VIDEO CAB a anulat condamnarea la 7 ani de inchisoare primita de Dinel Nutu, fost Staicu, in dosarul fraudarii BIR

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 14:33 Actualitate | Esenţial


Dinel Nutu (Staicu)
Foto: Agerpres
Curtea de Apel Bucuresti a anulat condamnarea la sapte ani de inchisoare primita de fostul presedinte al SIF Oltenia, Dinel Nutu, fost Staicu, in dosarul fraudarii Bancii Internationale a Religiilor (BIR), in care acesta a fost judecat pentru complicitate la abuz in serviciu, informeaza Mediafax. Decizia CAB este definitiva astfel incat mandatul de executare a pedepsei a fost anulat.

Curtea de Apel Bucuresti a judecat, miercuri, contestatia in anulare a lui Dinel Nutu facuta impotriva deciziei de condamnare la sapte ani de inchisoare cu executare in dosarul fraudarii Bancii Internationale a Religiilor.  Completul de judecata a aratat ca in cazul lui Dinel Nutu exista autoritate de lucru judecat, in sensul ca o alta instanta s-a pronuntat deja pe acuzatiile faptice aduse omului de afaceri.

Completul de judecata din dosarul BIR nu a constatat acest lucru si l-a condamnat pe Dinel Nutu la sapte ani de inchisoare. Prin decizia luata miercuri, instanta a constatat ca, intr-o alta cauza, Curtea de Apel Craiova a stabilit ca Dinel Staicu nu se face vinovat de acuzatiile pentru care a fost judecat si condamnat in dosarul BIR.



Oficiali ai Curtii de Apel Bucuresti au explicat ca la Craiova, in recurs, s-a judecat o plangere facuta de un petent nemultumit de o decizie a procurorilor craioveni care il scoteau de sub urmarire penala pe Dinel Staicu. La acel moment, instanta craioveana a respins plangerea acelei persoane, constatand astfel, definitiv, ca Dinel Staicu nu este vinovat de faptele pentru care a fost judecat in dosarul BIR.

Astfel a aparut autoritatea de lucru judecat, in sensul ca o alta instanta s-a pronuntat deja cu privire la aspectele faptice ce compuneau acuzatia pentru care a fost judecat Staicu in dosarul BIR. Decizia CAB este definitiva, astfel ca mandatul de executare a pedepsei emis pe numele lui Dinel Nutu in dosarul BIR a fost anulat.


Dosarul devalizarii BIR

Pe 4 aprilie, magistratii Curtii de Apel Bucuresti i-au condamnat pe directorul SIF Oltenia, Dinel Staicu, si pe fostul presedinte al Bancii Internationale a Religiilor, Ion Popescu, la cate 7 ani de inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu si complicitate la aceasta infractiune, in dosarul fraudarii BIR.

Procurorii au cerut o interdictie de a parasi tara pentru Dinel Staicu in 16 februarie 2011, principalul motiv invocat fiind intentia acestuia de a-si schimba numele, insa nu au reusit sa-i convinga pe judecatori ca omul de afaceri, care nici nu se mai prezenta la proces, se pregateste sa fuga din tara.

Cererea a fost formulata atunci de procurorul de sedinta, in procesul in care Dinel Staicu era judecat de magistratii Judecatoriei sectorului 2 Bucuresti pentru "asociere in vederea savarsirii de infractiuni", dosar in care omul de afaceri este acuzat, alaturi de alte persoane, de prejudicierea Transgaz Medias.

Conform declaratiilor DNA, existau suspiciuni ca inculpatul intentiona sa se sustraga de la executarea acestei pedepse. DNA a avut la indemana posibilitatea depunerii cererii de luare a masurilor asiguratorii la Curtea de Apel Bucuresti, pe rolul careia, tot de la acea data, se afla dosarul in cauza.

Autoritatile au constatat ca Dinel Staicu si-a schimbat numele in Dinel Nutu, actele de identitate fiindu-i eliberate de Biroul de Evidenta a Populatiei cu cateva zile inainte de a fi condamnat de Curtea de Apel Bucuresti. Noul nume al lui Dinel Staicu a devenit legal de la 1 aprilie, cand omul de afaceri si-a ridicat noua carte de identitate, insa autoritatile au fost informate de aceasta schimbare miercuri, 6 aprilie, dupa ce, la cererea jurnalistilor, au cerut informatii de la Centrul National de Administrare a Bazelor de Date.

Ulterior, magistratii Judecatoriei Sectorului 4 au emis un mandat european de arestare pe numele lui Dinel Nutu, noul nume al directorului SIF Oltenia, Dinel Staicu, care fugise din tara sustragandu-se de la executarea pedepsei. Mandatul european de arestare a fost pus in executare de catre Interpol, existand informatii ca directorul SIF Oltenia ar fi parasit Romania.

La 19 aprilie, Dinel Nutu, fost Staicu, a fost prins in localitatea Mako din Ungaria, dupa ce fugise din tara. La 28 aprilie, omul de afaceri a fost preluat de autoritatile romane in punctul de Trecere a Frontierei de la Bors, el fiind predat de agentii Interpol.

In 19 iulie 2011, anchetatorii au ridicat de la locuinta din Craiova a lui Dinel Nutu mai multi saci cu documente, precum si un pistol, potrivit unor martori, pentru care Nutu nu ar avea autorizatie, perchezitiile incheindu-se dupa aproximativ noua ore.

In acelasi dosar, alaturi de Staicu au mai fost condamnati la inchisoare cu executare fostul presedinte al BIR, Ion Popescu, care a primit sapte ani, si Radian Raceala, fostul sef al Directiei de creditare din BIR, care a primit cinci ani de inchisoare, in timp ce Viorica Dutu, fostul sef al serviciului de creditare la aceeasi banca, a fost condamnata la patru ani de inchisoare cu suspendare, cu un termen de noua ani sub supraveghere.

Cei patru au fost trimisi in judecata de procurorii DNA in noiembrie 2006. Potrivit DNA, in perioada iulie 1999 - februarie 2000, Ion Popescu, Radian Raceala si Viorica Dutu au aprobat, cu incalcarea normelor bancare, cesiuni de creanta in valoare de 106.786.123.000 de lei vechi si credite in valoare de 80.535.611.000 de lei vechi catre unsprezece societati comerciale controlate de Dinel Staicu. Cesiunile de creanta au fost efectuate cu incalcarea principiului prudentialitatii bancare, fiind acordate unor societati nou-infiintate, in conditii favorabile cesionarilor.

Dinel Staicu a solicitat si a obtinut incheierea conventiilor de cesiune de creanta si a contractelor de credit cu incalcarea dispozitiilor legale si a folosit sumele de bani astfel obtinute in interesul altor societati pe care le controla. O parte din banii obtinuti de la BIR sub forma de imprumuturi, aproximativ 40 de miliarde de lei vechi, au fost folositi de inculpat la cumpararea unor actiuni de la SIF Oltenia, prin intermediul unor societati pe care le controla.

Valoarea mare a contractelor incheiate contrar dispozitiilor legale, modalitatea in care au fost aprobate imprumuturile, folosirea sumelor de bani obtinute in interesul altor societati, creditele care depaseau cu mult valoarea fondurilor proprii ale bancii au reprezentat modalitati prin care Dinel Staicu i-a ajutat pe functionarii bancii sa comita infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.

Prejudiciul cauzat, prin infractiune, BIR este de 187.321.734.408 lei vechi la nivelul anului 2000.
 

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5435 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Vdedeti ca se poate? (Joi, 23 februarie 2012, 14:38)

    Neica [anonim]

    Noi pe aici sarim in sus de bucurie ca au inceput condamnarile alea cu executare si iata portite inca se gasesc. Unele de nci dracu nu a mai auzit. Intelegeam sa scape cu vreo boala, dar asa? o sa ne trezim ca judecatorii care au condamnat pe Bercea erau incompatibili cu procesul si Bercea Mondial e liber de miine?Pina unde merge mirlania?
    • +13 (13 voturi)    
      Un vestic prins cu mata-n sac (Joi, 23 februarie 2012, 14:55)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Neica

      isi da demisia mintenas recunoscandu-si vinovatia. Insa romanul nu se lasa cu una cu doua, lupta pana-n panzele albe sa dovedeasca mata din sac era alba, nu neagra!
      • -2 (2 voturi)    
        daca mata era alba (Joi, 23 februarie 2012, 15:57)

        likea [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        noi facem cercetari peste cercetari sa probam ca era neagra.

        De obicei in vest, o fapta e cercetata o singura data.
        Insa la noi se cerceteaza se constata ca nu e infractiune, si apoi se mai cerceteaza, inca o data si iese infractiune.

        hehehe
        • +2 (2 voturi)    
          matza alba care nu e alba (Joi, 23 februarie 2012, 16:27)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui likea

          Matza a fost alba pentru ca procuratura din Craiova nu si-a facut datoria. Procurorii au facut tot ce au putut ca sa-l scape pe Staicu. Probabil ca si judecatorii de acolo au fost complici pentru ca puteau sa ceara mai multe informatii, dovezi...etc. Dovada ca s-a intamplat asa e ca procurorii de la Bucuresti au reusit sa duca destule probe. Daca a fost acelasi proces si avem 2 sentinte diferite atunci ce inseamna asta ?
        • 0 (0 voturi)    
          mda .... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 2:45)

          lol [anonim] i-a raspuns lui likea

          doar ca in vest sunt alti judecatori decat la Craiova...
    • +10 (10 voturi)    
      Spatiul Schengen (Joi, 23 februarie 2012, 15:27)

      des [anonim] i-a raspuns lui Neica

      Eu sper sa nu mai comenteze nimeni cand ne-or acuza din nou olandezii si mai stiu eu ce natii ca suntem corupti!
  • +24 (26 voturi)    
    e o conspiratie ! (Joi, 23 februarie 2012, 14:39)

    muzeul constipa [anonim]

    sa nu credeti ca e vorba de justitie corupta ! sunt strainii care ne fac rau, un nou pas al ocultei mondiale in incercarea ei de a-si atinge scopul final, si anume invadarea craiovei.
    • +5 (7 voturi)    
      Good one (Joi, 23 februarie 2012, 15:38)

      Meow [anonim] i-a raspuns lui muzeul constipa

      Comment of the year Award! Si din nefericire sunt altii care cred asa ceva pe bune...
  • +21 (21 voturi)    
    asa da (Joi, 23 februarie 2012, 14:41)

    nutzu [anonim]

    de asta chiar uitasem . bine ca a scapat saracutu`de el. inchisoarea este pentru gainari nu pentru smecheri ! imi amintesc acum cu ce tam-tam a fost descoperit si adus din ungaria ... justitia romana legata la ochi !!!
  • +12 (12 voturi)    
    wow, soc (Joi, 23 februarie 2012, 14:43)

    nu conteaza [anonim]

    nu mai mira pe nimeni
  • +16 (16 voturi)    
    Pai si ce daca o alta instanta se pronuntase (Joi, 23 februarie 2012, 14:44)

    dp [anonim]

    Daca au paraut dovezi noi si a fost condamnat nu trebui sa plateasca. Sau o sa plateasca Curtea de Apel Bucresti pagubele pe care le-a cauzat individul? Puteti sa dati numele judecatorilor din Curtea de Apel care-i fac scapati pe infractori?!
    • -2 (2 voturi)    
      Bravo!! (Vineri, 24 februarie 2012, 1:05)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui dp

      Bravo deosebitilor. Romani aberanti care lasa comentarii. Daca asta e intelegrea ta despre fenomentul juridic si implicit social, ar trebui sa te duci in padure.
      Mi-e rusine pentru ca toti papagalii au dat like la acest comentariu, dar nimic nu ma mai surprinde in tara asta plina de oameni indoielnici, saraci cu duhul si intoleranti. Despre incultura si lipsa de educatie nu are rost sa mai discutam.
  • +16 (16 voturi)    
    curtea de apel craiova (Joi, 23 februarie 2012, 14:45)

    Adrian [anonim]

    "la Craiova, in recurs, s-a judecat o plangere facuta de un petent nemultumit de o decizie a procurorilor craioveni care il scoteau de sub urmarire penala pe Dinel Staicu. La acel moment, instanta craioveana a respins plangerea acelei persoane, constatand astfel, definitiv, ca Dinel Staicu nu este vinovat"

    aici e secretul.

    - cine sunt procurorii
    - cine sunt judecatorii

    (pt ambele procese: sentinta initiala si apoi recurs)

    Daca Staicu nu poate fi tras la raspundere, sa fie pedepsiti cei care au permis acest lucru.
  • +13 (13 voturi)    
    Inca o mostra CSM-ista (Joi, 23 februarie 2012, 14:47)

    Cataleya [utilizator]

    ...a indolentei care domina Justitia din Romania.
    Fara sa ma leg de decizia in sine a acestei Curti de Apel, fara sa intru in detalii juridice, totusi, nu pot sa nu remarc un lucru.
    Cum se poate ca, o armata de procurori, avocati si judecatori sa piarda (si sa cheltuie) banii statului, luni sau ani de zile,..pe o eroare atat de grosolana?
    Cei care s-au ocupat de acest dosar au fost croitori, dulgheri, strungari, mecanici auto?
    Cum se poate ca niciunul nu si-a dat seama (sau n-a stiut) ca unui individ, nu i se pot face doua procese paralele pt aceeasi fapta?

    Ce va face CSM in acest caz?
    Va fi cineva tras la raspundere?
    Sau, ca de obicei, totul va fi maturat sub pres?
  • +14 (14 voturi)    
    desfiintare, pedepse si supraveghere (Joi, 23 februarie 2012, 14:54)

    b [anonim]

    Procuratura, tribunalul si curtea de apel din Craiova sunt compromise. Au prea multe legaturi cu lumea interlopa. Ar trebui desfiintate, reorganizate, etc...Daca justitia nu e de incredere atunci nu cred Romania va mai putea face vreo progres. Nici investitorii nu vor mai veni, nici partenerii din UE nu ne vor mai privi cu incredere.

    In plus ar trebui o lege ca judecatorii si procurorii sa poata fi monitorizati de SRI fara mandat. E spre binele tuturor si pentru onoarea celor corecti din sistem.
    • 0 (0 voturi)    
      eu cred că... (Joi, 23 februarie 2012, 22:14)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui b

      ..ar trebui desființată craiova pur și simplu și mutați cu toții la caracal...
  • +11 (11 voturi)    
    ce sa mai intelegi? (Joi, 23 februarie 2012, 15:03)

    gicu nedumeritu [anonim]

    Curtea de Apel Bucuresti l-a condamnat definitiv, in 4 aprilie 2011. Aceeasi curte de apel Bucuresti anuleaza condamnarea 10 luni mai tirziu.
    Unde traim? Ce s-a intimplat intre timp? Curtea de apel Bucuresti e compusa din cretini sau pretul propus de dinel staicu a fost de nerefuzat?
    Daca omul asta e intradevar nevinovat cine raspunde pentru condamnarea suferita?
    Vai de neamul nostru daca ajungem sa ne cautam dreptatea la astfel de nemernici.
  • +4 (4 voturi)    
    justitia (Joi, 23 februarie 2012, 15:06)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Justitia in Romania e oarba, dar daca ai niste bani, influenta, santajezi sau alte treburi d'astea, ii redai imediat vederera [...] justitiei.

    Cica Predoiu se bucura de cea mai mare incredere din Guvern. Increderea pungasilor si a mafiotiolr poate.

    Daca si bagabontul asta a scapat cu fata curata, nici gand ca o sa avem justitie echitabila in Romania. E doar o unelata care serveste un grup restrans de maimutoi ai puterii (sau nu?!) care te ajuta la necaz.

    Adica ce, banii lu' Nutu nu sunt buni pentru campania electorala, sau ce?!
  • +5 (5 voturi)    
    invazie de excroci,hoti...violatori,criminali.... (Joi, 23 februarie 2012, 15:06)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    Sa vedeti ce o sa creasca nr. populatiei din romania, in urmatorii ani,de ce?,pentruca or sa auda toti excrocii si sarlatanii din lume, ce bine se rezolva cazurile lor in justitia romana si or sa dea buluc sa se stabileasca in tara noastra,
  • +4 (4 voturi)    
    #@%&! (Joi, 23 februarie 2012, 15:44)

    Gig [anonim]

    Nu pot sa zic decit:
    RUSINE!!!
  • +3 (3 voturi)    
    itch (Joi, 23 februarie 2012, 15:59)

    asad [anonim]

    cand vad mizeriile astea si imi amintesc de judecatoare machiate strident si cu nasul pe sus, ma mananca palmele....
    • 0 (0 voturi)    
      am crezut... (Joi, 23 februarie 2012, 22:16)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui asad

      ... că ai greșit și ai vrut să scrii machite :))
  • +2 (2 voturi)    
    Justitia si nivelul de trai al romanilor (Joi, 23 februarie 2012, 16:13)

    Cetatean [anonim]

    Justitia este principala vinovata pentru intarzierea economica a Romaniei si pentru prabusirea standardelor morale a societatii. A acceptat sa fie controlata politic si astfel a "luptat" pentru perpetuarea coruptiei.
    A fost o "greseala" (intentionata) introducerea inamovibilitatii judecatorilor. Prima data trebuia reformat sistemul si doar dupa aceea trebuia introdus acest principiu.
    Solutia este una singura: alegerea de catre cetateni a magistratilor cu functii de conducere, la fel ca in SUA.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 23 februarie 2012, 16:36)

    eu [anonim]

    eu sincer chiar nu inteleg

    in ce stat de pe planeta asta este posibil ca dupa o condamnare definitiva, sa se revina dupa 1 an si sa anuleze acea condamnare definitiva

    de ce dumnezeul meu se cheama definitiva, si de ce se poate reveni dupa aproape 1 an la astfel de decizii ???

    daca era condamnare la moarte ce se mai intampla ? il omorau si dupa 1 an reveneau ca de fapt nu era necesara executia...
  • +2 (2 voturi)    
    urmeaza... (Joi, 23 februarie 2012, 16:43)

    nicolae [anonim]

    Urmeaza pasul doi : domnul in cauza va da in judecata statul roman si va primi cel putin o jumatate de milion de euro despagubiri.
    Schema se pare ca a mai fost incercata cu deplin succes si de alti bancheri autohtoni !
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 24 februarie 2012, 14:21)

      cristi_201 [utilizator] i-a raspuns lui nicolae

      Trebuie sa i se plateasca despagubiri. Omul a stat inchis fiind nevinovat.
  • +1 (1 vot)    
    ma intreb (Joi, 23 februarie 2012, 16:56)

    visio [anonim]

    eu, in sinea mea, pe cine a turnat; propria piele e mai scumpa...va dati seama cate se pot face in 7 ani? cum sa stea omu pitit de soare atat vreme...
  • +3 (3 voturi)    
    Totul pare un blat intre mafioti/ (Joi, 23 februarie 2012, 17:38)

    mircea [anonim]

    Dinel Nutu,fost Staicu,numai pentru fuga in strainatate si sustragerea de la executarea pedepsei si merita puscarie.Nu fugea si nu-si schimba numele daca se stia nevinovat.Toata actiunea si modul de condamnare seamana cu o judecata mafiota,terminata cu blat.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine este Dinel Nutu (Staicu)? (Joi, 23 februarie 2012, 18:54)

    uluit [utilizator]

    Voi incerca sa citez din presa vremii, inca din anul 2006:

    "La 21 de ani a absolvit Scoala de subofiteri de la Cimpina, intrind in Militie (nm - trupele de securitate?). A ramas in sistem pina in 1992, prinzind si trecerea minerilor in drum spre Bucuresti, dupa care a dat uniforma (de "militian") pentru un chiosc cu cirnati in tirgul saptaminal din Craiova"

    ... a obtinut doctoratul in economie cu teza „Economia subterana". Apoi a urmat o alta lovitura, data BIR ...de 536 de miliarde de lei vechi.

    "... a deschis mai multe case de credit, acordind imprumuturi unor „nevoiasi", care ulterior n-au mai putut sa-si achite datoriile fata de Staicu, fiind deposedati „cu acte" de case si alte bunuri cu care gajasera."

    Dar Dinel Staicu a facut o afacere si din fotbal... si spune o fraza care avea sa ramina celebra: „Pentru mine, fotbalistii sint ca frigiderele. Sint buni daca se vind pe bani multi".

    "Sub acoperisul Stiintei, Staicu si-a facut nume iesind la rampa cu tot felul de ciudatenii, fiind preocupat mai mult de imaginea sotilor Ceausescu, carora le-a ridicat un muzeu la Scornicesti si le-a facut un parc la Podari, linga Craiova."

    Acu... ca v-ati facut o imagine, cat mai clara, de cum se "reuseste" in afaceri in Romania si cum functioneaza sistemul mafiot al justitiei de partid ex-comunist. Nu va ramane, dragi compatrioti, decat sa asteptati mult si bine, daca nu va faceti dreptate singuri!