VIDEO Atacul armat de la coaforul Perla. Politia Capitalei: Patru politisti sunt cercetati disciplinar pentru neglijenta in serviciu

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 martie 2012, 17:13 Actualitate | Esenţial


Comisia de disciplina a fost sesizata in cazul a trei ofiteri si a unui agent, de la Sectia 14, in legatura cu nesolutionarea rapida a plangerii Florinei Vladan, ucisa la patru zile dupa ce reclamase Sectiei 14 ca sotul sau, agent de politie, o ameninta si ca detine o arma de foc, a anuntat sambata noul sef al Politiei Capitalei, chestorul Lucian Guran, relateaza Mediafax.

Trei ofiteri - intre care seful Sectiei 14, seful Biroului de Ordine publica si seful Serviciului de proximitate - precum si un agent de la secretariatul sectiei au fost deferiti Comisiei de disciplina, a precizat chestorul Lucian Guran. Cei patru sunt cercetati disciplinar pentru neglijenta in serviciu, in legatura lipsa de raspuns la plangerea Florinei Vladan.

"Comisia de disciplina va analiza fapte si va actiona in consecinta", a declarat seful Politiei Capitalei, adaugand ca unul dintre ofiteri a mai fost in vizorul comisiei pentru fapte similare. Chestorul Guran a mai spus ca un agent de politie al Sectiei 14, de la Serviciul proximitate, a primit "atentionare".  




Amintim ca, in dupa-amiaza de 5 martie, Gheorghe Vladan (53 de ani), sofer la Policlinica MAI, a intrat in coaforul din complexul Perla, din cartierul Dorobanti, unde lucra sotia sa, Florina Vladan (47 de ani), coafeza. Vladan si-a impuscat mortal sotia, apoi a tras intr-o colega a sa, casiera Mariana Bendre, dupa care a ranit alte sase persoane aflate in salonul de infrumusetare din Bucuresti.

In aceeasi zi, dupa ora 14:00, potrivit Politiei Capitalei, agentul Vladan fusese citat telefonic sa se prezinte la Sectia 14, unde sotia sa il reclamase in data de 1 martie pentru amenintari.

Florina Vladan a declarat la politie, in 1 martie, ca barbatul sau, cu care se afla in actiune de divort [n.r. termenul de judecata fiind pe 7 martie] , o ameninta si ca este detinatorul unei arme cu foc, insa autoritatile nu au grabit solutionarea plangerii, iar dupa patru zile femeia a fost ucisa. In atacul lui Gheorghe Vladan au cazut victime colaterale persoane nevinovate.

In urma atacului, sefului Politiei Capitalei, Viorel Vasile, i-a fost incetat imputernicirea, fiind numit, in 7 martie, Lucian Guran, care a mai detinut functia.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1723 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    motive (Sâmbătă, 17 martie 2012, 17:58)

    Denoro [utilizator]

    Acum nu multi ani, o amica din Satu Mare mi-a povestit o intamplare. I-au venit in vizita niste cunostinte din Pitesti parca, deci de departe. I-a gazduit un week-end, iar dupa doua trei ore dupa ce acestia au plecat, amica mea a descoperti ca i-au disparut bijuteriile si o suma destul de serioasa de bani din casa, desi erau pusi la pastrare undeva intr-un loc discret.
    Imediat, aceasta amica s-a dus la politia din Satu Mare si le-a relatat ce s-a intamplat, la care politistul de acolo stiti ce i-a raspuns? "Lasati-ne domnisoara in pace, ca noi ne ocupam de lucruri serioase, de crime, nu de furtisaguri de astea marunte!" Cum amica mea nu e tocmai genul de mototoala, le-a facut un scandal monstru la politie, scandal in urma careia domnii politisti si-au amintit ca totusi nu doar crimele trebuie sa le cerceteze... de parca multe crime sunt in Satu Mare! Au pus mana pe telefon, iar cand hotii au coborat din tren in Pitesti, au fost intampinati de niste politisti (din Pitesti) si condusi la sectie, unde s-au descoperit asupra lor si banii, si bijuteriile. A fost oare asa greu?
    Cam genul asta de atitudine cred ca au avut-o acum si politistii din Bucuresti, legat de cazul asta. Doar ca acest caz era din start mai grav (omul avea legal arma si politistii stiai....). Dar cred ca a mai fost ceva: era soferul nu stiu carui sef, ori nu te atingi de soferul sefului! Alta atitudine care a condus la moartea unor oameni.
    Pacat ca nu vor putea fi trasi la raspundere decat pentru neglijenta in serviciu! Sigur, pastrand proportiile, asta imi aminteste de o sceneta de mai de mult de la radio, in care Stela Popescu spunea ca daca Hitler ar fi fost judecat in Romania, ar fi primit o amenda pentru neglijenta in serviciu!
  • -3 (3 voturi)    
    la fosta mea gazda (Sâmbătă, 17 martie 2012, 18:49)

    omu' calm [anonim]

    acum o vreme am locuit intrun bloc din cartierul Dristor. Am aproape 50 ani, sunt un om linistit. Nu fac chefuri, nu mut mobila, nu dau muzica tare etc. In apartamentul de la etajul inferior, locuieste (cred ca si acum) un individ cu probleme: il deranja ca aspir prin casa simbata, ca trag apa la toaleta noaptea si cel mai interesant, ca pisica mea alearga prin casa (da, auzea pisica, probabil cu stetoscopul lipit de tavan). Eh, i-am spus de vreo doua ori ca un bloc de apartamente nu e statiune, dar omul si-ar fi dorit sa nu auda absolut nimic de la etaj. Si ca atare s-a pus pe reclamatii. Mi-au tot venit citatii de la politia comunitara si la un moment dat am sunat la numarul de telefon indicat unde i-am spus politistului care-i treaba, m-a inteles (probabil imi cunostea vecinul reclamagiu) si nu m-a mai deranjat cu citatii dar...ce-o sa faca acum politia? O sa se duca la toate reclamatiile de genul asta? Sunt mai mult ca sigur ca fiecare bloc are macar un pensionar maniac sau un salariat cu nervii la pamint, gata oricand sa reclame. Sincer, nu cred ca politistii care n-au dat curs reclamatiei ar trebui pedepsiti. Sunt sigur insa ca cei care l-au ajutat pe criminal sa obtina arma ar trebui pedepsiti temeinic.
    • +2 (2 voturi)    
      Da! (Duminică, 18 martie 2012, 13:00)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui omu' calm

      Da, domnule, orice reclamatie trebuie solutionata!

      Si daca reclamatiile sunt aiurea, atunci vor plati cei care le-au facut aiurea!
    • +3 (3 voturi)    
      nu intelegi (Duminică, 18 martie 2012, 15:58)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui omu' calm

      Cel reclamat avea legal arma, iar reclamanta, respectiv sotia lui, a precizat asta clar in reclamatie, iar politistii - daca n-au crezut - puteau sa verifice foarte usor.
      E o diferenta fundamentala intre un "pensionar maniac", cum spui tu, care reclama faptul ca vecinul.... trage apa la toaleta in miezul noptii si intre o femeie care reclama ca sotul ei, posesor legal de arma, o ameninta ca o ucide.
      Ca sa rezum, numai faptul ca cel reclamat avea oficial arma trebuia ca reclamatia sotiei sa fie propritate zero pentru politsiti. Poate sotia era si ea o maniaca, dar poate nu! Si s-a vazut ulterior ca reclamatia ei a fost intru totul intemeiata.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai dreptate, (Duminică, 18 martie 2012, 17:52)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        unde mai pui faptul ca politia in anumite situatii are dreptul legal de a ridica armele de la posesori. Era foarte simplu sa-i spuna lui cowboy-ul Gica sa se prezinte cu arma la sectie.
    • +1 (1 vot)    
      nu intelegi (Duminică, 18 martie 2012, 15:58)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui omu' calm

      Cel reclamat avea legal arma, iar reclamanta, respectiv sotia lui, a precizat asta clar in reclamatie, iar politistii - daca n-au crezut - puteau sa verifice foarte usor.
      E o diferenta fundamentala intre un "pensionar maniac", cum spui tu, care reclama faptul ca vecinul.... trage apa la toaleta in miezul noptii si intre o femeie care reclama ca sotul ei, posesor legal de arma, o ameninta ca o ucide.
      Ca sa rezum, numai faptul ca cel reclamat avea oficial arma trebuia ca reclamatia sotiei sa fie propritate zero pentru politsiti. Poate sotia era si ea o maniaca, dar poate nu! Si s-a vazut ulterior ca reclamatia ei a fost intru totul intemeiata.
  • 0 (0 voturi)    
    erau din sursa externa? (Sâmbătă, 17 martie 2012, 19:50)

    resita31 [utilizator]

    .... dezbina si stapaneste...
  • +3 (3 voturi)    
    Arestare (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:27)

    Alex [anonim]

    De ce cei 4 politai nu poti fi cercetati in arest ? Nu le prieste la sanatate ? Biata femeie moarta 90% din cauza lor. L abulau cu ei, cu eticheta de gat: politai corupt, nepasator ! Nu e umilire, e informarea colegilor de celula.
  • +1 (1 vot)    
    Omor din culpa (Duminică, 18 martie 2012, 15:10)

    ictin [anonim]

    Eu nu inteleg de ce nu sunt cercetati pentru omor din culpa, mai ales politisti care au eliberat permisul de port arma, avand in vedere ca dosarul era incomplet. Spre exemplu daca explodeaza conducta de gaz din cauza faptului ca muncitorii au fost neglijenti, si omoara oameni, muncitorii nu sunt cercetati pentru neglijenta in serviciu, ci pentru omor din culpa, deoarece moartea victimelor a fost consecinta directa a neglijentei lor.
    Tot la fel si aici, moartea victimelor e datorata si neglijentei lor. Daca ei isi faceau datoria, individul asta nu numai ca nu era in politie cu permis de port arma, dar poate era chiar la racoare. Dar asta e pe aici, legea nu se aplica la toti, iar esti politist, de obicei nu prea ai treaba cu legea.