Avocata criminalului de la Perla: Se incearca internarea lui Gheorghe Vladan intr-un spital de psihiatrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2012, 12:56 Actualitate | Esenţial


Eugenia Radoi, avocata lui Gheorghe Vladan, a declarat, joi, ca se incearca internarea acestuia intr-un spital de psihiatrie. Ea sustine ca barbatul i-a spus ca nu a premeditat atacul si ca a mers la coafor pentru a-i comunica fostei sotii ca urma sa inchirieze imobilul in care au locuit, potrivit Mediafax. Eugenia Radoi, avocat care il apara din oficiu pe Gheorghe Vladan, a mai povestit ca, atunci cand a realizat ce a facut, Vladan si-a dus palmele la fata si a inceput sa planga.

"A inceput sa planga si mi-a spus ca regreta ce a facut. Nu a fost premeditat, a spus ca nu si-a dorit asta si ca a mers la coafor pentru a sta de vorba cu sotia sa, careia voia sa ii comunice ca imobilul in care au locuit urma sa fie inchiriat", a afirmat avocatul.

Radoi a mai precizat ca a aflat de la clientul sau ca acesta purta in permanenta pistolul la el si ca "din cand in cand mergea impreuna cu colegii sai la poligon, unde isi descarcau armele".

Avocatul a mai spus ca, din cate stie, permisul de port-arma al lui Vladan fuse avizat de doua ori: "Mi-a spus ca nu si-a amenintat sotia, ca nu a lovit-o si ca certurile dintre ei erau ca in orice familie", a afirmat Radoi.

Eugenia Radoi mai spune ca Vladan nu i-a parut un om dur, ci unul "bland": "Nu mi s-a parut un om dur, mi s-a parut a fi un om bland. Cu mine a fost bland, chiar in seara in care au fost audierile fata de mine si-a cerut de foarte, foarte multe ori scuze ca sunt acolo noaptea si il apar".

Autorul atacului armat de la un salon de cosmetica din Dorobanti, Gheorghe Vladan, a fost arestat preventiv, marti seara, pe o perioada 29 de zile, pentru omor calificat si deosebit de grav si de tentativa la aceasta fapta. Decizia a fost contestata de avocatul lui Vladan, recursul urmand sa fie judecat la Curtea de Apel Bucuresti. Acesta a tras 11 gloante cu un pistol Glock de noua milimetri cu incarcator de 19, ucigand-o pe sotia sa si pe casiera de la coafor si ranind alte sase persoane.

Politistul Gheorghe Vladan lucra ca sofer la Centrul medical de diagnostic si tratament Dr. N. Kretzulescu - Policlinica Ministerului Administratiei si Internelor, anterior el fiind angajat ca sofer la MAI.

Pe 1 martie, Florina Vladan il reclamase pe sotul ei la Sectia 14 Politie, pentru comportament agresiv. Anterior, Gheorghe Vladan a fost reclamat de cateva ori de vecini, iar lumea l-ar fi cunoscut ca un barbat recalcitrant, ceea ce impunea o verificare mai atenta a cazului. Gheorghe Vladan se afla in proces de divort cu sotia sa, Florina, primul termen de judecata fiind stabilit pentru miercuri, 7 martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1788 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Bland ca un mielusel.... (Joi, 8 martie 2012, 13:05)

    Elena [anonim]

    De aceea a fost reclamat si de vecini... si tot din blandete si-a golit aproape tot incarcatorul in doamnele din coafor. Ma intreb daca si-a cerut scuze si fata de ele. Poate gresesc, dar cred ca e mai neplacut sa fii impuscata pe nepusa masa decat sa vii noaptea la servici.

    Ce nu pot intelege este de ce a tras 1 glont in sotie si 3 in casiera. Cu ea avea mai multe de impartit oare?
  • +6 (6 voturi)    
    vaaaaai (Joi, 8 martie 2012, 13:13)

    Aramis [utilizator]

    ce-o sa-i mai plingem de mila...
  • +7 (7 voturi)    
    Nu zau? (Joi, 8 martie 2012, 13:19)

    Cataleya [utilizator]

    Fara pistol nu putea sa-i comunice ce avea de comunicat?
    Vad ca si avocatii din oficiu o iau razna, exact ca cei "cumparati" pe bani grei!
    Dar, la urma urmei, asa iti castigi faima de "mare avocat".
    Facand din negru alb si scapandu-i de pedepse pe cei vinovati.
    Ca pe cei nevinovati ii poate scapa orice avocatel de provincie.
    • 0 (0 voturi)    
      Cariera (Joi, 8 martie 2012, 15:22)

      Minime [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Pai din cazuri ca astea se pot face cariere. Daca il scapa tanti pe asta cu 5 ani de tratamnet psihiatric iti dai seama cum or sa faca interlopii coada in fata biroului dansei cu valizele de bani.

      De fapt el nici nu dorea sa-i impuste pe bietii oameni, se ducea cu pistolul la poligon si cand a bagat mana in buzunar dupa niste ghiocei pt sotie s-a descarcat din greseala.

      Si a fost si provocat, angajatii salonului aveau foarfece in maini si intentionau sa il atace. Si din cauza oglinzilor de pe pereti pareau sute de atacatori. Practic a fost legitima aparare.
  • +6 (6 voturi)    
    saracu' (Joi, 8 martie 2012, 13:32)

    bozo [anonim]

    daca a plans in palme dupa ce a golit incarcatorul prin coafor inseamna ca e ok. Il putem ierta, si-a dat seama ca a ucis doua persoane si a bagat in spital alti 4 nevinovati. Un om blajin, cu frica de Dumnezeu, care a avut doar o cadere inexplicabila.
    Niste nenorociti aia de au indraznit sa moara sau sa se lase raniti de gloantele trase de el.

    Sictir, la puscarie pe viata fara drept de reducere a pedepsei. Un ticalos care a beneficiat de legile tampite din Romania ce permit tuturor cretinilor sa detina arme in mod legal. Cum naiba sa dai voie sa detina pistol de 9mm unui frecator de menta de pe la politie?? Inteleg sa aiba cei ce au nevoie de arme in timpul serviciului, dar soferii si femeile de servici ce lucreaza la politie nu au nevoie de asa ceva.
  • +5 (5 voturi)    
    abureli avocatesti (Joi, 8 martie 2012, 13:33)

    io [anonim]

    1. cum adica "a mers la coafor pentru a sta de vorba cu sotia sa", cu pistol la cingatoare, precum haiducii?
    2. pentru care motive un SOFER angajat la un spital, fie el si in cadrul MAI, beneficiaza de permis detinere arma letala, si mai ales de permis port-arma letala ?
    • 0 (4 voturi)    
      ciudata familie (Joi, 8 martie 2012, 14:28)

      andra [anonim] i-a raspuns lui io

      pentru acelasi motiv pntru care fiul sau este/era seful tineretului pnl bucuresti.
      Acesta este backgroundul educational al celor care se pregatesc sa ia puterea (nu sunt anti sau pro pnl - putea fi de la orie partid, greatza este aceeasi)
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 8 martie 2012, 13:33)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    la carcera (Joi, 8 martie 2012, 13:34)

    Diana [anonim]

    Acum ar trebui sa il mangaiem pe cap, nu?Saracul bland. Degeaba nu pleca femeia aia din casa.Conosc tipologia .Despotul care nu trebuie contrazis, in fata caruia nu poti avea nici un cuvant, gata sa puna mina pe arma sa anihileze rezistenta.La inchisoare pe viata cu el!
  • +1 (1 vot)    
    Zau ? (Joi, 8 martie 2012, 13:35)

    Prostu [anonim]

    "Ea sustine ca barbatul i-a spus ca nu a premeditat atacul si ca a mers la coafor pentru a-i comunica fostei sotii ca urma sa inchirieze imobilul in care au locuit, potrivit Mediafax."

    Zau ?
    Atunci ce cauta pistolul plin cu gloante la el ?
    Isi pazea nepremeditarea ?
  • 0 (2 voturi)    
    Parte in arte (Joi, 8 martie 2012, 14:13)

    Alex [anonim]

    50% din pedeapsa si la avocata.
    Cum mai poate dormi noaptea aprand un gunoi, o scursura a societatii. Sper sa aiba parte de acelasi tratatement ca si mortii. Sa se trezeasca careva din familia mortilor sa faca o reconstituire cu d-na avocat pe post de receptor de gloante.
    banul vorbeste .
  • +1 (1 vot)    
    Parerea mea (Joi, 8 martie 2012, 14:18)

    Camelia [anonim]

    Avocata din oficiu habar nu are de psihologie.Se milogeste de criminal sa o angajeze ca din oficiu nu ia mare lucru ca onorariu.Oricum cred , dupa cum am vazut-o la televizor ce debita,ca si in meseria de avocat este cam insuficient pregatita.Cine este atat de prost incat sa creada ca acel criminal nu si-a dat seama ce a facut,din moment ce a stat cateva ore langa coafor sa astepte momentul prielnic.Ar merita scaunul electric.Avocata e "bine"pregatita profesional.O fi terminat la Spiru ?
  • +1 (1 vot)    
    internare,... (Joi, 8 martie 2012, 14:38)

    ionica [anonim]

    Sugerez sa se incerce pe filiera PNL,folosita cu succes si la promovarea CRIMINALULUI in Politie si la inarmarea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Avocata cretina (Joi, 8 martie 2012, 14:46)

    Dant [anonim]

    era o stire la protv acum o zi doua cum ca imbecilul asta avea pistolul intr-o consignatie si l-a retras cu cateva zile inainte de asasinate, asta e clar PREMEDITARE!
    avocata asta merita si ea puscarie, e clar vinovat rahatu ala si avocatii de genul ei care cu nesimtire crasa incearca sa scoata nevinovat unul care a impuscat in plina zi oameni ar trebui bagati la complicitate
  • -3 (3 voturi)    
    Si fiul este suspect (Joi, 8 martie 2012, 14:46)

    bors cu miere [utilizator]

    cred ca peste cativa ani vom mai auzi de el...de acum n-are mama, n-are tata!
  • +4 (4 voturi)    
    Pacat! (Joi, 8 martie 2012, 15:01)

    Gie [anonim]

    Nu sunt pt. pedeapsa cu moartea! Si nici n-ar trebui sa fim. In cazul asta n-am fi cu nimic mai buni decat criminalul. Dumnezeu i-a dat viata, El sa i-o ia. Noi putem sa-l judecam, sa-l condamnam, inchisoare, pe viata daca e nevoie, munca silnica, etc. Iar pt cine nu crede in Dumnezeu tot nu avem dreptul sa luam o viata pentru ca nu noi am creat-o.
    Fapta e clar ca a fost premeditata, el cel mai probabil ca a fost constient de ce a facut. Ca nu era in toate mintele inainte de eveniment este altceva. Tipul avea antecedente violente mai cu toata lumea.
    Ce ar trebui invatat de aici, ca victimele nu le mai aducem inapoi, este ca testele pt. permis de arma trebuie mult inasprite. Este inadmisibil ca un tip labil, depresiv, violent, care lua frecvent xanax sa aibe drept de port-arma.
    E valabil si pt. orice arma ce poate provoca rani, numai pistol cu gloante.
    Ce-mi pare cel mai rau este de oamenii nevinovati din local, care putea fi oricine, respective cineva drag fiecaruia.
    Si apoi drama copilului care si-a vazut mama moarta si tatal vinovat de crime oribile inclusiv propria sa mama. E foarte trist. Si trebuie sa fie f. atent ca acest lucru sa nu-l afecteze. Sunt oameni care pe acest fond dezvolta grave afectiuni psihice.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de avocata asta.... (Miercuri, 14 martie 2012, 20:41)

    ala [anonim]

    ori e inteligenta si declaratiile ei fac parte dintr-o strategie ne-etica si care atinge zone ce nu ar trebui sa preocupe un avocat ori e proasta rau...
  • 0 (0 voturi)    
    alo? (Miercuri, 14 martie 2012, 20:45)

    ceva pute [anonim]

    femeia de servici de la politie are arma letala acasa?