Purtatorul de cuvant al Directiei Generale Anticoruptie Bacau, care a fost prins furand dintr-un hypermarket, va fi cercetat in libertate

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2012, 19:04 Actualitate | Esenţial


Purtatorul de cuvant al Serviciului Judetean Bacau al Directiei Generale Anticoruptie, care a fost prins, luni seara, in timp ce incerca sa fure dintr-un hypermarket din municipiu mai multe bunuri, este cercetat in stare de libertate de catre procurorii Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bacau, transmite Agerpres. Inspectorul Roland Filipescu a fost retinut de catre agentii de paza ai hypermarketului, care au gasit asupra lui mai multe produse furate, ascunse sub geaca.

"Nu s-a impus formularea unei cereri de arestare preventiva pentru ca bunurile sustrase au fost recuperate, cuantumul acestora este mic, dar are si probleme familiale", a declarat procurorul Camelia Elisei, purtator de cuvant al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bacau.

Agerpres precizeaza ca, in momentul retinerii sale de catre agentii de paza ai hypermarketului, Filipescu avea ascunse sub geaca mai multe accesorii pentru calculator, in valoare de 480 de lei, dar si o forfecuta de unghii si o pereche de ciorapi.

Inspectorul DGA achitase la casa doar bunurile din cos, care erau in valoare de 100 de lei.

Filipescu a fost urmarit prin magazin cu ajutorul camerelor de supraveghere, fiind inregistrat cum a ascuns produsele furate.

Politistii i-au intocmit dosar penal pentru furt calificat, o ancheta urmand sa fie declansata si de catre conducerea DGA.

Filipescu este, in prezent, in concediu de odihna pentru 38 de zile, iar surse din cadrul DGA Bacau au declarat ca, chiar daca procesul judiciar nu va fi terminat, cand va reveni la munca, inspectorul ar urma sa fie mutat la un alt serviciu in tara, nu va mai avea acces la calculatoarele institutiei si nici la informatiile clasificate.

Comisarul sef Dorel Manole, seful DGA Bacau, a precizat: "Am trimis documente si la Bucuresti. Nu putem sti ce a fost in mintea lui si de ce a facut acest gest de care nu-l credeam in stare. Isi facea treaba bine la serviciu si nu a dat nimic de banuit, niciodata".

Roland Filipescu lucreaza in politie din 2006, activand mult timp in echipa de lupta anticoruptie.

El indeplineste si activitati de ofiter de prevenire, participand la actiuni de instruire in institutii publice, unde le-a vorbit functionarilor despre riscurile la care se supun daca primesc mita sau fac trafic de influenta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1764 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    alooo (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:16)

    jean [anonim]

    da unde lucreaza nenea asta de are 38 de zile de concediu de odhina ? Aaaa e bugetar ? Da acolo e misto 13 salarii, prime, bonusuri etc si concedi cat cuprinde , bineinteles platit ca doar munceste omul. Noi in privat avem maxim 22 zile ,, iar unii bugetari au inca 50 %. Brava tie Romanie !
    • +2 (2 voturi)    
      va dati seama ce jeguri se fac ca lucreaza in (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:43)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui jean

      politie? dar de cand ofiterasul Maimutzolini din campia turzii a fost la hahaiala de la universitate ,nimic nu ma mai surprinde !politia, serviciile si armata au fost penetrate.....
    • -1 (1 vot)    
      Stati sa vedeti al cui fin este ! (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:52)

      Miica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui jean

      Stati sa vedeti al cui fin este !

      Nebanuite sunt caile domnului .... ??

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • -2 (2 voturi)    
      info (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:53)

      florin [anonim] i-a raspuns lui jean

      la privat sunt 22 de zile, dar numai zile lucratoare(5 zile= 1 sapt), la bugetari cele 38 de zile(datorita vechimii, ca daca nu erau doar 32), sunt zile calendaristice. al 13-lea salariu, prime, bonusuri nu se mai dau de vreo 2 ani.
    • +2 (2 voturi)    
      Este Posibil!? (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:54)

      gigi marga [anonim] i-a raspuns lui jean

      Cum este posibil ca un astfel de individ sa lucreze la Anti-coruptie! Si atunci sa te mai miri ca exista coruptie sau ca abia se misca lucrurile in domeniu???

      Alo, cel care te plangi de zile de concediu?
      Hai tu in US ale A sa vezi aici zile de concediu platite: incepi de la 10-12/an + max. 7 zile de sarbatori nationale!
    • +1 (1 vot)    
      Natura umana - variatiuni (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:51)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui jean

      Poate omul e cleptoman... :E o treaba compulsiva, sa mergi la hypermarket si sa bagi bunuri sub haina... E obsesia insasi sau poate smecheria care tine... ( Nu stim, stie doar domnul in cauza).

      Sa furi accesorii pentru computer, inseamna ca e computer addict! Forfecuta de unghii si ciorapii - o treaba de igiena!

      In fine, prin ce filtre ale psihologului/ psihiatrului a trecut la angajare? Sau testare psihologica periodica?! Cine i-a dat unda verde?!

      Cu totii avem probleme, dar nu cred ca se pune, scuza asta - are probleme de familie!
    • 0 (0 voturi)    
      CO (Miercuri, 15 februarie 2012, 23:46)

      sco [anonim] i-a raspuns lui jean

      La MAI, ca de altfel si la MAPN, zilele de concediu sunt calendaristice (deci si sambata si duminica). Practic, cele 38 de zile calendaristice sunt 30 de zile (lucratoare), la fel ca si la alte domenii de activitate.
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Joi, 16 februarie 2012, 2:23)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui jean

      In privat maxim 24 dupa 3 ani :)

      Poate avea de anul trecut (in 2011 eu am avut de ex 48 de zile, dupa cumularea celor din 2010).

      Dar din cate stiu, la bugetari concediul crestea in timp in functie de vechime, la peste 24 de zile.

      Cat de "misto" e la bugatari, depinde unde esti - ca si in mediul privat.
      Daca ai salariul de inceput si eventual mai faci munca si altuia (pt ca s-au facut restructurari sau pt ca respectivul are pile), nu e chiar asa "misto".
      Iar la firme private (inclusiv multinationale) am vazut destui cum taie frunza la caini, chiar pe niste salarii sanatoase...


      Oricum, nu asta e important.
      Daca nu ar fi trista, ironia situatiei ar fi hilara: politist din divizia anticoruptie, prins cu gainarii marunte!
      Asta e problema...
  • 0 (0 voturi)    
    Bugetar nesimtit (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:27)

    Gabor Secuianu [anonim]

    Dupa ce ca "plimba bastonul" pt 2.000 lei/luna (in timp ce altii trebuie sa dea randament la greu in privat pentru banii astia), domnu' agent Roland fura din magazine ca ultima tiganca (ciorapi si forfecuta?!).

    Avem prea multi bugetari de genul asta, care iau degeaba banul public si participa si la degradarea moravurilor din Romania.

    De la 1,2 milioane ar trebui sa ajungem la maxim 800.000, mai ales ca ne-a scazut si populatia stabila din tara cu vreo 10%, logic ar fi sa dam afara imediat tot vreo 10% din functionarime !
  • +1 (1 vot)    
    tipar (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:50)

    mmisu [utilizator]

    lucreaza in politie din 2006, activand mult timp in echipa de lupta anticoruptie" !!! Oare cand a activat "mult timp" de vreme ce nu are nici 6 ani de la angajare? E clar ca "nenea" nu are habar ce-i cu slujba aceea, care sunt rigorile si stachetele morale ale meseriei...
    Imi aminteste de cazul, de acum cativa ani, al unui director, in varsta de 28 ani, al unei filiale de banca, care lua cand il taia capul bani din seif (vreo 100.000 euro in total) pentru jocuri de noroc....fusese angajat pe acest post "pentru ca era capabil"
    • 0 (0 voturi)    
      Aha (Miercuri, 3 iunie 2015, 20:43)

      ea [anonim] i-a raspuns lui mmisu

      Lucra din 96 nu din 2006.....din 2oo6 era la anticoruptia lui peste!
  • -2 (2 voturi)    
    cam asa (Miercuri, 15 februarie 2012, 19:52)

    titel din bacau [anonim]

    Nea Jenele, sefule de DGA, da-i fratiorul meu salariu ca lumea , nu mizeriae de 28 milioane si sa ai pretentie sa si lupte cu coruptii.....De aia a luat omu', nu a furat, ca voi cei de sus ati adus oamenii la disperare , ca nu mai au cu ce sa -si intretina familia....!!!! Valabila si pt tine nea baselule!
    MAre smecherie ca nu-l mai lasati voi sa uble cu informatiile voastre, aveti si informatii de pret!!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Concediu (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:00)

    Cristi [anonim]

    Uite ca eu la privat am 24 de zile de concediu pe an si daca mai adaug si 15 ramase de anul trecut ajung la 39. Incredibil nu? Si tot la privat am prima de Craciun in cuantum de aproximativ un salariu. Mai primesc si prime in cursul anului. Bineinteles ca daca prin "privat" intelegi firma de constructii din sat, precum Jean de mai sus, ti se pare nedrept..
  • 0 (0 voturi)    
    Cantecul lui Roland (Miercuri, 15 februarie 2012, 23:05)

    kinn [anonim]

    Pe asta il cheama Roland, oameni buni, Roland Filipescu. Cum poti avea incredere intr-un om pe care-l cheama Roland... :)

    Probabil e putin cam dus cu pluta, pare ca e boala de familie.
  • +2 (2 voturi)    
    O intrebare... (Miercuri, 15 februarie 2012, 23:24)

    Daniel [anonim]

    Erau cumva ciorapi de dama? atunci are o scuza :) :)
  • 0 (0 voturi)    
    ROLAND FILIPESCU (Vineri, 17 februarie 2012, 16:56)

    adina [anonim]

    Omul asta nu avea ce sa caute inca de la bun-inceput in asemenea structura (DGA) , deoarece provine dintr-o familie cu probleme legate de lege . Tatal lui , a fost cercetat de Politie, deoarece fura leme din vagoanele care aprovizionau fabrica LETEA ,iar el era pe vremea aceea elev al unui liceu de Politie . Va intreb : oare la angajarea lui in DGA, nimeni nu i-a verificat cazierul lui si al familiei sale? De asemenea, domnul ,,sparlitor de pe rafturi,, a mai fost cercetat acum ceva timp in urma si pentru infractiunea de ,,tentativa de omor,, !!! Oare sefii lui care zic astazi ca nu au avut pana acum probleme cu el , nu stiau de aceste ,,derapaje,, ale angajatului lor ???!!! Sunt sigura ca va scapa ,,nepatat ,, si din aceasta situatie pentru ca vorba aceea ,,corb la corb nu-si scoate ochii!,,
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Miercuri, 3 iunie 2015, 20:46)

      ea [anonim] i-a raspuns lui adina

      Mai desteptaciune......omuletul a fost victima unei tentative de omor! E usor sa raspandesti zvonuri!