Studentii basarabeni din Romania i-au spus premierului Ungureanu ca vor sa lucreze part-time

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2012, 11:44 Actualitate | Esenţial


Mihai Razvan Ungureanu
Foto: Hotnews
Guvernul de la Bucuresti analizeaza posibilitatea modificarii unor acte normative, la solicitarile studentilor basarabeni din Romania, acestia cerand, printre altele, sa poata lucra part-time in Romania, a declarat premierul Mihai-Razvan Ungureanu, citat de Agerpres. Seful Executivului roman s-a intalnit sambata, la Iasi, cu reprezentanti ai studentilor basarabeni.

"Unele dintre propunerile studentilor mi s-au parut foarte interesante. Urmeaza sa facem o analiza aplicata asupra lor, mici corectii de curs asupra modului in care anumite pevederi de ordine ministeriale trebuie corectate sau innoite, astfel incat situatia lor sa se usureze", a declarat Ungureanu.

Seful Guvernului a mentionat printre solicitarile facute de studentii si masteranzii basarabeni "dreptul la munca''.

Ungureanu a afirmat ca studentii considera ca ar trebui sa aiba posibilitatea sa se angajeze in regim part-time oriunde ar gasi de lucru.

Premierul roman a declarat ca aceste chestiuni urmeaza sa fie apreciate in functie de prevederile legale.

"Contactul dintre un reprezentant al statului si cei care beneficiaza de programele de studii ale statului roman sunt cat se poate de utile, si pentru unii si pentru altii', a spus Mihai-Razvan Ungureanu, referindu-se la studentii basarabeni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1723 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ar fi foarte bine daca... (Duminică, 4 martie 2012, 12:04)

    HAGA [anonim]

    daca premierul &guvernul ar face ceva pentru tineri

    ar fi foarte bine , ar ajuta mult societatea romaneasca
    si mai ales pe parinti...
    • -3 (3 voturi)    
      ..ceva de munca.....!!!! (Duminică, 4 martie 2012, 12:32)

      carutasul [anonim] i-a raspuns lui HAGA

      Premierii Romaniei si guvernele trecute si actuale au taiat FABRICI si UZINI la fier vechi! Deci unde ar putea ..lucra un tanar???? In sfera serviciilor o intreaga JEGMANEALA .IN ROMANIA buna intentie NU ARE NIMIC COMUN CU COMPETENTA.Invatamantul a lansat analfabeti functionali pe banda rulanta ...in curand se va vedea DEZASTRUL.Noul premier MRU zis vine din sfera FONDURILOR FARA FOND si nu are habar de NORMALITATE !!!!
      • +4 (4 voturi)    
        esti confuz.... (Duminică, 4 martie 2012, 14:26)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui carutasul

        premierii vostri de la PSD+ PNL,au taiat fabrici si uzine la fier vechi,crede-ma am lucrat intr-o astfel de uzina,vrei exemple, faur, republica, mas. unelte,care au devenit imense depozite pt. marfurile din import.

        mai concret, ministrul psd-tov. musetescu,in prezent mort de mancare prea multa si prea buna- a adus 2 tembeli (copii unei activ, de pcr din timisoara)la faur si au facut ce ai zis,chiar tu.

        asa ca ,LASA-NE cu comentarii aiurite.
  • -3 (5 voturi)    
    mare stire... (Duminică, 4 martie 2012, 14:30)

    teo [anonim]

    "Studentii BASARABENI DIN ROMANIA i-au spus premierului ca vor sa lucreze part-time"
    Doresc acest lucru fara competitie, ca in Moldova lui Voronin? Cine ii impiedica in Romania? Sau se cred mai studenti decat studentii din Romania!
    Nu de alta, dar se poate intelege ca au nevoie de pile pentru performante slabe sau lipsa de competenta, in dauna tinerilor romani. Sper sa nu fie asa!
    • +3 (3 voturi)    
      Prietene (Duminică, 4 martie 2012, 15:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui teo

      Stii ce inseamna "dreptul la munca" ?
      Intrebarile tale sunt absurde si denota faptul ca nu ai inteles nimic din acest articol.
      • -1 (1 vot)    
        Criterii (Duminică, 4 martie 2012, 17:23)

        Drept de munca [anonim] i-a raspuns lui alex

        Este vorba despre aceleasi drept de munca ce este cerut si romanilor in Olanda?
        Aceleasi criterii ?
        Dreptul de munca atrage multe alte lucruri.
    • +3 (3 voturi)    
      pai... (Duminică, 4 martie 2012, 16:02)

      student [anonim] i-a raspuns lui teo

      presupun ca nu stii, dar ca sa te angajezi in campul muncii ai nevoie de cetatenia romana. Fiind student basarabean, unica posibilitate ar fi ori sa lucrezi la negru (suna putin brutal dar asta e adevarul) sau sa convingi angajatorul sa se ocupe ca dosarul tau de angajare sa fie trimis la minister pentru accept (sunt sanse si de refuz..) si in aproximativ jumate de an poti sa te apuci de treaba. Per total e destul de complicat sa obtii un job, nemaivorbind de competitie. Si nu, nu se cred mai studenti decat studentii din Romania ;)