Traian Basescu a trecut gresit data la semnarea Pactului fiscal european

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2012, 11:40 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu semnand Tratatul fiscal
Foto: Consiliul European
Traian Basescu a scris gresit data cand a semnat, vineri dimineata, la Bruxelles, textul Pactului fiscal european, el trecand luna a doua in loc de a treia, potrivit Mediafax. Presedintele Romaniei a semnat documentul alaturi de liderii celorlalte 24 de state care au agreat documentul. Din imaginile transmise din sala in care a fost semnat documentul rezulta ca presedintele Basescu a scris, dupa semnatura, "02.02.2012", potrivit sursei citate.

Tratatul privind stabilitatea, coordonarea si guvernanta in cadrul Uniunii Economice si Monetare a fost semnat, vineri dimineata, de liderii a 25 de state membre ale Uniunii Europene, la Consiliul European de primavara de la Bruxelles. Marea Britanie si Cehia sunt singurele tari UE care nu se alatura Tratatului.

Noul tratat fiscal introduce un set de reguli care sa imbunatateasca disciplina bugetara la nivelul regiunii, aducand si penalitati automate pentru statele care au semnat tratatul. Acesta a fost agreat de catre cele 17 state membre ale zonei euro, la care s-au alaturat aproape toate celelalte state membre ale UE, cu exceptia Marii Britanii si a Cehiei.

Intrarea in vigoare a Tratatului va aduce o consolidare fiscala importanta, in anii urmatori, pentru Romania. Tratatul stabileste ca limita a deficitului bugetar structural pragul de 0,5%, iar in cazul in care nivelul datoriei publice este semnificativ sub 60% si nu exista riscuri privind sustenabilitatea pe termen lung a finantelor publice, acest deficit structural poate sa ajunga la circa 1% din PIB. Deficitul bugetar maxim ciclic plus cel structural se va incadra in limita de 3% din PIB.

Atunci cand se inregistreaza o abatere de la acest obiectiv se declanseaza automat un mecanism de corectie, prin care statul membru in cauza va fi obligat sa aplice masuri pentru a se incadra in limitele stabilite. Sanctiunile financiare care vor fi impuse vor fi de maxim 0,1% din produsul intern brut al tarii.

Doar tarile care semneaza si ratifica tratatul pot beneficia apoi de fonduri din cadrul Mecanismului European de Stabilitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4949 vizualizari

  • -19 (27 voturi)    
    Desigur! (Vineri, 2 martie 2012, 11:45)

    stefan jicol [anonim]

    Se impune o pensionare a piratului batran...
    Lucru cerut si de 80% din populatia Ro.
    • +14 (26 voturi)    
      Aceiasi 80 % (Vineri, 2 martie 2012, 12:14)

      cir [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Aceiasi 80 % care l-au votat constant pe Iliescu ?
      • +1 (5 voturi)    
        nu .. ceilalti 80 % .... (Vineri, 2 martie 2012, 13:08)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui cir

        !?
    • -2 (6 voturi)    
      Nu te crezi prea mare? (Vineri, 2 martie 2012, 12:43)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Cu ce ocazie vorbesti tu in numele porului roman.Mai degraba inteleg ca 80% din tine crede asta.Deci nici tu nu esti 100% de acord,ca despre ce cred altii nu ai de unde sa stii.
      • -1 (5 voturi)    
        atentie la apoplexie! (Vineri, 2 martie 2012, 13:33)

        amicul epaminonda [anonim] i-a raspuns lui mircea

        tataie, nu te mai oftica! eu, de exemplu, cand nu intru pe forum sa vad ce prostii ai mai debitat si sa iti vanez interventiile (lucru care ma distreaza teribil), sunt inconjurat doar de oameni care nu il mai plac pe Baselu.
        nu zic ca le place de maimutoii din opozitie! zic doar ca oameni care l-au votat pe Basescu in 2004 si 2009 sunt acum dezgustati de, citez un amic, "modul prin care inteles ca a fi presedinte jucator inseamna sa te joci cu decizii care afecteaza in mod negativ o tara intreaga".

        probabil ca matale, tataie, te invarti printr-un cerc in care sunt multi pupincuristi ai puterii.
        • 0 (2 voturi)    
          Vinezi interventiile? (Vineri, 2 martie 2012, 14:23)

          Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui amicul epaminonda

          Mai vinatorule! Du-te in padure la mistreti si caprioare, lasa vinatoarea userilor de pe Hotnews. Sau stii ce!? Du-te bah la munca!
          • -1 (1 vot)    
            slabut, puiule.. (Vineri, 2 martie 2012, 16:22)

            amicul epaminonda [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

            eu zic sa te apuci sa exersezi deja discursul de opozant al Puterii si sa deplangi distrugerea maretelor realizari.

            PS: vreau sa imi spun parerea si sunt trimis la munca: unde am mai auzit eu de atitudinea asta??!! aaa: stiu!
            in comunism! baaaah, comunistule, huideo!
        • -1 (1 vot)    
          Daca ei sunt 80% (Vineri, 2 martie 2012, 15:16)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui amicul epaminonda

          Unde sunt cei ce au ceva inteligenta. Deoarece trebuie sa fii sarac tare in materie cenusie sa vezi in crinut si poanta salvarea Romaniei. Vorba ta nu te oftica deoarece tot tu si amicii tai veti plange dupa alegeri. Cei ce au ceva minte se descurca. problema e a vostra a asistatilor ce cereti mereu pomana de la stat si se vede ca v-a afectat grav criza economica. Sa vezi ce bucurie dupa alegeri - triplarea salariilor la bugetari, reducerea la 0 a TVA, impozite numai la membrii PDL. Vezi ca Diaconescu (cel cu zero TV nu ministrul) are si el un program de pomeni.
          • +1 (1 vot)    
            ilumineaza-ne! (Vineri, 2 martie 2012, 16:46)

            omo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            Bun, hai sa zicem ca noi suntem cu IQ redus pentru ca ne agatam sperantele de anumite persoane pentru ca altele nu avem la indemana! Creste-ne tu IQ-ul cu alte oferte, fii "pozitiv" in atitudine si fa-ne o oferta!
            Aud? Aaa, n-ai nicio oferta? Atunci taci!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu ca se contrazic neaparat (Vineri, 2 martie 2012, 17:36)

          me [anonim] i-a raspuns lui amicul epaminonda

          dar, spre informarea ta nu exista "basisti", "portocalii", "pupincuristi ai puterii", etc.

          Probabil ca te uiti cam mult la Antene si-l ai dl Badea drept etalon de ai ajuns sa crezi in inventiile astea.

          Fiecare om are dreptul la opinie si la exprimare a ei. Faptul ca Basescu este un presedinte cum n-a avut Romania pana acuma (in sensul bun, si da! are si partile lui proaste si nu putine intradevar) nu inseamana ca cine e de acord cu el "popincurist", si asha mai departe.

          Nu vreau sa te contrazic neaparat, dar ca sa fiu corect pana la capat pun o intrebare: cum ar trebui caracterizati cei care "cred" alternativa Ponta si/sau Antonescu cans se vede clar ca nici macar la inaltimea "catastrofalului" "marinar" nu se ridica?
    • +4 (6 voturi)    
      "Desigur",sa-si dea demisia,daca a gresit data. (Vineri, 2 martie 2012, 13:04)

      dumitru vaduva [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Cum sa greseasca data,e inacceptabil pentru un presedinte de tara.De aceea,cum vine acasa,sa-si dea demisia.Si asa ,la 57 de ani ai lui,e prea batran ca sa mai stea pe aceasta functie.Se impune schimbarea lui urgenta cu tanarul si vigurosul Crin Antonescu sau poate,cu si mai tanarul si ,si mai vigurosul lui coechipier ,Victor Ponta.Pai se poate?
      Totusi,mediafax ne-a lasat cu o nedumerire: data a ramas acolo,cea gresita? Nu cumva s-a anulat documentul european din aceasta cauza? Doamne,ce incurcatura poate sa faca un presedinte batran ,unei intregi europe unite. De aici putea sa se declanseze un conflict intre tarile europene si poate chiar un razboi mondial. Din aceasta cauza ,Basescu nu mai poate ramane presedinte nici macar un minut. Pai ce,Crin Antonescu e obligat sa mai piarda trei ani din tineretea lui pretioasa de mari realizari pe plan politic,spiritual si personal,pana cand va expira mandatul lui Basescu? Nu se poate asa ceva.Imediat sa-si de demisia,sa se invete minte,altadata,sa mai greseasca data. Pai !
      • 0 (2 voturi)    
        Intoarce-te de pe aratura! (Vineri, 2 martie 2012, 16:51)

        omo [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

        Nimeni nu-i cere demisia ci-i cere sa se comporte ca un autentic conducator de stat! Adica sa faca ce-i impune protocolul: sa semneze! Redactarea documentului, inclusiv data, fiind atributiunea unor persoane mult sub nivelul cerut unui sef de stat!
  • -7 (19 voturi)    
    In sfarsit Basescu a luat-o inaintea celorlalti (Vineri, 2 martie 2012, 11:46)

    K Terinca [anonim]

    lol
  • -19 (23 voturi)    
    Minciuna e tradata involuntar de mincinos (Vineri, 2 martie 2012, 11:46)

    Constantin [anonim]

    prin greseli de exprimare, ticuri, gesturi, mimica. Chiar si pe baza greselilor de scriere poti detecta un mincinos.
    • +1 (5 voturi)    
      Ce frumos le stii tu.. (Vineri, 2 martie 2012, 12:27)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Ca un copil mare
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate. (Vineri, 2 martie 2012, 12:45)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Constat, dupa modul tau de scriere si folosind teoria ta privind mincinosii,ca esti un mincinos.
      • +1 (1 vot)    
        Evrika! (Vineri, 2 martie 2012, 16:53)

        omo [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Ce frumos stii tu sa demonstrezi teoremele!
    • +1 (3 voturi)    
      Exact ca la tine (Vineri, 2 martie 2012, 15:18)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Educatie precara, inteligenta sub medie, slujba de bugetar. tendinta accentuata de dementa senila si alcoolism. Toate astea se vad clar din ticurile si postarea ta. Cat de adevarat ai grait.
      • +1 (1 vot)    
        Eu ma retrag! (Vineri, 2 martie 2012, 16:58)

        omo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Avand in vedere cati clarvazatori si/sau psihologi sar in apararea mitocanului, cred c-ar fi cazul sa ma retrag si sa va las pe voi sa va dati cu parerea despre cum ar trebui sa gandesc si sa ma exprim!
      • 0 (0 voturi)    
        Majoritatea vorbesc cu verva (Vineri, 2 martie 2012, 21:29)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        despre defectele altora...si despre propriile calitati! Dai dovada de inteligenta si cultura cand procedezi tocmai pe dos: pui in balanta publica defectele tale si calitatile celorlati.
  • +16 (20 voturi)    
    greseala fatala (Vineri, 2 martie 2012, 11:48)

    cucu [anonim]

    si uite asa se adeverste calendaru mayas.
    basescu a gresit, puterile occidentale vor declara razboi romaniei pe motiv ca base si-o batut joc de merkel@co, ne sare in ajutor republica moldova si gata paranghelia.

    pocaiti-va.
    • -7 (7 voturi)    
      Deja ne-am predat (Vineri, 2 martie 2012, 12:15)

      cir [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Deja ne-am predat inainte sa inceapa vreun razboi.
    • -3 (3 voturi)    
      EROAREA NU ARE CONOTATII INTERNATIONALE (Vineri, 2 martie 2012, 12:29)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Se numeste FAZA DE NEGARE.
      De fapt si semnatura si Elena sunt in
      LUNA A TREIA.
  • -13 (15 voturi)    
    ce conteaza... (Vineri, 2 martie 2012, 11:59)

    costica [anonim]

    Cum n-a stiut data de azi, la fel n-a stiut nici ce semneaza....
    El a fost de acord cu Tratatul asta din ziua de cand a AUZIT de el, cred ca nici acum nu l-a citit in intregime, desi azi l-a semnat!!!
    Traian Basescu azi e, maine nu mai este Presedinte al Romaniei, dar Romania va ramane cu semnatura lui pe acel Tratat fara nici o obiectiune, desi expertii spun ca semnarea de catre Romania fara nici o obiectiune ar putea fi "un mar otravit" pentru Romania....
    Iar Bulgaria chiar a pus o serie de conditii in sensul celor pe care le-au avansat si analisti romani in articolul de mai jos....

    http://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/condamnati-la-saracie-pactul-fiscal-un-posibil-mar-otravit-pentru-romania-74342/
    • +3 (3 voturi)    
      Iar esti pe dinafara. (Vineri, 2 martie 2012, 12:49)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Pune d-le mana pe carte si mai invata.Pai,nu spunea-i matale ca nu-i bine sa semneze tratatul.Acum,dupa ce te-a ascultat o dai la intors.Semn ca nu-i bine sa te iei dupa prosti.
    • +3 (3 voturi)    
      tu,pe ce lume traiesti? (Vineri, 2 martie 2012, 13:20)

      dumitru vaduva [anonim] i-a raspuns lui costica

      Mai vere,tu pe ce lume traiesti? Pai,dupa ce ca aia te tolereaza acolo,tu vrei sa mai vii si cu obiectii? Asta depaseste orice masura a neobrazarii.Tu nu vezi ca toata Europa a semnat fara sa cracneasca? Tu din ce planeta esti cazut cu comentariul tau de doi lei? Pe urma,referitor la data,nu se pune problema daca a stiut-o sau nu.Este chestie de reflex. Ieri a fost intai martie dupa o luna intreaga de februarie.Si mie si oricui i se poate intampla sa scrie luna trecuta din obisnuimta si nu pentru ca nu a stiut. Despre ce contine acest tratat ,sunt sigur ca Basescu il stie pe dinafara.Afirmatia ta ca el habar nu are de continutul acestui tratat,nu are nici o baza,mai ales ca,am auzit ca nu are decat doua pagini. Cum puteti voi,opozantii lui Basescu sa vorbiti ,fara sa ganditi,in halul asta? Nu aveti pic de jena,de rusine,macar fata de voi insiva,daca nu de cei din jurul vostru.Nu aveti nici un respect pentru cei carora va adresati,scriind pe aici? Vai de mama voastra,care v-a adus pe lume asa.
    • 0 (0 voturi)    
      "expertii spun" (Vineri, 2 martie 2012, 20:25)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui costica

      Ponta: USL, de acord cu Tratatul de guvernanta fiscala
  • -14 (16 voturi)    
    Mda (Vineri, 2 martie 2012, 12:06)

    costel [anonim]

    Mare greseala...si eu patesc la fel cand sunt mahmur
  • +18 (18 voturi)    
    Ehhh.... (Vineri, 2 martie 2012, 12:08)

    viz [anonim]

    se mai intampla, mare branza...
  • -5 (9 voturi)    
    Tratatul e nul acum ? (Vineri, 2 martie 2012, 12:11)

    Florea Daniel [anonim]

    Daca faci chestia asta pe un CEC, contract sau altceva, respectivul document e lovit de nulitate!
    Nu se aplica treaba asta si la Tratat? Poate Basescu e mai smecher :)) si a facut-o intentionat ;)
    - sau era doar mahmur cum zice costel -
    • -2 (2 voturi)    
      asa este el (Vineri, 2 martie 2012, 12:25)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Florea Daniel

      adica este mahmur intentionat.
    • 0 (0 voturi)    
      oricum va deveni valabil (Vineri, 2 martie 2012, 12:42)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Florea Daniel

      doar dupa ce trece prin parlament. Deocamdata e doar de show.
  • -3 (3 voturi)    
    josfelix (Vineri, 2 martie 2012, 12:20)

    josiliescu [anonim]

    Ce se intampla?! Ce se intampla!?
    Unde sunt postacii portocalii care sa ii sara in aparare si sa il ridice in slavi pe vrajnicul marinar super mega estra BASE?? A taiat Basescu indemnizatia postacilor cu 25%?? HaHaHA??
    Poate sa imi explice un postac portocaliu cum e de vina Iliescu si Felix pentru ca Basescu a semnat aiurea tratatul european? Ca doar asa cum "stim cu totii" Felix este de vina si in nici intr-un caz Basescu.
  • -2 (6 voturi)    
    Penibil (Vineri, 2 martie 2012, 12:23)

    evoque [utilizator]

    Penibil presedinte, penibili sustinatori.
  • +4 (6 voturi)    
    in atentia postacilor (Vineri, 2 martie 2012, 12:23)

    visio [anonim]

    platiti de usl: peste tot in lumea civilizata, orice document este redactat si tiparit de gazda nicidecum de invitati; pe acel document este trecuta data emiterii acelui act; acea hartie face parte dintr-un set de documente, numerotate si clasificate intr-un anume tip de procedura; inca odata, va imaginati ca un Tratat este scris si semnat pe genunchi? asa cum se face in Romania? asadar, postacilor usl, semanati pana la identificare cu stapanii vostri: criminalul ion iliescu, spagarul adrian nastase, infantilul ponta si trompeta antonescu; sa nu uitam de turnatorul felix; serios acum, voi credeti ca basescu s-a dus cu tratatul in buzunar urmand sa treaca acolo data?
    cat despre mediafax, nu mai am incredere in ei de cand redactorii lor citeaza surse precum balaur.(nu vreau sa scriu domeniul pt ca nu facem publicitate aici)...
    asadar, voi astia care scrieti fara habar sa stiti ce, cat va plateste usl? nu sunt interesat sa intru in solda furaciosilor, dar mor de curiozitate cat sunteti de ieftini....mi-as cumpara si eu cativa "vorbareti" sa imi tunda iarba si sa imi spele gresia de pe casa....
  • +2 (2 voturi)    
    Greseli si mai mari la case mai mari (Vineri, 2 martie 2012, 12:24)

    Marian [anonim]

    La semnarea Tratatului de pace dintre Aliati si Japonia, care a marcat sfarsitul Celui de-al Doilea Razboi Mondial, reprezentatul Canadei a semnat in locul gresit pe versiunea pentru Japonia. Tratatul era nul in consecinta. au facut o corectie, a contrasemnat Sutherland si totul a fost gata.
  • 0 (0 voturi)    
    "Din imaginile transmise ..." (Vineri, 2 martie 2012, 12:24)

    x [anonim]

    "Din imaginile transmise ..."
    Pai ... postati imaginile, caci nu sinteti post de radio.
  • +1 (1 vot)    
    data este corecta (Vineri, 2 martie 2012, 12:29)

    ginel cotrocescu [anonim]

    este data cand a fost aprobat de toate partidele parlamentare. :)
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo dle Presedinte ! (Vineri, 2 martie 2012, 12:31)

    cornel [anonim]

    Ca deobicei USL moare de ciuda pe dvs !
    De ce ? Sunt pur si simplu ofticati ca nu figureaza ei pe document.Tot de asta dl.Tonta i0a scris premierului ca trebuia sa se duca el in locul dvs.DE ce oare ? Ca sa fie anulat documentul Romaniei in cazul in care Curtea Constitutionala admite cererea aceluias USL de a nu recunoaste drept Prim Ministru pe dl.Ungureanu.Halal USL !
    Pupincuristii usl-isti de mai sus care semneaza comentariile de mai sus :Stefan,K.Cernica,Cucu,Costica,Costel,etc
  • -1 (3 voturi)    
    Nu e mare branza... (Vineri, 2 martie 2012, 12:43)

    Mihai [anonim]

    ...e doar o mostra de penibilitate. Am vazut semnarea tratatului in direct si El Base a fost singurul mai cu "mot" care a vrut sa treaca si data langa semnatura, ba chiar a incercat o glumita cu doamna prim ministru a Slovaciei. Sa fii neaos si neslefuit merge in unele situatii, dar nu la masa UE.
  • +3 (3 voturi)    
    Semnatura si parafa. (Vineri, 2 martie 2012, 12:53)

    Felcerul [anonim]

    Apreciez ca este o stire "extrem" de importanta si chiar merita sa fie adusa la cunostinta publicului.Dom'doctor al meu cand mai face cate o eroare in retete corecteaza,semneaza sipune parafa peste si lucrurile merg mai departe.De ce atata tevatura de parca a fost descoperita a nu stiu cata planeta a sistemului solar?
  • +1 (1 vot)    
    Colosala stirea ! Ce mai, e bomba ! (Vineri, 2 martie 2012, 12:53)

    Idealistu [utilizator]

    Cam asta este nivelul de informatie relevanta in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    E clar (Vineri, 2 martie 2012, 12:54)

    placintacubranza [utilizator]

    Trebuie suspendat!
    • 0 (0 voturi)    
      Modificarea codului penal (Vineri, 2 martie 2012, 14:32)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

      Suspendat? Arestat si condamnat! Cer pe aceasta cale modificarea codului penal asa incit, cei care scriu gresit data, sa fie arestati si condamnati la urgenta. Mama lor de infractori!
  • 0 (0 voturi)    
    Relevanta (Vineri, 2 martie 2012, 13:17)

    catalin_mattei [utilizator]

    stirea nu este ca dl T Basescu a gresit data ci ca este singurul sef de stat care a sintit nevoia sa o treaca .. greseala este omeneasca si nu cred ca exista cineva care sa nu fi avut astfel de situatii neplacute. De ce spun ca aceia este stirea?.. pt ca arata ca seful statului roman are credinta unui act istoric savarsit astazi. Nu este rau acest lucru si cred ca este un pas mare catre Statele Unite ale Europei... greseala este doar o chestie de cancan
  • 0 (2 voturi)    
    Tratatul garantie pentru saracie... (Vineri, 2 martie 2012, 13:19)

    vio [anonim]

    asta ne-a fost cu Tratatul asta... nu ca altfel asteptam sa ne fie bine cu incompetentii astia, dar de-acum numai in masuri de austeritate o sa ne tina, ca de masuri de crestere economica nu sunt in stare, am vazut asta ....
    Taieri si concedieri, cum spuse mai zilele trecute chiar MRU, doar atat inseamna mareata "reforma" romaneasca a lui Basescu...
    • -1 (1 vot)    
      Felix (Vineri, 2 martie 2012, 14:34)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Asa se spune la televiziunile lui Voicul-secu?
    • -1 (1 vot)    
      si ceilalti 25? (Vineri, 2 martie 2012, 14:48)

      curios [anonim] i-a raspuns lui vio

      care au semnat? tot in saracie? Saracie va fi pt. USL, caci toate "viziunile" economice nu mai sunt valabile, deficit mare nu se mai poate face, asa ca DE UNDE POMENI?
  • +2 (2 voturi)    
    erare...... (Vineri, 2 martie 2012, 13:27)

    gigi n [anonim]

    ”Sper”ca vom avea cateva zeci de emisiuni cu anal-istii de serviciu pe aceasta tema de importanta nu mondiala,ci universala.Oare la toaleta de cate ori s-o fi dus?Este clar ca in masmedia lipsa de subiecte creeaza...monstri.
  • +1 (1 vot)    
    Cand stai de rânjit (Vineri, 2 martie 2012, 15:27)

    wasabi [anonim]

    ...logic ca nu stii pe ce lume esti. daca ar fi gresit unu din miile de functionari publici ...erau facuti toti o troaca cu porci ca vezi doamne ...astia sunt. cand ditai presedintele grseste.....domle ii normal...logic ca postacii is la serviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    semnatura ca o data (Duminică, 4 martie 2012, 11:37)

    ElenaS [anonim]

    Basescu a facut ceva ce nu faceau ceilalti semnatari: a trecut si data. A vrut sa fie altfel decat ceilalti. Cand au vazut greseala, au ras toti din jurul sau. El a hahait, cum ii este obiceiul. Eu cred ca, pe moment, nici nu stia de ce rad ceilalti. Motivatia cu "asta este semnatura mea" este din ciclul: "avem raspuns pentru orice tampenie facuta".