Nepoata vicepresedintelui CJ Valcea, arestata preventiv pentru trafic de droguri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:24 Actualitate | Esenţial


Tribunalul Dolj a emis, sambata, mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile pe numele Anei Maria Persu, o tanara de 26 de ani, consultant financiar la o banca din Craiova si nepoata vicepresedintelui Consiliului Judetean Valcea, Dumitru Persu, aceasta fiind acuzata de trafic de droguri de risc, anunta Agerpres.

Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism Serviciul Teritorial Craiova au efectuat, vineri, doua perchezitii domiciliare pe raza municipiului Craiova si in localitatea Maldaresti, judetul Valcea, ocazie cu care, la locuinta Anei Maria Persu au descoperit cantitatea de aproximativ 500 grame de cannabis, drogurile provenind dintr-o cultura ilegala infiintata in judetul Valcea si erau destinate comercializarii in Craiova.

Purtatorul de cuvant al Tribunalului Dolj, judecatorul Daniel Stancu a afirmat, sambata, ca pe numele Anei Maria Persu, de 26 de ani, a fost emis mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile.

'Judecatorii au admis propunerea procurorilor DIICOT in care acestia solicitau sa fie emis mandat de arestare preventiva pe numele invinuitei. Mandatul va expira in data de 17 martie. Aparatorii tinerei au depus imediat recurs la aceasta masura care va fi judecat la Curtea de Apel Craiova', a declarat, sambata, Daniel Stancu.

Martori la perchezitia de vineri seara, coordonata de un procuror DIICOT, au fost vecinii tinerei care sustin ca, anchetatorii au gasit in locuinta din Craiova, pe care aceasta o inchiriase in urma cu cateva luni, droguri intr-un sifonier. 'Pe noi ne-au chemat politistii sa fim martori. Au gasit intr-un sifonier doua pungi de cannabis. A venit si mama ei la apartament, era speriata', a declarat, sambata, presei, unul dintre martori.

Alaturi de Ana Maria Persu, in varsta de 26 de ani, in dosar mai sunt cercetati si Dan Alexandru Persu, de 25 de ani, fratele tineri, precum si Bogdan Nicolae Mavrea, in varsta de 23 de ani, pentru savarsirea infractiunii de trafic de droguri de risc, cei doi barbati fiind in stare de libertate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2409 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Pai PSD-istii fac ce stiu ei mai bine: (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 19:59)

    Tase Rotta [utilizator]

    sa incalce legile!
    .....sau.... e dosar politic tovarase Persu?
  • +8 (14 voturi)    
    o porcarie... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 20:28)

    popcorn monta [utilizator]

    legalize...canabisul drog de mare risc,de rasul curcilor..
  • +2 (8 voturi)    
    Sah la vice (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 20:52)

    VictorS [utilizator]

    demisia va veni + eliberarea dumnisoarei

    Nu uitati ca droguri de risc inseamna riscul de a face inchisoare (si in cazul canabisului cam atat). Pentru meta-amfetamina consultati magazinele de specialitate (magazinele de vise urate), pentru canabis incercati Olanda, Portugalia, Italia sau Spania.
  • +6 (12 voturi)    
    droguri de risc (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 21:02)

    Vlad [anonim]

    Daca si cannabis-ul e drog de risc...

    De fapt da, exista riscul sa te persecute Politia.

    Nicotina din tutun da dependenta mult mai grava, si totusi tutunul nu e interzis.

    Culmea ironiei, in timp ce tutunul cauzeaza cancer, cannabis-ul ajuta la combaterea efectelor secundare ale chemoterapiei.

    Asta e, bani risipiti aiurea, in loc sa fie investiti in ceva util, cum ar fi prevenirea coruptiei.

    Si asta numai din cauza unor oameni care nu sunt in stare sa se documenteze despre efectele reale ale diferitelor substante, dar asta nu-i opreste sa reactioneze la modul "ZOMG!!!! Cannabis!!!!! Off with their heads!!!!!!!"
  • +2 (8 voturi)    
    incorect (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 21:48)

    Baltaretu [utilizator]

    titlul este incorect.Care este legatura intre vicepresedintele CJ Vilcea si o nepoata? Nepoata nu are tata si mama? Judecata, ca pe vream lui Ceausescu cind emigra o persoana, toata familia avea de suferit.Nu cunosc pe acest vicepresedinte, locuiesc in partea opusa localitatii Vilcea , dar un asemenea datator de titlu, trebuie sa-si caute alta meserie.Indigo cu cazul lui Capatos
  • +4 (8 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 22:48)

    miguel [anonim]

    si ce treaba are nenea ala? Ca s-a nimerit sa fie aia nepoata-sa?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu s/a nimerit! (Duminică, 19 februarie 2012, 8:33)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui miguel

      Chiar este nepoata/sa!
      Si aia, crezandu/se si fiind protejata, a facut ce face orice idiot!
      Isi da in petic!
      Daca unchiul ei mai este si pesedist, e clar!
      Ce naste din pisica, soareci mananca!
      q.e.d.!
      • +1 (1 vot)    
        Daca (Duminică, 19 februarie 2012, 13:34)

        miguel [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        una din nepoatele tale ar fi facut acelasi lucru, tu erai vinovat? Si ce are PSD cu ce a facut fatuca aia? Daca-mi amintesc bine, EBA era cu legalizarea drogurilor usoare.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Duminică, 19 februarie 2012, 11:05)

    ion voicu [anonim]

    fie-mi scuzata incompetenta, dar la ce risc se refera sintagma "droguri de risc"?

    cam in ce ar consta riscul?

    exista cumva si droguri care nu sint "de risc"?
    ce anume se intelege prin "droguri"?
  • +2 (2 voturi)    
    ca si la arges (Duminică, 19 februarie 2012, 12:18)

    visio [anonim]

    autoritatile sunt de vina; evident, politicienii psd sunt inocenti; la fel ca solomon de la pdl, acum la unpr;
    ei se injura reciproc, pentru amuzamentul fraierilor, si seara ii gasesti in carciuma la aceeasi masa...
  • -1 (3 voturi)    
    unde-i riscu? (Duminică, 19 februarie 2012, 12:33)

    dragos [anonim]

    un drog de mare risc sau pur si simplu de risc ... creeaza o dependenta si afecteaza sanatatea.

    canabisul nu face creeaza dependenta si nu afecteaza, ba mai mult ajuta organismul.

    de mare risc is creierele acelora care gandesc asa... cu riscul de a contamina alte creiere cu prostia lor.

    cum sa facem sa informam vitele si cum sa facem sa schimbam putin legile? :(
    • 0 (2 voturi)    
      Riscul propriei prostii (Duminică, 19 februarie 2012, 19:41)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      1. Canabisul poate creea dependenta, mai putin ca tutunul de pilda, dar la unii este chestiune serioasa care se trateaza la clinica.

      2. Nu prea ajuta organismul in modul in care popular este consumat (adica fumat) ci dimpotriva.

      3. Creste riscul dezvoltarii de complicatii schizoide la cei care au predispozitie, lucru pe care si alcoolul de altfel il face intr-un mod usor diferit.

      4. Sa crezi ca fumand o substanta devii mai destept decat ceilalti (nume de cod 'vite') e o iluzie data de propria prostie.

      Ca sa fim clari, eu as vota pentru educarea maselor si liberalizarea substantelor. De aici insa la a considera ca cei care nu cred in acelasi lucru ca mine sunt niste dobitoci e o un drum tare lung.