Patriarhul Daniel: Manastirile nu sunt suficient ajutate, pentru ca ele sa poata ajuta mai mult

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2012, 23:05 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane (BOR), Daniel, considera ca manastirile nu sunt suficient ajutate, pentru ca ele sa poata ajuta si mai mult multimea credinciosilor pelerini, a oamenilor saraci, dezorientati, deznadajduiti, potrivit Agerpres.

'Adesea ne laudam cu manastirile in tara si in strainatate, dar aceste manastiri nu sunt suficient de ajutate astazi pentru ca ele sa poata ajuta si mai mult multimea credinciosilor pelerini, a oamenilor saraci, dezorientati, deznadajduiti. Deci, lucrarea noastra misionara este mentinerea credintei drepte, marturie adusa prin cuvant si fapta si ajutorarea celor care sunt mai neajutorati decat noi', a spus inaltul ierarh, citat de Agentia Basilica a Patriarhiei Romane.

Patriarhul considera ca trebuie intarita fratietatea monahala, cooperarea dintre manastiri, dar si legatura manastirilor si a schiturilor cu centrul eparhial.

59 de monahii, surori si frati neangajati in schema de functii si personal a Arhiepiscopiei Bucurestilor au primit, vineri, din partea patriarhului Daniel un set de imbracaminte monahala, evenimentul, desfasurat in Sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei, fiind calificat de Intaistatatorul BOR, 'in primul rand, un act de recunostinta'.

'Consideram ca este un prilej binecuvantat ca sa va si multumim pentru osteneala pe care o aratati in manastire, dar si pentru participarea de la sfintele slujbe, pentru rugaciunea de la chilie, pentru lucrarile pe care le desfasurati ca ascultare duhovniceasca in obstea manastirii sau a schitului respectiv din care veniti. Aceasta recunostinta a noastra este necesara pentru ca lumea doreste cat mai mult sprijin din partea Bisericii, dar trebuie si unitatile bisericesti sprijinite la randul lor', a spus Preafericitul Parinte.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















790 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Cata nesimtire (Vineri, 24 februarie 2012, 23:13)

    ateist [anonim]

    Daniele poate e momentul sa topesti din lingouri, sa te lepezi de hainele scumpe brodate in fir de aur.
  • +12 (12 voturi)    
    Cred ca au terminat de vandut padurile.. (Vineri, 24 februarie 2012, 23:26)

    VBotnari [utilizator]

    si au nevoie de alte surse de venit... :D
  • +8 (8 voturi)    
    Tupeu "evlavios" (Vineri, 24 februarie 2012, 23:39)

    evoque [utilizator]

    Nimeni si nu cred ca prea curand va verifica banii negri care ii ruleaza biserica ortodoxa.
    Macar, macar pentru a acoperi o parte din aceste sume biserica ar trebui sa desfasoare programe sociale. Insa foamea de bani a bisericii ortodoxe este nemarginita.
    Este o mare nerusinare sa ceri ajutor pentru biserica cand aceasta ar putea sa se autofinanteze.
    Doua lucruri doar de amorul artei:
    a verificat cineva modul cum a fost preluata via de la Niculitel-Tulcea si unde sau evaporat miile de litri din depozitul acesteia de vin?!!!
    a verificat cineva interesul bisericii pentru muzeul aurului din Brad si ce sa intamplat acolo.
    Cred ca daca romanii ar avea curajul sa vorbeasca despre afacerile preotilor o sa descoperim ca avem o a doua economie subterana. Blejnar cand o sa incepi sa numeri lumanarile?
    Sa vezi ce de bani se fac acolo si sa vezi ce usor aduci acei 1,5% la buget.
  • +6 (6 voturi)    
    ne dati, ne dati (Vineri, 24 februarie 2012, 23:43)

    andimi [utilizator]

    asta e din ciclul: "ne dati, ne dati, ori nu ne dati"! ei spun ca daca nu primesc nimic, nici nu dau nimic inapoi, ceea ce contrazice flagrant tocmai ce Isus a spus. Dar de, asa e calugarul modern, pina la urma nu difera cu mult de societatea in care se afla, de ce ar face el exceptie! Nu ma mai mira nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    prea multe"s (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 0:28)

    Baltaretu [utilizator]

    unde cu gindul nu gindesti, dai de o sageata spre o manastire.Nu sunt prea multe manastiri si prea multi monahi, fata de nr. de enoriasi? Unde sa imparta oamenii mai intii banii obtinuti cu truda? Chiar au terminat de facut tot in viata de zi cu zi incat sa prefere manastirile,oamenii, care devin calugari si calugarite?Ce-i asteapta decat rugaciune si umilinta prin munca pentru traiul imbelsugat al superiorilor? Cind mai au o viata normala lasata de Dumnezeu?In acest mod, lumea nu s-ar mai inmulti, ar dispare cu manastiri cu tot. De la noi mai putin, de la Dumnezeu mai mult daca toti muncesc si nu pierd cel mai mare timp cu stiti voi cu ce.Generozitatea si bunatatea apar din munca ,nu asteptare si mila prin rugaciune
  • +4 (4 voturi)    
    Patriarhul Daniel spune: (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 1:05)

    adrian88000 [utilizator]

    "marturie adusa prin cuvant si fapta ".
    Fapta ? Am vazut un loc de intrunire a unor "inalte fete bisericesti ".Era plin de masini scumpe, 4x4( normal!)
    ce sfidau tot de era in parcarea aceea.Ce martutrie au adus cu fapta ?
    Expresia " per pedes apostolorum" o cunoaste Excesiv de Fericitul ?
    Cum o traduce in practica zilelor noaste ? Prin opulenta? Prin sfidare ?
    Vai de ei ca ratacesc turma si nu o conduc .
  • +4 (4 voturi)    
    Nu zau? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 1:06)

    alaska [utilizator]

    Si atunci de ce găsești cele mai multe limuzine în curțile mănăstirilor? Pur și simplu se scaldă în bogății epatante ultimul răcnet. Cei care au vizitat o mănăstire în ultima vreme știu despre ce vorbesc! Eu am vizitat 2 in ultimele luni din obligație pentru ca am fost rugat sa însoțesc niște străini, care au rămas cu gura căscată pentru ca au văzut și sărăcia din țară. Nu voi pomeni numele mănăstirilor ca sa nu le fac reclama, dar nu voi mai vizita nici una!
  • +3 (3 voturi)    
    Unde sunt casele sociale promise de manastir (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 9:46)

    bunicuta66 [utilizator]

    Din pacate, in afara de parintele de la Valea Plopului si de alti cativa preoti cu suflet, nu prea am vazut fapte de implicare sociala din partea calugarilor. Este pacat, pentru ca intodeauna romanii au avut incredere in biserica, mai mult decat in institutiile statului. Foarte putine fete bisericesti au participat efectiv la activitati sociale, macar de consiliere, nu mai spun de participare directa, fara a fi remunerate sau a percepe comision. au uitat insasi de invatatura lui IIsus - aceea de a nu fi platit pentru faptele bune. Acest lucru face ca o parte dintre romani sa nu mai aiba incredere ca banii donati se vor duce doar la cei saraci si nu la afaceri dubioase si masini scumpe pentru preoti si calugari. Este nevoie de o ,,schimbare la fata" a bisericii si nu prin seminarii si slujbe, ci prin implicare sociala de ajutorare a celor bolnavi si aflati intr-o situatie dificila.