Gabriel Oprea: Vreau ca, imediat ce situatia economica o va permite, salariile bugetarilor sa creasca

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 15:43 Actualitate | Esenţial


Ministrul Apararii Nationale, Gabriel Oprea, a declarat luni ca doreste ca, "imediat ce situatia economica a Romaniei va permite, salariile bugetarilor, ale celor din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala si in special salariile militarilor sa creasca", transmite Mediafax.

"Traversam o perioada de criza, iar militarii, ca toti romanii de altfel, sunt afectati de masurile de austeritate. Vreau sa-i asigur ca greutatile lor sunt cunoscute la cel mai inalt nivel si ca preocuparea pentru indreptarea acestei situatii este constanta. Nu am ascuns niciodata ca imi doresc ca, imediat ce situatia economica a Romaniei va permite, salariile bugetarilor, ale celor din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala si in special salariile militarilor sa creasca. Nu am ascuns niciodata ca, in calitate de ministru si de om politic, am facut si voi continua sa fac toate demersurile necesare pentru ca nivelul de trai al romanilor si in special al militarilor sa creasca", a spus Gabriel Oprea.

El a adaugat ca vrea sa le dea asigurari tuturor "camarazilor" ca le este un sustinator real si "un aparator devotat".

Gabriel Oprea a amintit si eforturile depuse pentru recalcularea pensiilor militare.

"Poate cea mai vizibila componenta a activitatii ministerului in anul care s-a incheiat a fost cea legata de revizuirea pensiilor militare. Daca in 2010 o mare parte din efortul institutiei a fost de a se asigura ca legea nu ii va nedreptati pe militari, in 2011 a trebuit sa ducem la bun sfarsit procesul propriu-zis de revizuire. Ambele demersuri au fost extrem de dificile, dar am reusit sa le ducem la bun sfarsit.

Ca ministru mi-am onorat promisiunea, aceea de a nu scadea nicio pensie mai mica de 3000 de lei pentru stagiu complet, ci toate acestea au crescut in urma revizuirii. Armata si-a onorat datoria: aceea de a avea grija de pensionarii militari si de a le garanta statutul, locul si rolul pe care le merita in societatea romaneasca. Ministerul a reusit informatizarea unei intregi arhive tinute pana acum doar pe hartie", a spus Oprea.

El a precizat ca, la finalul acestui proces de recalculare, "au crescut pensiile pentru majoritatea covarsitoare a pensionarilor militari, fie ca este vorba de militarii in rezerva cu o cariera militara completa sau de cei cu o cariera militara incompleta".

"La aceasta data, pe baza deciziilor de revizuire, din totalul celor circa 76.000 de pensionari ai MApN, la peste 90 la suta le-au crescut pensiile. Este vorba de aproape 70.000 de pensionari, iar cresterea medie a pensiei pentru acesti militari in rezerva este de 34 la suta. Sigur, ne-am fi dorit sa creasca toate pensiile pentru cadrele militare in rezerva si regretam ca sunt circa 6.000 de pensionari militari carora le-au scazut pensiile in urma revizuirii", a adaugat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1606 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Generozitate (Luni, 20 februarie 2012, 16:04)

    DanB [utilizator]

    Vreau ca pe masura ce se apropie campania electorala acest baiat sa clipeasca mai rar.
  • 0 (4 voturi)    
    numai vrea? dar de facut ceva? (Luni, 20 februarie 2012, 16:06)

    jiji [anonim]

    toata lumea vrea, dar putini fac ceva pentru asta!
    Ministrule, la munca!
  • +3 (11 voturi)    
    dute bai comunistule (Luni, 20 februarie 2012, 16:09)

    alina [anonim]

    mai lasa-ma bai cu puturosii aia, numai de bugetari se vorbeste.
    sa le creasca salariile cand o sa creasca si la privat, nu mai devreme.

    de angajatii la privat, aia care muncesc cu adevarat, produc si aduc bani la buget nu vorbeste draqu nimeni, numai cu promisiuni pt pomanagi, necalificati, pilosi, puturosi si sictiriti.

    tara de kk comunista.
    • -5 (5 voturi)    
      ce le mai sti tu alina... (Luni, 20 februarie 2012, 16:28)

      lupu [anonim] i-a raspuns lui alina

      stai linistita, salariile vor creste cu 10%, care va fi un nimic pentru majoritatea salariilor de 250 de euro si va fi o suma considerabila pentru bugetarii de lux. in plus, promisiunile sunt facute doar pentru ca se apropie campania electorala. crezi ca daca tu lucrezi la privat faci o copie xerox mai "competenta" decat cea facuta la stat?
      • +3 (5 voturi)    
        nu (Luni, 20 februarie 2012, 17:12)

        nu [anonim] i-a raspuns lui lupu

        nu asa se pune problema:

        "crezi ca daca tu lucrezi la privat faci o copie xerox mai "competenta" decat cea facuta la stat?"

        ci

        "daca lucrez la privat fac o copie xerox DE CARE CHIAR ESTE NEVOIE"
        • -1 (1 vot)    
          vrajeala (Luni, 20 februarie 2012, 19:57)

          mman [anonim] i-a raspuns lui nu

          prietene, nu esti singurul cunoscator al muncii la privat. este necesar sa faci ceva... dar , cand si ce anume vrea patronul... si chiar nu e cazul sa ii vrajesti pe altii
          eu unul sunt satul de perfromantele muncii privatilor, sunt putini care chiar sunt performanti..
          si daca voi marii privati sunteti asa grozavi de ce nu sunteti voi deasupra celorlalti ...
          si daca zici ca e usor la bugetari, du-te prietene si lucreaza in administratie, la bugetari... esti in stare?
          sa auzim de bine!
    • +2 (4 voturi)    
      despre lb. romana (Luni, 20 februarie 2012, 16:47)

      grigore stanca [anonim] i-a raspuns lui alina

      "dute bai comunistule" se scrie cu totul altfel si are si cateva semne de punctuatie. :)) ai voie inca 3 incercari.
      d-aia nu esti platit bine, filozofule! mai pune mana si citeste.
  • 0 (2 voturi)    
    SMECHER (Luni, 20 februarie 2012, 16:10)

    vic [anonim]

    Daca PDL-ul vrea o sansa la alegeri trebuie sa scape de cei acre s0au ingrasat fara masura decand sunt ministri sau la guvernare!
  • +1 (3 voturi)    
    asta, a-propos de mareata operatiune de scadere (Luni, 20 februarie 2012, 16:11)

    costica [anonim]

    A pensiilor cu care ne aburea Boc!!
    Mereu am spus ca "pensiile nesimtite" nu au scazut dimpotriva s-au marit dupa recalculare!
    Si a ajuns un plutonier adjutant la pensie de 2400 - 2600 Roni in timp ce un medic ia maxim 1200 Roni daca nu a avut functie de conducere si a fost simplu medic timp de 30 de ani, abia daca ajunge la pensia unui plutonier major care are pensie mai mare in majoritatea cazurilor!!
    La militari stagiul de cotizare ste mult mai mic decat la civili iar pensiile cu toate atea sunt muuult mai mari!!
    Uite jos Tabelele cu salariile militarilor dupa revizuire!!! Spune corect Oprea ca au crescut, nu cum mintea Boc ca au scazut!!!
    "La aceasta data, pe baza deciziilor de revizuire, din totalul celor circa 76.000 de pensionari ai MApN, la peste 90 la suta le-au crescut pensiile. Este vorba de aproape 70.000 de pensionari, iar cresterea medie a pensiei pentru acesti militari in rezerva este de 34 la suta. Sigur, ne-am fi dorit sa creasca toate pensiile pentru cadrele militare in rezerva si regretam ca sunt circa 6.000 de pensionari militari carora le-au scazut pensiile in urma revizuirii", a adaugat el."
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/mapn-a-publicat-tabelele-cu-pensiile-recalculate-ale-militarilor-vezi-aici-cum-vor-fi-recalculate-p.html
    Calculati-va pensiile ce v-ar reveni, calculand lunar punctajul !!!!
    Jumate dintre militarii astia cu pensii nesimtite sunt niste analfabeti, de fapt care nu au facut mai mult decat ca au cules porumb si cartofi la viata lor !
    • +1 (3 voturi)    
      Pt dom Costica (Luni, 20 februarie 2012, 17:00)

      ravo [anonim] i-a raspuns lui costica

      Da, dom doctor cata spaga a luat timp de 30 de ani, pana a iesit la pensie?
  • +4 (4 voturi)    
    daca vrea gabi orea ... sigur se si indepineste (Luni, 20 februarie 2012, 16:17)

    radu [anonim]

    totul este sa vrea gabi oprea, restul e floare la ureche ....

    PS: miki spaga ce zice, vrea si el?
  • +1 (3 voturi)    
    1% (Luni, 20 februarie 2012, 16:30)

    evoque [utilizator]

    Atat valoreaza acum "seful mafiei personale a lui nastase" convertit la portocaliu de "jucatorul dosarelor".
    Probabil ca nici cu 1% nu vor fi marite salariile in Romania, pentru ca portocalii au invatat doar scaderea si impartirea doar intre ei.
  • +4 (4 voturi)    
    motive ? (Luni, 20 februarie 2012, 16:41)

    cristi [anonim]

    Si care ar fi motivele pentru care bugetarii respectivi - militari, politisti, SPpisti si altii din tagma asta - ar merita salarii si pensii mai mari ?
    Eu as zice ca ar merita salarii si pensii mai mici, iar unii dintre cei activi ar merita trecuti in rezerva si trimisi la munca.
    Dar, ce relevanta are ce zic eu ?? Eu doar platesc impozite
  • +1 (1 vot)    
    Frica (Luni, 20 februarie 2012, 16:48)

    Mike [anonim]

    Mi se pare mie sau astia se asteapta la o primavara incendiara si vor sa atraga armata de partea lor :-?
  • 0 (0 voturi)    
    sa se faca!! URA!!!! (Luni, 20 februarie 2012, 18:07)

    Gelu' generosu' [anonim]

    sa se mareasca ca au nevoie de voturi, borfasii de ei. Normal aia de la stat, ca chiar sunt la stat, la propriu sa aiba parte de mariri, restu' de la privat... trebuie sa plateasca marirea celui de la stat.
    Situatia actuala: crestere economic ultimul trim al lui 2011, nema. Predictie pentru trim I 2012, nema crestere (vezi conditiile macro si cele de vreme), dar sunt convins ca se vor gasi bani.

    Oprea asta poate dormi linistit. mars, trebuie invatat cu acest apelativ, doar se folosea la mapn.
    Tara lu' peste este condusa numai de securisti, militari, politisti si prostimea.... mananca seminte. Sa vedem de unde voturi? Nu este ok intrebarea, doar suntem condusi de securisti si prin urmare au voturi...
  • +1 (1 vot)    
    adevaru' (Luni, 20 februarie 2012, 18:11)

    Adevaru' [anonim]

    Astia se gandesc doar pe termen scurt, nici urma de viitor, ca de altfel fiecare guvern de la '90 incoace. Cica imediat ce situatia o va permite, bine, bine, situatia va fi in asa fel incat trebuie sa fie, mai mult din pix, ca real, este alta, se vad rezultatele trim IV 2011 si predictie trim I 2012 si prin URMARE PROSTILOR DE LA PRIVAT, se maresc salariilor alura' care o freaca si ghici ce? voi o sa le platiti. ha...ha...
  • 0 (0 voturi)    
    vreau (Luni, 20 februarie 2012, 22:32)

    Ari3s [anonim]

    Vreau ca salariile militarilor (nu ma intereseaza combativitatea) sa creasca, imediat ce, economia o va permite. Vreau ca economia sa creasca, imediat ce vor fi construite fabrici.
    Vreau ca fabricile din Romania sa fie construite, imediat ce fabricile din China sau Olanda nu vor mai avea monopolul desfacerii pe aceste taramuri.
    Vreau ca cei ce au planificat economia mondiala, sa renunte la controlul productiei-comertului-consumului si sa permita tarilor ca Romania, sa aibe economie proprie.
    Stai! Ce tot spun?! Tot acestia, s-au gandit ca un idiot ca mine ar fi potrivit pentru functia de ministru! Hmm...trebuie sa fiu atent ce vreau...
  • 0 (0 voturi)    
    armata (Joi, 26 iulie 2012, 14:22)

    hefzii [anonim]

    e normal ca pesionarii militari sa aive pensii cat mai nesimptite; desi in mod normal locul lor ar fi la pusarie. singurura utilitate inainte e 98 era doar de organ de represiune criminala. Impuscau cetatenii care incercau sa fuga din tara; si pe care ii raneau sau sau ii prindeau vii; in torturau si ii schingiaiau; va spune unul care a trecut prin asta... sa vazut clar si la revolutie cum au ucis mii de oameni nevinovatii.
    intr-o lume normala locul lor ar fi puscarie....nu premiati cu pensii nesimtite...Este doar o adunatura de analfabeti retardati care indobitocea si injosea tineretul; orin asa zisul stagiu militar; care nu avea nici o legatura cu apararea tarii; doar cu slavagismul in interes personal; munca in folosul superiorilor si spaga...etc...