VIDEO Ioan Clamparu, alias "Cap de porc", a fost condamnat la 30 de ani de inchisoare de o instanta din Madrid pentru proxenetism

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 14:52 Actualitate | Esenţial


Ioan Clamparu a fost condamnat pentru proxenetism la 30 de ani de inchisoare - pedeapsa maxima solicitata de procurori - de o instanta din Madrid, el avand o condamnare si in Romania, pentru fapte similare, de 13 ani de detentie, informeaza El Pais in editie electronica, potrivit Mediafax.

Potrivit sursei citate, Clamparu - alias "Cap de porc" - a fost gasit vinovat pentru comiterea mai multor infractiuni legate de prostitutie.

Totusi sentinta aminteste ca Ioan Clamparu nu va sta in imnchisoare mai mult de 20 de ani, perioada maxima admisa de lege. De asemenea, el va trebui sa plateasca trei martori cu identitate protejata cu 12.020 de euro, in timp ce un altul, minor, va primi 30.506.

Ioan Clamparu, condamnat in lipsa la 13 ani de detentie si cautat de autoritatile judiciare romane de opt ani, a fost prins in Spania, in luna septembrie 2011. Ioan Clamparu, deferit justitiei in lipsa de catre Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata (DIICOT), a intrat in custodia autoritatilor din Madrid, el fiind prins in urma unei ample actiuni de filaj.

Grupul condus de Ioan Clamparu a strans, din activitati de crima organizata, sume totalizand milioane de dolari, bani folositi si pentru a determina stoparea amplei anchete declansate impotriva retelei de crima organizata coordonata de el, se arata in rechizitoriul Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata (DIICOT) din cadrul Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

La inceputul lunii iulie 2011, peste o suta de persoane au fost arestate in cadrul unei operatiuni globale de amploare a Interpol, supranumita Infra-Red, ce ii vizeaza pe unii din cei mai periculosi fugari ai lumii, pe lista de cautari fiind si romanul Ioan Clamparu, suspectat de trafic de persoane.

Anchetatorii au vizat 29 de tari si 450 de persoane suspectate de infractiuni precum crime, pedofilie sau trafic de droguri.

Romanul Ioan Clamparu - considerat a fi unul din cei mai periculosi lideri mafioti - s-a aflat pe lista celor mai cautati 26 de infractori, fiind banuit ca ar avea legaturi cu cluburi si hoteluri din Marea Britanie. Era acuzat ca a obligat peste o suta de femei sa se prostitueze in Spania. Politia spunea ca el are legaturi cu cluburi de noapte si hoteluri din Marea Britanie si Irlanda.



In ianuarie 2006, cazul Clamparu a fost dat de presedintele Romaniei, Traian Basescu, drept exemplul de esec in combaterea criminalitatii.

Traian Basescu sustinea ca in cazul Ioan Clamparu trei state europene au atentionat asupra deficientelor de colaborare in domeniul combaterii criminalitatii transfrontaliere. "Lucram in echipa pe criminalitate transfrontaliera - cazul de care va spun implica patru tari. Se procedeaza la arestarea simultana a infractorilor si voi ii puneti in libertate. Ati stricat toata operatiunea in cele patru tari!", afirma presedintele Basescu, la o sedinta a Consiliului Superior al Magistraturii, din 11 ianuarie 2006.

Ioan Clamparu a fost judecat, in lipsa, pentru initiere si constituire a unui grup criminal organizat in scopul comiterii unor infractiuni grave - una dintre cele mai grave infractiuni prevazute de legislatia romana - si de proxenetism.

Membri ai filierei conduse de Clamparu au fost prinsi si arestati in Romania, Spania, Italia si Cehia, in vreme ce el a fost dat in urmarire internationala din martie 2003.

Fostul procurorul general al Romaniei, Ilie Botos, il indica pe Ioan Clamparu drept lider al unei retele de crima organizata pe relatia Spania. El sustinea ca Ioan Clamparu are legatura cu gruparea condusa de fratii Vasile si Ion Balint (zisi Sile si Nutu Camataru) si, respectiv, cu Silviu Dudita (Fluturica) - arestati si condamnati pentru mai multe infractiuni cu violenta.

Tribunalul Sibiu a pronuntat, in 20 iunie 2008, o sentinta de condamnare a opt inculpati - membri ai clanului condus de Ioan Clamparu - pentru comiterea in principal a unor infractiuni de trafic de persoane, constituire, aderare si sprijinire a unui grup infractional organizat avand drept scop comiterea de infractiuni grave, proxenetism, spalare de bani, la pedepse cu inchisoarea cuprinse intre cinci ani si noua ani si sase luni. Avocatii celor opt au facut apel, care s-a inregistrat in septembrie 2008.

Pedepsele au fost majorate la Curtea de Apel Alba Iulia, aceastea variind intre cinci si 13 ani. In 12 martie 2010, Ioan Clamparu a primit o pedeapsa de 13 ani de detentie, el fiind dat in urmarire de politistii romani.

In 23 februarie 2011, Inalta Curte de Casatie si Justitie a hotarat definitiv mentinerea pedepselor dated e Curtea de Apel Alba Iulia, astfel ca Ioan Clamparu a ramas cu pedeapsa de 13 ani de detentie.

Dupa sapte luni, in 22 septembrie 2011, autoritatile spaniole l-ar arestat pe Clamparu in Spania, iar in februarie 2012 deja a fost condamnat la 30 de ani de inchisoare de catre prima instanta, in Madrid.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9250 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    astea-s (Luni, 20 februarie 2012, 15:03)

    coor [utilizator]

    condamnari , nu cele date la noi ! zeci si sute de ani de inchisoare , sa aiba timp de meditatii borfasii !
    • +12 (12 voturi)    
      corect (Luni, 20 februarie 2012, 15:28)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui coor

      Sincer merge mai degraba puscarie 30 de ani + munca silnica pentru a-si plati mancarea+cheltuiala inchisorii (gardieni&stuff) asa ar fi corect fata de societate! Puscaria pentru unii e a doua casa + masa gratis!
    • +13 (13 voturi)    
      mai omule! (Luni, 20 februarie 2012, 15:42)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui coor

      Cand am vazut titlul, nu mi-a venit sa cred: cum 30 de ani?!
      pe urma am citit pina la capat "de o instanta din Madrid"!
      Pai asta nu are nicio aplicare la noi, la fel de bine poate fi de pe planeta Marte!
      Faceam pariu ca maine iese si Clamparu din puscharie, calare pe un cal alb?
      • +7 (7 voturi)    
        cieteste mai cu atentie. (Luni, 20 februarie 2012, 16:22)

        rica pungaplina [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        maiestru' este deja la mititica in spania.
        aia l'au prins si nu i'au mai dat drumul, spre a fi judecat in libertate, cum este cutuma justitiei mioritice.

        ba, din septembrie, cand a fost prins, pana in februarie, s'a si dat prima hotarare.
        asta zic si io celeritate.
        poate invata ceva si juzii romani.

        este deja inlauntru si asteapta o sentinta definitiva, caci, precis va face recurs. se pare ca are...resurse.

        dar, pacat, in spania nu e voie (!) sa stea omul mai mult de 20 de ani. se presupune ca este suficient timp de meditat.
        chestia este ca peste 20 de ani, cand isi va termina educatia acoloe, la noi se va prescrie.

        inca13 ani la un pentenciar roman, ar desavarsi educarea sa. :-)
    • +6 (6 voturi)    
      justitia romana e degeaba (Luni, 20 februarie 2012, 17:35)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui coor

      cred ca ar trebui externalizate toate procesele
  • +18 (18 voturi)    
    Dl. Clamparu (Luni, 20 februarie 2012, 15:13)

    codrin [anonim]

    La multi multi ani..preferabil pe viata!
  • +20 (20 voturi)    
    Felicitari DIICOT si justitia spaniola (Luni, 20 februarie 2012, 15:18)

    Romania, mai curata [anonim]

    E bine ca si la noi din ce in ce mai multi infractori, bulibase, sefi de clanuri, etc. au ajuns prin puscarie (de la clanul camatarilor si cordunenilor pana la tiganul Bercea sau fiul bulibasei Stanescu).

    Sper ca acest animal cu aspect umanoid, Clamparu, sa crape in puscaria spaniola precum proxenetul Damaschin, sa nu-l mai vedem niciodata sau cel putin 20 de ani de acum incolo. Poate il lichideaza vreo grupare mafiota de acolo..

    "Mila" este inutila cu aceste rebuturi, nu are sens sa arati "compasiune" pt cineva care a mutilat si distrus viata a zeci sau sute de fete si femei.

    Europa e mult prea blanda cu criminalii, intr-o buna zi electorii europeni vor realiza ca ei nu au bani de pensii in schimb statele lor chleltuie miliarde pentru a hrani si caza gratuit sute de mii de criminali !
  • +8 (8 voturi)    
    Bine!!! Ma gandesc ca se usuca si cade!!! (Luni, 20 februarie 2012, 15:32)

    mary [anonim]

    Sa faca Clamparu pedepsele pe rand:
    a. intai in Spania - ca acolo a fost prins-,
    b. cand scapa sa fie transferat in Ro si sa faca si cei 13 considerati de Ro
    si pana atunci poate cade reteaua!!!

    Asa cu reduceri tot apuca Clamparu vreo 30 de anisori mai la racoare. Oare pana atunci se usuca si cade???

    Mai este o problema: daca Clamparu era in urmarire internationala si pentru alte fapte- banuiesc ca erau dovezi care erau cunoscute din celelalte anchete internationale - nu puteau cumva si fie informati, cu date exacte/confidentiale pentru restul "fraierilor" - judecatorii care au fost desemnati sa analizeze cazul in RO???

    Nu stiu daca exista o procedura legala in astfel de cazuri - dar de cand cu internationalizarea crimei nu se poate genera ceva, evident in ipoteza ca nu exista deja??? Poate juristii au raspuns aici...

    Oare atat de intinsa este/era reteaua Clamparu incat a putut sa ajunga pana la cele mai inalte instante din RO???
  • +9 (9 voturi)    
    Daca era la noi judecat (Luni, 20 februarie 2012, 15:43)

    kid_rahova [utilizator]

    primea maxim 10 si iesea dupa 3 .
  • +9 (9 voturi)    
    Bucuria (Luni, 20 februarie 2012, 15:50)

    catalin_mattei [utilizator]

    putem sa ne bucuram ca a fost prins de spanioli.. la noi probabil ca din cauza unui neg ar fi fost eliberat in 2-3 luni
  • +11 (11 voturi)    
    asa justitie... (Luni, 20 februarie 2012, 15:56)

    UglyKidJoe [utilizator]

    propun sa-i arestam la noi si sa-i judecam pe afara
  • +10 (10 voturi)    
    judecatori straini (Luni, 20 februarie 2012, 15:59)

    Adrian [anonim]

    daca in fotbal aducem arbitrii straini, putem aduce si in justitie niste judecatori de pe alte meleaguri? macar pentru procesele considerate "derby".
  • +6 (6 voturi)    
    Succes (Luni, 20 februarie 2012, 16:01)

    DanB [utilizator]

    Inca un succes al justitiei romane. Sper sa nu fie si ultimul .
  • +1 (1 vot)    
    Sunt nemultumit. (Luni, 20 februarie 2012, 16:43)

    Alin_N [utilizator]

    Am citit un articol cu un violator din SUA, condamnat la moarte la varsta de 30 de ani si executat la 59 de ani. Intre timp tipul devenise mai citit, mai bun, mai om, se casatorise, incepuse sa aprecieze viata. Si chiar atunci l-au executat. Cam asta ar merita si Clamparu. Asta daca n-ar fi posibil sa fie condamnat la acelasi lucru la care a condamnat-o el pe o tanara luata cu japca care nu dorea sa se prostitueze: legat de un pom si pusi caini flamanzi sa-l sfasie. Eventual in fata altor proxeneti exact cum facea el asta in fata altor fete luate cu japca, care trebuiau sa vada cum vor sfarsi mancate de caini daca indraznesc sa nu se prostitueze.
    De ce exista astfel de monstri? Multumim justitiei romane, politiei romane si parlamentului roman care voia anul trecut sa-i transforme in patroni. Eu nu inteleg cum rezista politistii si sristii corecti (ca magistrati si parlamentari ... no comment) care vad astfel de intamplari. Eu personal cred ca m-as fi facut un fel de Zorro si i-as fi luat la tinta fara nici o judecata pe astia. Si as fi si dormit excelent noaptea.
  • +1 (1 vot)    
    o sugestie (Luni, 20 februarie 2012, 17:21)

    mucenic [utilizator]

    recomand o dieta de Gulag. Daca vrea sa manance in plus, pentru orice fel de mancare sa plateasca cash 200 de Euro. In felul acesta se pot sifona 70.000- 80.000 Euro/ an din rezervele lui ascunse
  • +5 (5 voturi)    
    Multumim Iana Matei (Luni, 20 februarie 2012, 17:25)

    Anti Human traffic [anonim]

    ce nu spune articolul este ca meritul principal al prinderii si condamnarii lui Clamparu este al Doamnei Iana Matei, singurul roman care se lupta cu traficantii de fete, fondatoarea ONG-ului Reaching Out si autoarea cartii Mariana , 15 ani, de vanzare. O carte document de care Hotnews nu are timp sa vorbeasca.
    Acolo este un pasaj memorabil , cu o fata dusa sa recunoasca un traficant de fete sarb , cand judecatorul o intreaba daca e sigur ca este ekl, cum il recunoaste, fata raspunde: are 5 urme de gloante pe abdomen ..si o putza foarte mica!
    Asa si clamparu asta, Multumim Iana Matei!Cumparati-i si citit cartea ca sa donati bani pentru ajutorarea altor victime!
  • +3 (3 voturi)    
    Dar ce facem cu capul de porc din tara? (Luni, 20 februarie 2012, 18:52)

    Vizitiul [utilizator]

    Ma refer la cap de porc Catalin Voicu, ce se mai aude?

    O sa-l condamne la cateva luni de inchisoare...trebuie trimis sa-l judece altii.
  • +2 (2 voturi)    
    Justitie (Luni, 20 februarie 2012, 19:02)

    Ilie [anonim]

    La noi ar fi fost europarlamentar, candidat la presedintie, om mare, sef de partid!