O aradeanca a ramas in februarie fara indemnizatia de crestere a copilului, in valoare de 3.400 de lei, pentru o datorie de 5,75 de lei catre Primarie

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 19:01 Actualitate | Esenţial


O femeie din municipiul Arad a ramas fara indemnizatia de crestere a copilului pe luna februarie, in valoare de 3.400 de lei, pentru o presupusa datorie de 5,75 de lei catre Primarie, transmite Mediafax. Angajatii institutiei au recunoscut ca a fost vorba despre o intarziere in procesarea unor date.

Alina Marcea este de profesie economist si beneficia lunar de 3.400 de lei indemnizatie de crestere a copilului.

Zilele trecute a primit o instiintare ca plata a fost suspendata pentru ca ar avea o datorie catre Primaria din Arad.

Potrivit declaratiilor femeii, ea nu avea nicio datorie, in conditiile in care a depus o cerere de compensare a unei sume achitate in avans ca taxa pentru autoturism.

Marcea spune ca a depus cererea la Directia Fiscala a Primariei Arad in termenul legal, dar a durat 45 de zile procesarea, astfel ca intre timp a intrat in baza de date a datornicilor, primind acasa o somatie de plata: "Acum am primit si decizia de suspendare a indemnizatiei si mi s-a spus ca am de dat 5,75 de lei. Sunt nevoita sa merg sa platesc certificatul fiscal care costa mai mult de zece lei ca sa demonstrez ca nu am datorii".

Purtatorul de cuvant al Primariei Arad, Corina Draghici, a declarat ca "situatia este regretabila", dar ca "a existat o intarziere in solutionarea cererii pentru ca operatiunile de compensare au un timp mai indelungat, urmare unor proceduri legale care trebuie respectate".

Draghici a spus ca desi compensarea a fost facuta, iar aradeanca nu mai are datorii la impozite si taxe, ea ramasese in evidente ca datoare cu suma de 5,75 de lei pentru "cheltuieli de executare silita", derivate din trimiterea prin posta la domiciliu a somatiei de plata.

Marcea isi va putea recupera indemnizatia pentru copil aferenta lunii februarie peste o luna, la urmatoarea plata si dupa ce va face dovada ca nu are datorii catre municipalitate.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1866 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ! (Joi, 23 februarie 2012, 19:14)

    marx [anonim]

    3400 RON, trebuie sa fie o eroare
    mi se pare enorm pentru Ro nici tarile desvoltate nu ofera atat ptr copil!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e o eroare ai inteles gresit (Joi, 23 februarie 2012, 19:18)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui marx

      e vorba de acea limita de 3400 lei. nu conteaza ce salar iei peste 3400 ca pe,,, perioada cat esti in concediu de crestere copil esti plafonat la 3400. deci nu e vorba de indemnizatia de la stat e vorba de salariul dansei.
      • -1 (1 vot)    
        unu (Joi, 23 februarie 2012, 19:57)

        unu [anonim] i-a raspuns lui gigel

        vai! dura dar necesara lege a lui boc te penalizeaza pentru 6 luni, asa, sa te-nveti minte. asa ca 3400:6=566 lei/ luna.
        eu am neglijat sa platesc o taxa trimestriala pe profit pentru niste resturi de actiuni, in valoare de 1 leu. am crezut ca o vor compensa in trimestrul urmator. de unde? am primit somatie. ei au cheltuit vreo 5 lei pe o scrisoare recomandata, eu m-am invoit o zi de la serviciu, am cheltuit 10 lei pe benzina ca sa nu ma trezesc cu cine stie ce citatie in instanta. a fost vina me, recunosc, dar legile sunt maxim de proaste.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Joi, 23 februarie 2012, 20:02)

      etghe [anonim] i-a raspuns lui marx

      indemnizatia de crestere a copilului este 75 la suta din salariu si maximum 3400 de lei. daca doamna in cauza avea salariul de minimum 4534 de lei, e indreptatita la aceasta indemnizatie.
  • +1 (5 voturi)    
    ei nah...?! (Joi, 23 februarie 2012, 19:23)

    pi5 [anonim]

    dc ? nu se mai respecta principiul proportinalitatii ? doar nu vrei ca ea care contribuie cu >3000 de ron pe luna la contributii sa primeasca cat unul care contribuie cu 500 de RON ?
  • +2 (2 voturi)    
    eroare (Joi, 23 februarie 2012, 19:30)

    gigi [anonim]

    Vezi ca nu se scrie "5,75 de lei" ci "5,75 lei"
  • +1 (1 vot)    
    urmarirea veniturilor (Joi, 23 februarie 2012, 20:33)

    florin m. [anonim]

    Cod procedura civila art 407
    (7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.

    Prin urmare, nu avea cum sa ramana fara indemnizatie. Eventual putea fi poprit contul in care primea indemnizatia, insa sumele aferente nu pot fi blocate. Trebuie doar sa demonstreze bancii din ce provin.
    • 0 (2 voturi)    
      suspendare (Joi, 23 februarie 2012, 21:02)

      r [anonim] i-a raspuns lui florin m.

      cf. oug 124 / 2011 toate aceste drepturi se pot suspenda daca nu iti achiziti toate obligatiile fiscale - vezi impozitele locale.
  • 0 (2 voturi)    
    emigrare, ultima salvarea (Joi, 23 februarie 2012, 20:43)

    andrei [anonim]

    eu am patzit acelasi lucru, tot aici in Arad. Am avut o amenda pt. care s-a pierdut undeva pe drum dovada de plata predata de mine. Apropo, amenda era primita ilegal pt viteza fara a avea inregistrarea clara a masinii, dar neavand timp de plimbari prin Jud Bihor (unde s-a intamplat) am acceptat sa o platesc si gata. Mi-a venit DIRECT decizia de executare pt acea amenda, a trebui sa le prezint din nou chitanta. Desigur proces dificil, adica ei se asteptau sa ma duc eu la ei in timpul programului lor, dar in cele din urma i-am convins sa termine cu prostiile, si daca nu accepta un fax atunci le spun eu cand si unde am timp de ei. Desigur m-au anuntat ca si cei 5 RON (taxe postale pt executarea trimisa) trebuiesc platiti, altfel procesul se va repreta. Ei nu aveau nici o varianta de a prelua aceasta valoarea (5 RON), care defapt era greseala lor, asa ca din nou, in loc sa pierd timp in procese pt 5 RON, i-am platit eu, sa nu ma execute din nou. Deci, EMIGRARE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Joi, 23 februarie 2012, 22:06)

    bors cu miere [utilizator]

    asta inseamna dictatura legii! pana cand legile nu vor fi aplicate la sange, indiferent daca sunt bune, proaste, corecte, incorecte si alte variabile umane, nu vom avea cetateni civilizati si de incredere.
    • 0 (0 voturi)    
      back to '89 ? (Vineri, 24 februarie 2012, 19:41)

      civilizatu' [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      sa te vad dupa ce se aplica aceasta dictatura a legii pe pielea ta, nebagat in seama la doctor cu copilul bolnav, batjocorit pe la niste ghisee, tzepuit de politzai, etc, si tu cu toate cheltuielile platite la zi. Mai zi atunci ca legile incorecte si proaste fac oamenii civilizati. Sa nu uiti sa fii civilizat si atunci cand ai asigurarile medicale platite si trebuie sa-ti faci rost singur de pansamente si antibiotice in spital pt cel drag. Apropo, legile la noi erau mult mai clar aplicate inainte de '89 (indiferent cum erau), aia crezi ca e solutia ? Civilizatia care o vedem noi pe afara crezi ca asa a fost cladita ?