Bercea Mondial - condamnat la 7 ani si jumatate de inchisoare cu executare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2012, 13:55 Actualitate | Esenţial


Bercea Mondial
Foto: Agerpres
Interlopul Sandu Anghel, cunoscut ca Bercea Mondial, a fost condamnat la 7 ani si sase luni de inchisoare cu executare in dosarul de tentativa de omor calificat, anunta Agerpres.

Pe 15 februarie, magistratii Tribunalului Olt decideau sa amane cu o saptamana pronuntarea sentintei in dosarul in care Sandu Anghel, este acuzat de tentativa de omor.

Purtatorul de cuvant al Tribunalului Olt, judecatorul Gheorghe Biolan, declara la acel moment ca amanarea pronuntarii este determinata de volumul foarte mare al dosarului, care trebuie cercetat si analizat in amanunt.

"Sunt cinci volume cu foarte multe pagini. Trebuie analizate toate de catre instanta, care a considerat ca mai are nevoie de timp, de o saptamana, pentru a se pronunta", a declarat atunci Gheorghe Biolan.

Sandu Anghel a fost cercetat in stare de arest preventiv pentru comiterea infractiunii de tentativa de omor calificat. El a fost acuzat ca anul trecut, pe 17 februarie, si-a injunghiat nepotul, pe Ionut Anghel, cu un cutit, intr-un bar din Draganesti Olt. Ionut Anghel a ajuns in seara zilei de 17 februarie 2011 la Spitalul de Urgenta Craiova, cu rani grave, produse cu un cutit. Victima l-a indicat atunci drept agresor pe Sandu Anghel, personaj al lumii interlope, care isi spunea Bercea Mondial. Dupa ce Bercea a fost arestat preventiv si dosarul a ajuns la Tribunalul Olt, victima si-a schimbat declaratia, afirmand ca nu l-a injunghiat unchiul sau, Sandu Anghel. Acesta, in timpul procesului, a sustinut ca este bolnav si sufera de afectiuni psihice, boli interne etc., dar a si acuzat presa, prin vocea avocatilor, ca-i strica reputatia si-i lezeaza demnitatea numindu-l Bercea Mondial, adica asa cum el insusi a scris pe una dintre casele pe care le detine in Draganesti-Olt.

Bercea a cerut de zeci de ori sa fie cercetat in libertate, invocand ori chestiuni de procedura, ori probleme medicale, sapte dintre solicitarile sale de a fi pus in libertate fiind admise de Tribunalul Olt si ulterior respinse de instanta superioara, Curtea de Apel Craiova. Sandu Anghel nu a fost niciodata pus in libertate pe timpul desfasurarii procesului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4657 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    definitiva (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:04)

    Calin [anonim]

    cand va fi definitiva ?cand se prescrie?
    • +4 (4 voturi)    
      simplu (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:26)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Se prescrie in 2026 (daca fapta e comisa in 2011). Definitiva va fi dupa judecarea apelului si apoi a recursului. Oricum, Bercea e arestat preventiv...
  • +32 (32 voturi)    
    Nu se poate ! (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:10)

    dan tulceanu [utilizator]

    Astia e nebuni ! adica nu mai conteaza acum ca esti neam cu bulibasa ala mare ? Bree, maine poimaine o sa ne puna astia pe toti la munca si ne mai ia si turnuletele la numarat, ne taie si de la curent si de la apa moca. Trebue sa votam cu ceilanti ca era mai bine cu ei. Ma duc sa ma bag la usl cu tot cu piranda si puradei, deci 21 de voturi am rezolvat si cand or face si aia mici 18 ani, sa te ti. Mai vede astia de la PDL guvernare cand mioi vedea eu cartea de munca.
    • +10 (10 voturi)    
      Ca bine zici! (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:19)

      Neica [anonim] i-a raspuns lui dan tulceanu

      Ce e mai bine, pentru toti, este ca indiferent cine va veni la putere nu va avea alta cale decit sa urmeze directia pe care am luat-o!
      Creste inima in noi cind vedem ca lucrurile au inceput sa se miste. Pe Cap de porc l-au condamnat la 30 de ani, pe tiganu asta la 7 pe altii la 2 toate cu executare. Incet, incet...
      Daca s-ar fi mers asa de acum 20 de ani eram sus, mult mai sus....
      Mai e mult pina departe dar si cu exemple se face treaba buna.
      Daca il condamna si pe cretinoidul din Cta care a batut ieri niste pietoni chiar ne declaram bucurosi de veste.
    • -1 (7 voturi)    
      Stai linistit. (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:46)

      Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui dan tulceanu

      In curand la fel cum Franta a luat numele de la franci si tara noastra se va numi Rromania, iar casta conducatoare va fi in continuare a rromilor. Ei vor continua sa nu plateasca impozite, sa omoare fara sa pateasca nimic, sa violeze fara sa pateasca nimic. Ceea ce vezi aici este o condamnare de ochii prostimii (cei furati, omorati, violati) dar nu este DEFINITIVA.
      Ce nu realizeaza oamenii ca tine, si ma distreaza lucrul asta, este ca justitia este instrument in mana clanurilor rrome, la fel politia. Politicienii, magistratii raman INCA din populatia bastinasa, dar pe statul de plata tot al clanurilor rrome.
      • -3 (3 voturi)    
        tiganii astia... (Miercuri, 22 februarie 2012, 16:25)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

        Am inteles, nu-ti plac. Pacat insa ca si "romanii" au obiceiuri proaste ca neplata impozitelor, violul, omorul, furtul... Nici nu ar fi rau daca doar rromii s-ar ocupa cu chestiile astea.
    • +5 (5 voturi)    
      Ceva informatii ? (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:57)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui dan tulceanu

      Bre nene - ai habar cate stele are are parnaiele pentru Mondialu ?
      Acu' se chiama ca e disident politic ?
      Condamnarea lu' Mondialu e discriminare interetnica au ba ?
      Va fi Costesti fara EL ?
      Melissa & Vanessa nu pot vraji completul la recurs ?
      Saracu' Mondialu ! E naspa !
      Am inteles ca si Cap de Pork e in proces in Spain !
      Seamana a conspiratie UE !

      Tare paranghelia !
  • -5 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:23)

    Hans Metter [utilizator]

    lasa ca ii acorda gratierea nea Base in ultima zi de mandat...

    PS: de ce stirea nu e scrisa cu bold?...
  • +2 (4 voturi)    
    la alti se dau 30 (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:26)

    rakleta [utilizator]

    la noi se 7 ... din care executa vre-o 4
  • +9 (9 voturi)    
    Se vede de la o posta (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca e mana lu' Basescu aici...mi-e ciuda ca o mare masa de oameni inca mai cred in PSD, Voiculescu & Co.
    • +4 (4 voturi)    
      stai linistit (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:04)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      base este vinovatul de serviciu pt usl. nu vezi ca nu se duc la munca tot din cauza lui? crin se trezeste dupa-amiaza sa nu-i vada fata lui base ca-i strica ziua :)
      nu m-ar mira ce tembeliziunile de servici sa-l scoata erou si pe bercea mondialu asa cum au facut cu toti astia condamnati. daca sunt condamnati inseamna ca base a vrut sa scape de ei, daca nu sunt condamnati inseamna ca base intervenit in justitie sa-si protejeze clanul. orice s-ar intampla e vina lui base.
      mie mi-a intrat bine in cap. stiu ca atunci cand se intampla ceva in tarisoara asta, vina ii apartine lui base. nu conteaza cum, sigur base si-a bagat coada si a intervenit/influentat/sunat/tipat/baut/batut si s-a intamplat ce s-a intamplat.
      ilici si-a rascumparat greselile si este un pilon de nadejde al democratiei romanesti, felix s-a lasat de turnatorie si este cetateanu model care a si creat un trust media ce ajuta la consolidarea telurilor democratice in Romania. Acum ne-o spune liber, nu prin declratii la anumite organe. Crin ne arata ca si chiulul aduce prosperitate acestei tari, cu conditia sa o faca cei profesionisti si cu experienta asa cum este el. Ponta este deschizatorul de drumuri si speranta Romaniei incercata de dictatura lui base.
      concluzia, base este in plus si nu concorda cu inaltele idealuri sustinute de cei enumerati mai sus. dupa ce base pleaca de la cotroceni, acestia vor crea frontul salvarii nationale de sub tirania chiorului si vor impartii certificate de revolutionari tuturor celor ce au postat sub anonimat pe internet si si-au riscat libertatea.
      ce vremuri ne asteapta... ma bucur ca inca mai pot sa glumesc :)
  • +4 (6 voturi)    
    Absurdistanul romanesc. (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:56)

    Cataleya [utilizator]

    Cat poate fi de absurda o lege care pt o infractiune se prevede o pedeapsa intre 6 luni si 5 ani?
    Sau o pedeapsa intre 2 si 15 ani?
    Pai, sa fim seriosi, la un asa interval cred ca vorbim de niste delicte complet diferite.
    As intelege daca pedeapsa ar avea un interval intre 6 luni si un an, sau intre 3 si 5 ani sau intre 10 si 15 ani.
    In aceste cazuri, chiar si pedeapsa minima ar fi cat de cat relevanta, iar judecatorilor nu le ramane decat, ori sa-l condamne "la minim" ori sa-l achite pe infractor.

    Dar cad citim prin ziare ca pedeapsa poate fi intre 3 si 15 ani, iar sentinta a fost de 6 luni cu suspendare iti vine sa-ti iei lumea in cap!
    • -1 (1 vot)    
      Daca te mai gandesti, pricepi (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:16)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Legea nu e absurda. De exemplu, furt calificat, pedeapsa de la 3 la 15 ani. Pai daca un individ fura o vaca isi ia in jur de 3-4 ani. Daca fura o valiza cu vreo suta de mii de euro ia in jur de 10-15 ani. Simplu, nu? Cat fura, atata ia.
      Si sub 3 ani poate se poate da daca se acorda circumstante atenuante. De exemplu, fura un cartus de tigari de la o taraba din piata. Nu merita 3 ani pt asta, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        Tu gandesti dar nu ai dreptate. (Miercuri, 22 februarie 2012, 16:17)

        Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui johnny

        Se stie clar din practica: cine fura putin primeste cea mai mare pedeapsa in Republica Absurda Rromanistan iar cine fura cu sutele de mii mituieste judecatorul si se judeca pana se prescrie pedeapsa.
        In tara nu mai este nici o lege. Este ca un fel de anarhie ordonata in care nemernicii au puterea de decizie.
        Parerea mea umila este ca singura scapare este legalizarea armelor. Altfel nu vom ramane decat carne de manevra in ochii celor care tin fraiele anarhiei. Este o idee buna si pentru ca ar stimula economia. Ar fi un "must have". Deja telefoanele mobile la au toti. La fel si plasmele.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 22 februarie 2012, 21:07)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

          Dacă ai fi avut "aceeaşi părere umilă" în timpul incidentului Iovan, ai fi fost demn de luat în seamă.

          Cât timp faceţi pe mironosiţele când e vorba de Iovan şi mai apoi vă împuşcaţi prin trafic cu bile de cauciuc aşa cum au făcut cei doi tâmpiţi la ştirile de azi, vă meritaţi soarta.

          ~Nautilus
      • +2 (2 voturi)    
        Pai vezi ca ajungi la vorba mea? (Miercuri, 22 februarie 2012, 16:51)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui johnny

        Pana cand infractiunea nu este incadrata, oficial, legal si exact, intr-o categorie clara, este absurd sa apara pe la TV si prin ziare informatii de genul: " X risca o pedeapsa pana la 20 de ani"
        Ca altfel , putem spune ca, indiferent ca ai furat o banana sau ai ucis 10 persoane, pedeapsa poate fi intre 100 de lei amenda si 25 de ani de puscarie.
        Si astfel, ai acoperit tot spectrul legislativ si, indiferent de sentinta, tu ca jurnalist ai oricum dreptate!
        Adica..
        "V-am zia eu ca am dreptate?
        Inculpatul a primit o pedeapsa exact in intervalul prezentat de mine. 100 de lei amenda si 25 de ani de puscarie"
        La fel de bine ai putea sa spui ca "omul este un fel de organism care poate sa traiasca intre cateva secunde si 100 de ani.
        Nu conteaza ca e vb de un bebelus care moare imediat dupa nastere sau un batran care traieste 100 de ani.
        Eu am avut dreptate!
        Asa se intampla cu acesti Bercea, Camataru, Clamparu sau cum s-or fi numind.
        Peste tot aflam ca respectivii risca pana la 15 ani de puscarie, cand , de fapt, incadrarea legala si oficiala a infractiunii este intre 6 luni si 3 ani sau intre 4 si 7 ani.

        Te-ai dumirit la ce m-am referit??
  • +4 (4 voturi)    
    Ce inseamna asta??? (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:04)

    Cataleya [utilizator]

    Un oarecare, a bagat cutitul in alt oarecare!
    De unde pana unde au aparut acele "cinci volume cu pagini foarte multe"?
    Care este sensul?
    O fi fost audiati 1000 de martori?
    S-au luat 5000 de declaratii?
    de unde "atatea pagini" pt o infractiune cat se poate de "simpla"?

    As fi curioasa sa vad si eu ce contin acele 5 volume?
    Ca mai mult de 6-7 persoane n-au cum sa fie martori la un asemenea delict decat in cazul in care infractiunea s-ar fi petrecut pe un stadion in fata a 20 mii de spectatori, sau Bercea l-ar fi injunghiat pe respectivul pe o scena, in timpul unei scene de teatru cu 700 de spectatori.
    Dar asa?
    De unde naiba au aparut si, mai ales, ce pot sa contina acele 5 volume de probe si declaratii?

    Absurd....
    • 0 (4 voturi)    
      Contin poze cu Tom si Jerry (Miercuri, 22 februarie 2012, 16:32)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Bine, am inteles ca Andradda se plictiseste si nu-i place ca dosarul lui Bercea are 5 volume.
      1. Au fost 3 inculpati, nu doar unul. Adica Bercea, fiul sau, Ambasador (haha, fain nume) si sotia, d-na Bercea, ea pt. marturie mincinoasa.
      2. Pt. informarea ta, fiecare martor, inculpat, parte vatamata, e audiat de vreo 3 ori f. amanuntit de politie si de procuror.
      3. In dosar se mai pun toate zecile/sutele de hartii care trebuie incheiate de procuror+politisti si pe care judecatorul le verifica dupa aia. Plus expertiza medico-legala, interceptari convorbiri telefonice (de obicei cel putin 100 de pagini), teste poligraf, etc.
      Se fac 5 volume destul de usor...
  • +3 (3 voturi)    
    urare (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:56)

    SM [anonim]

    La multi ani sa traiasca si acolo sa putrezeasca! :)
    • +3 (3 voturi)    
      Sa te auda Dumnezeu ! (Miercuri, 22 februarie 2012, 16:07)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui SM

      ..
  • +2 (2 voturi)    
    justitie (Miercuri, 22 februarie 2012, 18:06)

    Ion [anonim]

    Eu nu pot sa inteleg cum este posibil ca judecatorii din Olt sa-l puna in libertate de 6 ori, cei din Craiova sa nu confirme tot de 6 ori, iar CSM-ul sa nu-i sanctioneze pe primii.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 februarie 2012, 21:10)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Judecătorii din Olt au luat şpaga şi aveau afaceri cu el, cei din Craiova nu, iar cei din CSM erau prea sus şi prea departe ca să le pese, aşa încât îşi permiteau să fie neutri :P

      ~Nautilus
      • 0 (0 voturi)    
        Nautilus (Joi, 23 februarie 2012, 1:34)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        Asta cu spaga asa o fi, dar CSM-ul trebuie sa-i ia la intrebari si nu o face. De ce? (neutralitatea ar trebui sa-i faca sa actioneze,nu?)
    • 0 (0 voturi)    
      Exista (Miercuri, 22 februarie 2012, 22:14)

      Bauauau [anonim] i-a raspuns lui Ion

      cateva judete unde nu exista coruptie in justitie si toate sunt din sudul tarii : DJ,GJ,OT,TL,GR. Aici justitia este neinfluentata de spaga si se face dreptate intr-o veselie. De ex: la Giurgiu , tiganul care l-a omorat pe baschetbalistul american a luat 5 ani , iar Bercea a luat 7,5 ani pt tentativa.
      Curat logica !!!
      Saracu Mondial este discriminat , iar jegul din Giurgiu a luat foarte putin.
      Sa va spun una si din vest : la Arad , un procuror Ramon si nu mai stiu cum a condamnat un grup de hoti care au sarit gardul unei proprietati , au distrus intrarea in casa , au furat o gramada de lucruri la .....amenda adinistrativa pt ca reprezinta pericol social ?!!!