VIDEO UPDATE Presedintele Traian Basescu a promulgat Legea privind prevenirea violentei in familie: Asa nu o sa mai fiti batute acasa de barbati. Daca va mai atinge cineva cu altceva decat o floare, sa mearga in puscarie

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2012, 11:48 Actualitate | Esenţial


Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a semnat joi Decretul pentru promulgarea Legii privind modificarea si completarea Legii nr. 217/2003 pentru prevenirea si combaterea violentei in familie, a anuntat Administratia Prezidentiala. Legea a fost promulgata in ziua in care se marcheaza Ziua Internationala a Femeii. Potrivit noii Legi, violenta in familie reprezinta "orice actiune sau inactiune intentionata, cu exceptia actiunilor de autoaparare sau de aparare, manifestata fizic sau verbal, savarsita de catre un membru de familie impotriva altui membru din aceeasi familie care provoaca sau poate cauza un prejudiciu sau suferinte fizice, psihice, sexuale, emotionale sau psihologice, inclusiv amenintarea cu asemenea acte, constrangerea sau privarea arbitrara de libertate".

"'Am promulgat Legea cu protectia femeilor in familie. Cred ca este cel mai serios mesaj. Si nici nu era sosita, am cerut-o de la Parlament sa mi-o dea repede, ca sa o promulg azi. Asa ca nu o sa mai fiti batute acasa de barbati. Daca va mai atinge cineva cu altceva decat o floare, sa mearga in puscarie", a spus Basescu, citat de Agerpres, inainte de prezentarea bilantului activitatii pe 2011 a Ministerului Public, intrebat daca are un mesaj pentru femei de 8 Martie.



Agerpres reaminteste ca pe 28 februarie, plenul Camerei Deputatilor a adoptat la vot final, cu 166 voturi pentru, trei impotriva si doua abtineri, proiectul care modifica legea privind prevenirea si combaterea violentei in familie, prin introducerea ordinului de protectie si a ordinului de restrictie in acest domeniu.

Principala modificare adusa de proiectul initiat de mai multi deputati si senatori PDL este includerea unor mijloace specifice de drept civil, cum ar fi ordinul de protectie si ordinul de restrictie ca mijloc de eficientizare a activitatii autoritatilor pentru sustinerea si consilierea victimelor violentei in familie.

Autoritatile administratiei publice au obligatia sa ia masurile necesare pentru prevenirea violentei in familie, iar victima are dreptul sa se adreseze instantei judecatoresti pentru a obtine ordine de protectie, cele ce pot sa dispuna masuri ca interzicerea agresorului sa ramana sau sa revina la locuinta comuna sau ordine de restrictie care impun evacuarea domiciliului comun cu victima si pastrarea de catre agresor a distantei minime de 200 de metri fata de persoana vatamata.

Legea prevede sanctionarea cu amenda intre 1.000 si 5.000 de lei pentru refuzul primirii in adapost sau refuzul de a acorda asistenta medicala victimelor, amenda intre 500 si 1.000 de lei pentru refuzul parasirii adapostului in momentul in care conditiile care au determinat internarea au disparut, amenda intre 500 si 1.000 de lei pentru incercarea persoanei care a comis acte de agresiune de a patrunde in incinta adapostului in care se afla victima.

Promulgarea legii vine la doar cateva zile dupa ce agentul Gheorghe Vladan a impuscat opt oameni intr-un coafor aflat la parterul blocului Perla din Bucuresti. Doua femei, intre care sotia sa, au decedat la locul incidentului, alte sase persoane fiind ranite. Potrivit informatiilor, Vladan a fost motivat de gelozie. In plus, agentul de politie avea o istorie indelungata de abuzuri impotriva sotiei.

Vezi aici cum a evoluat procesul legislativ urmat de Proiectul de Lege pentru modificarea si completarea Legii 217/2003 privind prevenirea si combaterea violentei in familie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4237 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    La Multi Ani tuturor femeilor cu ocazia 8 Martie! (Joi, 8 martie 2012, 12:07)

    Symbyan [anonim]

    In special pentru romance! :)
    • +2 (4 voturi)    
      multumesc mult! (Joi, 8 martie 2012, 12:32)

      lilianatimofte64 [utilizator] i-a raspuns lui Symbyan

      Foarte frumos din partea ta!
  • -3 (7 voturi)    
    Acasa NU (Joi, 8 martie 2012, 12:20)

    lehamite [anonim]

    Acasa NU, doar in fata blocului, la voi in redactie sau pe tarla ESTE permis.
  • -2 (8 voturi)    
    unu (Joi, 8 martie 2012, 12:25)

    unu [anonim]

    doar cu o floare?! hmm. base, lasa-i pe altii care pot mai mult.
  • -3 (5 voturi)    
    oricum .. copiii are voie sa ii atinga , cu palma (Joi, 8 martie 2012, 12:28)

    adrian [anonim]

    nu cu pumnul ....
  • +5 (5 voturi)    
    inca un pas spre civilizatie (Joi, 8 martie 2012, 12:32)

    me [anonim]

    Sper ca viata unor femei sa fie un pic mai buna cu aceasta lege!
  • +4 (4 voturi)    
    Da, dar trebuie probata agresiunea (Joi, 8 martie 2012, 12:32)

    sgc [anonim]

    As vrea sa va felicit pentru initiativa.
    Dar mai sunt multe pana la o protectie reala a femeii in familie.
    Intr-un conflict conjugal, trebuie probate acuzele. Pana la probe, se intampla si amenintarile.
    E greu de aparat o femeie, captiva intr-o mentalitate feudala.
    Sper sa fie Politia mai cooperanta de acum inainte.
  • -4 (8 voturi)    
    Dar legea (Joi, 8 martie 2012, 12:32)

    Radu [anonim]

    Pentru prevenirea violentei impotriva copiilor la demonstratii cand o promulga?
  • +9 (9 voturi)    
    La multi ani ! (Joi, 8 martie 2012, 12:37)

    Markus [anonim]

    La multi ani tuturor femeilor si mai ales romancelor noastre ,care sunt cele mai frumoase femei !
    • +2 (2 voturi)    
      Multumesc! (Joi, 8 martie 2012, 14:00)

      bunicuta66 [utilizator] i-a raspuns lui Markus

      Sa dea Dumnezeu sa aveti o primavara frumoasa alaturi de cei dragi! Sa fiti iubiti!
      Cele mai frumoasa femei sunt cele care au in jurul lor cei mai sufletisti si mai tandri barbati.
  • 0 (6 voturi)    
    absurda (Joi, 8 martie 2012, 12:42)

    Dan Deac [anonim]

    La cum e facuta legea va genera o multime de abuzuri din partea anumitor tzoape care abia asteapta sa le zici ca sunt grase ca sa se declare abuzate psihologic. Este o lege gandita cu partea opusa creierului => un mare ra.hat . Sa vedeti acum ce nebunie o sa fie, cum o sa se mai autosesizeze politia pe baza unor declaratii ale unei babe scrantite si atunci cand nu e nimic violent. Cate domnite cu un avocat bun vor putea trage de pe sot sume de bani ca si despagubire. E jale
  • +8 (8 voturi)    
    Interpretare unilaterala (Joi, 8 martie 2012, 12:45)

    adi [anonim]

    Legea "previne" violenta in familie, deci "apara" si sotii fata de sotiile violente, dar vad ca se interpreteaza numai intr-un singur sens. Si, chiar daca pare de ras, sunt studii statistice care confirma ca numarul violentelor asupra sotilor este comparabil cu cel asupra sotiilor.
    • +1 (1 vot)    
      Ai punctat foarte bine! (Joi, 8 martie 2012, 17:16)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Din pacate, presedintele a dat un sens politic (fiindca-i 8 Martie), importantei acestei legi, doar intr-un singur sens: cel al "femeilor batute"

      Ar fi fost mai interesant de studiat, ce impact au avut asemenea legi, in tari cu multa experienta si traditie (precum Canada), unde neoficial rata divorturilor ajunge si pana la 50%. Ceea ce expune enorm existenta familiei ca celula de baza sanatoasa a societatii.
      Tot legat de aceasta lege a violentei in familie, se vor putea observa in viitorul apropiat si abuzurile folosirii acestei legi, prin care femeile vor observa o oportunitate de obtinere a unor avantaje financiare, iar statul se va gasi in situatia imposibila de a face fata unui nou val de probleme, legate de cunstodia copiilor si asistenta sociala.
      Imi pare rau, dar cred ca, aceasta lege nu va avea efectul scontat. Mai bine se faceau programe si investea in consilierea si educarea cuplurilor care au probleme conjugale.
  • +2 (4 voturi)    
    Dar in situatii inverse?! (Joi, 8 martie 2012, 12:51)

    Louis [anonim]

    Mai rar, dar sunt si barbati batuti de femei. L-am vazut pe unul beat pe care l-a facut muci nevasta-sa. Ca sa nu se simta discriminati, acelasi lucru ar trebui repetat si de Ziua Barbatului!
  • +1 (1 vot)    
    Foarte frumos, insa insuficient. (Joi, 8 martie 2012, 12:52)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Aceste animale trebuiesc educate cu forta, nu cu puscaria! Violenta se controleaza mereu cu violenta, de vorba buna nu intelege nimeni.
  • +1 (3 voturi)    
    multumim (Joi, 8 martie 2012, 13:05)

    adela [anonim]

    felicitari politicienilor si celor care au luptat pentru aceasta lege.multumim usl care a lipsit din parlament ca altfel nu mai exista aceasta lege.
  • 0 (4 voturi)    
    Divorturi in masa (Joi, 8 martie 2012, 13:06)

    Adi [anonim]

    E recomandat ca toata lumea sa divorteze, nu stii niciodata cand unul din membrii familier va suferi psihic din cauza celuilalt, poate pentru ca nu ii acorda atentie, poate pentru ca nu primeste flori destul de des sau poate pentru ca nu are chef sa mearga la film impreuna - mai bine divortat decat in puscarie dintr-un asemenea motiv.

    O avea legea o intentie buna, dar e atat de vaga ca si daca ii cumperi sotiei florile care nu ii plac e agresiune psihica, pentru ca va suferi din asta.
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE ? (Joi, 8 martie 2012, 13:12)

    Mihaela [anonim]

    Nu stiu ce contine legea, vom vedea ... Dar, de ce trebuia sa moara cineva ptr. aceasta lege, e doar o lege nu o manastire ....Suntem la fel ca in epoca de piatra, a bronzului etc. doar ca am inventat calculatorul, mercedesul, etc.
  • 0 (6 voturi)    
    proverb arab (Joi, 8 martie 2012, 13:29)

    Bogdan [anonim]

    Bate-ti nevasta in fiecare zi. Chiar daca nu stii de ce, ea stie.
    • -1 (3 voturi)    
      Sa ai o viata la fel! (Joi, 8 martie 2012, 14:04)

      bunicuta66 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      In viata viiotare vei fi femeie si nu orice femeie, ci o femeie batuta si n-o sa stii de ce. Ai grija, toti cei care sunt violenti in viata asta vor avea o viata de chin in viata viiotare!
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare (Joi, 8 martie 2012, 13:34)

    BmvBooris [anonim]

    "orice actiune sau inactiune intentionata, cu exceptia actiunilor de autoaparare sau de aparare, manifestata fizic sau verbal, savarsita de catre un membru de familie impotriva altui membru din aceeasi familie....."

    Partea cu actiunea este de inteles. Imi da cineva un exemplu de inactiune ca asta chiar nu o inteleg....

    Sa inteleg ca daca se cearta soacra cu sotia si barbatul nu intervine, de vina e tot el :p:p:p
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 8 martie 2012, 15:24)

      vaslav [anonim] i-a raspuns lui BmvBooris

      Daca soacra sare la bataie impotrive nevestei iar barbatul nu reactioneaza, desi este de fata iar incidentul se petrece in domiciliul conjugal atunci si barbatul este vinovat.
      • 0 (0 voturi)    
        desi nu-i cazul :)))) ..dar mai glumim (Joi, 8 martie 2012, 16:09)

        jack [anonim] i-a raspuns lui vaslav

        Deci daca soacra-mea sare la mine sa ma faca la psihic si nevasta-mea de fata nu intervine -> e vinovata? :))) btw ... va doresc o soacra ca a mea.
  • +2 (4 voturi)    
    egalitatea sexelor (Joi, 8 martie 2012, 13:47)

    bam [anonim]

    si femeile daca lovesc un barbat sa faca puscarie....
    • 0 (0 voturi)    
      Iti citez eu (Joi, 8 martie 2012, 17:04)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui bam

      "orice actiune sau inactiune intentionata, ..., savarsita de catre un membru de familie impotriva altui membru din aceeasi familie"

      Cuvantul cheie e membru.
  • +1 (3 voturi)    
    bucurie... (Joi, 8 martie 2012, 14:05)

    belamy [utilizator]

    una din "beneficiare" este chiar maria. prietenii stiu de ce.
  • 0 (0 voturi)    
    Drepturi egale pentru mame si tati! (Joi, 8 martie 2012, 18:59)

    uluit [utilizator]

    Si de aici se pot naste abuzuri si violenta... cand unul din parteneri isi pierde autoritatea in familie, impreuna cu drepturile parentale. Nu mai includ partea afectarii psihice (care de cele mai multe ori, la romani se sfarseste printr-o tragedie), cand isi vede ruinat tot ce a contruit pana in acel moment.

    "Bărbaţii continuă să fie discriminaţi, după divorţ, în privinţa drepturilor lor asupra copiilor, este opinia reprezentanţilor asociaţiilor de profil. Asta în ciuda faptului că noul Cod al Familiei prevede că părinţii pot să împartă custodia."

    Social > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/drepturi-egale-pentru-mame-si-tati-968878.html#ixzz1oXppAJCp

    In momentul in care, parintii sunt motivati in mod egal asupra asumarii raspunderilor, pentru cresterea copiilor, atunci sunt sanse de normalizare a relatiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar (Vineri, 9 martie 2012, 12:32)

    Ovi [anonim]

    Daca femeia "zice ceva", daca " o fi injurat" poate barbatul sa-i dea Un dos de palma ca cu pumnu' nu-i voie? Daca isi descarca trandafirul o rafala de vrei 30 de tepi feroce asupra femeii? Daca trandafirul e din metal? Daca ea aluneca in baie si se loveste cu ochiu' stang de pixelu albastru si-si invineteste luneta? Asta e gargara bre. O sa va votam in continuare ;)