Exploziile de la Sighet: Persoanele internate la Spitalul de Arsi din Capitala vor fi operate. Unul dintre raniti este in stare foarte grava

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 10:29 Actualitate | Esenţial


Persoanele ranite in exploziile de la Sighetu Marmatiei internate la Spitalul de Arsi din Capitala vor fi operate incepand de marti, zece sunt in stare stabila, iar una este in stare foarte grava, intubata, avand arsuri pe 90 la suta din suprafata corpului, a spus managerul unitatii, Vitalie Stan, potrivit Mediafax.

Unul dintre cei 11 raniti adusi la Spitalul de Chirurgie Plastica Reparatorie si Arsuri din Capitala este in stare foarte grava, pentru ca are arsuri pe 90 la suta din suprafata corpului si arsuri de cai respiratorii, precizand ca este vorba de reprezentantul firmei de gaze, nu de unul dintre pompieri, asa cum a spus initial.

La Spitalul de Arsi din Capitala sunt internate sase din cele sapte tinere ranite in urma primei explozii si alti cinci pacienti adusi dupa cea de-a doua explozie, respectiv doi pompieri, doi angajati ai societatii de gaze si notarul care avea biroul deasupra discotecii unde a avut loc explozia sambata noaptea.

Medicul Vitalie Stan a mai spus ca trei pacienti sunt in sectia de Terapie Intensiva, restul sunt in sectia de Arsuri.

El a precizat ca toti au arsuri de diferite grade si de cai respiratorii superioare, intrucat explozia s-a produs in spatiu inchis.

Managerul Spitalului de Arsi a precizat ca cei 11 au fost reevaluati luni dimineata, stabilindu-se un plan de interventii chirurgicale.

Potrivit acestuia, cele sase fete nu vor fi operate, intrucat sunt foarte tinere, iar pielea arsa se poate autoregenera mai usor.

In celelalte cazuri vor fi prelevate portiuni de piele, de regula de pe coapse, care vor fi transplantate in zonele arse.

Totodata, impreuna cu cei 11 raniti in explozia de la Sighetu Marmatiei, la Spitalul de Arsi a fost adus si un barbat din Abrud ranit in urma exploziei unei butelii. Starea acestuia este foarte grava, nu respira singur, iar un rinichi nu ii functioneaza, a precizat Vitalie Stan.

Ministrul Administratiei si Internelor, Gabriel Berca, i-a vizitat duminica seara la Spitalul de Arsi din Bucuresti pe politistii si pompierii care au suferit arsuri in urma exploziei de la Sighetul Marmatiei. El s-a interesat si de celelalte victime, civile, vizitandu-i la Spitalul de Arsi unde au fost internati pentru ingrijiri dupa deflagratia de la Sighet.

In cursul zilei de luni, Gabriel Berca intentioneaza sa viziteze si celelalte victime internate la Spitalul Floreasca din Capitala.

Parchetul Tribunalului Maramures face cercetari sub aspectul comiterii infractiunilor de vatamare corporala din culpa, distrugere si la legea protectiei muncii, intrucat a doua explozie s-a produs cand erau in local angajatii de la ISU, ai Politiei, de la Gaze, care vroiau sa investigheze modul cum s-a produs deflagratia de sambata spre duminica.

Presedintele Consiliului Judetean Maramures, Mircea Man, care a fost director Distrigaz, a declarat pentru presa locala ca a doua deflagratie de la Sighetu Marmatiei putea fi evitata daca se respectau normele de lucru si ca procedurile de interventie dupa prima explozie nu au fost respectate.

Inspectorul general de stat de la Inspectia Muncii, Dantes Nicolae Bratu, a declarat pentru MEDIAFAX ca primele date in cazul celei de-a doua explozii de la Sighetu Marmatiei arata ca ar fi fost incalcata o regula elementara, si anume nu ar fi fost intrerupta furnizarea cu gaze si electricitate in cladire.

Prefectul de Maramures, Alexandru Pocol, a declarat ca cea de-a doua explozie s-a produs chiar in momentul in care seful companiei de gaze din Sighetu Marmatiei a semnalat cu detectorul prezenta gazului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2081 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    regrete (Luni, 20 februarie 2012, 11:19)

    altruist [anonim]

    DIn pacate regretele nu vor fi suficiente. trebuie pedepsiti vinovatii. Vor exista cel putin 2-3 decese, sa fim realisti. La arsuri de 50% sansele de supravietuire sunt cam mici, iar la 80% sunt nule. primul stadiu e la 4-6 zile si de acolo incepe infectia iar sistemul imunitar e ca si inexistent.
  • 0 (0 voturi)    
    Nestiinta??? (Luni, 20 februarie 2012, 11:56)

    florian [anonim]

    Regretabil este faptul ca reprezentantulul firmei disribuitoare de gaz si unul din sefii locali ai ISU sunt grav accidentati!
    Mai regretabil este insa faptul ca acestia au ignorat procedurile specifice interventiilor la scugerile de gaze din sisteme de alimentare cu gaze, si au impliccat si pe altii in actiunea ce a coordont-o pentru cercetare.
    Este inadmisibil ca la 10 ore dupa prima explozie, din subsolul imobilului, soldata cu 7 victime, o "suita de experti" pentru cercetarea accidentului, sa intre in imobil fara a se asigura ca nu mai sunt gaze in cladire si ca nu exista surse de apridere, respectiv: alimentarea cu gaze si electricitate inchise, camerele imobilului ventilate (deschiderea geamurilor), lipsa de infiltratii din reteaua stradala (fusese o explozie la subsol).
    Din prezentarea televizata s-a vazut clar ca la a doua explozie ferestrele erau inchise, la orele 13-15 o alarma de imobil era aprinsa la una din incaperi, iar formatia de interventie nu localizase scurgerea de gaze din conducta stradala!
    Concluzie: niste neinstruti conduc echipe de interventie si de cercetare in activitati cu risc ridicat de accidente umane!
    Avem organisme de cercetare a calitatii vinului, a jucariilor, a actiunii radiatilor aparatelor si antenelor GSM, dar nimeni nu controleaza si nu sanctioneaza abaterile la neodorizarea corecta a gazelor;si mor oameni nevinovati; pe langa cei neinstruiti!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 20 februarie 2012, 14:47)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui florian

      un detector profi de gaze e in jur de 2-300 de $, un costum usor din NOMEX cam tot atat (e o salopeta usoara in genul celor purtate de pilotii militari sau pilotii de curse, nu impiedica efortul si protejeaza timp 20 de secunde la temperatura de 800 de grade C). Astea se pot comanda si de pe net, ma si mir ca nu au asa ceva in dotare, nu mai vorbesc de costume din NOMEX de tip greu de genul alora vazute in filmele americane la pompieri. Regret ce au patit oamenii aia dar sa patesti asa ceva mai ales acum cand ai atatea posibilitati tehnice e si mai regretabil.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Luni, 20 februarie 2012, 12:07)

    me [anonim]

    o sa se intample un rahat..
    - am avut mihailesti... au amendat 2-3 firme de transport si atat... desi au murit cativa oameni si altii nenorociti pe viata
    - am avut explozia de la giulesti... copii morti etc... asistenta singura vinovata... ca doar ea a instalat si sistemu de supraveghere... chiar ea a dat si foc , nu?
    - acum asta... presupun ca si aici numai mortii/ranitii sunt de vina...
    - aici nu mai vb de nenumaratele accidente de munca in care ori era numai vina mortului ori patronu primea o amenda infima

    pai normal frate ca pe toti ii doare in dos de oameni... atata timp cat in astfel de accidente nu plateste nimeni din cei cu pozitii inalte ii doare fix in dos...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce trebuie retinut! (Luni, 20 februarie 2012, 13:24)

    Constantin3 [utilizator]

    Pentru acesta intamplare nefericita, trebuie retinut ca apar multe semne de intrebare.
    Administratorul firmei de explatare a retelei de gaz (off shore din Cipru) este Costin Berevoianu consilierul primarului general al capitalei Sorin Oprescu.
    Primarul orasului Sighet este Eugenia Godja membru PSD.
    Viceprimarul orasului Sighet este Nemes Ovidiu Georghe este membru PNL.
    Parca incep toate sa se lege!
  • +1 (1 vot)    
    Ma intreb! (Luni, 20 februarie 2012, 15:03)

    Constantin3 [utilizator]

    Am urmarit cum evolueaza ancheta si faptele care se cunosc si nimeni nu ma poate impiedica sa ma gandesc la niste coincidente:
    -Primaria din Sighet este condusa de Eugenia Godja, membru PSD;
    -Viceprimar este Nemes Ovidiu Gheorghe este membru PNL;
    -Administratorul firmei de exploatare a retelei de gaze din Sighet este Costin Berevoianu, consilierul primarului Sorin Oprescu, primar care in alegeri va fi reprezentantul PSD, PNL si PC.
    Nu vi se pare curios cel putin?
    Ma intreb pentru ca sunt 17 victime si pagube extrem de mari.
    • +1 (1 vot)    
      Contractul cu firma off-shore, din 2003!! (Luni, 20 februarie 2012, 15:37)

      Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui Constantin3

      Adaugati la asta si semnarea in 2003 a contractului, adica sub Dan Ioan Popescu si madam Godja, plus ca avem off-shore in domenii cu acest potential de gravitate (off-shore care declara pierderi!), iar administratorul este in Bucuresti! Va dati seama ca tara asta a fost facuta varza! Gasim bombe cu ceas la ani si ani dupa amorsare!