Politia Locala sector 6 va publica pe site imagini cu masinile parcate ilegal care au fost ridicate

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2012, 10:20 Actualitate | Esenţial


Parcare ilegala in Bucuresti
Foto: Agerpres
​Politia Locala din sectorul 6 al Capitalei va publica pe site-ul www.politia6.ro, incepand de vineri, plansele fotografice in urma carora se emit dispozitiile de ridicare ale masinilor parcate neregulementar.

"Autoritatile din cadrul Directiei Generale de Politie Locala Sector 6 au recurs la aceasta metoda pentru asigurarea unei transparente totale si pentru a elimina orice suspiciune legata de activitatea politistilor locali in ceea ce priveste incalcarile normelor regimului circulatiei rutiere", se arata in comunicatul de presa al institutiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6189 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    sectorul 6 e praf (Vineri, 2 martie 2012, 10:38)

    UglyKidJoe [anonim]

    sa faca parcari, am fost dupa ora 9 la un prieten in Militari si nu am gasit efectiv niciun loc de parcare(cartierul ala nu are nici macar parcuri nu stiu de ce intreb eu de parcari)
    • -1 (7 voturi)    
      intrebare (Vineri, 2 martie 2012, 11:06)

      curiosul [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Efectiv nu ai gasit loc de parcare, dar neefectiv ai gasit?
      • 0 (0 voturi)    
        vorbesti fara sa stii.. (Vineri, 2 martie 2012, 11:24)

        dan [anonim] i-a raspuns lui curiosul

        mai rau e ca firma respectiva face abuzuri foarte mari:
        legea spune ca ei ridica masini avand dispozitia politiei rutiere, dar intai ridica masina si apoi vine un sclav de la rutiera si intocmeste procesul verbal cu dispozitia de ridicare
        daca ti-au ridicat masina la ora 9 pana la ora 16 nu -ti da nimeni procesul verbal, pt ca nu-l au, deci nu poti contesta procesul verbal
        sper ca noul consiliu local sa ia masuri
        • -2 (2 voturi)    
          vorbesc pentruca stiu (Vineri, 2 martie 2012, 12:16)

          curiosul [anonim] i-a raspuns lui dan

          Este vorba de faptul ca in acea propozitie cuvantul efectiv nu avea ce sa caute. Doar daca te cheama Alexandra Stoicescu si transmiti de la Ground Zero ai voie sa-l folosesti.
          • 0 (2 voturi)    
            e forum de lingvistica? (Vineri, 2 martie 2012, 14:04)

            dan [anonim] i-a raspuns lui curiosul

            e forum de lingvistica si nu stiam eu?
            subiectul era folosirea corecta a cuvantului "efectiv" ?
            daca ai comentat doar sa-i inveti pe altii limba romana ... ai prea mult timp liber...
            daca folosea "pur si simplu" in loc de "efectiv" erai multumit?
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Vineri, 2 martie 2012, 11:59)

        raspuns [anonim] i-a raspuns lui curiosul

        Cum sa nu: un trotuar, un colt de intersectie, o trecere de pietoni, un namete de zapada, ...
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 2 martie 2012, 13:30)

        dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui curiosul

        mie mi-au ridicat masina in Militari pe Moinesti, in raza de actiune al semnului "parcare", motivatia a fost ca eram prea aproape de intersectia cu o straduta pe care abia intra o masina, iti dai seama ce ilegal eram parcat???
    • 0 (2 voturi)    
      intrebare (Vineri, 2 martie 2012, 11:26)

      dan [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      se circula mai bine de cand se ridica masini in bucuresti? NUUUUU !!!!!
      atunci de ce se ridica masini in bucuresti? ca au dat SPAGAAA !!!!
      sper ca dupa alegerile locale, cu alta majoritate in consiliul local aceste lucruri sa se schimbe !!!
      • +3 (3 voturi)    
        Hai sa iti dau un exemplu (Vineri, 2 martie 2012, 13:33)

        io [anonim] i-a raspuns lui dan

        Nu din sectorul 6 ci din 4.

        Stau pe Brancoveanu iar aici locurile de parcare (daca n-ai prins vreunul cu plata din spatele blocurilor) sunt la bulevard.
        Pe partea cu blocul meu, seara, toate locurile sunt ocupate iar masinile din parcare blocate de altele ce ocupa prima banda.
        Pe partea opusa in schimb, de multe ori sunt locuri de parcare libere, singurul inconvenient fiind ca trebuie sa traversezi strada ca sa intri in bloc (trecerea de pietoni este la 50m)

        Tu ce zici, aplicarea unor amenzi usturatoare ar schimba acest comportament? Nu de altceva dar romanul este foarte protector cu buzunarul sau.

        Si da, sunt sofer.
        • 0 (0 voturi)    
          si nu le ridica nimeni? (Vineri, 2 martie 2012, 14:06)

          dan [anonim] i-a raspuns lui io

          si pe alea nu le ridica nimeni?
          pont pt tine: lasa-ti masina un pic in strada, astfel pe tine nu te vor mai bloca, vor parca in alta parte
          • 0 (0 voturi)    
            Eu o las pe partea opusa (Vineri, 2 martie 2012, 14:59)

            io [anonim] i-a raspuns lui dan

            Nu ma blocheaza nimeni si fac si putina miscare :)

            Si da, tactica cu parcatul mai in strada o aplic si eu acolo unde ma astept sa fiu blocat.

            Din pacate sunt multi care cred ca daca au masina trebuie sa elimine complet mersul pe jos.
    • -2 (2 voturi)    
      :)) (Vineri, 2 martie 2012, 11:32)

      cosmo [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      efectiv nu stiu de ce te-ai dus cu masina! si efectiv, ai plati pentru un loc de parcare??
    • 0 (4 voturi)    
      Sa faca sa dreaga (Vineri, 2 martie 2012, 11:43)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Clar, daca nu ai loc de parcare lasi masina unde te taie capul, nu e vina ta , e vina statului/primariei/presedintelui ca tu nu ai loc de parcare.


      In buc sunt 2 mil de locuitori si un MILION de masini ! Cate locuri de parcare vrei ?


      Ne uitam la alte tari si zicem ca aia sunt civilizati si nu parcheaza aiurea pe trotuar ... dar ati intrebat care sunt pedepsele si amenzile in tara aia ?


      Repede, "sa faca parcari", v-ati invatat sa vi se d-a mura in gura! Vreti sa parcati masina la 5 metri de locul un vreti s ajungeti, doamne fereste sa iti misti burta 50 metri si sa parchezi unde gasesti loc.

      Bravo politia sector 6 ! Bravo ! Mai mult, as vrea sa mariti amenzile pt cei carora le sunt ridicate masinile pt parcare neregulamentara repetata, mergand pana la retinerea talonului.
      • 0 (2 voturi)    
        pensionare ... (Vineri, 2 martie 2012, 13:06)

        maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        este evident ca nu ai masina ...

        "Ne uitam la alte tari si zicem ca aia sunt civilizati si nu parcheaza aiurea pe trotuar ... dar ati intrebat care sunt pedepsele si amenzile in tara aia ?"

        tu chiar crezi ca aia din alte tari isi parcheaza masinile pe camp in afara oraselor ? au si ei parcari de resedinta suficiente asa ca nu mai aberati ...
      • 0 (2 voturi)    
        normalitate (Vineri, 2 martie 2012, 15:01)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        daca dumneata numesti o cautare a unui loc de parcare 25 de minute pe raza a 2 statii de autobuz adica intre Gorjului si Apusului, doar pentru faptul ca am evitat sa o parchez neregulamentar o normalitate inseamna ca m-am inselat eu si chiar sunt locuri de parcare. Si sincer sunt de acord pentru marirea taxelor daca ai o adoua, treia masina pe familie( sunt cazuri in care se ocupa 2-3 locuri de parcare, platite pe numele altora bla bla)
        @cosmo:aveam ceva de carat
    • 0 (0 voturi)    
      bravo sa faca toti primarii la fel (Vineri, 2 martie 2012, 13:21)

      bravo sa faca toti primarii la fel [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      bravo sa faca toti primarii la fel
  • +5 (7 voturi)    
    Bine ca faceti poze (Vineri, 2 martie 2012, 10:44)

    etre [anonim]

    Pai poate publicati pe site si semnalizati corespunzator si locurile de parcare cu plata, sa nu se mai ia lumea de gat degeaba. Poate mai realizati parcari si faceti ceva lucrari de intretinere la parcarile deja existente.
    In fine, cam tot ceea ce voi ca stat, ansamblu de institutii trebuie sa faceti.
    • 0 (2 voturi)    
      Clar (Vineri, 2 martie 2012, 11:44)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui etre

      E nevoie de un agent de politie sa te ia de manuta ca pe un Rtard si sa iti arate unde sa parchezi, eventual sa ti-o si parcheze.
  • +7 (7 voturi)    
    de parcagii cine se ocupa (Vineri, 2 martie 2012, 10:59)

    angel [anonim]

    centrul capitalei este plin de ei, ca de un cancer
  • +1 (1 vot)    
    PARCARI SUPRAETAJATE (Vineri, 2 martie 2012, 11:04)

    POPESCU [anonim]

    Solutia ar fi sa se construiasca cat mai multe parcari supraetajate. s-au ridicat cateva. Am fost la ADP, dar nu mai sunt locuri. singura solutie este parcarea pe verticala. Siguranta si protectia pe care o au masinile parcate astfel sunt ideale. Si-n Militari si in Crangasi este mare nevoie de aceste parcari. Domunl primar va avea votul meu daca imi voi parca masina intr-o astfel de parcare.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 2 martie 2012, 11:17)

      motanu_ranjila [utilizator] i-a raspuns lui POPESCU

      Mi-a spus un prieten o poveste, cum s-a dus la primarul Poteras cu o solicitare si-a stat 2 ore ca sa fie primit, pentru ca cei din anticamera ii tot ziceau sa aiba rabdare.

      Pana la urma a intrat fara sa mai astepte invitatia si nu mica i-a fost surpriza gasind in anticamera lui Poteras 5 (cinci) functionari jucand Solitaire.

      .......................................................................................

      Daca de la astia asteptati solutii de bun-simt, asteptati in van.
    • +1 (1 vot)    
      Cu ce bani ? (Vineri, 2 martie 2012, 11:47)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui POPESCU

      Chiar daca vor fii construite astefel de parcari, ai fii dispus sa platesti locul ala de parcare?

      Evident nu!

      Romanul vrea sa i se dea ... nu conteaza cum ... sa i se dea ... e "dreptul" lui ... cand vine vorba de obligatie fluiera!
      • 0 (4 voturi)    
        pensionare iar aberezi ... (Vineri, 2 martie 2012, 13:10)

        maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        ei afla ca eu as da si 50 de lei pe luna nu pe an pentru un loc de parcare la cel mult 50 de metri distanta de blocul meu ... si sunt comvins ca si cei dein bloc ar face la fel ... ma de unde apareti voi cu comenturile astea ? stai cumva la sat si ai unde sa iti parchezi carutza si daia te dai mare european pe aici ?
  • +2 (2 voturi)    
    Ridicare masinin Sector6 (Vineri, 2 martie 2012, 11:26)

    Un locuitor din Militari [anonim]

    Credeti ca publicarea pe net rezolva problemele? Va inselati!
    Problemele sunt:
    - lipsa locurilor de parcare din S6 si faptul ca Primaria nu face nimic sa rezolve;
    - taxa enorm de mare pentru recuperarea masinii ridicate (cat un salariu minim! Cum e posibil asa ceva?)
    - procentul extrem de mic incasat de primarie din acea taxa, restul intrand in buzunare rpivate (ale cui oare?);
    - faptul ca Politia, platita de noi, contribuie la imbogatirea unor privati, s-a pus in slujba lor;
    - faptul ca noi, locuitorii din S6 si cei care ne viziteaza suntem priviti si tratati ca dusmani ai Primariei, nu ca oameni pe care Primaria si Politia trebuie sa-i slujeasca!
    Eu unul nu mai votez cu POTERAS! Nu asa trebuie un primar sa-si trateze alegatorii.
    Iar Politia Sector6, prin initiativa anuntata, se discrediteaza si mai mult in ochii cetatenilor. Stim ca uneori parcam masinile gresit ptr ca NU AVEM UNDE, nu trebuie sa ma afiseze si Politia pe INternet acest lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar parcarile ilegale de la Primaria Capitalei? (Vineri, 2 martie 2012, 13:01)

    Andy [anonim]

    Pe Splai se parcheaza in dreptul Primariei Capitalei in orice fel si pozitie si nu-i mai ridica nimeni.
    De ce trebuie ocupata banda 1 de circulatie de catre SUV-urile de la primarie?
    Ei ar trebui sa dea un exemplu si nu un exemplu de mitocanie si tiganeala.
    • +1 (1 vot)    
      legile sint pentru prostime (Vineri, 2 martie 2012, 17:17)

      angel [anonim] i-a raspuns lui Andy

      Autoritatile nu trebuie sa le respecte. Langa universitate, pe bulverdul Elisabeta, s-a facut loc d parcare pentru nu tiu ce administratie. Pista de bicicleta e intrerupta acolo, probabil ca au uitat sa faca si tunelul pe sub parcarea sefilor de la acea institutie.