Problema Schengen, subiectul - surpriza de pe agenda Consiliului European dupa ce Romania si-a incordat muschii in fata Serbiei. Laszlo Borbely: "Cateodata e bine sa mai arati si pisica altora, ca sa inteleaga ca Romania e a saptea tara din UE"

de Anca Ionescu, Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 29 februarie 2012, 13:43 Actualitate | Esenţial


 documente
(29 Feb 2012) PDF, 68KB
Extinderea Schengen a fost trecuta pe agenda summit-ului sefilor de stat si guvern din UE din 1-2 martie, dupa cum arata scrisoarea presedintelui Consiliului European data publicitatii miercuri la Bruxelles. Subiectul, care inseamna de fapt opozitia unica a Olandei fata de intrarea Romaniei si Bulgariei in Schengen, a fost introdus surprinzator pe agenda unui Consiliu care avea ca scop principal semnarea Tratatului fiscal. Aparitia subiectului Schengen pe agenda Consiliului European vine la doar o zi dupa ce Romania a tinut in sah Serbia la negocierile pentru acordarea statutului de tara candidata la UE. Singurul oficial roman care a facut o legatura intre subiectele Serbia si Schengen a fost ministrul Mediului, Laszlo Borbely.

Intrebat de jurnalisti despre faptul ca in invitatia presedintelui Van Rompuy adresata sefilor de stat si de guverne pentru summitul care incepe miine la Bruxelles a aparut si chestiunea Schengen dupa presiunile puse de Romania pe Serbia, unul din purtatorii de cuvant ai Comisiei Europene a spus: "Ce asteptam este o discutie pe aceasta tema" (Olivier Bailly, purtator de cuvant al Comisiei Europene).

Laszlo Borbely, despre blocarea Serbiei de catre Romania: E o pozitie tactica referitor la Schengen
 
Ministrul UDMR al Mediului, Laszlo Borbely, a declarat marti seara la TVR Info ca pozitia adoptata de Romania in ceea ce priveste minoritatile din Serbia ar putea avea legatura cu aderarea tarii noastre la spatiul Schengen: "Eu cred ca e si o pozitie tactica referitor la Schengen, nu numai ca acum ne-am trezit ca avem grija de valahii din Serbia, dar e bine oricum... cateodata e bine sa mai arati si pisica altora, ca sa inteleaga ca Romania e a saptea tara din UE, e o tara mare si trebuie sa se comporte ca atare, chiar daca din punct de vedere economic mai avem probleme".
 
Reactia lui Borbely a venit dupa ce Romania a blocat marti obtinerea statutului de candidat la aderarea europeana pentru Serbia, cei 27 de ministri de externe multumindu-se, in cele din urma, sa "recomande" acordarea acestui statut in cadrul Summitului UE din 1-2 martie.
 
Ministrul de Externe Cristian Diaconescu a precizat marti seara ca Serbia trebuie sa semneze pana joi, cand va incepe summitul UE, un protocol bilateral cu Romania legat de drepturile minoritatilor.

Ce s-a mai intimplat cu subiectul Schengen

Sefii de stat si de guverne au discutat ultima data de chestiunea aderarii Romaniei si Bulgariei la Schengen la summitul sefilor de stat si Guvern din 8-9 decembrie, inistand ca este nevoie de o decizie. La acel moment a existat precizarea ca "se va reveni" la acest subiect daca evolutiile ulterioare o impun. De atunci, Romania si Bulgaria au primit un nou raport interimar de evaluare privind progresele pe justitie, o conditie impusa de Olanda pentru a debloca negocierile.

"Reamintind discutiile sale din iunie - octombrie 2011, Consiliul European ia act de faptul ca au fost indeplinite toate conditiile juridice pentru luarea deciziei privind aderarea Bulgariei si a Romaniei la spatiul Schengen. Consiliul European solicita Consiliului sa adopte aceasta decizie cat mai curand posibil. In cazul in care acest lucru va fi necesar, Consiliul European va reveni asupra acestei chestiuni in cadrul reuniunii sale din martie 2012", se arata in concluziile Consiliului din 8-9 decembrie 2011.

Romania si extinderea Schengen

Intrarea Romaniei in zona Schengen este un obiectiv major de politica externa pentru Romania, obiectiv ratat in 2011 dupa ce Olanda - sub presiunea unui partid extremist anti-european aflat la guvernare - a decis sa se opuna. Guvernul Olandei leaga aderarea la Schengen de lupta anticoruptie, iar autoritatile de la Bucuresti au denuntat aceasta pozitie drept incorecta, sustinand ca Romania a indeplinit toate criteriile pentru aderarea la zona Schengen.

Romania a blocat marti, la Consiliul Afaceri Generale, acordarea pentru Serbia a statutului de stat candidat la aderarea la UE. Oficial, ministrul de Externe Cristian Diaconescu a spus ca Romania cere Serbiei garantii pentru minoritatea vlaha.

Neoficial, inca de marti s-a vorbit la Bruxelles despre un joc al Romaniei cu miza Schengen: Bucurestiul va debloca procesul de aderare a Serbiei la UE - aderare dorita inclusiv de Olanda - daca Olanda va debloca procesul de intrare a Romaniei in Schengen.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















19565 vizualizari

  • -3 (53 voturi)    
    NU-i bine (Miercuri, 29 februarie 2012, 13:52)

    CezarN [utilizator]

    Nu-i bine si este de rau augur ca o uniune de bune intentii cum este UE sa-si bazeze mersul inainte doar pe santajul reciproc al membrilor sai.
    • +82 (92 voturi)    
      Felicitari Romaniei pt apararea intereselor (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:28)

      Szabo [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Si Ungaria e santajata acum de mai marii UE, din pacate nu are un instrument de raspuns.

      Romania a stiut sa raspunda foarte puternic, aratand altor state ca daca o singura tara ne blocheaza aderarea la UE, atunci tot o singura tara poate bloca si negocierea cu Serbia.

      Deocamdata, e clar ca Romania a obtinut 2 victorii:

      -toata presa internationala vorbeste de problema vlahilor din Serbia (Belgradul e terorizat la gandul ca Timocul ar putea deveni problema internationala de tip Kosovo).

      -toate statele UE vor face acum presiuni asupra Olandei sa dea drumul la Schengen ca si Romania sa dea drumul la Serbia !

      As vrea sa avem si in Ungaria un sef SIE ca premier, astia stiu cum sa dea lovituri sub centura cu marile puteri..
      • +27 (27 voturi)    
        o (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:37)

        o [anonim] i-a raspuns lui Szabo

        o corectie: "o singura tara ne blocheaza aderarea la UE"->"o singura tara ne blocheaza aderarea la spatiul Schengen"
      • +25 (25 voturi)    
        Bravo... (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:41)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Szabo

        ... sogore, pentru curaj...
      • +24 (28 voturi)    
        presa internationala (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:01)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Szabo

        Bine ca trebuie sa citesc pe un site din Africa de Sud pentru a afla care sunt revendicarile partii romane:
        “We ask (Serbian authorities) to grant them the right to tuition in Romanian, to have an Orthodox church, to have a newspaper in their language, to have the right to tune into Romanian television or have a broadcast in Romanian,” Basescu told a gathering of ethnic Romanians after meeting Serbian President Boris Tadic"
        Evident, pentru "ziaristii" romani e prea greu sa evidentieze un lucru atat de simplu.
        • +3 (3 voturi)    
          noroc ca exista internet (Joi, 1 martie 2012, 10:21)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Majoritatea ziaristilor romani lucreaza la trusturi ce apartin unor oameni politici din partide aflate in opozitie.E normal sa nu gasesti ceva bun doar daca era de rau.
      • -15 (21 voturi)    
        ok (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:23)

        acer [anonim] i-a raspuns lui Szabo

        si ungaria a avut curajul sa ia masuri dure contra ue dar mai ales asupra sistemului bancar...din pacate nimeni din europa nu a avut curajul sa recunoasca asta...iar acum sistemul financiar sionist doreste distrugerea ungariei cu orice pret...oricum nu vor reusi
      • +4 (4 voturi)    
        Timocul NU ESTE Kosovo (Joi, 1 martie 2012, 10:21)

        Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim] i-a raspuns lui Szabo

        este singura corectie pe care o aduc comentariului tau pe care altfel il apreciez.
        Romanii din Timoc nu au cerut niciodata autonomie, nu au cerut alte drepturi decit cele care sa le permita sa-si pastreze identitatea nationala: Invatarea limbii materne in scoala si biserica in limba lor.
        Kosovarii au cerut (si au primit pina la urma) mult mai mult.
        Timocenii au fost intotdeauna loiali statului sirb.
        Kosovarii ??? asta ca sa nu spun mai mult, dar stim cu totii care a fost loialitatea albanezilor din Kosovo fata de statul Yugoslav
      • +1 (3 voturi)    
        y (Joi, 1 martie 2012, 11:10)

        t [anonim] i-a raspuns lui Szabo

        interesele cui? daca te uiti mai jos ai sa vezi ca liderul vlahilor si vlahii de acolo nu doresc implicarea romaniei si au toate drepturile de care au nevoie. bine si atunci....interesele cui? am scris mai jos parerea mea vis-avis de fonduri de la ue si alte beneficii pentru actualii guvernanti daca romania este acceptata in schengen. raspunde-mi la intrebarea: de ce vrei in schengen?
      • -3 (5 voturi)    
        auzi... Timocul? (Joi, 1 martie 2012, 11:41)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Szabo

        hai sa facem in Banat un referendum sa vedem daca mai vrem sa facem parte din Romania..
        asta pana nu il suprapopulati cu olteni si moldoveni. Sa vezi aici Kosovo.
      • +4 (4 voturi)    
        Culmea nerusinarii (Joi, 1 martie 2012, 12:37)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Szabo

        Finlanda cere sa se schimbe legea votului ca sa nu mai poata o tzara bloca totul. Dar ei cu Olandezii ce naiba au facut in legatura cu intrarea Romaniei in Schengen? Poate isi mai aminteste cineva ce conditii ne-au pus Ungaria ca sa aderam noi si ce concesii am facut Ukrainei. Germanii au o minoritate de cateva mi de danezi care au toate drepturile normale si nu intzeleg de ce zice de Romania ca este antieuropeana sau mai stiu eu ce!
      • 0 (0 voturi)    
        f (Sâmbătă, 3 martie 2012, 0:14)

        g [anonim] i-a raspuns lui Szabo

        romania nu da 2 bani pe romanii din serbia,aia sint citeva sute de mii,in italia si spania sint peste 3 milioane de romani de ce nu cer pentru aia acelasi lucru ca si pentru cei din serbia???? totul e pentru fonduri europene ...de furat. asta-i politica de 2 lei ,nu da nimeni 2 bani pe romania si conducerea din romania.se duce ala la un act ,pe care unii al considera istoric pentru europa si el scrie ce vrea acolo. ai vazut cum se uitau aia la el si radeau? ce crezi ca gindesc aia despre semnarea actelor oficiale in romania daca ala a-si permite sa-si bata joc de munca acelora care au scris tratatul respectiv? analfabetul ala nici nu stie ce a semnat ,ala nu a citit tratatul respectiv, a semnat la miloaga, doar,doar ne baga la schengen si sa inceapa sa vina fonduri ca e criza frate!!!!!
    • +17 (17 voturi)    
      de acord si nu prea (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:48)

      MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cum spun copiii, nu Romania a inceput! Intr-o lume ideala ar tb ca lucrurile sa fie asa cum le prezinti tu, dar din pacate politica asta inseamna!
      • +15 (17 voturi)    
        Eu nu am spus nimic de Romania (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:29)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

        Eu nu am spus nimic despre Romania. Este o meteahna veche a UE. Politica santajului in UE nu s-a inventat odata cu intrarea RO in UE.

        Si in timp ce tarile UE se cearta intre ele de la orice si le este frica uneia de alta, in timp ce in interiorul UE (care se doreste mai mult decat o alianta) se fac minialiante care se lupta intre ele pentru avantaje meschine, tari precum China sau Brazilia pun conditii UE, precum FMI-ul Romaniei, pentru a o ajuta sa iasa la liman din marasmul in care traiul pe datorie a aruncat-o.

        Mie mi se pare ca politica pe care o fac statele UE intre ele este cat se poate de damboviteana.
        • +9 (11 voturi)    
          UE (Joi, 1 martie 2012, 7:12)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Traiul pe datorie care ne macina astazi,a fost incurajat si sustinut tocmai de sistemele politice ale statelor din UE.
          Iresponsabilitatea politicienilor tuturor acestor state, in goana lor nebuna dupa putere, au creat actualul sistem care, prin imobilism si reacredinta fata de proprii cetateni, adanceste zilnic prapastia.
          Degeaba ne amagim, ca in unele tari sistemul functioneaza. Este o iluzie si un refuz pagubos de a vedea realitatea.
          Priviti la PE. Functionand pe aceleasi principii ca si sistemele tarilor membre, este la fel de incremenit si fara de solutii la criza actuala.
          Se merge din inertie, pe acelasi drum al imprumuturilor care ne-a adus in situatia actuala.
          Fara sa schimbam sistemul, nu avem sanse de redresare.
          • +1 (1 vot)    
            achiesez (Joi, 1 martie 2012, 19:23)

            baltaretu [anonim] i-a raspuns lui translativus

            bine punctat.Adaug:nivelul de dezvoltare si de trai a tarilor din topul european, se datoreste in principal printr-o exploatare crunta a celorlalte tari prin:plata muncitorilor straini sub salariile autohtonilor, exportul profituilui facut in toate tarile din jur( vind foarte scump marfa lor iar marfa existenta in aceste tari(bogatii si diverse produse) este vinduta cosmetizat si tranformarea banilor in euro cu transfer in tarile din top(vezi supermarcheturi)
            Ce au ei in plus (la PIB) au ceilalti in minus.Regula de aur in orice randuire
    • +28 (32 voturi)    
      Nu-i bine, dar (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:04)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Asta e realitatea. Asa ca trebuie sa dam si noi din coate, altfel ne lasa astia in fundul gol.

      Serbia trebuie sa respecte drepturile romanilor de acolo. Romania nu trebuie sa recunoasca Kosovo in vecii vecilor.
    • +7 (13 voturi)    
      corect (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:08)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      ue= dumbovitza.

      santajul si etajul...
    • +17 (17 voturi)    
      Politica (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:50)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Nu i-as spune santaj. I-as spune politica.
    • +6 (6 voturi)    
      doar intentii? (Joi, 1 martie 2012, 8:07)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      UE -"uniune de bune intentii"?
      Sunt aceleasi mari state, cu aceleasi mari interese, avand aceleasi sisteme politice si care folosesc aceleasi tactici dominatoare din trecut.
      Nu se poate construi o noua structura cu un sistem vechi.
      Daca UE nu isi schimba sistemul politic, nu va avea nicio sansa in lumea viitoare. Balacindu-se in aceleasi metehne, cu oameni instruiti si rodati in aceleasi mentalitati, santajul si lipsa de loialitate vor duce la dezbinarea structurii "de bune intentii" .
      "Drumul catre iad este pavat cu intentii bune".
    • -5 (9 voturi)    
      l (Joi, 1 martie 2012, 8:08)

      d [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      dar cine are bune intentii? si stai linistit ca actiunea romaniei nu a facut decit sa-i intarate pe ceilalti. E.U. a promis romaniei ca intra in schengen in fiecare an,ce o sa-i opreasca sa aiba aceeasi atitudine fata de romania ca si pina acum. l-e baga 2-3 pastile si cind se apropie termenul mai gasesc ei ceva. oricum intrebare:ce sa caute romania in schengen? poti sa circuli liber in toata europa ,poti sa lucrezi oriunde in europa, legal ! de ce vrea toata lumea in schengen? ce-i cu isteria asta cu schengen-ul? faza e ca europa nu mai vrea sa dea bani in afara schengen,iar prin intrarea in ''spatiu'' ar rezolva cel putin 2 probleme, fondurile din care pot sa fure si mentinerea la conducerea tarii a actualei clase politice(prin amagirea fraierilor ,cu ce fac ei pentru tara si tarani). aderarea este mai departe decit a fost vreodata?
    • 0 (0 voturi)    
      Luati Aminte!! (Joi, 1 martie 2012, 11:01)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Sa nu uitam de ei!!!

      http://www.casa-romanilor.ch/romani_in_serbia.htm
    • +1 (3 voturi)    
      Reactii (Joi, 1 martie 2012, 11:22)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      =Presa internaţională a criticat aspru decizia autorităţilor române de a bloca candidatura Serbiei la UE şi sugerează faptul că ministrul Cristian Diaconescu ar fi acţionat la comanda lui Traian Băsescu.

      „Ce solicită România rămâne neclar chiar şi pentru restul participanţilor. S-a creat impresia că ministrul de Externe a acţionat la indicaţiile lui Băsescu, care se află într-o situaţie dificilă pe plan intern după debarcarea Guvernului Boc. Se presupune că Băsescu a încercat să îşi arate puterea prin politica externă. Nu este clar dacă România a dorit să folosească tema discutată drept levier pentru a obţine aderarea la spaţiul Schengen. Cuvântul Schengen nu a fost rostit pe parcursul discuţiilor”, susţin jurnaliştii de la Frankfurter Allge­mei­ne Zeitung.

      Ziariştii din Ungaria au scris: „Serbia a primit o palmă de la cine se aştepta mai puţin: România, care nici acum nu recunoaşte Kosovo. Însă nu asta a fost problema României, ci minoritatea vlahă din Serbia. Blocajul României a creat o uriaşă nemulţumire în rândul miniştrilor de Externe din UE”.

      Ungurii mai amintesc şi de cuvintele scrise de ministrul de Externe al Suediei, Carl Bildt, pe contul său de Twitter. “Este incredibil cum unele ţări nu au habar de spiritul european şi îşi urmăresc doar propriile interese”, a spus Carl Bildt.

      Şi austriecii s-au declarat contrariaţi de gestul autortiăţilor române. “Atitudinea Ro­mâ­niei ne-a surprins pe toţi. Noi am crezut că e o situaţie uşor rezolvabilă, însă se pare că România mai vrea o rundă de discuţii.”=
    • +2 (2 voturi)    
      Statele Unite ale Europei (Joi, 1 martie 2012, 12:19)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      sunt abia la inceput. Crezi ca Statele Unite ale Americii s-au nascut printr-un consens imediat ? Iti recomand sa vizionezi mini-serialul John Adams, sa vezi cum au luat fiinta Statele Unite ale Americii.
  • -42 (46 voturi)    
    se vede inca o data ca Romania este izolata..... (Miercuri, 29 februarie 2012, 13:54)

    costica [anonim]

    Iar pozitia(corecta) a Romaniei de ieri nu este pe placul mai marilor din UE carora le-a stricat socotelile, adica aranjamentele !!
    Asa se practica la UE, pe baza de relatii cu mai marii UE, cu cei care decid...
    NU ai relatiile potrivite, patesti ca Romania acum....
    Iar Germania aliatul de "marca " al Gemaniei in UE a atacat foarte dur pozitia lui Cristian Diaconescu de ieri!
    Cum este posibil altfel, decat ca efect al izolarii Romaniei ?!
    Introducerea subiectului Schengen asa pe nepregatite arata acelasi lucru...
    Din pacate...
    • +38 (40 voturi)    
      ce logica.... (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:09)

      adi [anonim] i-a raspuns lui costica

      Ti se pare ca daca Germania a atacat "dur" pozitia Romaniei, pozitia noastra este gresita? nu-mi dau seama de unde deduci asta...
      Faptul ca apar concesii nu releva o izolare a Romaniei.
      Romania, prin ministru de externe, si-a jucat foarte bine rolul si din acest joc avem doar de castigat: recunoatrerea drepturilor romanilor din Serba, Schengen plus o imagine mai puternica in fata partenerilor europeni
    • +22 (24 voturi)    
      tu esti prost??? (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:38)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Polonia face asa de cand a intrat in UE si le merge bine, poate tu esti obisnuit sa stai doar "capra"....noua nu :)
      • -9 (13 voturi)    
        problema nu e ce-a facut Romania (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:37)

        costica [anonim] i-a raspuns lui adyQ

        Ce-a facut Romania e CORECT, dar Romania s-a aflat SINGURA, nici o tara NU a sprijinit initiativa si obiectiile Romaniei !
        Toate tarile din UE au infierat declaratiile si pozitia Romaniei.
        Vezi cum Germania aliatul de "marca" al Romaniei in UE a infierat ieri Romania pentru asta, spunand ca Romania " nu are spirit european"....
        Asta e problema, asta inseamna ca Romania e izolata in UE.
        • +14 (16 voturi)    
          si cum te-ai astepta sa fie?? (Miercuri, 29 februarie 2012, 22:22)

          adyQ [utilizator] i-a raspuns lui costica

          nu este izolata, este doar nebagata in seama la fel ca toate tarile sarace din UE, cei cu bani fac legea la fel ca peste tot pana cand ajung sa le trebuiasca un vot unanim de genu asta si atunci nah poti sa zbieri si tu ca te faci auzit in rest nu ai decat sa torni apa la floare si sa astepti sa creasca mare
          • -8 (10 voturi)    
            nu-i vorba numai de saracie... (Joi, 1 martie 2012, 8:03)

            costica [anonim] i-a raspuns lui adyQ

            Serbia nu-i mai bogata, dar are sustinatori mai multi la UE!!!
            Asta ce-ti spune ?!!
            Ca Romania nu e bagata in seama, adica e izolata !!
            Romania nu este Polonia, pentru ca si Polonia actiona de multe ori ca o voce singulara, numai ca mai marii UE aderau pana la urma la propunerile ei!!
            Romnaia nu a reusit sa negocieze inainte de votul final aceasta solicitare corecta pentru drepturile romanilor din Timoc si s-a trezit la final cand a opus VETO-ul ei.
            De ce nu a reusit sa negocieze anterior si sa aiba de partea ei ceilalti membri ai UE?!
            La Brusselles totul e pe baza de negocieri, Romnaia trebuia sa procedeze la fel si nu ajungea in situatia de a avea astfel de comentarii si poate-si realiza si obiectivul, foarte legitim de altfel!!
            Cristian Diaconescu este un bun diplomat, dar se pare ca nu este suficient, pentru ca Romania ca tara nu are prea multa trecere pe la Brusselles...
            Nici nu ma mir, cata trecere au p-acolo Gigi Becali sau Elena Basescu, pot intelege cata "greutate" are Romania la UE!!!
            Si acum Basescu pleaca la Brusselles sa semneze Tratatul, dar Romania NU participa niciodata la intocmirea unor astfel de documente, ci numai la semnarea lor!!!
            Cata"greutate" are Romania la UE.....
            • +2 (2 voturi)    
              si ce-i daca romania e izolata? (Joi, 1 martie 2012, 9:53)

              claudiopolis [anonim] i-a raspuns lui costica

              Fiind izolati in interiorul UE si NATO, nu avem absolut nicio problema. Mai ales ca suntem printre putinele state care si-au rezolvat la timp problemele economice. Iar acum nu suntem la mana celor 'mari' cum sunt grecii sau ungurii. Deci ne permitem sa fim izolati!
            • +1 (1 vot)    
              Sa faci plici? (Joi, 1 martie 2012, 12:16)

              vladf [utilizator] i-a raspuns lui costica

              Ia vezi de cat timp este Diaconescu ministru de externe si de cat timp se chinuie astia sa cada de acord cu Serbia.
              • -1 (1 vot)    
                si rezultatul?! (Joi, 1 martie 2012, 12:24)

                costica [anonim] i-a raspuns lui vladf

                Nu cumva comfirma ca Romania este cam izolata, ca "prietenii" ei din UE nu au facut deloc presiuni la adresa Serbiei sa indeplineasca cerintele firesti ale romanilor din Serbia pentru ca apoi Serbia sa fie primita in UE?!
                De ce "prietenii" Romaniei din UE nu au reusit asa cum au reusit in cazul altor tari si Romania este cel mai bun exemplu la cate a cedat catre minoritatea maghiara ca sa fie primita apoi Romania cu aplauze in UE!?
                Romania nu a reusit in caest caz pentru ca nu are de partea ei greii Europei... asta arata izolarea, clar nu?!
                • 0 (0 voturi)    
                  tu chiar nu ai priceput? (Vineri, 2 martie 2012, 20:37)

                  adyQ [utilizator] i-a raspuns lui costica

                  aici a fost vorba de schengen si olanda nici vorba de serbia si tratatul lor :)
        • +11 (11 voturi)    
          da? (Joi, 1 martie 2012, 8:41)

          aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Si cine voiai sa sprijine demersurile pentru valahi din Serbia, francezii sau italienii? Nu e firesc ca Romania so faca? Dupa multi ani vad si eu o atitudine in politica externa.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai un "text" si il tot pui (Joi, 1 martie 2012, 11:23)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui costica

          OK! care-i idea? Ca suntem izolati din cauza lui Cristi Diaconescu? Spune clar daca asta ai pe ordinul de zi, n-o mai da cotita..
          • -1 (1 vot)    
            nu suntem izolati din cauza lui Cristi Diaconescu (Joi, 1 martie 2012, 12:34)

            costica [anonim] i-a raspuns lui Dianora

            suntem izolati din cauza lui Basescu, nebagat in seama la UE, a lui Boc pe care niciodata nu la luat Basescu la Brusselles(CINE si mai ales CE ar fi putut discuta cu Boc ca nu-l cunostea nimeni?!), din cauza europarlamentarilor trimisi la Brusselles(gen Becali sau Elena Basescu pe care nu-i baga nimeni in seama, sunt chiar figuri "exotice" si atat!!), din cauza politicienilor romani in general ei sunt cei care dau la Brusselles(unde totul inseamna negocieri, relatii si in final PUTERE de a convinge) "puterea" Romaniei in relatia cu celelalte state ....
            Romania cu exceptia acestei luari de pozitie a lui Diaconescu participa mereu la Brusselles numai sa semneze documente, nu este niciodata participanta la redactarea lor....
            Data trecuta cand Basescu a vorbit prima data (cand s-a intors de la Brusselles )despre Tratatul fiscal zicea ceva de genul ca daca el si-a exprimat atunci acordul, poate vom participa la redactarea lui!
            Ai auzit sa fi participat careva la Brusselles la asa ceva?!
            Asta ce-ti spune?!
            Spune multe, nu?!
      • -9 (11 voturi)    
        g (Joi, 1 martie 2012, 8:21)

        t [anonim] i-a raspuns lui adyQ

        din moment ce ai ramas in romania si platesti taxe si impozite din care s-au imbogatit foarte multi...''politicieni'' furind timp de 22 de ani, cred ca TU faci parte din categoria celor care'' stau capra''.si esti chiar pervers,daca cu buna stiinta ai cotizat, ''stand capra'', ca ei sa se poata imbogatii. PS: daca cele de mai sus nu sint adevarate, atunci esti...prost ???
      • +1 (1 vot)    
        Polonia se lupta pentru interese reale ale lor: (Joi, 1 martie 2012, 9:25)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

        dreptul la munca in UE, diverse interese economice considerate afectate de politica UE, etc. Noi ne-am trezit peste noapte ca avem ceva de spus dar nu in privinta tratamentului colonial pe care-l aplica UE/SUA asupra noastra care in loc sa ne integreze in UE, ne pregateste un loc la periferia a cestei organizatii. Faptul ca sunt destui oameni care aproba un astfel de comportament penibil si nedemn spune mult despre problemele de caracter ale majoritatii acestei natii, probleme care se vad mult mai bine la prea multi romani plecati "la munca" prin Europa si care ajung sa fie detestati de localnici mai mult decat orice alta natie.
  • +58 (58 voturi)    
    Yes (Miercuri, 29 februarie 2012, 13:58)

    Nume [anonim]

    :) happy happy joy joy... Cred ca e prima oara in 100 ani cand Romania nu a mai stat cu capul in jos
    • +15 (19 voturi)    
      Ascendent (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:46)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui Nume

      Da, si asta in regim democratic vrei sa spui, altfel, n-ar trebui sa uitam de Ceausescu, oricat de greu ne-ar pica la ficat. Cuvintele alea : ''Independenta si Suveranitatea'' erau pe bune atunci, oricat de izolati eram si la E si la V. Si acum incearca toti prin orice mijloace sa ne puna genunchiul pe gat, si pana mai ieri au si reusit.Asa va fi mereu.

      Problema se pune nu cat de mari si tari sunt camatarii actuali, ci cat de competent esti sa negociezi, si se pare ca s-a imbunatatit situatia, odata cu Guvernul MRU.
    • 0 (0 voturi)    
      da... :) (Joi, 1 martie 2012, 10:19)

      meme [anonim] i-a raspuns lui Nume

      baiat fain Diaconescu :)
  • +40 (40 voturi)    
    Totusi .... (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:07)

    dan [anonim]

    Cred ca ar fi trist dacă ar fi vândute interesele minorităţii romane din Serbia în modul acesta. România trebuie să spună ferm că are rezerve în privinţa aderării deoarece Serbia nu respectă nişte standarde europene.
    Criza din Kosovo a apărut tot datorită acestor înclinaţii ale sârbilor. Nu trebuie să ne speriem, sau să ne fie ruşine de acest demers al nostru. Este cât se poate de justificat şi corect chiar după standardele europene.
    • +36 (36 voturi)    
      Romania internationalizeaza problema "vlaha" (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:36)

      Romania a castigat deja [anonim] i-a raspuns lui dan

      Serbia a pierdut deja, pentru ca s-a trezit cu latzul de gat in ultima clipa, acum pentru ea e o umilire totala.

      Fie Serbia ramane pe pozitia anti-romaneasca si atunci adio candidatura la UE pentru anul asta, fie accepta conditiile Romaniei si monitorizarea UE si vlahii vor incepe sa-si cunoasca radacinile.

      Romania a castigat deja, pentru ca obtine:

      -fie drepturi largite pt vlahi
      -fie intrarea rapida in Schengen
      -fie internationalizarea "problemei vlahe" si discutarea despre minoritatile romanesti din Serbia.

      In urma acestei situatii deja se discuta foarte mult in presa sarbeasca despre vlahi si romani.
      Pentru multi vlahi e o trezire la realitate, o constientizare a legaturii lor cu Romania.

      Vlahii pro-romani vor fi mandri ca Romania ii apara in fata Belgradului, iar vlahii care nu stiau vine ce sunt acum isi vor pune niste intrebari.

      Si ganditi-va ca peste tot in Balcani sunt vlahi, Croatia i-a recunoscut deja ca "romani" dupa vizita la Bucuresti (asa a dat drumul Boc la aderarea Croatiei).
      Daca ii recunoaste si Serbia ca "romani", castigam foarte mult, Macedonia si Albania vor sti ca nu vor adera niciodata la UE fara sa recunoasca vlahii si aromanii ca "etnici romani" !

      De aceea, Romania nu va ceda pe fond, pentru tara noastra e o chestiune de strategie in Balcania si Ungureanu, ca fost sef SIE stie perfect ce jocuri se fac.
    • +11 (11 voturi)    
      n-am vandut nimic! (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:51)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui dan

      nu uita ca pana la aderarea deplina mai trebuie ratificata aderarea si de fiecare stat in parte, asa ca daca Serbia triseaza mai vin cel putin odata la cotitura!
  • +30 (30 voturi)    
    Noua ne-a luat 8 ani sa fim admisi (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:20)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    si ne-au puricat pana la piele (si inca o mai fac...)
    Serbia trebuie sa rezolve diferendele cu oricare al stat deja membru, ca asa zice la Tratatul UE, nu ca vrea Romania sa le puna piedici...
  • -41 (43 voturi)    
    Romania-Santajistii UE (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:22)

    Olimpicu [anonim]

    Ne incordam muschii cand nu trebuie si cu cine nu trebuie! I-am gasit si noi pe unii mai amarati ca noi sa ne luam de ei!
    • +24 (24 voturi)    
      nici (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:40)

      nici [anonim] i-a raspuns lui Olimpicu

      nici ei sa nu se ia de altii mai amarati decat ei, recte de minoritatea romana din serbia.

      sau, numai ei au dreptul?
    • +23 (23 voturi)    
      santajisti? (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:46)

      CristiAN [anonim] i-a raspuns lui Olimpicu

      Si cand ar trebui sa ne incordam muschii? Si cu cine?
      Nu am gasit pe altii mai amarati, am gasit un motiv. Foarte bun, de altfel, pentru ca situatia romanilor din Serbia nu e roz deloc.
    • +11 (11 voturi)    
      Da-ne si noua niste exemple (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:48)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Olimpicu

      de momente in care trebuia sa ne incordam muschii si de tari in fata carora trebuia sa ne incordam muschii.
  • -20 (22 voturi)    
    UE (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:23)

    pegy [anonim]

    poate daca Serbia nu va adera la UE, va fi mai bine. Or sa ne multumeasca, deoarece si noi am aderat si e jale
    • +19 (21 voturi)    
      poate (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:41)

      poate [anonim] i-a raspuns lui pegy

      poate e jale pentru incompetenti, lenesi si hoti. banuiesc ca atunci cand s-a inventat locomotiva electrica a fost jale pentru fochisti.

      calatoreste inapoi in timp daca vrei sa traiesti vremurile pentru care esti tu adaptat. cele inapoiate.
      • -5 (5 voturi)    
        incompetenti (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:22)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui poate

        Este jale pentru noi intrarea in UE din mai multe motive. Principalul motiv este ca statele UE vand acum in RO fara taxe vamale si daca te uiti cam multe produse vin din UE si statul roman nu ia decat TVA la produsele respective. In al doilea rand as putea zice ca au fost interese majore pentru a termina tot ce inseamna industrie care intradevar mare parte era neperformanta dar erau si fabrici performante care au fost inchise, de exemplu toate fabricile de zahar, majoritatea fabricilor de ulei. Sa nu imi zici ca niciuna nu era rentabila si de asta au fost inchise ca noi sa putem cumpara zahar si ulei din UE fara taxe vamale au fost cumparate si inchise(vandute la fier vechi). Deci UE nu este chiar fericirea romanilor. A se vedea ce cred asa-zisii civilizati despre noi: hoti si curve altceva nimic, nu cred ca poporul nostru este chiar asa cum il vad ei (din cauza mass-mediei locale). In alta ordine de idei daca prietenii tai sau din cunostintele tale lucreaza in UE nu vor zice ca este lapte si miere pentru ei ba din contra lucreaza cele mai mizere joburi si cele mai prost platite in general si s-ar intoarce acasa daca ar avea unde sa munceasca decent. Deci UE nu ne-a dat prea multe lucruri decat libertatea de a calatori si posibilitatea de a atrage fonduri UE care din pacate datorita spagilor sau a nu mai stiu ce(posibil sa fie o politica si a UE sa ne mai puna niscaiva piedici) nu prea se pot atrage. Nu stiu daca ai fost sa obtii fonduri UE dar de obicei trebuie sa garanteze o banca din UE pentru tine ca sa poti accede la acele fonduri deci iar bani care de fapt nu vin in RO ci grosul tot la ei pleaca asa ca mai lasa-ma cu incompetentii care nu vad lapte si miere in UE ci uita-te la cei care nu vad ce inseamna cu adevarat UE....
        • 0 (0 voturi)    
          Daca veneau marfurile cu taxe (Joi, 1 martie 2012, 11:33)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          vamale vrei sa zici ca erau mai ieftine? Si daca trebuiau sa plateasca ai nostri si taxe crezi ca erau mai competitivi? Sau poate erau functionarii mai putin spagari?
          • 0 (0 voturi)    
            taxe (Joi, 1 martie 2012, 12:24)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui Dianora

            Nu e vorba de ieftine sau nu este vorba de faptul ca poate fiind taxe vamale ar fi avut intentia sa pastreze fabricile cumparate aici ca sa poata sa faca un profit bun si nu sa le inchida...Multumesc tuturor pentru minusuri dar putini care sa aiba o viziune asupra distrugerii cauzate de intrarea in UE e drept ca sub patronajul clasei noastre politice...PSD=PNL=UDMR=PDL=ce partid mai vreti voi = HOTIE pana nu se va schimba macar o mica parte din conducerea acestor turme de hoti care au patronat si inca mai patroneaza distrugerea natiei romane nu se va face nimic notabil in Romania...
        • +1 (1 vot)    
          Exemplu de comunist (Joi, 1 martie 2012, 12:30)

          vladf [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Cand uleiul produs in RO este mai scump decat cel produs la vecini, inseamna ca ai fost falimentat de concurenta.
          Eu stiu ca esti obisnuit cu un singur post TV si cu munca la uzina de la 7 la 15 dar vremurile se mai si schimba.
          Daca fabrica din RO era competitiva si concedia jumatate din taie frunza, probabil putea sa concureze cu o fabrica din UE, care culmea plateste si salarii mai mari.
          Dar comunistii nu au putut sa concedieze membrii de partid si uite asa au preferat sa-si piarda toti locurile de munca in loc sa concedieze jumatate, la momentul oportun.
          Mai exista si cealalta varianta, in care se instaleaza un management "beton" si in cateva luni fabrica este pe minus, da Bombonel un HG si fabrica este vanduta cu totul pe 1$, ala care o cumpara o vinde pe bucati la fier vechi si obtine 400.000$ ca si exemplu poti sa iei rafinaria de la Comanesti, inca se mai chinuie sa demoleze.
          • 0 (0 voturi)    
            comunist (Joi, 1 martie 2012, 15:36)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui vladf

            As dori sa iti dau un raspuns mai pertinent dar nu pot sa imi pun mintea cu cei care o au odihnita. Daca mai si citeai ce am scris eu puteam avea o discutie inteligenta, eu nu am scris de fabricile comuniste ci de cele cumparate de vestici si facute performante dupa care au fost inchise imediat ce s-a facut aderarea... Exemplu clar: SC UNIREA SA din Iasi era una dintre cele mai performante din Europa si nu numai ca producea la costuri super performante ba mai mult facea si exporturi dar la maxim jumatate de an dupa ce am intrat in UE a fost inchisa si acelasi ulei este produs acum ghici unde....asa ca ti-am cam daramat exprimarea matale despre comunisti cu asta... Putin mai multa documentatie inainte de a scrie un comentariu rautacios...ganditi si munciti nu mergeti dupa ideea noi muncim nu gandim...nu mai lasati pe cei din parlament sa gandeasca pentru voi ca dupa 20 de ani se vede ca nu au gandit pentru intreaga comunitate ci doar pentru ei...
    • 0 (0 voturi)    
      Ce spui fata? (Joi, 1 martie 2012, 11:30)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui pegy

      Care-i jalea? Nu se mai poate fura in voie sau trebuie sa respecti niste reguli fata de cetatenii tarii?
  • +14 (14 voturi)    
    Sa se lupte (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:37)

    nap [anonim]

    Sa se lupte si pentru ridicarea restrictiei de drept de munca pentru noi in UE.E bun Schengen-ul,ajuta pe firme,dar luptati si pentru dreptul la munca ,ca pana in 2014 se poate si mai repede.
    • +4 (6 voturi)    
      ce-ar fi sa citesti??? (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:54)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui nap

      opunerea la dreptul de munca este 2+3+2 adica max. 7 ani, adica inceput de 2014. Ultimii doi ani trebuie documentati si aprobati de UE (asta e faza acum).
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:42)

    alex [anonim]

    Sunt curios ce se va intampla cu Ucraina si cu minoritatea romana din Bucovina cand vor incepe negocieri cu UE...
    • +13 (13 voturi)    
      Vei ramane curios (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:00)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Ucraina probabil in curand va deveni o anexa a Rusiei, iar Moscova nu-si pune intrebari de astea.
  • +18 (18 voturi)    
    m-ar intrista (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:47)

    sentenced [utilizator]

    daca UE va veni cu o oferta de genul "intrati in Schengen daca nu va opuneti aderarii Serbiei", iar noi vom accepta.
    Dintr-un punct de vedere chiar si asa ar fi o victorie, dar una mica si amara, pentru ca asta ar insemna sa ne folosim de romanii din Serbia ca apoi sa ii aruncam la gunoi.
    Sper totusi sa nu fie cazul. Mai ales ca Schengen-ul, oricum ai lua-o, nu merita un asemenea sacrificiu.
    • +14 (14 voturi)    
      E doar un pas (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:01)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Mai sunt o gramada de ocazii de a ne face auziti. Imi place ca pentru prima oara in ultimele decenii Romania a pus piciorul in prag.
      • -6 (6 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:18)

        dan [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        romania a pus piciorul in prag pentru ca ar avea eventual ceva de castigat din treaba asta. nu ai nevoie de doctorate in politica externa sa pricepi asta. fix bullshit
    • +13 (13 voturi)    
      Foarte corect! (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:20)

      Constantin3 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Foarte corecta pozitia si sunt total de acord cu punctul d-vostra de vedere, in plus mai am ceva de adaugat:
      -Cliseul ,, sarbii sunt singurii nostrii prieteni,, se dovedeste pe zi ce trece ca a fost fals. .Sarbii ne-au desconsiderat tot timpul si realitatea nuda o vedem de catva timp cu ce se intampla romanilor de pe Valea Timocului!
      De fapt acolo romanii tot timpul au avut probleme cu slavii.
      • +8 (8 voturi)    
        Sa nu uitam! (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:08)

        Valahul [anonim] i-a raspuns lui Constantin3

        Cand vine vorba de sarbi sa ne amintim si de faptul ca in 1968 Tito l-a refuzat pe Ceausescu cand acesta l-a rugat sa primeasca armata noastra pe teritoriul Yugoslaviei. I-a spus sec : Da , dar fara armament si astfel ne-am dat seama ca prietenul de la sud-vest nu ne-a fost chiar asa de prieten.
    • +2 (2 voturi)    
      perfect de acord (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:20)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      asta spuneam si eu intr-un comentariu.
    • -3 (3 voturi)    
      corect (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:32)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      dar nu perfect de acord.
      ar fi o rusine sa negociem soarta romanilor de la sud de dunare, pentru un drept pe care'l aveam.
      nu e viktorie, ci dubla pierdere.
      ne pierdem mandria de tzara libera si increderea romanilor de pretutindeni.
      ne'am merita soarta de gubernine periferica.
      teren de vanatoare si agrement...
  • +25 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 29 februarie 2012, 14:52)

    Erasm [anonim]

    • +18 (18 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:48)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      "Salut atitudinea MAE, insa trebuie sa facem Serbia sa inteleaga ca nu poate sa persecute comunitatea romaneasca din Valea Timocului, la nesfarsit. Noi nu vrem cearta cu Serbia, nici cu Olanda, insa cerem drepturi egale cu toate natiunile europene. Atat. "


      Absolut corect !

      Domnul Diaconescu este un adevarat MINISTRU DE EXTERNE al ROMANIEI ! Merita toata stima noastra !
  • -8 (10 voturi)    
    the right response (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:15)

    romania maare [anonim]

    thank a lot, but, we are not interested no more !

    ar fi cea mai dura lovitura !
    dar, n'avem noi atata tarie. n'avem stomac pentru asa un raspuns.:-)
    • -3 (7 voturi)    
      daca cedam santajului (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:23)

      rica venturiano [anonim] i-a raspuns lui romania maare

      cu schengen, daca facem troc cu soarta romanilor de la sud de dunare, meritam sa fim slugi si tratati ca atare, in aceasta uniune.

      era o vorba in popor, decat jugul de fier, nemtesc, mai bine cel de lemn, turcesc.
      este fatalista, dar asa suntem noi, mioritici.
      soarta.
    • +5 (5 voturi)    
      un raspuns in cautarea intrebarii (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:32)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui romania maare

      Corect din punct de vedere gramatical ar fi:

      "Thanks a lot, but we are not interested anymore!"
      sau
      "... we are no longer interested".

      Nu stiu de ce simt unii nevoia sa traga cate un furculision pe aici, in loc sa se exprime in limba romana, care e foarte bogata si expresiva si mai ales se adreseaza audientei de pe forum.
      Unde e nenea Iancu in ziua de azi?
      Judecand dupa numele ales, nu faci parte din minoritatile etnice, asa ca nu vad nici scuza asta.

      Singura consolare e ca nu ne pune nimeni intrebarea "Doriti in Schengen?", asa ca nu avem ocazia sa dam raspunsul asta tampit.

      Hai noroc si la mai maaaaare.
      • -4 (4 voturi)    
        pai, mai draga surogate, (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:02)

        romania maaaare [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        atunci ce zice titlul ala ?
        ca asa, ditntr'o data, a aparut schengen pe ordinea de zi.
        ce crezi ca inseamna asta ?

        cat despre engleza, mai citeste.
        promiti.
        got that, bro ?!
        • +4 (4 voturi)    
          Peace, bro! (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:11)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui romania maaaare

          Bro,

          nu e in intentia mea sa intru in polemici pe teme lingvistice, crede-ma ca stiu bine engleza. Dialectul din Harlem sau Bronx nu-l consider engleza.
          Sfatul meu e sa folosesti limba romana, sincer nu castigi nimic utilizand jargonul - dimpotriva, mesajul tau devine mai neclar.

          Punctul meu de vedere e asta: nu trebuie sa multumim nimanui cand vom fi inclusi in Schengen - e un drept castigat deja, prin munca celor care s-au ocupat de implementarea criteriilor tehnice (singurele care ar trebui sa conteze), si prin multi bani cheltuiti din bugetul Romaniei pentru infrastructura de la granite.
          Si nu vad de ce trebuie sa cadem pe spate de recunostiinta doar pentru ca unele state au renuntat sa ne blocheze din motive de politica interna - nu fac decat sa aplice acordurile UE, adica exact ceea ce ne pretind ei noua.

          Dig that, bro?
          • -1 (3 voturi)    
            you're making progress, pal ! (Joi, 1 martie 2012, 8:23)

            ro maaare [anonim] i-a raspuns lui Socrates

            am sa tin cont de sfatul matale, sincer, de om cumsecade.

            am inteles punctul lu' matale ce'l ai in vedere.
            fiecare cu vederea lui.

            dar se pare ca vederea matale e oleaca cam scurta.
            sau poate intelegerea ?!

            io n'am zis sa cadem nici pe spate nici in popou.
            io ziceam ca, nu tre'sa legam problema romanilor, din afara frontierelor, de schengen.
            ca este mai demn sa renuntam la schengen, cel putin pentru un timp, decat sa acceptam un troc nedemn.
            soarta fratilor nostrii de la sud de dunare nu este negociabila, chiar si cu mult doritele avantaje ale schengen.

            sper ca traducerea asta te multumeste.

            promit sa nu mai scriu in engleza cand vorbesc cu matale ! gata, zau !
  • +14 (14 voturi)    
    Vlahii (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:41)

    UN ROMAN [anonim]

    Vlahii sunt o pista falsa. Nu putem obliga pe nimeni sa se declare roman daca nu vrea.
    Adevarata problema este ca cei care in Timoc se considera romani nu ppot sa-si ingroape mortii cu slujbe in limba romana, nu au voie sa-si ridice biserici romanesti, sunt tracasati daca se declara romani etc.
    Mi-am dat seama ca Serbia e o tara parsiva. Are o legislatie foarte buna, dar nu o pune in practica, iar oficialitatile declara ceea ce vrei sa auzi, dar fac tot ce vor ei.
    Serbia nu intelege un mare adevar: romanii de acolo NU VOR SECESIUNE, nu reprezinta un pericol pentru integritatea teritoriala a Serbiei. Din acest motiv mi-e greu sa inteleg dece nu acorda romanilor timoceni aceleasi drepturi ca si celor din Voievodina.
  • -8 (8 voturi)    
    d (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:52)

    dan [anonim]

    ok, f bine ca se discuta brusc problema vlahilor din serbia, daaaar.....pana acum de ce nu a deschis vreun oficial roman gura sa spuna ceva despre asta? si pe de alta parte nu pot decat sa intreb(recunosc, cu ceva rautate):cine imi apara drepturile in romania???? nu cred ca are sens sa intru in detalii (de ce nu exista justitie, de ce nu exista protectie sociala, de ce nu functioneaza institutiile statului, s.a.m.d.) deci ma scuzati, nu pot decat sa fiu cel putin circumspect apropo de aceasta luare de pozitie a romaniei. in niciun caz nu pot sa felicit pe cineva pentru treaba asta.cat despre legatura dintre intrarea in spatiul schengen si blocarea statutului serbiei, ce sa zic, statul nu e in stare sa isi rezolve problemele de coruptie si de justitie si atunci adopta alta metoda. felicitari!!! intr-adevar am de ce sa ma bucur si sa il felicit pe dl. ministru pentru ca a luat situatia in mana. si plus de asta recunosc, nu vreau sa adere romania la spatiul shengen, e unul din momentele in care mai avem sansa sa se schmbe ceva in ceea ce priveste coruptia. daca iarasi reusim sa obtinem chestia asta "pe naspa" nu cred ca se va mai intampla nimic in modul in care functioneaza la noi justitia, politia, etc. ma repet, asta nu este un motiv de bucurie si nici motiv de felicitat pe cineva.
    • +6 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:10)

      Erasm [anonim] i-a raspuns lui dan

      • -2 (4 voturi)    
        da si nu (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:32)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Erasm

        de cate ori ai auzit in ultimul an un oficial roman care discuta despre problemele din serbia? daca toata treaba asta ar fi avut o continuitate in timp nu aveam nimic de comentat. e f ok ce spui, despre diferenta dintre politica interna si cea externa dar cand motivatia blocarii este pur de fatada nu pot fi de acord/felicita pe nimeni pentru aceasta decizie.
        • +4 (4 voturi)    
          nu stii (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:32)

          cbogdan [anonim] i-a raspuns lui dan

          Presedintele Basescu, senatorul Titus Corlatean, mai trebuie ?
    • 0 (0 voturi)    
      nu este deloc ceva brusc (Joi, 1 martie 2012, 10:34)

      Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim] i-a raspuns lui dan

      discutii cu partea sirba s-au purtat inca decind era ministru de externe Adrian Nastase. De fiecare data s-au primit promisiuni de la partea sirba care nu s-au materializat.
      Anul trecut prin noiembrie a fost acolo presedintele Basescu care a avut o intilnire cu romanii timoceni si apoi o intilnire cu presedintele Serbiei. Pozitia noastra si de acum si de atunci era aceeasi: scoala si biserica in Limba Romana pentru romanii timoceni. Sirbii au raspuns cu DAAAAA... dupa care s-au apucat sa demonstreze stiintific ca vlahii din Timoc nu sunt romani si ca exista o limba vlaha diferita de Limba Romana.
      Adica: Romania sa nu sebage in treburile Serbiei deoarece vlahii din Valea Timocului nu sunt Romanii. Este exact acelasi siretlic pe care l-au folosit Rusii in Basarabia.
      Si sa mai spuna cineva ca sirbii sunt prietenii nostrii!
  • +7 (7 voturi)    
    fosta iugoslavie si complexul olandez (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:59)

    panfil flecaru [anonim]

    doua-trei zile in urma a fost un articol despre parerile rasiste ale unui jurnalist si diplomat olandez ref. balcani.


    daca vi se pare ceva iesit din comun, iaca ce scrie aici:

    On July 11, 1995, the Bosnian Serb army conquered the Srebrenica enclave, a declared UN "safe area," and began murdering Bosnian Moslems. Ten days later, on July 21, the Dutch battalion (Dutchbat) of UNPROFOR (the United Nations Protection Force) fled the Srebrenica area for Zagreb. The death toll rose to at least 6-8,000, with several sources putting the figure higher, making it the single largest slaughter of civilians in Europe since the Holocaust.

    The current mayor of Srebrenica, the Moslem Nesib Mandzic, told the Dutch daily De Volkskrant that Lieutenant Colonel Thom Karremans, commander of Dutchbat, had totally forgotten the Moslems whom his forces were supposed to protect.1 According to an official UN report, up to 20,000 Bosnian Moslems were killed in and around all of the "safe areas" that the UN had established for their protection.2

    Though it was already known that Bosnian hostages had been executed, and rumors of genocide were rife,3 the commander of the Dutch land forces at the time, General Couzy, decided that the Dutch soldiers in Zagreb were entitled to a party. The Dutch historian Henri Beunders wrote a year later: "While the Bosnians were standing up to their knees in blood, the Dutch soldiers in Zagreb were standing up to their ankles in beer, being applauded by Crown Prince Willem Alexander, [prime minister] Kok and [minister of defense] Voorhoeve."4 Among the Dutch soldiers were racist radicals who were known to make the Nazi salute.5

    puteti citi tot , aici : http://www.jcpa.org/jl/vp458.htm

    ...............
    normal sa aiba complexe. au mainile patate cu sange balcanic.
    • -1 (1 vot)    
      fostul rasist (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:06)

      ma flodder [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Ai gasit numarul si pagina a "Handelsblatt" unde sta declaratia rasista a fostului, ca eu am cautat in zadar.
      Pe bun drept sunt luati in deradere inteleptii care se inghesuiesc sa aduca la suprafata piatra aruncata de un prost in lac, dar daca a fost doar onomatopeic si ei se arunca cu duzinele?
  • -7 (7 voturi)    
    Starea de normalitate e cu totul alta ! (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:00)

    claudiu [anonim]

    In mod normal si corect nu ar trebui sa existe frontiere pe planeta. Plecand de la aceasta normalitate-corectitudine-egalitate-etc.... bucurati-va masurat.

    La fel si la salarii-case-masini.... rationamentele ar trebui sa plece de la o stare de normalitate - egalitate si anume salarii egale (nu conteaza munca prestata...daca atat te-a dus capul cu conditia sa ai acces egal la scolarizare-etc), case si masini egale...-etc....

    Concluzia: vedeti de cat timp si pana cand unii isii bat joc de altii ???

    Oare comunismul mondial e o iluzie ???
    • +2 (2 voturi)    
      gandire fara frontiere (Joi, 1 martie 2012, 1:38)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Se pare ca n-ai convins pe nimeni cu mesajul asta - altfel ar fi trebuit sa iei numai plusuri ca doar "atat te-a dus capul".
    • 0 (0 voturi)    
      Da baiatu', e o iluzie! (Joi, 1 martie 2012, 11:51)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

      pana si taticu Marx spunea ca existenta determina constiinta asa ca...
  • -4 (6 voturi)    
    este o prostie (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:37)

    taranistu [utilizator]

    Nu trebuiau legate subiectele, riscam sa pierdem tot. Si prestigiu. Am fi castigat la capitolul imagine daca presam Serbia la capitolul drepturi ale minoritatilor nationale, asa cum bine am facut ieri. Personal as avea de castigat de pe urma aderarii la Schengen, insa nu vreau sa aderam pentru ca DOAR ASA si prin intermediul MCV Bruxellesul si, in acest caz Olanda, mai pun presiune pe guvernele corupte de la Bucuresti, acum portocalii, maine cine stie.
    Iar daca noi o sa fim primiti in Schengen, sarbii isi vor primi statutul de tara candidat, dar minoritatea romana din Serbia va avea aceeasi soarta (sau mai rea, ca represalii), ma intreb: unde e castigul? Nu era mai bine sa avem o pozitie principiala si sa ne multumim doar cu problema minoritatii romane din Serbia, iar Schengenul sa il fi primit cand era Adrian Nastase la "cu executare"?
    • +3 (5 voturi)    
      nu este o prostie (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:30)

      cbogdan [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Legatura o facem noi atunci cand comentam de pe margine. Nu exista la nivel oficial o legatura intre cele doua probleme (vlahi versus Schengen)
    • +1 (1 vot)    
      nu e nici o prostie (Joi, 1 martie 2012, 11:40)

      negociatorul [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      nu e nici o prostie prietene.

      in politica externa nu este loc de bunatate.

      negocierile sunt dure si pleaca de la recunoasterea unor drepturi ale anumitor grupuri - cum a facut ungaria cu noi, se ajunge la cedari teritoriale - asa cum romania a cedat pentru totdeauna cernauti-ul si cele trei judete din sudul moldovei ucrainei, cadrilaterul bulgariei, si se ajung chiar si la beneficii materiale - fabrica dacia - francezilor, achizionarea fregatelor de la UK, contracte nemtilor, etc.

      macar drepturile firesti pe care le avem sa le aparam cu dintii
    • -1 (1 vot)    
      Auzi ros-galbenule... (Joi, 1 martie 2012, 11:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      ... acu' 20 de ani amicii tai doreau sa ramanem comunisti de omenie, acu 10 ani sa nu intram in EU (macar inca 20 de ani, sa termine de furat), dupa ce intram si in Schengen ce mai inventati?..din dragoste pentru tarisoara, evident..
  • -3 (5 voturi)    
    Romanii din valea Timocului (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:26)

    geluepure [anonim]

    E jenant la scbimb. Rusine ! Adevarat, pierdem la prestigiu. Cred ca eram mai apreciati daca am fi ramas doar cu cererea drepturilor romanilor din Serbia..Si prin aceasta pozitie de fapt (de cerut la troc), nu ne dezicem ce am fost de a lungul istoriei.
    • -3 (5 voturi)    
      geaba strici orzul pe gaste (Joi, 1 martie 2012, 8:27)

      romania maaare [anonim] i-a raspuns lui geluepure

      se pare ca postacii sunt pentru schengen cu orice pret.
      probabil, considera dansii, ar da mai bine in campanie, sa treaca schengenul la victorii.

      mentalitate de slugi.
  • 0 (0 voturi)    
    bun asa (Joi, 1 martie 2012, 0:33)

    etre [anonim]

    Uneori e bine sa coincida interesele noastre cu cele ale etnicilor unguri de pe la noi, mai parem si noi sa avem ceva sub brau.

    Bine ... acum vezi cum exacerbati, in guvern, nitel, cererile alea ... un precedent ceva
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Joi, 1 martie 2012, 0:53)

    ajabot [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_Romanians
  • +1 (1 vot)    
    bine asa (Joi, 1 martie 2012, 8:49)

    Ion Fufa [anonim]

    Poate ministrii de acum sa le arate conducatorilor UE ca au coloana vertebrala cu parere de rau pt. Sarbi dar daca santajul este de baza foarte bine ca-l aplica sa vedem daca au si succes.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 10:51)

    silviu [anonim]

    foarte bine sa ii tinem in sah serbia in privinta aderarii la ue. Pentru ca nu este normal ca oficiali de la bucuresti sa fie aratati cu degetul, nu mi se pare ceva normal, avem si noi demnitatea noasta,
  • 0 (0 voturi)    
    voi credeti ca e o intamplare ? (Joi, 1 martie 2012, 11:03)

    SILE MILITIANUL [anonim]

    Alo, oameni buni: mai crede cineva ca e o intamplare ?

    Azi incepe consiliul europeean la Bruxelles, ieri a fost arestata judecatoarea spagara de 200 000 Euroi+ de la Inalta Curte si azi scandal cu pasapoarte pe spaga.pentru moldoveni.

    E evident ca se opune cineva, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 1 martie 2012, 11:06)

    silviu [anonim]

    foarte bine sa ii tinem in sah serbia in privinta aderarii la ue. Pentru ca nu este normal ca oficiali de la bucuresti sa fie aratati cu degetul, nu mi se pare ceva normal, avem si noi demnitatea noasta,
  • 0 (0 voturi)    
    SI IN SERBIA TRAIESC ROMANI ! (Joi, 1 martie 2012, 11:21)

    radu mihai [anonim]

    Iata ca discursul d-lui ministru Laszlo Borbely, fata de pozitia adoptata de Romania in ceea ce priveste minoritatile din Serbia : "... cateodata e bine sa mai arati si pisica altora, ca sa inteleaga ca Romania e a saptea tara din UE, e o tara mare si trebuie sa se comporte ca atare, chiar daca din punct de vedere economic mai avem probleme"este pozitia UDMR in Romania ,un partid de 6%, care conduce tara de fapt ...CINSTE lui ca, in sfarsit ne-a aratat cum se apara drepturile minoritatilor in sanul majoritatiilui ca ne-a deschis si noua ochii : SI IN SERBIA TRAIESC ROMANI( NIHIL SINE DEO)
  • 0 (0 voturi)    
    romania nu cred ca pune bete in roate serbiei (Joi, 1 martie 2012, 11:26)

    andra [anonim]

    romania nu cred ca se opune intrarii serbiei in unuinea europeana. Dezinformarile vin din presa centrala, care nu face nimic altceva decat sa implementeze oamenilor ideea ca partidul de guvernamant a defavorizat tara, aceasta fiind vazuta precum OAIA NEAGRA a unuinii europene. Ba din contra romania este foarte bine clasata din punct de vedere economic.iar viza shengen este chiar o prioritate pentru romania.
  • 0 (0 voturi)    
    atentiee (Joi, 1 martie 2012, 11:28)

    edina [anonim]

    Nu trebuie sa tratam acest subiect cu superficialitate deoarece este unul sensibil cand vorbim de vecinii nostri. Am incredere in deciziile de la Bucuresti, dl. Diaconescu un diplomat de meserie va trata acest fapt cu discernamant, deasemenea si dl. Basescu.Subiectul Shengen si Serbia il lasam la nivel diplomatic sa se discute.
  • 0 (0 voturi)    
    traim cu speranta (Joi, 1 martie 2012, 11:33)

    negociatorul [anonim]

    cifrele sunt aproximative - numarul romanilor fiind mult mai mare

    in serbia avem - 350.000 de romani
    in republica moldova avem - 3.000.000 de romani
    in transistrea avem - 50.000 de romani sau mai multi
    in ungaria avem - 100.000 de romani
    in ucraina avem - 150.000 de romani
    in bulgaria avem - 80.000 de romani


    traim cu speranta sa se aplice reciprocitatea. atat dorim nimic mai mult.

    atata timp cat in romania cei de alta nationalitate se bucura de drepturile firesti

    dorim ca si romanii sa aiba biserici romanesti, invatamant, libertatea presei, alfabet latin.

    cand ne-au impus conditii pentru aderarea nato si ue a romaniei conditiile s-au numit negocieri

    si acum cand romania impune conditii serbiei se numesc tot negocieri nicidecum santaj.

    traim cu speranta
    • 0 (0 voturi)    
      de unde cifrele (Joi, 1 martie 2012, 16:49)

      portic [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      de unde sunt scoase cifrele astea, sa ne documentam si noi? ai vazut rezultatele de la recensamintele lor? sau sunt scrise asa la deruta?
    • +1 (1 vot)    
      români (Joi, 1 martie 2012, 18:40)

      eu [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      în Ucraina sunt cam 500 000 doar ca unii din ei sunt inregistrati ca moldoveni
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul ne ajuta! (Joi, 1 martie 2012, 12:38)

    AaAa02 [anonim]

    Ni se pare normal sa tinem cu romanii nostri de dincolo. este un subiect delicat si sigur se va rezolva deoarece dintotdeauna am avut relatii bune cu Serbia. am incredere in deciziile care se vor lua la Bucuresti de care cei in masura pe tema aceasta
  • 0 (0 voturi)    
    atentie (Joi, 1 martie 2012, 12:49)

    alina [anonim]

    Cand e vorba de vecinii nostri astfel de subiecte devin vulnerabile. E bine sa fim atenti cand abordam acest subiect
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 13:36)

    cristina [anonim]

    Este normal sa ne sustinem semeni, nu inteleg de ce lumea considera ca Romania se opune, este total gresit. Haideti sa fim putin realisti si noi avem drepturi in Europa ca si celelalte tari.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 13:42)

    ciprian [anonim]

    Nu trebuie sa fim indiferenti in fata Europei trebuie sa ne expunem si noi drepturile si sa ne aparam semeni, orice tara ar fi facut la fel sunt sigur ca Europa va intelege.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 13:44)

    cosmin [anonim]

    Consider ca am adoptat o pozitie corecta in Europa exprimandune drepturile nostre, este normal san e sustinem minoritatile, asa cum o fac si alte state Europene care isi sustin semeni.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 13:50)

    diana [anonim]

    Trebuie sa ne sustinem semeni nostri din Serbia, nu este nimic anormal in acest lucru, sa speram ca tarile europene au inteles cerinatele noastre si le vor lua in seama, toti avem drepturi egale in Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    romania (Joi, 1 martie 2012, 14:08)

    larisa [anonim]

    Romania este foarte bine clasata din punct de vedere economic.iar viza shengen este chiar o prioritate pentru romania.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie (Joi, 1 martie 2012, 15:42)

    ina [anonim]

    Cand e vorba de vecinii nostri astfel de subiecte devin vulnerabile. E bine sa fim atenti cand abordam acest subiect
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 15:44)

    andy [anonim]

    foarte bine facem ca doar nu am ajuns de rasul oricui, sa tinem serbia in sah pentru aderarea in ue, pentru ca nu este normal ca germania si suedia sa ne arate cu degetul. Macar acum sa punem si noi piciorul in prag.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Joi, 1 martie 2012, 16:43)

    alexx [anonim]

    Romania este o tara care din punct de vedere al evolutiei se afla in ascendenta. Mai mult decat atat in mod clar avem un cuvant de spus in Europa iar faptul ca statul roman s-a opus aderarii Serbiei nu este de criticat!
  • 0 (0 voturi)    
    fals (Joi, 1 martie 2012, 16:49)

    eda [anonim]

    Nimic mai fals, problema a fost una care a tinut de minoritati.
    A devaga si a sugera alte scopuri mi se par rau voitoare din partea celor care o spun.
    Romania a procedat corect.... niciodata nu ne-am abandonat romanii care traiesc peste granite.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Joi, 1 martie 2012, 18:01)

    alex [anonim]

    romania nu cred ca se opune intrarii serbiei in unuinea europeana. Nu trebuie sa tratam acest subiect cu superficialitate deoarece este unul sensibil cand vorbim de vecinii nostri.Diaconescu un diplomat de meserie va trata acest fapt cu discernamant, deasemenea si dl. Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    schengen (Joi, 1 martie 2012, 18:51)

    ciprian [anonim]

    E bine ca din cand in cand sa mai ridicam si noi capul din pamant si sa ne folosim de autoritatea noastra fie ea cat de mica.O sa se procedeze corect si usor usor o sa avem un cuvant important de spus in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Joi, 1 martie 2012, 20:11)

    vali [anonim]

    romania nu cred ca se opune intrarii serbiei in unuinea europeana. Nu trebuie sa tratam acest subiect cu superficialitate deoarece este unul sensibil cand vorbim de vecinii nostri.Diaconescu un diplomat de meserie va trata acest fapt cu discernamant, deasemenea si dl. Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    nitzica istorie contemporana n-ar strica.. (Vineri, 2 martie 2012, 2:32)

    niculaie [anonim]

    la circa 5 minute dupa obtinerea independentei, Romania si Serbia s-au unit,da repede de tpt si au atacat amarata de Bulgarie cu scopul - si rezultatul - de a-i ciopartzi teriitoriul.
    Deasemenea cu numai cativa ani in urma Romania,roaspat intrata in NATO, vindea pe Dunare si mai ales pe blat armament si amunitie Sarbiei,atacata de NATO,in care Romania deabea intrase...Imi aduc perfect de bine aminte ca atunci cand NATO shi-a permis sa mentioneze Romaniei ca este ilegal sa vinzi arme si amunitii dushmanuljui comun - e.g. Sarbia - Romania a cerut comensatii din partea NATO-ului pentru sumele pierdute din cauza opriri traficului de arme ilegal romanesc catre Sarbia.
    De unde atata ostilitate romanesca fatza de sarbia?
    Cati sarbi stau inca cu casa in zona romanesca a banatului si cat shucar a facut sarbia romaniei pentru totala neglijare a comunistatilor sarbesti din romania?
    Oportunismul Romaniei la EU in acesta problema s-ar putea sa atraga reactii similare la momentele considerate portune de catre EU in viitor.
    Nu ar fi,totusi,mai decent sa se negocieze FIECARE problema intr-o atmosfera civilizata,DACA SE POATE?