Gheorghe Vladan, autorul atacului armat de la blocul Perla, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile * Acesta sustine ca nu-si aminteste nimic

de Redactie     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 5:25 Actualitate | Esenţial


Criminalisti, la locul atacului
Foto: Agerpres
Seful Politiei Romane, Liviu Popa, a dispus, marti dimineata, verificari "pe toate palierele" privind modul de solutionare a plangerilor depuse impotriva agentului Gheorghe Vladan, precum si a modului in care acesta a obtinut autorizatia pentru arma cu ajutorul careia a deschis focul in coaforul din Dorobanti.

Doua dintre victimele atacului armat, internate la Spitalul Elias, au fost operate cu succes in cursul noptii, pentru extragerea gloantelor - o femeie de 32 de ani, impuscata in coapsa, si un pacient impuscat in genunchi.

Procurorii afirma ca Gheorghe Vladan si-a ucis sotia cu un singur foc de arma. Casiera coaforului a fost lovita de trei gloante

Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a anuntat marti ca agentul Gheorghe Vladan, autorul atacului de la coaforul din blocul bucurestean Perla, si-a ucis sotia cu un singur foc de arma, in timp ce casiera a fost impuscata de trei ori. Intr-un comunicat difuzat de Biroul de informare publica si relatii cu presa din cadrul institutiei, se precizeaza ca cele doua victime au decedat ca urmare a plagilor produse prin impuscare.

Politisti ai Sectiei 14 Bucuresti sunt cercetati disciplinar in urma atacului armat din Dorobanti, intrucat Florina Vladan a facut plangere impotriva sotului sau, precizand ca acesta detine arma de foc, insa nu s-a urgentat solutionarea reclamatiei, au declarat surse judiciare pentru Mediafax.

Gheorghe Vladan, in fata procurorilor: Nu imi aduc aminte nimic * Fiul sotilor Vladan: Mi-a zis ca ma iubeste si o iubeste si pe mama

Gheorghe Vladan, autorul atacului armat de luni, de la coaforul din zona Perla, le-a spus marti procurorilor ca "nu isi aduce aminte nimic" din cele intamplate cu o zi in urma, potrivit televziunilor de stiri. Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, care a preluat marti cazul, a precizat ca in urma identificarii victimelor s-a stabilit ca agentul Gheorghe Vladean a tras un glont in sotie, care i-a lezat inima si un plaman, in timp ce casiera a fost impuscata de trei ori, fiindu-i lezat unul dintre plamani. Cele doua femei au murit in urma atacului. Tot marti, procurorii au perchezitionat locuinta lui Gheorghe Vladan, acesta fiind pus fata in fata cu fiul sau, caruia i-a spus ca "Ii pare rau".

"Mi-a zis ca ma iubeste si o iubeste si pe mama", a declarat presei fiul sotilor Vladan, adaugand ca tatal sau "Nu stie nici el" de ce a facut acest gest.

Avocata din oficiu a lui Gheorghe Vladan a declarat ca barbatul se afla sub tratament pentru depresie severa, nu este constient de gravitatea celor intamplate, dar regreta ce a facut si a intrebat de mai multe ori daca sotia lui traieste.

Gheorghe Vladan se afla, la aceasta ora, in fata magistratilor, care urmeaza sa decida daca emit mandat de arestare preventiva pe numele sau.


Citeste mai multe despre   

















3790 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Matrix (Miercuri, 7 martie 2012, 8:01)

    Vizitiul [utilizator]

    Altul din Matrix, nici oamenii din sistem nu isi aduceau aminte nimic din perioada in care agentii Smith erau in pielea lor.
  • +5 (5 voturi)    
    eu il cred! (Miercuri, 7 martie 2012, 8:28)

    Cristian Ioan [anonim]

    "Nu stie nici el"

    Dar este foarte posibil: oricine poate avea un momnt de furie cumplita, de scapare de sub control, in care, fara sa vrei, faci rau tocmai persoanei pe care o iubesti cel mai mult! Oiricne poate sa aiba UN asemnea momnte, dar Gheorghe a avut 11, pentru ca a tras 11 gloante!
    • +1 (1 vot)    
      cadenta de tragere (Miercuri, 7 martie 2012, 10:30)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Psihopati au fost si vor fi inca;citisem o carte politista bazata pe un fapt real,la Cluj chiar,cel supranumit “omul cu ciocanul” a reusit sa faca destule dezastre in jurul lui chiar intr-o societate relativ controlata precum cea comunista.Ce nu pot sa inteleg este de ce un angajat al MAI pe linie civila avea dreptul sa detina un revolver de 9 mm automat,cu incarcator de 17 cartuse, arma absolut letala si folosita pentru interventii cu grad mare de risc.Problema nu e neaparat ca omul avea arma cu glont,ci faptul ca avea arma de superpolitist sau asasin profesionist.In alte tari accesul la acest tip de arma este restrictionat.Pentru ca una e sa ai un pistol Carpati de 7,65 mm si alta un Glock de 9 mm.Una poate fi folosita pentru aparare,cealalta este o arma de asalt.Chiar si politistii ar trebui sa o poarte numai in misiune.Oare cati posesori de Beretta 9mm sau Glock mai avem printre noi? Daca omul ar fi avut o arma obisnuita cu incarcator cu 7 gloante jumatate din cei de acolo ar fi scapat.
      • 0 (0 voturi)    
        glock... (Miercuri, 7 martie 2012, 11:07)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui valabill

        este arma folosita de politie si alte servicii in multe tari inclusiv la noi. Este vorba cel mai probabil de un glock 17 si este semi-automat. Asta se pare avea un incarcator mai mare nitel, de 19 gloante.
        • +1 (1 vot)    
          de acord dar (Miercuri, 7 martie 2012, 11:47)

          valabill [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          dupa cum spuneai e arma folosita de politie si servicii,nu e genul de arma pentru autoaparare. Normal ar fi ca la incheierea misiunii sa fie incuiata in fisetul de la politie nu luata acasa si tinuta sub perna.In aceste mici detalii diavolul si-a bagat coada si uite ce-a iesit.
  • +3 (3 voturi)    
    eu inteleg... (Miercuri, 7 martie 2012, 8:34)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca isi pregateste apararea acum. Poate este adevarat, cine stie. Insa daca este cazul intr-adevar, de ce mai avea arma si mai lucra in politie?

    Oricum ai da-o eu trebuie sa inteleg ca in politie intra toti ce care n-au bani sa se interneze la Balaceanca ?
  • +4 (4 voturi)    
    = LOVE (Miercuri, 7 martie 2012, 8:34)

    gloante + oarbe [anonim]

    Justiția se va pronunța :)
    dacă a zis ca "Îi pare rău" cred ca va obține clementa.
    Nu știu ce s+a întâmplat cu copilașul acela care a omorât o femei cu mașina pe Floreasca, nu știu dacă a zis şi el ca "Îi pare rău"... Oricum ăștia sunt viitorul tarii, trebuiesc iertați toți ...
  • +2 (4 voturi)    
    Amnezie temporara? (Miercuri, 7 martie 2012, 9:05)

    jvc [utilizator]

    Invoca cumva mana diavolului?
    S-au poate merge ca la norvegianul acela care acum il scoate nebun?
    • +1 (1 vot)    
      s-igur (Miercuri, 7 martie 2012, 9:51)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui jvc

      corect
  • +2 (2 voturi)    
    nu-si aduc aminte.... (Miercuri, 7 martie 2012, 9:16)

    ionica [anonim]

    Nici criminalii de la revolutie nu-si amintesc sa fie criminali ! Lectie bine invatata,omul acesta va fi promovat sa-si vindece depresia,exact ca si cei din 1989.
  • +1 (1 vot)    
    pedeapsa cu moartea... (Miercuri, 7 martie 2012, 10:03)

    lucyan [utilizator]

    era tare buna in asemenea cazuri... n-are nici o legatura cu civilizatia acest lcuru, numai cei care ascund ceva sunt impotriva acestui lucru...
    ne-am saturat de stirile de la oar cinci, dar din pacate sunt o realitate a zilelor noastre, iar puterea exemplului ar mai estompa acest lucru...
    chiar aseara a dat la stiri ca moldova a introdus pedeapsa cu castrarea chimica in cazul pedofililor, masura care se aplica in multe tari ocicdentale, iar de la aplicare a scazut numarul violurilor in cazul copiilor.
    ce exemplu mai elocvent vreti?(si matale d-le turturica, ca am vazut ca motivul invocat cel mai tare aseara la robert turcescu a fost faptul ca anumite studii arata ca aceasta pedeapsa nu ar avea efectul scontat)
  • 0 (0 voturi)    
    are timp (Miercuri, 7 martie 2012, 10:24)

    Paul [anonim]

    Are timp sa-si aminteasca in puscarie, departe de zgomotul urban si de agitatia cotidiana. La liniste, racoare, ani buni de zile...
  • +1 (1 vot)    
    la inchisoare (Miercuri, 7 martie 2012, 10:47)

    aschie [anonim]

    totul este doar o formalitate in acesta tara. Psihologi care-si cumpara atestate, psihiatri care dau medicamente dar uita sa anunte la forurile competente ca unul care a stat internat la psihiatrie nu poate detine arma. Politisti care pun la dosar plangerile sotiei fara sa ia nici-o masura, institutii din MAI care fac angajari pe spaga, vecini care au facut plangeri si degeaba. Toate aceste fapte derulate pe parcursul a niste ani prevesteau nenorocirea dar formalitatile scapa pe toata lumea din Romania de raspundere personala. Asta nu exista si nici o raspundere colectiva. Se va da nebun (depresia grava nu inseamna stare de psihoza ca in schizofrenie). Omul inca avea discernamant. Ura care mocnea in el l-a impins aici. Si puterea ca i s-a dat de catre autoritati. Nimeni nu a luat atitudine. A avut drum liber spre crima, nici-o autoritate si nici-o lege nu i-a stat in cale.
  • 0 (0 voturi)    
    nebunia din societate (Miercuri, 7 martie 2012, 11:14)

    tepes [anonim]

    Nu aprob crima si nici comportamentul violent dar uitam niste lucruri simple. Bunul simt iti spune sa te feresti de un ciine agresiv sau de un betiv. Cand ii vezi ii eviti. Sotia tipului stia ca aceste este un tip violent. Deci daca stia ca este violent de ce a incercat sa il incitela violenta. Azi am vazut ca inca nu erau in partaj iar ea a si dat anunt in ziar ca doreste vanzarea casei. Casa cine a avut-o? Poate casa a fost luata pe numele lui ianinte de casatorie iar ea acum dorea jumatate din valoarea ei. Poate el a ajutat-o mult in viata. Poate ea era din province si s-a casatorit cu el pentru a prinde buletin de bucuresti si casa. Nimeni nu stie cum a fost. Ei erau in divort, poate caserita a fost martora la procesul de divort si stim ca la aceste proecese se spun multe timpeni si in general martori supun minciuni, La MAI se vor face disponibilizari si unul din criteri de a fi pus pe liber este sa ai un dosar in cercetare sau sa ai un dosar disciplinar. Ea s-a dus la politie facand o reclamatie care poate sa nu fie adevarata dar lui oricum iese face un dosar si in acest caz el risca sa fie pus pe liber. Nu caut sa ii gasesc lui scuze dar un tip care dupa atati ani de casatorie se gaseste in fata de asi pierde familia, casa si serviciul din cauza partenerului de viata e ff greu sa rezisti situatiei. Repet nu ii caut lui scuze dar citeodata si victima are vina ei prin alimentarea conflictului. Toata lumea acuza violenta fizica dar nimeni nu acuza si violenta verbala. Nimeni nu cerceteaza cu atentie cum sa ajuns la violenta fizica , orice violenta fizica este precedata de cea verbala. Imi pare rau ca in societatea noastra s-a ajuns la violenta de o asemenea marime. Pacat de oameni care mor cat dar societatea noastra nu face nimic in acest sens si mai rau am devenit impasibili la ce se intimpla in jurul nostru. Nimeni nu a incercat sa aplaneze conflictul incepnad cu politia, prieteni, familia lui si al ei.
  • 0 (0 voturi)    
    semnal de alarma (Miercuri, 7 martie 2012, 11:34)

    Raluca [anonim]

    Aceasta poveste tebuie sa fie un mare semnal de alarma. Arata la ce poate sa duca coruptia si indiferenta din sistem! Pana la urma individul nu este singurul vinovat! Cum de a avea permis de arma o persoana instabila psihic, psihlogul care i-a facut ultima avaluare si l-a declarat - foarte bine- desi acesta fusese internat si urma tratament psihiatric, politia care nu a intervenit la reclamatia nevestei!!!!! Toti acesti angajati ar trebui dati afara!
    Nu inteleg de ce se dicuta daca nevasta avea sau nu pe altcineva si de ce casiera s-a implicat in poveste. Pana la urma se vorbeste de un nebun in libertate. Si probabil ca mai sunt si altii de acest fel.
    Poate ca multi ar trebui sa se gandeasca cum ar fi fost daca ei se afleau in coafor in acel moment sau daca copilul lor se afla la joaca in parculetul din fata salonului.
  • 0 (0 voturi)    
    SISTEME "BOLNAVE' (Miercuri, 7 martie 2012, 16:46)

    Elena [anonim]

    Am fost sotia unui politist si am trecut prin ce-a trecut d-na Vladan.Numai ca nu am sfarsit ca d-na Vladan.Fostul sot al meu are acelasi probleme psihice ca d-nul Vladan si am facut nu stiu cate sesizari la politie dar "coleg" contra "coleg" nu i-a nici-o masura.
    Si eu am avut amenintari :"te transez ca pe chinezi si de bag la geamantan de nu-ti mai da de urma nici politia americana de urma", geamuri si usi sparte, iala schimbata...etc.Este cumplit cum o femeie se lupta cu un nebun si cu POLITIA ROMANA care PROTEJEAZA asa ceva.Nu numai ca protejeaza ii si incurajeaza pe acesti nebuni care se ascund sub hainele statului si sub acea insigna care le da MARE "PUTERE".
    Si eu am prezentat act doveditor eliberat de la Cabinet de Psihiatrie cu diagnostic "SINDROM DEPRESIV" si nu s-a intamplat nimic, domnul politist si-a continuat teroare psihica si fizica asupra mea si a copilului.Desi au trecut 10 ani de la despartire de el, acest caz m-a facut sa ma cutremur si asa mi-am dat seama ca traumele psihice si sufletesti create de astfel de nebuni NU SE VINDECA NICIODATA.
    Cu toate aceste aspecte negative inca mai cred ca in politia romana mai sunt si oameni adevarati, ESTE ADEVARA CA PROCENTUL ESTE MIC.
    O soarta cruda si dura si pentru d-na Vladan si pentru copilul dumneaei.