Mihai Razvan Ungureanu: Incep sa cred ca reforma in Politie nu a fost niciodata inceputa. Ma voi implica personal in schimbari

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 14:03 Actualitate | Esenţial


Premierul Mihai Razvan Ungureanu i-a atentionat pe reprezentantii Politiei Romane ca se va implica personal in schimbarile care trebuie efectuate in structura institutiei, inclusiv in ceea ce priveste selectia si promovarea cadrelor precizand ca are senzatia ca reforma in acest domeniu nu a fost niciodata inceputa.

Prezent la bilantul activitatii Inspectoratului General al Politiei Romane pe 2011, premierul Mihai Razvan Ungureanu a aratat ca procesul de reforma nu presupune doar concedieri si reorganizari de organigrame, ci profesionalizare si introducerea unor standarde de calitate in activitate.

"Deseori la bilanturi, in discursuri, amestecam cifrele cu sperantele noastre. Cifrele uneori ascund, nu dezvaluie, si stiu ca este confortabil sa oferim parametri cantitativi, pentru ca in felul acesta de multe ori dam deoparte evaluarea calitativa. Observ in limbajul multora dintre cei care se refera la bilanturi, mai ales in structurile ministerelor cu implicare majora in siguranta cetateanului, termeni care ameninta sa isi piarda intelesul: reforma, modernizare, redobandirea increderii, recastigarea imaginii. Ei au valoare in situatia in care sunt sustinuti de evidenta. Nu pot sa nu spun ca ori de cate ori vorbim, de la an la an, de o noua reforma in activitatea Politiei Romane, incep sa cred ca ea nu a fost niciodata inceputa, ca fiecare nou conducator, nou sef de departament, are o viziune proprie asupra intelesului acestui termen si isi pierde legatura directa cu problemele reale, evitand sa se refere la disfunctionalitati sau la problemele reale ale sistemului", a afirmat Ungureanu.

Premierul a aduagta ca nu stie pe cine anume incanta faptul ca Bucurestiul are statutul de "oras aproape sigur" in statistici, deoarece oamenii de pe strada nu au aceeasi opinie.

"Puteti fi convinsi ca personal ma voi implica in schimbarile pe care le veti implementa in organizarea mai buna a activitatii dumneavoastra, in selectia si promovarea cadrelor, atat timp cat voi intelege caror disfunctionalitati ele le raspund. Eu nu sunt adeptul, domnul ministru, al schimbarii de dragul schimbarii", s-a adresat Ungureanu ministrului Administratiei si Internelor, Gabriel Berca, si reprezentantilor Politiei Romane.

Seful Guvernului a mai transmis politistilor ca este nevoie sa schimbe "fata Politiei" daca nu sunt multumiti de propria imagine in randul populatiei, problema generata inclusiv de imaginile cu politistii adusi in catuse in fata organelor de cercetare penala, si a atentionat ca aceia care nu vor putea tine pasul si "alerga in ritmul impus de ministru", considerand ca pot ramane pe post pe alte criterii decat cele profesionale, vor fi obligati sa plece din sistem.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7323 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    ANCHETA TRANSPARENTA LA DUMBRAVENI ?! (Joi, 23 februarie 2012, 14:17)

    VARGA STEFAN VALENTIN [anonim]

    L-as ruga pe domnul UNGUREANU sa arunce o privire si la DUMBRAVENI JUD.SIBIU unde comandantul politiei trebuie sa manance si el o paine(murdara ,parerea mea) si munceste....impotriva intereselor cetateanului si in favoarea infractorilor
    • +22 (22 voturi)    
      Politistii ignora incalcarile legilor (Joi, 23 februarie 2012, 14:41)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui VARGA STEFAN VALENTIN

      Degeaba ai legi bune daca nu e nimeni sa le aplice. O sa ma refer doar la domeniul rutier in oras.

      Zilnic vad smecheri facand tot ce le trece prin cap, depasiri ale coloanelor de masini care asteapta la semafor, calcatul pe linie continua, dubla continua, parcari pe spatiul verde, treceri de pietoni, necedarea prioritatii pietonior etc etc.

      Toate sunt prevazute in lege cu amenzi si niciodata nu am vazut vre-un politist care sa aplice legea. Daca politsitii nu au chef sa taie amenzile alea, dati-ii afara puneti camere video si macar asa stim ca legea o sa fie aplicata si smecherii astia o sa plateasca amenzi.

      Ps. Am facut de multe ori sesizari la Politie, dar de fiecare data iti raspund la telefon de parca i-ai sculat din somn si se intreaba daca n-ai treaba si te plictisesti. Asta e mentalitatea multor politisti! Trec cu masinile pe langa infractiuni si nici nu le observa. Iar daca le spui iti spun ca trebuie vorbit cu sefii ca ei nu sunt pe zona.

      Ma intreb cu groaza ce fac 'politistii' astia cu adevaratii infractori. Probabil unii sunt mana in mana cu ei.
      • +7 (9 voturi)    
        Nulitati (Joi, 23 februarie 2012, 15:04)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Intersectie mare, dirijata de 2 politisti moment in care un pieton traverseaza strada pe rosu chiar sub nasul politistului.

        Reactia politistului e inexistenta, il doare la basca!


        Poate sunt eu meschin, dar daca as fii fost in locul politistului as fi facut spume ... chiar asa sub nasul meu traversezi intersectia pe rosu printre masini !


        FYI: Traverseara drumurilor publice prin locuri nepermise este prevazuta de legea romana si este pedepsita prin amenda contraventionala.
        • -2 (4 voturi)    
          erau acolo, in caz de nevoie (Joi, 23 februarie 2012, 16:32)

          rica pungagoala [anonim] i-a raspuns lui tudor74

          puteau sa faca procesul verbal de constatare, in caz de accident.
          politia actioneaza numai la sesizarea cetateanului.

          politia nu este un organ de represiune :))
          • +3 (3 voturi)    
            pe bune ? (Joi, 23 februarie 2012, 18:18)

            uzu [anonim] i-a raspuns lui rica pungagoala

            chiar asa ? "politia actioneaza numai la sesizarea cetateanului. " pai cand ma prinde pe mine ca circul cu viteza cine ii sesizeaza.
            adica dca te vede pe tine ca sari noptea gardul la mine in curte ce face ? astepta sa-i sesizez eu ?
            cred ca faci niste confuzii verisoare ...
            • +3 (3 voturi)    
              te opreste numai (Joi, 23 februarie 2012, 19:40)

              rica [anonim] i-a raspuns lui uzu

              daca nu'i prea obosit.

              cat de saritul gardului, o poate lua in barba. daca esti chiar mata si ai pierdut cheia dela portitza.
              mai poa'sa fie si prietenul casei..:-)

              atentie la zmaily :-)
      • +8 (8 voturi)    
        Re: mircea (Joi, 23 februarie 2012, 15:17)

        MLZ [anonim] i-a raspuns lui mircea

        1) Treaba cu sesizarile sta asa:

        1.1. Intotdeauna daca o faci telefonic, trebuie sa ceri numarul de inregistrare, pentru a te informa ulterior de masurile luate.
        1.2. Daca o faci prin email, in general BPR-ul iti raspunde cu promptitudine (cu toate ca raspunsul, desi legal, nu te satisface - vezi punctul 2).
        1.3. Daca o faci scris si o depui la BPR, atunci automat iti dau numar de inregistrare si urmeaza sa-ti dea si un raspuns.

        2) Exista o prevedere legala, OUG 195/2002, Art. 109 (1) care spune: "Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier"

        Deci in cazul in care faci o reclamatie catre BPR in care arati o incalcare a legii si aduci in sustinerea ei 1000 de fotografii, 500 de filmari si 100 de martori, raspunsul BPR va fi, de fiecare data, ca l-au chemat si l-au atentionat pe contravenient, dar n-au putut sa-l amendeze pentru ca nu a avut cine sa constate contraventia. Adica n-a fost de fata niciun politist de la Rutiera sau mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic. Si procedeaza stirct legal!

        Totusi, aceasta prevedere are implicatii nedorite: cu prima ocazie cand voi produce o tamponare din vina mea si politistul de la accidente va dori sa-mi intocmeasca PV, o sa-l contest pe motiv ca se incalca art.109, pentru ca el n-a constatat in mod direct nimic, tot ce stie este din povestile celor implicati in tamponare. Deci nu se poate incheia PV-ul.

        Nu vad decat doua posiblitati:
        a) daca instanta imi da dreptate, Politia Rutiera are o problema (vestea se duce repede si or fi contestate toate PV-urile din tamponari)
        b) daca instanta nu-mi da dreptate, Politia Rutiera are o problema (inseamna ca se pot sanctiona si fapte care n-au fost constatate in mod direct de ag. const.).

        3) Daca ii sesizezi o incalcare a legii unui politist si el nu ia masuri, notezi numarul de insigna (sau cel de la masina) si ii faci plangere de abuz (a interpretat legea dupa cum i s-a parut lui)
        • 0 (0 voturi)    
          Dar sunt de fata de multe ori! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 2:07)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui MLZ

          Sunt multe cazuri in care sunt de fata!!! Si nu fac nimic acesti coate-goale, se limiteaza la a dirija mai departe sau la a sta si la a scruta intersectiile.
          Pe bune, nu inteleg de ce la 22 de ani de la Revolutie nu e orasul impanzit de camere si de radare fixe care sa munceasca in locul acestor asistati social numiti politisti, aceste scursuri ale satelor si-ale comunelor. Este valabil indeosebi in cazul politiei rutiere si a celor de la politia locala. Iditotii astia chiar nu-si dau seama ca biciul e la ei si ca doar cu biciul se poate face civilizatie? Nu vreau sa-i mai platesc sa stea prin intersectii sau prin Loganuri fara sa fac nimic!!!

          Voi cum va simtiti cand veniti de la serviciu rupti de oboseala si vedeti un coate-goale din acesta ca sta si nu face nimic si stiti ca-l mai si platiti sa stea acolo?
        • 0 (0 voturi)    
          sectoristul (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 7:30)

          un ardelean [anonim] i-a raspuns lui MLZ

          Atunci sectoristul de ce te opreste in trafic si se comporta exact ca si cei de la rutiera?Rolul politistului este sa intervina indiferent de la ce serviciu este daca se afla in timpul programului,
      • 0 (2 voturi)    
        Asa e (Vineri, 24 februarie 2012, 10:18)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Nu pot decat sa sutin ce ai zis, ma lovesc ca si tine si multi altii zilnic de aceleasi probleme. Desigur problemele de la rutiera nu sunt decat una din partile mai vizibile ale cancerului care mananca sistemul politisto-judiciar, ca sa-i zic asa, si sistemul public in modul general. Ii mai vezi uneori facand figuratie in intersectii sau facandu-se ca dirijeaza traficul. Posibil nici sistemul de colectare a amenzilor nu e prea eficient, ca altfel daca tot sistemul si-ar face treaba cu amendare si colectare si distribuire corecta in buget, am avea si trafic mai civilizat si salarii mai bune pt domnii militieni ca sa-i incurajam sa faca treaba si sa stie ca amenzile nu le dau degeaba. Dar ma mir ca nu-i opresc nici macar pt o spaga acolo. Probabil considera ca portia de spaga au dat-o cand si-au luat carnetul.
        PS sistemul de cenzurare de pe acest site e cam dubios.
    • +1 (1 vot)    
      absoult corect! (Joi, 23 februarie 2012, 22:03)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui VARGA STEFAN VALENTIN

      când sunt în pană de bani, ies la dat amenzi (și luat șpăgi) pe DN14...
    • 0 (0 voturi)    
      e bine ca v-ati dat seama dle Prim Ministru (Vineri, 24 februarie 2012, 12:22)

      e bine ca v-ati dat seama dle Prim Ministru [anonim] i-a raspuns lui VARGA STEFAN VALENTIN

      e bine ca v-ati dat seama dle Prim Ministru
  • +12 (16 voturi)    
    Sa vedem cum disloca "sistemul"... (Joi, 23 februarie 2012, 14:21)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    S-a mai vrut, dar rezistenta la schimbare e atat de mare, incat cei care au incercat, ori s-au lasat pagubasi, ori au fost "lucrati" pana cand li s-au gasit niste "bube" si au fost schimbati.
    • -2 (2 voturi)    
      "sistemul"...plus "monstruoasa coalitie".... (Vineri, 24 februarie 2012, 10:08)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ca doar nu or sa-l lase pe Ungureanu sa faca curatenie in "sistemul" corupt, politizat cu incompetenti si care fura, dupa cum s-a exprimat insusi Presedintele Basescu in seara aia cand a retras Proiectul Legii Sanatatii !
      Si tot Basescu a spus atunci ca "nimeni nu stie unde se duc banii de la CNAS si a completat ca la fel este peste tot, nu numai in Sanatate!!!
      Numai ca Basescu NU a cerut DEMISIA sefului CNAS, Dl Duta portocaliul!!
      Pentru ca Duta dirijeaza BANII de la CNAS catre pusculita portocalie!!
      Azi, in Romania nimeni NU stie CATI BANI se aduna din contributii la CNAS, NU exista date oficiale de la nici o guvernare!!!
      De ce oare ?!
      Ma indoiesc ee ca PDL il va lasa pe MRU sa faca ordine la CNAS sau in alte parti..
      Poate, asa pe ici pe colea o sa se atinga MRU de interesele lor....
      De ochii lumii, dar coalitia isi are oamenii peste tot, ca doar d-aia sunt la putere, nu ?!!!!!!!!!
  • +22 (22 voturi)    
    asa da (Joi, 23 februarie 2012, 14:23)

    rem7x [anonim]

    Felicitari pentru mesajul transmis, Vad ca vedeti care este problema....va doresc sa reusiti. Multi au incercat dar cred ca e o problema foarte grea. Trebuie sa fiti sustinut, si e cam greu.
    • -6 (6 voturi)    
      pai... (Joi, 23 februarie 2012, 15:00)

      dan [anonim] i-a raspuns lui rem7x

      pai cand spunea opozitia ca igas e un ministru slab spuneati ca e bun, ca face reforma, acum, cand mru spune ca nu s-a facut reforma il aplaudati, deci opozitia avea dreptate, dar voi nu voiati sa intelegeti asta pana nu v-a spus-o unul de-al vostru
      • -2 (4 voturi)    
        unu (Joi, 23 februarie 2012, 15:32)

        unu [anonim] i-a raspuns lui dan

        nu, ei apluda orice, de aceea se numesc aplaudaci.
      • +1 (3 voturi)    
        igas (Joi, 23 februarie 2012, 21:04)

        ady [anonim] i-a raspuns lui dan

        a pus peste tot in politie afise si panouri cu respecatrea cetateanului..dar aceeasi oameni fac legea in politie..intimidari si birocratie
  • +18 (18 voturi)    
    MRU (Joi, 23 februarie 2012, 14:38)

    Felicitari [anonim]

    Felicitari domnului Razvan Ungureanu pentru atitudinea domniei sale!
  • -4 (6 voturi)    
    adica Igas minte? (Joi, 23 februarie 2012, 14:45)

    sri [anonim]

    unul minte, ori Ungureanu, ori iGas.
  • +11 (11 voturi)    
    reforma ? (Joi, 23 februarie 2012, 14:47)

    ionica [anonim]

    Cand se vor reforma nu se va mai spune despre romani ca sunt hoti si corupti! Am avut ocazia sa aud investitori seriosi care s-au interesat despre cateva lucruri ce m-au uluit : cate dosare de cercetare sunt facute de Militia romana,cati avocati are Romania ,cate locuri in penitenciare,etc.DA,cifrele sunt cunoscute bine la nivelul guvernantilor si nu au facut nimic ptr.ca militienii sunt folositi in lupta politica,in lupta dintre societati private( pe care de fapt ei sunt cei de-i apara din umbra).Peste 70 % din dosarele lor sunt facute la comanda! De aici si curajul militienilor de a incalca legile,si sa stiti ca lumea cunoaste aceste lucruri si ei se mira ca nu sunt RESPECTATI .Ca si in scolile fara rezultate si in institutiile de invatamant ptr.politie trebuiesc schimbatiGeneralii-elefanti (scoliti ca la gestapo).
  • +12 (12 voturi)    
    CHIAR CA (Joi, 23 februarie 2012, 14:50)

    Animotos [utilizator]

    Tot sistemul e putred si plin de oameni incompetenti promovati pe NEDREPT. Se poate verifica in orice ORAS din ROMANIA.
  • +12 (14 voturi)    
    Felicitări! (Joi, 23 februarie 2012, 14:53)

    Audit [utilizator]

    Oare vom găsi şi în sistemul juridic pe cineva ca dl. MRU.
  • -2 (2 voturi)    
    2 la prefectura...2 la scoala... 44'n cap... (Joi, 23 februarie 2012, 15:04)

    Ghita Pristanda [anonim]

    O sa ajunga si politia ca invatamantul, dupa atatea "reforme" neincepute sau neterminate
  • +7 (7 voturi)    
    To protect and to serve (Joi, 23 februarie 2012, 15:18)

    zet [anonim]

    Pentru ce plateste amaratul asta de stat roman miliarde de euro pe an la bugetul MAI? Pai va zic eu pentru ce: pentru nimic.
    Intamplare traita de mine personal (stiu ca toti au trait cate o intamplare similara): am fost amenintat telefonic de un debitor cu care am proces ca imi ia gatul. Am sunat la 112: raspunsul lor a fost: pentru amenintari tel
  • +9 (9 voturi)    
    To protect and to serve (Joi, 23 februarie 2012, 15:23)

    zet [anonim]

    Pentru amenintari telefonice, mergeti personal la sediul politiei, nu sunt considerate urgente. M-am deplasat la sediul politiei, si cand am zis la agentii aia de la poarta de ce am venit, mai ca nu le-a pocnit o vena de nervi ca i-am deranjat. Ma intreaba: asa, te-a amenintat, si? Ti-e frica?
    In fine, nu am facut nimic, nici macar o plangere, ca cica nu exista proceduri pentru amenintari telefonice.
    Ia sa fi marcat ceva, sa vezi cum se miscau, faceau ce plangere vroiam eu :).
  • +7 (7 voturi)    
    nicio reforma (Joi, 23 februarie 2012, 15:39)

    ardeleanu [anonim]

    perfect adevarat ceea ce spune MRU.le fel este in toate structurile M.I.
    • -4 (4 voturi)    
      la fel este peste tot !!! (Joi, 23 februarie 2012, 18:23)

      costica [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu

      Atata a insemnat reforma asta a lui TB si EB: concedieri si taieri !!
      Si asta la cererea FMI de scadere a cheltuielilor publice pentru ca nu mai avea Romania bani!!
      Numai ca guvernantii nu au gasit alte solutii decat scaderi de salarii, impozitari de pensii si concedieri!!
      Nici urma de a promova PROFESIONISTII, COMPETENTA, are dreptate MRU!!!!
      Daca Guvernul Boc a reusit sa distruga adminsitratia publica din Romania prin politizarea cu clientele incompetenta in 3 ani, ma intreb cati ani ii vor trebui Romaniei sa repare ceea ce a stricat Guvernul Boc cu TB ??!!!!!!!
      Citeam mai zilele trecute pe HotNews ca acum la 20 de ani de la declansarea in Italia a celebrei operatiuni anticoruptie "Mani Pulite" concluzia unui fost procuror participant la operatiune este:
      "Participand la un eveniment dedicat implinirii a 20 de ani de la demararea anchetei, fost procuror Di Pietro, acum liderul partidului parlamentar "Italia dei Valori", a facut un bilant trist: "In toti acesti ani, coruptia din Italia nu a disparut, dimpotriva, a devenit mai puternica. Daca atunci aveam cancer, acum am ajuns la metastaza".
      Cam asa arata Romania dupa 3 ani de "reforma" si lupta cu coruptia a guvernului Boc !!!!!!!!
      MRU are dreptate, iar afirmatia lui de azi DESCALIFICA total fostul Guvern al incompetentului Emil Boc!!!
      Romania a pierdut 3 ani, 3 ani care au dus tara in cel mai mare dezastru economic cu acest Premier incompetent Emil Boc.
      BRAVO Ungureanu, nu e usor, dar sper ca vei reusi, cu greseli, cu reusite!!! Am insa serioase rezerva ca MRU va putea FACE ce si cum vrea si stie el pentru ca este la "mana coalitiei"....
      DIFERENTA dintre MRU si EB este URIASA!!!
      Se vede deja in 2 saptamani!!!!
      BINE ca am scapat de Boc, arata cele mai recente sondaje, dincolo de toate relele din politica romaneasca...
      Astept sa candideze la Cluj, ce rusine o sa inregistreze, nici o sansa sa-l mai voteze Clujenii dupa megascandalul Apostu!!!
      Despre analfabetul Igas nici nu merita sa pierdem spatiu de comentariu....
  • +9 (9 voturi)    
    Caz de furt cu filmarea hotilor (Joi, 23 februarie 2012, 15:50)

    Ionel [anonim]

    Cineva din falilia mea a fost furat, s-a intrat in casa cu propietarul mai in varsta si s-au furat bunuri de cca 7000 ron. La politie am prezentat un film luat de pe sistemul de supraveghere video cu hotii filmati de la maxim 1 metru. Rezultatul a fost zero.Nici nu i-a interesat. Mi-au spus ca nu au tehnica sa vada fisiere video.Cazul a fost trecut la autori necunoscuti.
    Caz clar de neimplicare si dezinteres.
    De aici trebuie sa inceapa reforma.
    • +3 (3 voturi)    
      da-i in judecata (Vineri, 24 februarie 2012, 7:57)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      complicitatte cu infractorul si le ceri daune
  • -4 (4 voturi)    
    http://www.riseproject.ro/articol/afacerile-puteri (Joi, 23 februarie 2012, 16:19)

    ion [anonim]

    Despre coruptie http://www.riseproject.ro/articol/afacerile-puterii-si-ale-opozitiei/

    Este posibil ca un medic sa faca parte dintr-un consiliul de administratie al unei companii petroliere? NU NU NU; Coruptia Romaniei Rusine Ungureanu, Pacat pentru ca incepusem sa ma incredere
  • +1 (5 voturi)    
    Reluarea reformei : 2012 -? (Joi, 23 februarie 2012, 16:26)

    aura [anonim]

    Cu declaratia asta MRU desfiinteaza mandatul lui Igas.
    Igas, ai legatura!
    • +4 (4 voturi)    
      reforma fusese (Joi, 23 februarie 2012, 17:03)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui aura

      inceputa de blaga, igas a fost numai un continuator.

      hm. nu e bine pt. pm.
      nu e bine sa'l faci inamic pe buldog...
  • +4 (4 voturi)    
    asteptam reactia (Joi, 23 februarie 2012, 16:34)

    ginel pedeleanu [anonim]

    sefului senatului.
    igas a continuat munca inceputa de blaga :-)
  • +5 (5 voturi)    
    O sa faca un // (Joi, 23 februarie 2012, 19:33)

    ictin [anonim]

    Si nu pentru ca nu ar vrea, ci pentru ca nu are cum. Doar sa ne amintim ca dupa cazul baschetbalistului mort, seful politiei Giurgiu a fost demis dupa ce s-a aflat ca era mana-n mana cu infractori. Ulterior instanta l-a repus in functie pe motiv ca nu o sa mai aiba bani sa plateasca scolile private ale copiilor.(editat de HotNews.ro)
  • +5 (5 voturi)    
    numai (Joi, 23 februarie 2012, 19:42)

    uslica penelescu [anonim]

    dl. senator voicu mai poate reforma internele !
  • -1 (1 vot)    
    adica (Joi, 23 februarie 2012, 21:02)

    ady [anonim]

    Traian Igas ne ducea cu zaharelu....si cate sunt de facut cu aceeiasi militieni si birocratie
  • +3 (3 voturi)    
    !!! (Joi, 23 februarie 2012, 22:01)

    corvus_coraX [utilizator]

    mru îmi place din ce în ce mai mult. s-ar putea ca viitorul să îmi confirme sentimentul și, să constat că discut despre viitorul președinte al româniei. sunt sigur că își va face mulț dușmani în administrație și în lumea politică. dar asta, la o adică, contează mult prea puțin. ce este important este vox populi. și, românii s-au sătura de același șlagăr lălăit pe diverse tonuri de douăj de ani încoace. vrea fapte
  • +4 (4 voturi)    
    antireforma din politie (Vineri, 24 februarie 2012, 10:19)

    fost politist [anonim]

    Ce s-a întâmplat în politie în ultimii ani este antireformă...În calitate de fost ofiter de politie, plecat la cerere din sistem, va spun ca principala problema a sistemului pleaca de la organizarea sa, sunt foarte multe persoane angajate în sectorul administrativ (financiar, resurse umane, prevenire, cabinet, logistica, caziet judiciar, IT), mai multe chiar decat politistii din operativ (ordine publica, investigatii criminale, investigarea fraudelor, politie rutiera, combaterea crimei organizate). Bineînteles ca cei din sectorul administrativ au cele mai bune functii, cele mai bine platite, desi, fara a nega rolul acestora în buna functionare a activitatii politiei, nu se pot compara cu politistii din operativ, atat din punct de vedere al stresului, cat si al riscului sau volumului de muncă. În primul rand ar trebui facuta o distinctie clara, din punct de vedere salarial, între politia operativa(unde ar trebui mărită schema de personal) si cea administrativa, asa cum este si in alte state. Mi se pare corect sa sa plateasca, munca, riscul, stresul în dauna muncii de birou...Dupa aceea, trebuie facuta curatenie în sistem si asigurate conditii transparente la promovarea in functii de executie si de conducere. În prezent, concursurile sunt de formă, multi participanti asigură latura democratică pentru a castiga "cine trebuie", astfel încât PROMOVAREA SE FACE EXCLUSIV PE PILE( politice sau de alta natura) si astfel multi politisti competenti sunt pusi in umbra de unii mult mai slab pregatiti dar care stiu sa dea din coate. Iar cand actul managerial este asigurat de un politist incompetent si care nu are recunoasterea profesională din partea subalternilor lucrurile nu pot merge decat prost...Si ar mai fi si alte schimbari care s-ar impune, sper ca noul prim ministru să le identifice corect...
  • +1 (1 vot)    
    Verificati personalul (Vineri, 24 februarie 2012, 10:51)

    Adrian [anonim]

    Domnule premier Ungureanu verificati tot personalul politiei Romane si incepeti cu Dl. SPIRIDON FLORIN ADRIAN , acest individ de 28 de ani se crede mai presus de lege amenintandu-ma verbal si fizic cu injurii si bataie si mai ales ca-mi fabrica probe false abuzand astfel de postul care il are pe nedrept in politie , Va multumesc .
  • -2 (2 voturi)    
    incredibil... (Vineri, 24 februarie 2012, 11:57)

    alin [anonim]

    cum nimni nu observa tendinte complet ciudate la o persoana relativ tanara, ca MRU. Se implica el - la fel va face si in agriculturea, si la presa, si la armata, si peste tot unde sunt probleme, pentru ca, nu-i asa, el e singurul capabil sa rezolve, pe cand toti ceilalti sunt niste incompetenti si rauvoitori. EL, ZEUL, se va pogori si va face ordine. Eventual va dirija si in intersectii, nu? Si, aporopo de asta, ce competente specifice are el? e manager, e specialist in managementul schimbarii, ce experienta de conducere si reformare a unui sistem are el? Bai, Basescu 2!
  • +1 (1 vot)    
    harlau-iasi (Vineri, 24 februarie 2012, 12:05)

    spaga la harlau-iasi [anonim]

    la harlau militienii de la rutiera iinca mai dau amenzi cu chitante false..de aia au proprietati,amante.!
  • 0 (0 voturi)    
    Incep sa cred ca Boc era mai bun (Vineri, 24 februarie 2012, 13:14)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Nu sunt sensibil la mesaje fara continut.

    Lui PSD ii convine....vorbesti pe aici si pe acolo, zici si asta si asta, si nu faci nimic....exact limbaj social democrat...promisiuni marete, nimic concret
  • -2 (2 voturi)    
    electorale (Vineri, 24 februarie 2012, 13:48)

    iunie [anonim]

    Si chiar anul asta, cand e an electoral ? Domnu' MRU.. Pai daca vreti profesionalism de ce nu separati administratia, ca oricum pute acolo a coruptie de la o posta de interne? Pai ii bagi in aceasi oala pe aia de sunt acuma la Floreasca, la arsi cu aia care "fvreaca" popicu' prin primarii, CJ etc.
    Oricum succesuri la alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:32)

    Ovi [anonim]

    Pe de-o parte avem politisti care Se ocupa cu taxe de protectie si Proxenetism, droguri etc si pe de alta parte politisti care nu au voie sau curajul sa aresteze o patroana cu pile in guvern care da cu masina peste ei. Sau jandarmii aia care nu intervin in sala de judecata la reactiile de baitash de cartier ale lui becalianu' . Ia vedeti cum le corectati pe astea