VIDEO Procurorii au inceput urmarirea penala impotriva companiei de gaz din Sighetu Marmatiei

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 13:31 Actualitate | Esenţial


Procurorii au inceput urmarirea penala impotriva SC Berg Sistem Gaz SRL, firma care a executat lucrarea de introducere a sistemului de alimentare cu gaz in Sighetu Marmatiei, pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa si distrugere din culpa cu consecinte deosebit de grave, a anuntat joi procurorul general, Laura Codruta Kovesi, potrivit Agerpres.

De asemenea, anchetatorii au dispus instituirea sechestrului asigurator asupra bunurilor companiei.    

Ancheta in acest caz a fost preluata de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, in urma unei dispozitii a procurorului general, Laura Codruta Kovesi.



Amintim ca saptesprezece persoane au fost ranite grav in urma a doua explozii ce au zguduit un club din centrul municipiului Sighetu Marmatiei. Prima explozie a avut loc sambata noapte, in jurul orei 1.00, facand sapte victime, iar o a doua s-a produs duminica dimineata, in jurul orei 10.00, cand inca zece persoane - membri ai echipelor de interventie sosite la fata locului - au suferit arsuri grave.

Cincisprezece dintre victime au fost transportate la Bucuresti si au fost internate la Spitalul de Arsi si Spitalul Floreasca.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1243 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Cine a dat ok infintarii acestei firme de cartier (Joi, 23 februarie 2012, 13:58)

    cip. [anonim]

    La auzul acestei stiri , m-a apucat plinsul. Acesti politicieni , chiar ne cred tampiti. Procurorul general, Laura Codruta Koves , a dat dispozitie ... De ce nu a dat dispozitie sa se cerceteze cine a dat acordul acestei firme , cine a luat spaga ca aceasta firma sa existe . Sediul la Limasol , Cipru , ... Din nou , praf in ochii populatiei naive.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Joi, 23 februarie 2012, 14:35)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui cip.

      citind ce ai scris, ma apuca plansu. imi dau seama ca neamul asta e indobitocit pana la extreme.
      daca procurorul general da dispozitie de incepere a urmaririi penale, nu-i bine, daca n-o incepea, IAR NU ERA BINE! cu voi, oricine nu munceste la antene orice ar face nu va fi niciodata bine. voi sunteti eternii gasitori ai problemei si vesnicii incapabili de solutii. c-asa-i romanu, manaca seminte si chibiteaza, dar niciodata nu se implica. provoci mila, amice.
  • 0 (0 voturi)    
    Verificare DISTRGAZ SUD si CONFORT (Joi, 23 februarie 2012, 14:39)

    Cristina [anonim]

    Asteptam cu interes o ancheta si la DistriGaz Sud si firma de apartament Confort.Sau probabil ca trebuie sa asteptam sa sarim in aer si abia apoi va fi si ancheta.Logic!Suntem in Romania !
  • -1 (3 voturi)    
    comentariu (Joi, 23 februarie 2012, 14:42)

    nel [anonim]

    Ghici ghicitoarea cinei de vina?PDL si sistemul lor corupt.Aceasta firma nu primea autorizare daca nu era unul deai nostri.Asa ca rezolvarea tuturor relelor in aceasta tara e JOS BASESCU JOS PDL-UNPR.
    • +2 (2 voturi)    
      Dragule, (Joi, 23 februarie 2012, 15:11)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui nel

      tipul - patronul este membru PNL, consilier al lui Oprescu iar licitaţia a fost în 2003 când era Năstase premier.
  • 0 (0 voturi)    
    Întrebările sunt multe (Joi, 23 februarie 2012, 15:09)

    Audit [utilizator]

    iar răspunsurile vor fi ... puţine!
    Cine a autorizat firma?
    Cine a organizat licitaţia?
    Cine a evaluat ofertele?
    Cine este diriginte de şantier?
    Cine răspunde de lucrarea din partea ISC?
    Cine răspunde de lucrare din partea ANGN?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspunsuri (Vineri, 24 februarie 2012, 10:49)

      Gab [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Cautati la primaria Sighet, e o doamna acolo...
  • 0 (0 voturi)    
    Aaaaa (Joi, 23 februarie 2012, 16:50)

    coor [utilizator]

    am inteles ca firma asta a executat ! dar care firma a receptionat nu-i bai si care gestioneaza instalatiile ? nu-i gazul singurul domeniu unde se executa lucrari receptionate apoi formal , din birou sau la crasma ! sau la "cererea" unor "competenti" de manageri pusi de partide si care in cel mai bun caz n-au legaturi cu executantii ! ban sa iasa , daca nu in buzunarul propriu macar de-o cotizatie la partid(e) !