Mihai Razvan Ungureanu despre situatia de la UMF Targu Mures: Trebuie aplicata o solutie tehnica posibila care sa respecte Legea invatamantului. Sper sa avem si predare in limba germana

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2012, 10:21 Actualitate | Esenţial


Guvernul va discuta in sedinta de marti, in prima lectura, proiectul de hatarare privind infiintarea liniei maghiare de invatamant de la Universitatea de Medicina si Farmacie Targu Mures. Premierul Mihai Razvan Ungureanu a anuntat ca proiectul urmeaza sa fie afisat pe internet si supus dezbaterii publice timp de 10 zile. Ungureanu a precizat ca pentru rezolvarea problemei de la UMF Targu Mures trebuie aplicata o solutie tehnica posibila care sa respecte Legea invatamantului, principiul autonomiei universitare si multiculturalitatea".

Ungureanu a precizat ca trebuie facut in asa fel incat studentii sa nu aiba nimic de reprosat "asupra modului in care este rezolvata aceasta chestiune". Premierul a precizat ca a avut ieri pana "tarziu in noapte" o discutie cu liderul studentilor din Targu Mures.

Ungureanu a mai spus ca pe langa limba maghiara si cea engleza, universitatea din Targu Mures ar trebui sa asigure predarea si in limba germana. "Sper ca, la un moment dat, sa intelegem multiculturalitatea si prin limba germana", a afirmat premierul.

  • "In intentia mea, si aici vorbesc in nume personal, a fost ca pe langa linia de studiu in engleza, in maghiara, pe langa faptul ca in aceasta propunere exista si limba romana, sa fie si limba germana. Inteleg ca exista impedimente azi, sper ca la un moment dat sa putem intelege multiculturalismul si prin adaugarea limbii germane, care este limba europeana, care este una dintre limbile de civilizatie ale lumii, subliniind in felul acesta caracterul multicultural al invatamantului superior", a explicat premierul.

Potrivit prim-vicepresedintelui PDL, Roberta Anastase, Coalitia a mandatat Guvernul sa gaseasca o solutie privind Universitatea de Medicina si Farmacie Targu Mures. "Coalitia nu a luat nicio decizie si a dat mandat Guvernului sa faca acest lucru", a explicat Anastase.

Pe de alta parte, presedintele UDMR, Kelemen Hunor sustine ca in coalitie s-a decis elaborarea unei hotarari de Guvern pentru infiintarea unei linii maghiare de invatamant la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) din Targu Mures.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1601 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    contradictie (Marţi, 13 martie 2012, 10:48)

    bango [anonim]

    adica MRU da o hotarare de guvern si, in acelasi timp, vorbeste de principiul autonomiei universitare...

    avem de a face cu o lege proasta, care permite incalcararea autonomiei universitare (de ex, ministrul poate schimba un rector) si cu 2 partide + un premier fara scrupule care ar face orice pt a ramane la putere.
  • +4 (8 voturi)    
    inca un santaj (Marţi, 13 martie 2012, 10:52)

    pascu [anonim]

    Inca un santaj al UDMR si inca un pas inapoi facut de PDL pentru care pdlistii se pot ascunde de alegatori. Romanii din Transilvania nu pot ierta.
  • +1 (3 voturi)    
    umf (Marţi, 13 martie 2012, 10:56)

    m [anonim]

    Fara aceasta grupare (nu partid inregistrat),nu se poate conduce Romania ?Pe cine deranjeaza organizarea alegerilor anticipate ?Poate dupa alegeri se formeaza o coalitie in care sa nu mai intre udmr.Cei care se tin de putere cu orice pret,nu vad cum li se forteaza mana ?
  • +1 (3 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 13 martie 2012, 11:04)

    jean [anonim]

    foarte bine, capete luminate de la capitala! tineti-o tot asa. numai sa nu uitati ca principalul rezervor de voturi al PDL a fost Ardealul. o sa mai luati ciuciu. sau poate va ganditi ca va voteaza ungurii?!
  • +2 (4 voturi)    
    SANTAJ (Marţi, 13 martie 2012, 11:04)

    maria [anonim]

    DOAMNE, DOAMNE , cit sunt astia de disperati sa ramina la putere ! OARE , DE CE ? !
    • 0 (0 voturi)    
      UDMR (Marţi, 13 martie 2012, 14:33)

      hanibal [anonim] i-a raspuns lui maria

      Oare cine i-a votat(si l-au votat) la greu in 2008-2009?Parca Ardealul!Sa-i vedem in 2012!Apropo,cica se studiaza sa se creeze si o sectie in limba germana!Sarmana Germanie,nu mai are bani sa-si formeze medici si a apelat la bogata Romanie!Si acest MRU este o mana moarta ca si Boc!Halal conducatori!
  • -1 (3 voturi)    
    Multiculti (Marţi, 13 martie 2012, 11:14)

    Asa DA [anonim]

    ...se poate si asa. Principiul multiculturalitatii este decizia adecvata. Catva decani, rectori tremura ca pierd influienta lor directa in UMF. Altora le frica ca ungurii vor autonomie prin linia/facultatea in limba maghiara. O linie propusa de RMU in limba germana, poate ar fi mai indicata decat cea engleza. Sunt suficient de etnie germana inca in tara, de ce sa nu profita si ei de aceasta. Poate ar veni si dascali din Austria, Germania si Elvetia. Deschideti multiculturalismul, nu blocati tara din motive de nationalism excesiv.
    • +3 (3 voturi)    
      multicucu in medicina (Marţi, 13 martie 2012, 12:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Asa DA

      Pregatim direct medicii pentru Ungaria, UK si Germania? N-ar fi asa rau daca vorbim de invatamant cu taxa, dar sa-i pregatesti gratuit este aberant.
      Sau va asteptati sa lucreze in spitalele din Romania si sa va trateze doar daca vorbiti limba in care au studiat medicina la facultate?
        #showComment()
  • +2 (6 voturi)    
    Studii (Marţi, 13 martie 2012, 11:18)

    alem [anonim]

    Ce-i asta predare in limbi straine?
    Pai voi pe banii mei pregatiti medici pt a lucra in Ungaria, Anglia si Germania? Ce, eu ma duc acolo sa ma tratez? Eventual sa ii puneti sa semenze ca daca pleaca 10 ani sa plateasca scolarizarea sau chiar sa fie cu taxa de la inceput.
    • 0 (2 voturi)    
      bani nostrii...... (Marţi, 13 martie 2012, 11:32)

      patagonia [anonim] i-a raspuns lui alem

      Ce faci cu miile de cadre care au studiat pe banii tai si au plecat in lume ?
  • +3 (5 voturi)    
    La Bucuresti... (Marţi, 13 martie 2012, 11:19)

    Certitudinea nebunului [anonim]

    ... ar trebui linie de predare in wolof si mandinka, avem niste senegalezi si trebuie sa-i respectam si pe oamenii astia chiar daca sunt minoritari...
    • -3 (3 voturi)    
      rasism (Marţi, 13 martie 2012, 11:35)

      mahta [utilizator] i-a raspuns lui Certitudinea nebunului

      cu rasisme din astea in cap n-ar trebui sa te mai mire modul in care ne vad vest-europenii. au trecut mii de ani de civilizatie peste noi ca gasca prin apa
        #showComment()
  • +1 (1 vot)    
    Invatamant superior in limbi straine (Marţi, 13 martie 2012, 11:45)

    LEC [anonim]

    Suntem noi asa de tari incat sa ne permitem asemenea excentricitati.
    Eu am invatat singur , limba engleza, 20 de ani , ca sa pot practica ingineria in domeniul petrolier

    Pai, cine ii opreste pe tinerii de azi sa invete limbi straine , pe timpul si ambitia lor
    Statul, cred ca trebuie sa finanteze acel invatamant care formeaza profesionisti util economiei si societatii in general

    Pai, ce , era prost Ceausescu, cand le cerea sa plateasca banii de scolarizare celor care emigrau ?

    Era, in opinia mea , o masura justa din punct de vedere social.
  • 0 (0 voturi)    
    in limba germana, o idee buna (Marţi, 13 martie 2012, 12:57)

    val [anonim]

    Nu e rau sa fie cursuri in limbi de circulatie, dar sa fie cu taxa. Eu locuiesc in Germania si am fost intrebat de 2 familii de medici cum isi pot inscrie odraslele in Ro, pentru ca nu aveau note la Bac-ul nemtesc care sa le permita admiterea la medicina in Germania. Le-am cautat informatii si le-am dat. Pana la urma unii au ales Letonia, de ceilalti nu mai stiu. Deci cu linia in limba germana UMF ar putea atrage niste taxe. Sunt mai multi vorbitori de germana in UE+Elvetia, decat de engleza.
  • 0 (0 voturi)    
    Doar discutii? (Marţi, 13 martie 2012, 15:49)

    berger [anonim]

    Domnule Ungureanu, cand mai exact "sperati" ca vom avea si in limba germana?
    Ca Forumul Democrat al Germanilor din Romania are putine sanse de a exercita presiuni precum face UDMR...
    Cat despre cei care plang dupa banii pentru formarea de medici de alta nationalitate in limba lor materna: pe miile de medici romani cine i-a oprit sa plece in strainatate dupa ce au facut facultatea in Romania?
    Se pune firesc intrebearea: ce va ingrijoreaza de fapt? Banii sau "nationalitatile conlocuitoare"? Dohhhh, poate ca nu intamplator sunt romanii discriminati in alte tari.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce manipulare ordinara !! (Marţi, 13 martie 2012, 19:28)

    costica [anonim]

    Ce germana, Dle Ungureanu , ca nu are cine sa invete, cati sasi mai are Romania in Ardeal, numai cateva sute de batranei, ramasi dupa masiva plecare a sasilor imediat dupa '89 !!
    Ca sa acoperiti cedarea la presiunile UDMR, acuma faceti si pentru sasi si pentru tigani liceu, numai ca tiganii au respins vehement azi propunerea, argumentand ca tocmai asta NU vor, adica separare- segregare, ca-n Africa de sus, apartheid, ei vor sa se integreze in societatea romaneacsa, asta e problema etniei lor, ca sunt IZOLATI si separati si nu asta duce la rezultate, spun chiar ca un liceu de genul asta in Ungaria a fost un esec si ungurii au renuntat si ei !!
    Manipulare ordinara ca sa acoperiti cedarile la presiunile continue ale UDMR!!
    Ungureanu este alt Boc, nici o deosebire !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ungureanu si limba maghiara (Marţi, 13 martie 2012, 22:20)

    uluitul [anonim]

    Ungureanu, UDMR, coalitia de guvernamant si guvernul Romaniei (?) va bateti joc de tinerii maghiari : unde Dumnezeu credeti ca pot profesa medicina invatand in limba maghiara ; declarati ca sunt mai prosti decat studentii straini care vin sa studieze in Romania si, din dorinta de a studia (!!!) invata limba romana si in limba romana - chiar daca vor practica oriunde in lume ; declarati ca atat tinerii maghiari cat si cei romani care practica in afara Romaniei sunt peste nivelul intelectual si scolar al viitorilor studenti maghiari dat fiind ca, dupa ce au invata in romana, au putut invata limba tarii in care au fost obligati (tot de coalitia dvs.!!!) sa lucreze acolo.