Vladimir Voronin despre vizita lui Vlad Filat la Iasi: S-a umilit in fata romanilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2012, 17:12 Actualitate | Esenţial


Liderul Partidului Comunist de la Chisinau, Vladimir Voronin, a criticat sedinta comuna a guvernelor Republicii Moldova si Romaniei, sambata, in cadrul unui miting sustinut la Chisinau, calificand vizita premierului moldovean Vlad Filat la Iasi drept un act de tradare si o "umilinta in fata romanilor", potrivit Mediafax, care citeaza Pro Tv Chisinau.

Comunistii au manifestat pentru a cincea sambata consecutiv in Piata Marii Adunari Nationale, unde s-au reunit aproximativ 1.000 de persoane, potrivit politiei. Liderul comunistilor a criticat dur vizita premierului Vlad Filat la Iasi, afirmand ca acesta este un act de tradare. "S-a umilit in fata romanilor", a declarat el.

Voronin a recomandat, de asemenea, Guvernului Republicii Moldova sa ramana la Iasi pentru totdeauna daca este atat de indreptat spre politica romaneasca, potrivit Info-Prim Neo. In cadrul manifestatiei, comunistii au facut si glume pe seama liderilor AIE, ironizandu-i in versuri.

Sedinta comuna a guvernelor roman si moldovean a fost organizata sambata la Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi si a durat aproximativ trei ore. Aceasta a fost prima reuniune comuna a celor doua guverne.

Ministrii Guvernului Romaniei si cei ai Cabinetului Republicii Moldova au semnat, la finele sedintei comune, mai multe acorduri de colaborare bilaterala, inclusiv Planul de actiune pentru aplicarea Parteneriatului Strategic privind integrarea europeana a statului moldovean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3943 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Prea il citati pe Voronin! (Sâmbătă, 3 martie 2012, 17:16)

    mircea [anonim]

    Nu merita Voronin sa fie atat de mult bagat in seama.Prea il citati si-i dati o importanta mai mare decat merita.Dupa mine,Voronin este un dobitoc si un tradator de neam.
    • +7 (7 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 3 martie 2012, 17:26)

      am [anonim] i-a raspuns lui mircea

      cu tine si in forma si in fond.
    • -3 (3 voturi)    
      cine e? (Sâmbătă, 3 martie 2012, 17:53)

      GoPo [anonim] i-a raspuns lui mircea

      cine e Voronin? E vre-o lepadatura de rus?
    • -4 (4 voturi)    
      f (Sâmbătă, 3 martie 2012, 17:59)

      f [anonim] i-a raspuns lui mircea

      care neam? sa nu spui ca cel romanesc !!!
    • -3 (3 voturi)    
      Nu-i roman .. (Sâmbătă, 3 martie 2012, 18:06)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ... deci nu e tradator, doar dushman . Daca era roman, l-ar fi chemat Vlad Cioroiu :) ...
    • +3 (3 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 3 martie 2012, 18:44)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui mircea

      cand e vorba de politica neamu' nu prea mai conteaza...vezi si reactia unora la problema romanilor din Serbia,,,,
    • +4 (6 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 3 martie 2012, 18:53)

      k [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Voronin nu e nici un tradator de neam. E Rus, pentru Dumnezeu! Si nu isi tradeaza neamul sau rusesc. Din fericire, pamantul acela este romanesc si nu il vor mai tine mult timp comunistii lui Voronin.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 3 martie 2012, 20:46)

      Ieseanul [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Anumite personaje nu ar trebui sa apara prin presa. Le faceti reclama gratuita, cu atat mai mult cu cat e presedintele PC si un roman antiromani.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu care e situatia in Moldova (Sâmbătă, 3 martie 2012, 22:42)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Nu stiu cat de important e Voronin sau nu. Pentru mine nu e, dar pentru multi oameni din Moldova poate e.
    • +5 (5 voturi)    
      Voronin Ilici Stalin (Duminică, 4 martie 2012, 3:09)

      io [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Voronin e un dobitoc, da.
      Dar nu este un tradator de neam, pentru simplul fapt ca el nu este roman. Este rus.
      Declaratia lui de astazi este inca o dovada, binevenita as zice, a afinitatilor pe care le are acest individ care a fost Presedintele Republici Moldova!
      Ce lume domnilor!
      • +4 (4 voturi)    
        Dobitocu' e tradator de neam... (Duminică, 4 martie 2012, 8:30)

        Cioara vopsita [anonim] i-a raspuns lui io

        ... pe bunicu-sau il chema Sarbu... si a fost un vajnic luptator anticomunist... S-a refugiat in tara dupa ocuparea Basarabiei de catre rusi si a murit intr-un sat in apropiere de Bucuresti...

        Daca, acest dobitoc era rus mai avea o scuza, da' asa n-are nici una...
  • +7 (7 voturi)    
    Haraso Voronin ! (Sâmbătă, 3 martie 2012, 19:51)

    Didos [anonim]

    Adica, de ce s-a umilit Filat , cand a fost primit ca un sef de stat , cu toate onorurile si respectul cuvenit ? Sa fi uitat celavecul Voronin ca si el a fost la Bucuresti unde a dat ochii cu Base , caruia i-a adus un vagon de vin ? Ca sa vedeti cata minte are fostul general KGB !
  • +1 (3 voturi)    
    trebuia sa zica si cra cra-ul ceva (Sâmbătă, 3 martie 2012, 19:58)

    cra [anonim]

    trebuie sa zica si cra cra-ul ceva atata timp cat baiatuso e milionar in euro, nepoata-sa e prin uk si el aranjat pe viata.

    da sa trecem peste asta.

    moldova cu voia celui de sus va face parte din ue.

    e rau insa de romanii din transnistrea pentru ca nu se poate securiza granita cu ucraina din cauza transnistriei iar romania nu poate interveni ca sar rusii in sus.

    e langa sedintele comune de guvern mai este nevoie de schimb de politisti, de soldati, de profesori, de doctori - numai asa se poate face o uniformizare.

    i-am putea chema vara pe politistii din moldova pe litoral asa cum facem cu politistii bulgari.

    deci trebuie lucrat

    si neaparat tabere scolare comune cu elevii din moldova, pelerinaje organizate la manastirile din republica moldova.

    cu bani putini se pot face multe - doar sa se vrea

    romanii sunt romani asa ca trebuie sa ii autam pe romanii din moldova, timoc, bulgaria, ucraina, ungaria.

    si despre unirea cu moldova - de ce nu. e atat de usor sa iei sarma ghimpata de pe granita.

    niciodata nu avem voie sa zicem ca nu este posibila unirea. visam la unire si traim cu unirea

    si legat de voronin (cra cra), in romania, rusii, gagauzii, ucrainienii si toti filorusii ar trai ca in rai, vor avea aceleasi drepturi ca maghiarii, vor avea reprezentanti in parlamentul romaniei, vor avea garantata limba si cultura.

    deci voronin vorbeste despre ceva ce nici el nu crede si chiar si comunistii vor unirea cu romania si intrarea in ue.
  • +1 (1 vot)    
    gru graieste (Sâmbătă, 3 martie 2012, 21:18)

    geole [utilizator]

    si era mai bine sa se pupe cu putin
  • +6 (6 voturi)    
    desigur (Sâmbătă, 3 martie 2012, 21:34)

    desigur [anonim]

    Desigur, mult mai bine e sa te umilesti la rusi. Si poate chiar mai profitabil in plan personal. Abject personaj!!!
    • +2 (2 voturi)    
      voronin nu se umileste la rusi... (Duminică, 4 martie 2012, 14:47)

      ktalin [anonim] i-a raspuns lui desigur

      ..., el traieste bine aratand pisica la toti.
      Aici oamenii posteaza: rus in sus, rus in jos...Nu este adevarat este roman, dar este foarte devotat familiei luI: a furat si a luat tot ce se poate lua din RM.
      Nu exista o persoana mai bogata ca el, nici in RM, nici in Ro.
      Este adevarat ca a fost crescut de un tata vitreg, rus de origine, ca are nevasta rusoaica, dar nu asta este problema lui, el nu este antiroman pt ca este prorus, ci pt ca o tara mare, unita, sau o federatie romano-moldava, nu iar permite lui sa mai fure.
      Asa ca: este nationalist, statalist se zice la Chisinau, de fapt il doare in k de toate, el si altii de langa el arunca toata ziua cu pericolul romanesc, cu Stefan Cel mare, etc..
      De fapt este un Iliescu mult mai rau decat originalul, si este adevarat ca si populatia il crede.
      Ce sa spun : mare comunist, are avere de 1 mld USD, dar de...
      Alianta actuala de la Chisinau l-a ajutat enorm, prin neintelegerile dintre ei.
      Nu-l mai catalogati incorect pt ca asta ii da credibilitate: in RM, in multe locuri, este bine sa fi antiroman. Voronin este doar o persoana care a furat cum nu-ti imaginezi, nu-i ma faceti reclama politica, este doar un raket , poate nu impusca (el)
  • +3 (3 voturi)    
    sper.... (Sâmbătă, 3 martie 2012, 23:46)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ca ma-sa rusia,sa nu-l mai sprijine.....dar cozile de topor,au fost totdeauna amicii guvernelor autocrate-gen putin.
  • +4 (4 voturi)    
    ok (Duminică, 4 martie 2012, 1:45)

    MirceaA [utilizator]

    atat timp cat apar declaratiile lui Iliescu, pot sa apara si ale lui Voronin, ca sunt la fel. Ma mir ca nu i-a muscat nimeni de gat.
    • +1 (1 vot)    
      oki doki (Duminică, 4 martie 2012, 9:26)

      oki doki [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      mai grav este ca si le popularizam
      traiasca mass media!
  • +2 (4 voturi)    
    Ponta si Antonescu in tandem cu Voronin. (Duminică, 4 martie 2012, 9:30)

    mircea [anonim]

    Daca tot ne-a injurat Voronin,Ponta si Antonescu au iesit si ei cu declaratii ca sa-i dea o mana de ajutor.De la declaratia lui Voronin cand ii felicita pe Antonescu si Ponta ca vor jos Basescu,se observa o corelare a declaratiilor indivizilor.Spune ceva Voronin,hop si Ponta si Antonescu cu declaratii.Bineinteles,contra Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    Romania fireasca (Duminică, 4 martie 2012, 10:19)

    arheopterix [utilizator]

    Am o senzatie placuta, . Am senzatia ca lucrurile se misca in directia buna . Se intimpla aproape zilnic evenimente pe care nu credeam ca le voi trai , si ma refer la diferendele cu Ucraina , Serbia ,Rusia, Ungaria (elevul model ramas corijent).Simt ca vom fi din nou ce am fost si poate chiar mai mult decit atit. Dumnezeu sa-i tina pe cei ce fac politica noastra externa
  • +3 (3 voturi)    
    filat (Duminică, 4 martie 2012, 11:14)

    vor onin [anonim]

    Mai bine in fata fratilor romani decat in fata rusilor .

    Voronin nu uita mina care l-a crescut( mina de rus ) si care l-a ajutat din brutar, sa ajunga plutonier si dupa asta politician.

    Voronine, ce creste din pisica tot pe bot se linge.Si iti vine si tie randul , ca la toti comunistii care nu inteleg ca lumea lor urata si hidoasa a apus.
    Mergi la culcare Voronine.Ushidi biecu!
  • +2 (2 voturi)    
    corect (Duminică, 4 martie 2012, 12:49)

    marius [anonim]

    au si ei Ponta-ul lor
  • -2 (2 voturi)    
    voronin (Duminică, 4 martie 2012, 13:08)

    vadim [anonim]

    Nu vad de ca s-ar fi umilit!Dar daca tot s-a adus vorba de umilire aminiti-va ca voronin a venit cu un camion cu vinuri pentru basescu!
    Asta nu e umilire?
  • +1 (1 vot)    
    Incet dar sigur (Duminică, 4 martie 2012, 18:03)

    Lucianmotzul [anonim]

    Suntem un singur popor ;poporul ROMAN dincolo si dincoace de prut UNIREA incet dar sigur asta vrem .Tu mai muscalule Voronin duteeeeeeeee in rusiaaaaaaaaa.