Plenul Parlamentului l-a votat pe Teodor Melescanu in fruntea SIE; opozitia a absentat

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2012, 14:45 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu a fost ales in functie de sef al Serviciului de Informatii Externe de plenul parlamentului, cu 238 voturi pentru si un singur vot impotriva. Opozitia a absentat de la sedinta.

"A fost un vot impotriva, 238 de voturi in favoare, suficiente pentru a fi declarat ales de catre parlamentul Romaniei in calitate de director al SIE. Am depus juramantul si din acest moment voi face tot ce imi sta in putere ca juramantul sa fie respectat," a declarat Melescanu in urma sedintei.

Votul a fost secret, cu buletine.

Din numarul total de 463 de parlamentari, au fost prezenti 242 la sedinsta de marti, iar 239 s-au exprimat prin vot.

Din cele 239 de voturi valabil exprimate, au fost inregistrate 238 de voturi "pentru" si un vot "impotriva".

Potrivit articolului 38 din Regulamentul sedintelor comune, numirile in functie se fac cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor prezenti, majoritatea de voturi fiind intrunita de cele 238 de voturi favorabile.

Teodor Melescanu a fost felicitat de presedintii Camerei Deputatilor si Senatului pentru numirea in functia de director al SIE.

USL anuntase ca nu participa la votul din Parlament pentru numirea lui Melescanu la sefia SIE. Decizia a fost anuntata de liderul PSD Victor Ponta. In plus, Ponta a precizat ca Melescanu nu va putea fi audiat de comisia comuna a Parlamentului de control al activitatii SIE, pentru ca presedintele comisiei, deputatul PSD Gabriel Vlase, nu va convoca sedinta.

Presedinte Traian Basescu l-a propus
, luni, pe senatorul PNL Teodor Melescanu pentru functia de sef al Serviciului de Informatii Externe (SIE), propunere acceptata de catre liberal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2824 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Stim, Antonescu si-a luat penthouse (Marţi, 28 februarie 2012, 14:52)

    geo [anonim]

    Ar fi fost culmea sa mai vina si la servici. Oricum si el si Ponta aberasera destul de ieri seara, ce nevoie mai era sa vina si la Parlament ca nu de acolo au toate avantajele.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu ai inteles (Marţi, 28 februarie 2012, 16:59)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui geo

      USL "voteaza" si se "exprima" la Antene. De ce ar mai veni si in Parlament? Sunt curioasa daca a facut cineva o statistica in minute "interventii televizate vs. interventii in Parlament"...
  • +17 (17 voturi)    
    Somn usor... (Marţi, 28 februarie 2012, 14:56)

    Lanista [utilizator]

    ... crinutz... dormi mai departe.... Mele vegheaza pt. tine. Bah sa mor io de astia de la USELE nu-s platiti sa fie prosti. Ce hal de opozitie sunteti mah? Asa vrei sa va ajungeti? Vaitandu-va? Sunteti niste IMPOTENTI.
    • +6 (6 voturi)    
      MOTIVUL GREVEI ! (Marţi, 28 februarie 2012, 17:46)

      Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      Astia spera sa isi prelungeasca mandatele, de asta stau in greva.

      Au vazut ca spre exemplu profesorii recupereaza orele in care au lipsit pentru greva si s-or fi gandit ca e la fel si la ei... prelungind mandatul cu perioada lipsa.

      GHINION: alegerile vin. Stampila e la noi! :-D
  • -14 (18 voturi)    
    Plenul Parlamentului l-a votat pe Teodor Melescanu (Marţi, 28 februarie 2012, 15:02)

    strauss [anonim]

    Bineinteles ca la votat, pai sa a zis sefu'Base.
    • +11 (13 voturi)    
      Ce-mi place (Marţi, 28 februarie 2012, 15:09)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui strauss

      cand va atacati :))
    • +7 (7 voturi)    
      Si celor de la USL,tot Base,le-a zis. (Marţi, 28 februarie 2012, 16:24)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui strauss

      Basescu ii joaca pe cei de la USL si acestia se complac in a face jocul lui Basescu.Chiulul USL din parlament este in avantajul lui Basescu.Nu mai trebuie sa negocieze cu opozitia pentru orice chestie.Cei de la opozitie sau multumit cu indemnizatia luata degeaba si intre timp sa se ocupe de afacerile proprii,sau pur si simplu sa leneveasca.Trai neneaca.Timpul trece,leafa merge.Nu vezi ce rau la merge?antonescu ,numai din leafa de parlamentar unde are prezenta zero,si-a luat penthouse si trei automobile.Basta concedii si cazinouri.
  • -14 (14 voturi)    
    A fost un vot impotriva ????? (Marţi, 28 februarie 2012, 15:11)

    VULPCRIS [anonim]

    A fost un vot impotriva ?????

    Cum se poate asa ceva ?
    Ordin a dat comandantul suprem; ordinul se executa nu se discuta !
    • +5 (5 voturi)    
      asa se pare.... (Marţi, 28 februarie 2012, 16:43)

      meme [anonim] i-a raspuns lui VULPCRIS

      .... cineva a avut bunul simt ca sa vina sa voteze..... adica treaba aia pentru care ii platim noi.... chiar daca a fost contra.....


      probabil ca nu era obosit cu o seara inainte de interventiile la tv uri
  • +19 (19 voturi)    
    Referendum (Marţi, 28 februarie 2012, 15:22)

    ion [anonim]

    Daca parlamentul poate functiona in conditiile astea (fara vreo 200 de parlamentari), inseamna ca putem reduce fara probleme numarul de parlamentari si putem renunta la o camera a parlamentului.
    Nu vom pierde nimic si poate ca vor fi mai eficienti cand sunt mai putini pentru ca nu o sa se mai poata ascunde in spatele colegilor si chiar vor trebui sa vina la servici si sa fie activi.
  • +9 (9 voturi)    
    Somn de voie, pana la comanda stai (Marţi, 28 februarie 2012, 15:40)

    franz [utilizator]

    Recomand opozitiei reunite intru somn adanc, sa vada filmul Iron Lady, in pauza asta "binemeritata". Cel putin o replica din film este pentru ei. Rezumand, ar fi cam asa: ei cred in greva, cei ce nu-i vor vota cred in munca. Ramane de vazut cati romani, ramasi prin tara asta, vor sa munceasca, nu sa fie asistati social si grevisti permanenti. Este un examen ptr noi toti.
    In mod sigur, vom avea in continuare, conducatorii pe care ii meritam.
    Succes in alegeri! :)
  • +2 (10 voturi)    
    votare melescanu (Marţi, 28 februarie 2012, 15:46)

    maria [anonim]

    melescanu a fost votat. CONCLUZIA : daca puterea vrea sa-si treaca o lege, o trece ! Conditia necesara si suficienta e ca puterea sa fie PREZENTA !
    • +2 (4 voturi)    
      o vorba inteleapta a strabatut somnul Mariei (Marţi, 28 februarie 2012, 16:20)

      franz [utilizator] i-a raspuns lui maria

      Maria draga, iti cam place greva si somnul. :)
      Na, de data asta ai visat o CONCLUZIE. Bravo! Bine ca n-ai visat o ocluzie. :)
      Multumim ptr efortul depus, ptr a ne-o comunica. Cred ca ti-a fost greu sa-ti infrangi somnul ce va naste monstri :)) Sa-na-ta-teee!
      • -1 (3 voturi)    
        somnul si vorbele (Marţi, 28 februarie 2012, 17:09)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui franz

        Tu franzie, nu le stapanesti pe nicicare.

        Tu esti doar rupt de realitate, sustinator frenetic al unor idoli demult apusi.

        Tema de casa: invata sa vorbesti la subiect
  • +5 (5 voturi)    
    sedinta (Marţi, 28 februarie 2012, 16:01)

    dan2 [anonim]

    "...Melescanu nu va putea fi audiat de comisia comuna a Parlamentului de control al activitatii SIE, pentru ca presedintele comisiei, deputatul PSD Gabriel Vlase, NU VA CONVOCA sedinta". Se pare ca parlamentarii PSD cred ca totul le este permis, Nu cred ca un stat puternic nu ar gasi vreun ac de cojocul lor, eu as merge in aceasta problema concreta pe "tentativa de sabotaj si inalta tradare", fiind evidenta intentia de a pune in pericol siguranta nationala. Dar poate ca greva parlamentara cu intentia de a paraliza parlamentul este constitutionala...
    • +3 (3 voturi)    
      paralizie (Marţi, 28 februarie 2012, 16:08)

      maria [anonim] i-a raspuns lui dan2

      unde ai vazut tu ca Parlamentul e paralizat ? Daca era asa nu trecea melescanu !
    • +4 (4 voturi)    
      Aici avem o problema ! (Marţi, 28 februarie 2012, 17:04)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dan2

      Parlamentarii opozitiei nu muncesc si totusi isi primesc toate " drepturile " banesti . De ce ?
      Ori conducera parlamentului nu are cum sa le taie toate sumele si toate "drepturiel " , ori exista o complicitate intre putere si opozitie cand este vorba de bani .
      Daca exista impedimente legale care nu pot fi modificate de actualul parlament ( ? ) ar trebui ca Roberta Anastase sa apara zilnic la T.V. timp de cateva zile ca sa ne explice acest lucru.
      Daca nu ii impiedica nimic ca sa-i lase fara bani pe " grevisti " inseamna ca acesta conducera a Parlamentului este complice cu hoti care nu muncesc si iau bani ( furt ).
      Cred ca Roberta Anastase ar trebui sa clarifice urgent aceasta problema , nu ?
  • +7 (7 voturi)    
    IARASI CCR? (Marţi, 28 februarie 2012, 16:30)

    Objectivul [anonim]

    Acum are si USL ceva de lucru redactarea plangerii catre CCR privind inscaunarea lui Mele fara binecuvantarea lor.
    La treaba Sova si Alinutza Gorghiu! Fenechiulul va face sanviciuri si cafele.
  • +9 (9 voturi)    
    reducerea numarului de parlamentari (Marţi, 28 februarie 2012, 16:41)

    oilman [utilizator]

    concluziile sint simple:

    1. Numarul de parlmentari trebuie redus cit de repede
    2. Parlamentarii sint platiti de contribuabili degeaba - trebuie sa restituie imediat indmnizatia plus amenzi
    • +3 (3 voturi)    
      esti prea bland (Marţi, 28 februarie 2012, 18:51)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui oilman

      La orce firma, chiar si la firme de stat ceteodata, daca absentezi nemotivat in mod repetat sau daca esti prezent si nu-ti faci treaba deloc, te da afara ! Trebuie obligati parlamentarii sa aplice codul muncii si obligati sa modifice constitutia in sensul acesta, pentru ca de buna voie nu or sa o faca.
  • -3 (3 voturi)    
    de fapt (Marţi, 28 februarie 2012, 18:01)

    cocosu rosu [anonim]

    este vorba de o promovare.
    colonelul (?) civil a fost inaintat..in functie !

    felicitari !
    • 0 (0 voturi)    
      Strasnic barbat de stat Melescanu (Miercuri, 29 februarie 2012, 1:08)

      Competentu' [anonim] i-a raspuns lui cocosu rosu

      Nu-i de talia lui Elwis, dar totusi. A fost la Externe,la Aparare, la Justitie. Acum e la SIE. Asta e, daca stie, stie !Pacat ca nu avem mai multi. Cu doi -trei Melescani poti forma un cabinet si mai faci si o gramajoara de economii.