-a primit un ordin: "dati-i nsite bani lui MRU!" Restul sint detalii: via OMV, via nevasta. Simplu, nu?
    • +1 (1 vot)    
      sotia MRU (Luni, 19 martie 2012, 12:06)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui weiss

      Esti bolnav mai omule!Nu stiu ce varsta ai dar tare ma tem ca ai creer comunist! Dupa mintea ta acrita in putina antenelor ar trebui ca toata lumea sa castige cat tine care dormi cu capul pe calorifer!Ai o boala incurabila:prostia"!
  • +1 (5 voturi)    
    si (Duminică, 18 martie 2012, 20:07)

    taranistu [utilizator]

    nu-i destul?
  • +3 (7 voturi)    
    Rusine... (Duminică, 18 martie 2012, 20:11)

    des [anonim]

    Sa spui ca aceste profituri au ca beneficiari 70.000 de angajati ai furnizorilor!
    Doamna Gheorghe mai are putin si ne face sa credem ca este un fel de haiduc!
    Eventual mai mariti pretul la benzina cu 10% si poate vor fi 71.000 de beneficiari! Nesimtire curata!
    Daca micsorati pretul combustibilului vor fi ca si beneficiari reali cateva milioane de romani!
  • -1 (7 voturi)    
    similitudini (Duminică, 18 martie 2012, 20:15)

    marius [anonim]

    Presedintele Germaniei a demisionat pentru sume mai mici, presedintele Bancii Nationale Elvetiene la fel. Dl Ungureanu e liber sa decida
    • 0 (2 voturi)    
      asa crezi tu (Luni, 19 martie 2012, 1:15)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ai mai vazut spion liber?
  • 0 (4 voturi)    
    Trebuie condamnate asemenea manifestari (Duminică, 18 martie 2012, 20:23)

    Stefan RADOVEANU [anonim]

    Buna Seara,

    Consider ca exprimarile domnului Dan DIACONESCU, cu privire la sotia Premierului Domnul Mihai Razvan UNGUREANU ca incaseaza bani de firma sa sunt penale si trebuie aduse in completul de judecata si pedepsite.

    Acest Domn, DIACONESCU a depasit limita si nu poate fi acceptat in cadrul democratiei din ROMANIA.

    Manifestarile sale pe ecran contravin regulile democratiei si incita NATIUNEA la razvretire si dusmanie.
    • 0 (0 voturi)    
      Dan Diaconescu (Luni, 19 martie 2012, 12:15)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Stefan RADOVEANU

      Nu te speria,este un mascarici care nu are nimic de spus sau care spune numai prostii.Nu vedeti ca nu propune nimic concret?Cand va incepe campania electorala si va fi dat la intors se vor lamuri si naivii.In afara de denigrari ,vorbe pe care le poate arunca orice tamp,nu desprinzi nimic din oracaiturile lui.Parerea mea este ca nu va lua mai mult de 3-4% la generale.
  • +3 (3 voturi)    
    solutia... (Duminică, 18 martie 2012, 20:29)

    PedaGogu [utilizator]

    ...pentru medici - in loc sa dati consultatii, mai bine o consultanta.
  • +3 (5 voturi)    
    petrom (Duminică, 18 martie 2012, 20:32)

    iaca [anonim]

    dupa toata abureala asta a ramas...asa cum am stabilit. benzina 6 lei, salariul mediu undeva la 1600 lei si saracie cat cuprinde....mana de lucru ieftina, umilinta si vorbe in vant....sa traiti bine.
  • 0 (6 voturi)    
    Are dreptate doamna aceasta (Duminică, 18 martie 2012, 20:44)

    Cicci [anonim]

    Exista 17.000 de furnizori(70.000 de angajati) ar petrom care beneficiaza de acest profit. D-na MRU este unul dintre acrstia.

    Desi nu o cunosc pe d-na MRU, nu ii cunosc competentele intr'ale medicinei, incerc sa Imi dau seama ce poate sa faca pentru Petrom pentru cei 7.000 de euro pe luna, in putinul timp ce ii ramabe dupa job-ul de la Fundeni.

    Cat despre atitudinea Omv-Petrom, e pur capitalista: "Ma, avem un tip, destul de retras el, seful spionilor romani. Oare unde am putea sa o angajam pe nevasta-sa??"
  • 0 (4 voturi)    
    Cine mai asteapta ieftiniri la pompa? (Duminică, 18 martie 2012, 20:50)

    MRU prietenul petrolistilor [anonim]

    Cine mai asteapta ieftiniri la pompa atata timp cat MRU dicteaza(nu guverneaza) .... sa mai astepte pana la pastele cailor.
  • -1 (5 voturi)    
    LOL (Duminică, 18 martie 2012, 20:57)

    anonim [anonim]

    LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!!!!! PENIBIL!
    Toti conducatorii Romaniei sunt penibili!
  • +4 (6 voturi)    
    ..ia-ta unde s-a ajuns ...! (Duminică, 18 martie 2012, 21:08)

    bm [anonim]

    ..in Romania , sotiile politicienilor n-au drept de munca ...!...oamenii de afaceri romani sunt toti niste hoti...!...numai strainii au dreptul sa faca afaceri...!...noi nu stim sa cultivam pamantul...!...importam malai din Ungaria...!...zapada de un miliard de euro iriga Marea Neagra ...!...etc...!
    • +1 (1 vot)    
      ...iata..! (Luni, 19 martie 2012, 0:05)

      bm [anonim] i-a raspuns lui bm

      ...mda..!
  • +1 (3 voturi)    
    doctori vaicareti (Duminică, 18 martie 2012, 21:11)

    don [anonim]

    Sotia lui asta a castigat in jur de 4000 ron lunar iar medicii se vaita in toata mass media ca ei castia intre 1000 si 2000 ron lunar maxim bugetarii astia imputiti sint niste mincinosi si doar se vaita la misto ca au salarii mici si asta a lui ungureanu a mai castigat 80000 euro din consultanta cica sint amarati medicii astia .Taie-le basescule mai mult din salarii la trantorii bugetari!
  • 0 (4 voturi)    
    MRU DEMIS URGENT (Duminică, 18 martie 2012, 21:12)

    Dr.Ionescu [anonim]

    Ipocritul MRU, ar trebui urgent demis si anchetat penal...Asa ar fi civilizat si cinstit...Sub fatza de pseudointelectual, zace mult impostorat si multa infractionalitate...
    • 0 (0 voturi)    
      Doctorita "Benzina" (Luni, 19 martie 2012, 10:03)

      Dan Costea [anonim] i-a raspuns lui Dr.Ionescu

      Doctorita "Benzina" este de acum un nume consacrat, alaturi de mai vechii Bombonel, Porumbacu, Prostanacul etc. etc. etc.
  • +1 (1 vot)    
    stiam ca medicii castiga mult (Duminică, 18 martie 2012, 22:17)

    mersi [anonim]

    si ca cei saraci nu au bani de medicamente
  • +2 (4 voturi)    
    o fi (Duminică, 18 martie 2012, 22:54)

    afe [anonim]

    Dar ce le face, ii anesteziaza periodic, ii resusciteaza... Nu, serios, ar fi bine sa intelegem la ce e bun au ATI-st pentru o companie, sa ne luam si noi unul.
  • 0 (0 voturi)    
    Profit (Luni, 19 martie 2012, 9:45)

    Mache [anonim]

    Profitul este ceea ce ramane dupa ce ai platit toti furnizorii/colaboratorii si nu se reinvesteste decat o parte din el, partea cea mai mare se distribuie ca dividende la actionari si la firma mama care este OMV. Asa ca sa na mai lase madam Gheorghiu cu vrajeala cat de greu muncesc ei ca sa faca fericiti romanii!
    Este foarte usor sa faci profit atunci cand ai monopol. Ar fi interesant sa vedem ce rata a profitului ar realiza D-na Gheorghiu la o firma de confectii sau una de produse agricole !!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e monopol (Luni, 19 martie 2012, 11:55)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Mache

      Cum adica detine monopol pe piata? Se pare ca uiti ca mai sunt ai alte companii petroliere - Rompetrol, Mol, Lukoil de la care poti cumpara combustibil nestingherit. Eu citeam prin presa acum ceva timp ca Petrom acopera cam o treime din piata carburantilor, restul revine celorlalti competitori.
      • 0 (0 voturi)    
        Are pozitie dominanta pe piata! (Luni, 19 martie 2012, 17:50)

        Nick [anonim] i-a raspuns lui Dragos

        In primul rand Petrom nu importa petrol ci il extrage din solul romanesc - la un pret de 16 dolari. Ceilalti jucatori de pe piata sunt obligati sa importe la alte preturi deci Petrom are un mare avantaj. Avantajul se vede si din faptul ca Petrom face profit foarte mare comparativ cu alti petrolisti. Dar Petrom este compania care dicteaza preturile pe piata.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 19 martie 2012, 10:06)

    guy maecenas [anonim]

    toate bune si frumoase.
    numai c'a uitat sa spuna cat iese din mecenatu' ala !

    ca mecenat mocca, este nonsens. :)
  • 0 (0 voturi)    
    contract de consultanta =)) (Luni, 19 martie 2012, 15:18)

    =)) [anonim]

    se numeste MARE CORUPTIE, doamna Gheorghe. nu se poate sa nu stiti :D
  • 0 (0 voturi)