Victor Ponta: Presedintele comisiei SIE nu va convoca sedinta pentru audierea lui Melescanu

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2012, 20:32 Actualitate | Esenţial


Liderul social-democrat Victor Ponta a declarat, luni, ca presedintele comisiei parlamentare de control al activitatii Serviciului de Informatii Externe, deputatul PSD Gabriel Vlase, nu va convoca sedinta pentru audierea lui Teodor Melescanu, propus de presedintele Traian Basescu pentru postul de director al SIE, relateaza Mediafax.

Presedintele PDL a precizat ca parlamentarii USL vor ramane in protest parlamentar, astfel ca nu vor participa nici la audierea lui Melescanu, nici la votul din plen.

Ponta a precizat ca Melescanu nu va putea fi audiat de comisia comuna a Parlamentului de control al activitatii SIE, pentru ca presedintele comisiei, deputatul PSD Gabriel Vlase, nu va convoca sedinta.

Co-liderul USL a refuzat sa comenteze desemnarea lui Melescanu, spunand ca sustine pozitia liderului PNL, Crin Antonescu.

Presedinte Traian Basescu l-a propus, luni, pe senatorul PNL Teodor Melescanu pentru functia de sef al Serviciului de Informatii Externe (SIE), propunere pe care liberalul a acceptat-o.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat ulterior ca nominalizarea la sefia SIE este "o afacere" intre Traian Basescu si Teodor Melescanu si a anuntat ca, la prima sedinta a CNEx (Consiliul National Executiv al PNL), va cere excluderea din partid a senatorului.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3781 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    SUPER! (Luni, 27 februarie 2012, 20:36)

    SHEAPA [utilizator]

    Fiti idioti pana la capat!

    Veti infrange negresit!

    God help us all .........
    • +11 (11 voturi)    
      de acord ... (Luni, 27 februarie 2012, 21:25)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      ... si cu incepututul dar mai ales cu finalul postarii dvs.sa ne gandim ca usl ajunge la putere la toamna ! pai oameni buni astia in afara de a bune talpi si bete in roate nu stiu nimic ( ce stiu tatuca ilici si bombo am aflat deja pe pielea noastra). acum nu ca pdl ar fi un partid grozav,dar cu fundasii astia rupatori de la usl va fi jalea de pe lume.so ...God help us all .........
      • +6 (6 voturi)    
        ba mai bine nu... (Luni, 27 februarie 2012, 23:20)

        Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui alpha

        eu zic sa nici nu ne gindim ca ajunge usl la putere in toamna, Nu se poate sa nu se trezeasca o parte dintre romani . Ce idiotenii sa mai faca astia, ca sa inteleaga romanul... o data pt todeauna?
  • +30 (30 voturi)    
    Ponta, esti invidios ? (Luni, 27 februarie 2012, 20:39)

    ariston [anonim]

    Ponta, ce zici de poanta asta ? ma baiatule, esti inca necopt pentru vremuri asa de marete !
  • +29 (29 voturi)    
    Trebuia numit Ponta...sau Antonescu (Luni, 27 februarie 2012, 20:40)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Poate atunci se convoca si comisia si plenul...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu Antonescu (Luni, 27 februarie 2012, 23:20)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Daca il numea pe Antonescu chiar si daca puneau audierile la 6 dupa amiaza probabil el tot le rata. Omul nu poat ajunge asa devreme la serviciu...

      Lasand la o parte chestia astacu desteptarea Base' si-a facut un obicei din a numi sefi la serviciile secrete oameni din opozitie. Ungureanu de la PNL afost OK, Maior de la PDS a fost OK, acum Melescanu de la PNL nu mai e OK in locul lui Ungureanu de la PNL. Maretul Diktator PNL stie tot, inclusiv ca nu e bine sa numesti la serviciile secrete pe unul de la opozitie...
  • +31 (31 voturi)    
    Comisia e a lui Ponta (Luni, 27 februarie 2012, 20:41)

    mda [anonim]

    CIne se crede individul asta?! Daca-si ia jucariile si se duce acasa nu-i nici o problema dar de unce tupeul sa nu convoace o Comisie platita de cetateni?

    De cand Ponta decide ce misca in tara asta si ce nu?? Micul Adrian Nastase!
  • +9 (9 voturi)    
    judecata (Luni, 27 februarie 2012, 20:50)

    adrian [anonim]

    Nu e nici un jurist prin preajma ? Astia doi clovni nu put fi dati in judecata pentru abuz in serviciu sau asa ceva; nu ar fi bine ca niste alegatori simpli sa-i cheme in judecata ? ca parlamentari, evident !
    • +4 (4 voturi)    
      chiar... (Luni, 27 februarie 2012, 23:22)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      O idee buna! Super buna!!!
  • 0 (4 voturi)    
    proces nedemocratic (Luni, 27 februarie 2012, 20:51)

    math [anonim]

    Emisiune memorabila la Realitatea pe tema Melescanu. Doua concluzii, una buna si alta rea, cu care sa incep?

    1) numirea la SIE s-a facut in mod nedemocratic, adica tiranul si-a batut din nou joc de popor.
    2) am remarcat cu mirare ca USL are un reprezentant credibil. De departe cea mai importanta voce a opozitiei actuale este stimabilul domn Frunda.
  • +10 (10 voturi)    
    Penibil (Luni, 27 februarie 2012, 20:57)

    Catalin [anonim]

    Avea dreptate Basescu, pontacul si floricel si-au pierdut simtul ridicolului ...de fapt ,cred ca Basescu l-a numit intentionat pe Melescanu ,stia ca ponta si crin se vor arunca precum puii la muci !
  • +6 (6 voturi)    
    Ajutor reciproc . (Luni, 27 februarie 2012, 21:01)

    durul [utilizator]

    Si uite asa PNL va avea datorii la PSD .
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta 2 fetze (Luni, 27 februarie 2012, 21:03)

    nano2k [utilizator]

    L-a pus cu botul pe labe tatuca Ilici dupa discursul din Parlament.

    Ponta in Parlament la investitura guvernului MRU a semanat cu un pudel care a incercat sa sara dincolo de raza de actiune a lesei tinute de "greii" USL. Stiti cum face catzelul cand se avanta dincolo de lesa? Face asa, un salt inapoi gen flick flack, schelalaie si vine la picioarele stapanului. Catzeii sunt insa inteligenti, isi invata lectia, nu ca alte lighioane pamantesti care uita.
  • -4 (8 voturi)    
    Mossad-ul conduce Romania? (Luni, 27 februarie 2012, 21:09)

    codrutz [utilizator]

    Deci, ce spunea Vadim se adevereste; Romania este condusa in mod ocult de concetatenii nostri evrei si de agentii acestora. Parca pana mai de curand, basistii il acuzau pe Melescanu ca este agent Mossad, iar acum vad ca Hot News spune ca acesta a avut o cariera diplomatica de succes fiin de trei ori Ministru, bla, bla bla.... Deci si Melescanu a fost "reevaluat". Este bine macar ca se dau cartile pe fata si ceea ce se zvonea ca ar fi declarat Simon Peres, presedintele Israelului ,s-a adeverit si anume ca: "Israelul poate cumpara oricand Romania la pachet cu alte cateva tari Est-Europene".Sunt curios daca acest comentariu va trece fara a fi acuzat ca sunt anti-semit and bla-bla-bla...
  • +2 (2 voturi)    
    Infractiune si instigare la savarsirea de infract (Luni, 27 februarie 2012, 21:34)

    Nelu Militianu' [anonim]

    Art. 248 si 248' C.Pen.
  • +9 (9 voturi)    
    raporteaza (Luni, 27 februarie 2012, 21:35)

    aurel [anonim]

    Stiti ce se intampla daca puterea merge cu fata si opozitia merge cu spatele.Ce se poate intampla? Nu mai inteleg nimic, o opozitie de 2 bani.La aceasta ora d-ul Ponta este la Realitatea unde da raportul.Emisiune intitulata :La raport
  • +8 (8 voturi)    
    tot sah... (Luni, 27 februarie 2012, 21:38)

    meme [anonim]

    ... primesc usLASII .... mat pe cand?
    eu sincer m-am saturat de nazurile lor!

    dar la munca?....la munca pe cand mai Victoras?
  • +6 (6 voturi)    
    sah (Luni, 27 februarie 2012, 21:40)

    uzu [anonim]

    vrei sa joci sah cu basescu ?
    adica ii pune in pozitia sa refuze sa lucreze pe o problema importanta, intr-o comisie unde e sef un PDLu, pentru o numire unde a pus un Liberal ... si ei tot nu vor sa lucreze.
    Adica noi stam fara sef la SIE ca asa vrea PSDul si PNLul ...
    '
    dar romanii sunt boi, nu vad. ei au ochi doar pentru Elodia ...

    de-aia pleaca din tara cei ce vor sa faca ceva cu viata lor, pentru ca majoritatea sunt ... asa cum sunt ... vai de mama lor.
    • +3 (3 voturi)    
      da, ai mare dreptate (Luni, 27 februarie 2012, 23:53)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      adevarul e ca tre sa fii rau orbit de elodia & co, ca sa nu vezi ca, la cit de temeinic a fost sapat Basescu, el e tot in carti si doi pasi in fata...
  • -7 (7 voturi)    
    dan_fcd30@yahoo.com (Luni, 27 februarie 2012, 21:48)

    JOS COMUNISMUL [anonim]

    acest 'basel' nu stie altceva decat dezbina si vei castiga........ dar ti-a sunat ceasul traienica , esti o mizerie pt. tara asta.
  • +7 (7 voturi)    
    CCR va decide! (Luni, 27 februarie 2012, 22:00)

    Cataleya [utilizator]

    Si cred ca CCR de data asta le va aplica "lovitura de gratie" USLamistilor.
    Pt ca exact ceea ce se intampla acum in Parlamentul Romaniei, poate fi extrapolat la Curtea Constitutionala.
    Are dreptul un oarecare judecator de la Curtea Constitutionala sa declare ca el boicoteaza lucrarile Curtii, prin neprezentare, si totodata sa considere neconstitutionale toate deciziile luate de mahjoritate, in lipsa lui?
    Cred ca nu.
    Si mai cred ca CCR va decide ca atat Premierul, cat si Guvernul cu ministri sai sunt pe deplin in masura sa-si desfasoare activitatea, fara sa incalce Constitutia.
    Cred ca dupa deciziile urmatoare ale CCR, USL se va face praf.
    pt ca asa, nu mai merge!
    Ma mir ca pana acum niciun deputat sau senator PDL-ist n-a ridicat la CCT problema chiulului sistematic si organizat al unui grup Parlamentar.
    Cred ca de aici ar trebui inceputa curatenia....

    Si sper ca CCR va pune pana la urma puctul pe "i"!
  • +1 (1 vot)    
    Comisiile reunite au avut cvorum (Luni, 27 februarie 2012, 23:33)

    Liviu Iordache [anonim]

    Daca ar fi stat la munca si nu s-ar fi bazat pe avocatul de divorturi aranjate in parcul din spatele tribunalului pe nume Dan Sova, bagat in barou de maica-sa vitrega, alde Ponta (6,5 la civil, 7,00 la penal, note de mediocru congenital) ar fi stiut ca, fiind votat de plenul reunit, directorul SIE ia avizul de la comisiile reunite. Care s-au intrunit si au fost in cvorum, votind cu elan! Oricum, sa mai stea vreo luna in greva, ca mai sunt de dat functii, dupa alea de azi de la CNA, are balta peste, uslistii iau de pe jos! Sa stea linistiti, peste vreo 4-5-7-9 ani ies alte functii la impartit, dupa cum e legea pentru diverse organe...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 27 februarie 2012, 23:38)

    Alex [anonim]

    La dezbaterea investiturii unui nou guvern/ministru prezenta este obligatorie (unde USL-ul nu a participat), nu stiu in cazul unui nou sef sie/sri care-i procedura dar presupun ca prezenta tot obligatorie este. Curtea Constitutionala poate trage cortina acestui spectacol USL-ist daca este sesizata dar PDL-ul nu are interes sa faca acest lucru. PDL-ul spera sa mai castige cateva procente la urmatoarele alegeri folosindu-se de aceasta greva.
    Cine vrea sa aprofundeze subiectul prezentei sa citeasca regulamentul
    sedinţelor comune ale Camerei Deputatilor si Senatului cap. 3 art. 88
  • +1 (1 vot)    
    disciplina de partid dusa la extrem= dictatura (Marţi, 28 februarie 2012, 9:20)

    omoni [utilizator]

    Observ ca a devenit o regula ca parlamentarii sa fie remunerati fara ca ei sa isi indeplineasca sarcinile de serviciu iar sefii de partide sa impuna blocarea lucrului cu scopul sabotarii activitatii guvernului, presedentiei, sie, alte institutii.
    Parca erau puteri separate !
    Chiar nu are nimeni curajul sa pronunte cuvantul "sabotaj"?Cum pedepseste codul penal sabotajul?
    Au ajuns arogantii sa creada ca sunt mai presus de lege, de propriile lor legi chiar in partid, sa creada ca pot sa jigneasca si sa minta cu nerusinare fara sa pateasca nimic, sa dicteze in propriile partide sub acoperirea "disciplinei de partid'. Si pe vremea lui Ceausescu disciplina de partid a fost impinsa la absurd- oare acesti membrii ai acestor partide vor sa retraiasca momentele cand aplaudau frenetic si la semnal? Acolo se va ajunge cat de curand in ambele partide conduse de niste imaturi dirijati din spate de niste comunisti obisnuiti cu "disciplina de partid".
    Imi este asa de cunoscut comportamentul acestor cravate rosii nostalgice...parca am sentimentul de deja vu cand acestia :
    - cer supunere totala din partea membrilor
    - infiereaza pe toti cei pe care ii considera dusmani
    -ii izoleaza pe cei ce au pareri diferite in cadrul partidului ( Constantin Parvulescu)
    -mint si manipuleaza poporul promitandu-le marea cu sarea
    - se declara saraci si cinstiti dar si atunci, si acum au privilegii ( cantina de partid, masini scumpe, case scumpe, vacante afara, copii care studiaza afara
    - isi ascund veniturile declamand ca se imprumuta la colegi ca sa traiasca pentru a face o apropiere cu roamnul sarac care face acelasi lucru.
    - ii repudiaza pe cei cu adevarat valorosi, care au o cariera in spate, se simt amenintati de reusitele lor profesionale si ii indeparteaza pentru a-si ascunde propriile nerealizari.
    Mazare ieri a dat pensionarilor 300 lei cadou de martisor iar azi se anunta mare miting- oare se fie legate intre ele aceste evenimente?
    Comparati !
    • 0 (0 voturi)    
      revin (Marţi, 28 februarie 2012, 12:41)

      omoni [utilizator] i-a raspuns lui omoni

      intre timp s-a reunit comisia pentru SIE- ce valoare mai are cuvantul lui Ponta acum?
      Eu stiu ca, daca nu pot realiza ceva, nu ma laud ca o sa o fac. Si aici era un banc cu un vultur si un lup in avion. Intimpul zborului vulturul a scos pistolul si le-a cerut banii pasagerilor, apoi si-a luat zborul pe una din usile avionului. Lupul s-a gandit ca si el poate sa profite, si-a ranjit coltii si a mai stors ceva bijuterii de la pasageri apoi s-a aruncat in gol. Morala: nu te arunca daca nu stii sa zbori!
      Nu e cine stie ce bancul dar tare se potriveste la modul de actiune al celor doi presedinti de partide.