Lituania a suspendat ratificarea acordului ACTA

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2012, 9:24 Actualitate | Esenţial


Lituania a decis miercuri sa suspende ratificarea acordului multilateral cu privire la bunurile contrafacute ACTA, considerat de anumiti utilizatori ai Internetului ca fiind un atentat la libertate. "S-a decis ca ACTA nu va fi supus ratificarii pe termen scurt. Vor avea loc consultari", a declarat pentru presa ministrul de Justitie Reminijus Simasius dupa o reuniune a guvernului, scrie Mediafax.

"Dupa escaladarea controverselor, necesitatea unei discutii serioase intre institutii si public cu privire la aceasta problema a devenit evidenta", a adaugat acesta.

Anterior, ministrul apreciase pe blogul sau ca anumite dispozitii ale acestui tratat "ridica intrebari serioase", subliniind ca el "nu apreciaza ca tratatul a fost semnat evitand cu grija discutiile in cadrul UE si al Lituaniei".

Acordul ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) a fost semnat la 26 ianuarie la Tokyo de 22 din cele 27 de guverne europene, printre care si cel al Lituaniei.

Negociat intre Uniunea Europeana, Statele Unite, Japonia, Canada, Noua Zeelanda, Australia, Singapore, Coreea de Sud, Maroc, Mexic si Elvetia textul este destinat sa lupte impotriva produselor contrafacute in sens foarte larg, de la medicamente si alte produse, pana la descarcarile ilegale de pe Internet.

Criticii sai il vad ca pe o usa deschisa abuzurilor din partea proprietarilor de drepturi de autor si ca un potential atentat la libertatile fundamentale pe Internet.

Sambata, mai multe proteste au fost organizate in Europa pentru a denunta pericolele acestui acord. Mai multe tari, printre care Polonia si Bulgaria, au suspendat ratificarea ACTA.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1965 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Se poate (Joi, 16 februarie 2012, 9:29)

    yo7 [anonim]

    Noi de ce suntem mereu cu un pas in urma? Putea sa decida si Ungureanu acelasi lucru. Ar fi fost un prim semn ca le pasa cat de cat si de noi nu doar de interesele celor care au deja tot ce le trebuie si tot nu se satura.
  • -1 (3 voturi)    
    Ar fi randul Romaniei sa spuna NU ACTA (Joi, 16 februarie 2012, 10:10)

    Neagu Mihai [anonim]

    Dupa ce a plecat Boc Boc(intra) si Blonda de la drept(da aia de a pozat in playboy) ar fi etic din partea conducerii Romaniei sa suspende gafele celor din-ainte!

    Adica dupa ce ca ne ingroapa in datorii ne fura si libertatea de exprimare?

    Stie cineva cum se numeste asta?
    Sclavagism?

    Imi aduce aminte de filmele cu haiduci!
    Acum o sa fie la fel doar ca in loc de cal ai masina si in loc de pistol ai laptop :)))))

    Gizas cat de orbi suntem la ce ni se pregateste miseleste!

    Oamenii astia ar trebui............
  • -1 (3 voturi)    
    Autismul in toata maretia lui ! (Joi, 16 februarie 2012, 10:32)

    RaduP [anonim]

    Nu-i nimic, dragii nostrii guvernanti continua in aceeasi maniera autista: Batman, Batman !!!
  • -1 (1 vot)    
    Marlania, virtutea de baza a omului modern. (Joi, 16 februarie 2012, 10:33)

    Alin_N [utilizator]

    Anul asta vreo cateva firme au fost date in vileag cum ca ar spiona pe cel care le foloseste produsul astfel incat ei stiu unde esti ce faci ce mananci etc, la orice ora din zi si din noapte. Firmele astea sunt Google, Facebook, Yahoo. Totusi nimeni nu s-a revoltat ca le este incalcata viata privata si sa inceteze folosirea acestor produse. N-am vazut proteste impotriva lor nicaieri. Utilizatorii de Fb au crescut cu 1miliard intre timp aratand cat de revoltat este omul modern de incalcarea confidentialitatii si vietii private.
    Iacata veni o lege anti furt pe internet, eficienta si tot toparlanu' se simte lezat in intimitate. Bine, ca daca cineva ar incerca sa-i faca la nivel fizic acelasi lucru pe care-l face el in plan virtual, spre exemplu sa-i fure mancarea din frigider, televizorul din sufragerie si sa-l forteze sa presteze un sex oral, ar fi soc si groaza, s-ar simti furat si violat, si vai cata tristete l-ar cuprinde.
    De aceea eu cred ca n-ar fi corect sa renuntam la ACTA.
  • 0 (2 voturi)    
    La noi trebuie sa ramana (Joi, 16 februarie 2012, 10:38)

    gigi [anonim]

    La noi trebuie sa ramana ACTA pentru a vedea cine il vorbeste de rau pe Domnul Presedinte Traian Basescu.

    In plus, sa ne fie rusine ca piratam de pe net cand standardul nostru ridicat de viata ne permite sa cumparam jocuri, muzica, filme, software.

    SUS ACTA !!!

    P.S. Ma intreb Hotnews daca-mi veti publica acest comment; la stirea ca Bulgaria a suspendat ACTA mi l-ati blocat. Voi considera daca mi-l blocati si de aceasta data ca sunteti anti - ACTA deci sunteti impotriva Domnului Presedinte Traian Basescu si impotriva modernizarii statului.
  • +1 (1 vot)    
    Dovada (Joi, 16 februarie 2012, 11:24)

    Prostu [anonim]

    Nu au semnat din capul locului ACTA:

    Germania
    Olanda
    Estonia
    Slovacia
    Cipru

    In urma protestelor au suspendat ratificare:

    Polonia
    Bulgaria
    Lituania

    Romania a semnat ACTA (la Tokio) fara nici un fel de dezbatere publica.De ce ?
    Protectia drepturilor de autor este asigurata in Romania de legislatia in vigoare.Nu era nevoie de un act suplimentar. ACTA poate genera abuzuri ( control social). De ce PDL+UDMR+UNPR insista sa sustina un act cu iz politienesc ?
    Influenta serviciilor ?
    Lobbyul corporatist ?
    Este cumva o dovada de "independenta" ?
  • -1 (1 vot)    
    Nu e bine sa se aprobe ACTA (Joi, 16 februarie 2012, 12:06)

    Annon [anonim]

    @Alin_N Tu spui ca Yahoo,Google,Facebook spioneaza pe cel care foloseste produsul,asta e exact ce se va face daca se va aproba ACTA.Firmele de mai sus nu te spioneaza sa vada exact ce faci si nu te afecteaza in viata reala cu nimic.Ele doar strang niste informatii despre utilizatori,pe cand ACTA va supraveghea exact ce faci tu cand intri pe internet si risti inchisoarea chiar daca o sa canti cat timp esti la dus o melodie a lui Michael Jackson.Mai bine spuneti nu ACTA.
  • 0 (0 voturi)    
    uz vs abuz (Joi, 16 februarie 2012, 16:14)

    vinny [anonim]

    cred ca ar trebui o lege care sa ma protejeze pe mine, ca si consumator, in primul rand...deh, iar visez...
    • 0 (0 voturi)    
      consumator (Joi, 16 februarie 2012, 20:52)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui vinny

      Consumator înseamnă să cumperi, nu să dai cu jula.
  • -1 (1 vot)    
    Nu ACTA! (Joi, 16 februarie 2012, 18:10)

    Gie [anonim]

    NU ACTA!
    facebook.com/events/247397278667982/
    facebook.com/photo.php?fbid=203123033118662&set=a.203123029785329.41372.193763917387907&type=1&ref=nf
  • 0 (0 voturi)