​​VIDEO Cum arata traficul in Bucuresti marti dimineata

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2012, 11:33 Actualitate | Esenţial


Zona 1 Mai
Foto: Hotnews
La Piata Sudului in Sectorul 4 si in centrul Bucurestiului la Piata Universitatii arterele principale si unele strazi secundare erau deszapezite. In urma utilajelor care au curatat carosabilul, pe trotuare au ramas canitati impresionante de zapada. Daca strazile erau curatate pana la asfalt, trotuarele erau majoritatea blocate de zapada.

La majoritatea trotuarelor de la Piata Sudului si Piata Universitatii sub stratul de zapada exista si un strat de gheata format in zilele precedente. La Piata Universitatii de pe cladiri au inceput sa cada si turturii de gheata acumulati pe timpul noptii.

NOTA Rugam cititorii HotNews.ro sa ne trimita imagini (folosind formularul de la finalul articolului) si sa raporteze evolutia deszapezirilor din sectoarele in care locuiesc.



Vezi mai jos si o fotogalerie cu imagini din Capitala suprinse luni seara (foto: Constantin Barbu)









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6484 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    a facut treaba buna oprescu (Marţi, 14 februarie 2012, 11:39)

    marius [anonim]

    Colentina era curatata "la negru" de dimineata.

    Vreau voturile negative ale celor care in sinea lor recunosc ca am dreptate, dar sunt prea ipocriti sa o recunoasca.
    • 0 (8 voturi)    
      Da, daca Oprescu are elicopter (Marţi, 14 februarie 2012, 11:54)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Dumnevoastra unde va tineti masina ? Pe marile bulevarde ? Asta este doar pentru imagine. 90% din populatia Bucurestiului locuieste pe strazi necuratate !
      • +7 (7 voturi)    
        Imaginea din gheata (Marţi, 14 februarie 2012, 12:10)

        Realistul [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

        Strazile secundare trebuie curatate de primarul de sector. Le-au fost alocate fonduri pentru chestia asta, au facut licitatii pentru asta si au dat si o caruta de bani firmelor "alese" pentru asta.

        Primaria capitalei se ocupa doar de arterele principale.
      • -1 (7 voturi)    
        strazi necuratzate ? (Marţi, 14 februarie 2012, 12:28)

        yet [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

        pai, pe cine asteptati sa vi le curete, armati, pompierii, jandarmii ?
        la lopata, baieti !
        gat cu caldurica !
        pedelistii pot da exemplu.
        sa'si puna fesuri si fulare portocalii, ca la alegeri, si sa raspunda la apelul guvernului/pm.

        se poate pe sectoare, in caz care, fesurile si fularele pot avea culori mai variate, rosu, galben.
    • +6 (8 voturi)    
      poate (Marţi, 14 februarie 2012, 11:56)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui marius

      dar pe mine ca pieton ma intereseaza si trotuarele. mi-am lasat masina in parcare pentru ca e criminal sa iesi de pe stradute, apoi iti faci un car de nervi sa gasesti seara un loc de parcare.
      intrebarea e, ce se face cu toti nametii de langa strada? ti se pare normal sa vezi troienele cat autobuzul? iar acum ca a dat un pic caldura a si inceput sa se topeasca si e o fericire sa traversezi.
      ce se intampla in bucuresti cu deszapezirea asta e un fel de bagat mizeria sub pres, indiferent daca ajunge pana la tavan
      • +1 (1 vot)    
        pe trotuare iti rupi gatul (Marţi, 14 februarie 2012, 15:00)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Reader

        Asa se intampla de fiecare data, deszapezesc strazile iar pe trotuare raman munti de zapada. La naiba cu pietonii, cine nu are masina nu conteaza. Ce e si mai rau e ca sub zapada asta e gheatza. Aseara era aproape imposibil de mers pe trotuar. Eu am 30 de ani, dar ma gandesc ca oamenii mai in varsta se pot accidenta destul de rau. Si terminati cu indemnurile de iesit la lopata. Pe langa mine e plin de banci si magazine, si nu si-a curatat nimeni trotuarul. Mai intai convingeti patronii sa-si puna angajatii la curatat, si apoi faceti apel la oamenii obisnuiti.
        • -1 (1 vot)    
          firmele nu sunt obligate sa curete spatiul public (Marţi, 14 februarie 2012, 15:24)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Daca eu . ca firma. nu pot beneficia de spatiul public din fata spatiului comercial decat daca platesc taxa la primarie de ce sa fac curat? oricum curatenie fac si totusi daca nimeni nu ridica zapada din fata mea, la ce bun sa fac curatenie?
  • +5 (7 voturi)    
    E frumos, e iarna! (Marţi, 14 februarie 2012, 11:46)

    dan [anonim]

    Dimineata am mers prin zapada, peisajul era ca de poveste. Un mare avantaj al acestei zapezi este faptul ca pe strazi circula putine masini, este mai putin zgomot, sunt mai putine noxe iar pe trotuare nu au mai aparut masutele cu inimioare de Valentine's Day. Metroul circula foarte bine, am ajuns in timp la servici. Eu unul mi-as dori sa o mai tina asa macar o luna de zile de acum inainte. Iar ca un sfat pentru jurnalisti ar fi sa nu mai isterizeze populatia, nu e atat de grava situatia, cel putin in Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      spune-le asta sinistratilor (Marţi, 14 februarie 2012, 15:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui dan

      Povesteste-le ce frumoasa e iarna celor din Buzau si Vrancea, sunt convins ca or sa te asculte cu mare placere.
  • +3 (5 voturi)    
    ACTA (Marţi, 14 februarie 2012, 11:49)

    adi [anonim]

    Now this is funny:

    http://www.jurnalul.ro/webcam/pipera-barbu-v-c-rescu-174.html
  • +1 (3 voturi)    
    vanghelism (Marţi, 14 februarie 2012, 11:51)

    td [anonim]

    Strazi secundare curatate? ce gluma buna. Veniti in sectorul 5. Avand in vedere ca metrou nu e, ca tramvaiul 32 e plin, plin, plin si gastile de ciorditori de buzunare se randuiesc, fiecare are zona ei de actiune, sa tot traiesti, sa tot muncesti. Pieton? Pe unde oare?
  • +1 (5 voturi)    
    da si nu!! RATB nu face fata niciodata!!! (Marţi, 14 februarie 2012, 11:54)

    oprescu [anonim]

    Da, la deszapeziri nu avem ce sa ii reprosam Primarului Oprescu, si-a facut treaba exemplar de fiecare data! Primarii de sector sunt foarte lenesi insa si nu au curatat deloc stradutele laterale si nici trotoarele... Trebuie sa circulam pe strada printre masini! Ar trebui desfiintate cat de curand primariile de sector, nu au niciun rol, doar sifoneaza bani publici!

    Ieri am asteptat la 135 in statie mai mult de 40 minute, in conditiile in care pe strada se circula decent, in conditii de iarna, dar se circula...De ce RATB nu isi face niciodata treaba cum trebuie? RATB nu e tot in subordinea Primarului OPRESCU? SE aude oare?!!
  • +3 (3 voturi)    
    troienele sectorului 5 (Marţi, 14 februarie 2012, 12:38)

    mihai [anonim]

    Asemenea sleauri si munti de zapada pe strazi, nu am mai vazut decat in in sectorul 'care este'.
    Rusine domn' primar, rusine...
  • +1 (1 vot)    
    Sectorul 1 este abandonat!! (Marţi, 14 februarie 2012, 13:38)

    Audit [utilizator]

    Cu disperare mă uit la nămeţi, la străduţele cu sens unic din spatele blocurilor unde sunt parcări PLĂTITE şi unde de când a nins prima dată NU a trecut nici un utilaj mai mare sau mai mic.

    Este un peisaj dezolant; vom ieşi cu maşinile la primăvară!
  • 0 (0 voturi)    
    Mentalitate "obosita" (Marţi, 14 februarie 2012, 13:49)

    Mihai Stoica [anonim]

    Problema este ca multi soferi circula in Bucuresti (si nu numai) fara sa aibe macar o lopata pentru zapada in portbagaj. Nu mai vorbesc de sare grunjoasa sau nisip, ca asta deja este "prea mult".
    Cauta disperati locuri de parcare seara si, desi le-ar lua 15 minute ca sa dea zapada sa parcheze, prefera fie sa se invarta pana pleaca vreun sofer care a fost mai harnic si si-a deszapezit locul fie, mai rau, sa intre pur si simplu in zapada de 30 cm riscand sa ramana acolo intr-o incercare neinspirata de a parca si blocand tot accesul masinilor din spate.
    Dupa ce am dat la lopata vreo ora si jumate ieri si azi dimineata inca 10 minute doar ca sa imi curat locul din jurul masinii parcate, m-a intrebat un sofer: Plecati? La care eu am spus, ca nu si ca doar imi curat locul. "Ah", a suspinat el si a mers mai departe cautand un loc. I-am aratat unul vreo 10m mai incolo, dar a zis ca nu poate acolo ca nu are lopata. "Ati plecat la plaja, nu?" zic eu razand. "Deh, asa e iarna". A ridicat din umeri uimit.
    Pai soferilor de tipul asta, asa le trebuie. Apoi el a completat: "Pai nu va e teama domne ca va ia altul locul dupa ce ati munci atat?" La care i-am raspuns: "Si ce putem face domnule atunci? Hai sa nu mai dam niciunul zapada si sa stam la panda. Daca ar da toti zapada macar pe jumate ca mine, lucrurile ar sta mult mai bine". Fac pariu ca ala nu a dat nici macar 5 minute zapada in fata scarii blocului sau a curtii lui. Pai, da.. desigur... nu are lopata, nu-i asa??
    Mentalitate obosita, care nu era inainte de 1989...
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi... (Marţi, 14 februarie 2012, 16:03)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Mihai Stoica

      sunt unul dintre cei care au lopata...problema e ca zapada nu se strange de pe strazi....strada din fata blocului se va bloca curand ca nu mai am unde depozita zapada...apropo sunt din BACAU...
  • 0 (0 voturi)    
    ieri am lasat masina acasa (Miercuri, 15 februarie 2012, 10:15)

    ham [anonim]

    M-am hotarat ieri sa las masina acasa si sa folosesc transportul in comun pentru ca nu stiam sigur daca la destinatie voi putea gasi loc de parcare.
    Am mers pe carosabil pana la statia de tramvai pentru ca pe trotuar erau muntii aceia de zapada pe care ii stim toti, am mers prin baltile de zapada topita si am facut semne soferilor care treceau pe langa mine cu 5km/h ca este ok daca ma stopesc doar de la brau in jos...In statie am intrebat o doamna daca nu are cumva un bilet in plus si aceasta, cu un zambet ingaduitor, mi-a zis ca bilete nu se mai folosesc de nu stiu cand, ca am nevoie de card pe care l-as putea cumpara vreo doua statii mai la vale.N-am vrut sa risc sa circul fara bilet, n-am vrut nici sa merg inca doua statii pe jos, pentru ca deja simteam o umezeala rece la picioare si m-am hotarat: iau metroul! La 50 de pasi si o taversare era statia de metrou care promitea sa fie rezolvarea situatiei.
    Acum eram pe o artera principala, deci aveam acces la trotuar, adica la gheata diforma acoperita de un strat de zapada framantata, oferindu-mi-se astfel oportunitatea de a-mi suci glezna sau mai rau.Deja eram in intarziere dar n-am fortat sirul de potentiale victime ale ghetii care paseau cu mare grija una pe urmele alteia.Despre traversarea cu pricina(la trecerea de pietoni, nu aiurea) pot spune ca trebuia sa stabati vreun metru de apa dupa care, pe o poteca facuta de urmele pasilor ajungeai iar pe "trotuar".Am coborat la metrou cautand banii prin buzunare sa-i am pregatiti, m-am bucurat ca nu era coada la cartele cum imi aminteam de demult, dar nici nu era nimeni la ghiseu. Am vazut un bodyguard si l-am intrebat de unde imi iau cartela moment in care am recunoscut pe fata lui expresia de pe fata doamnei din statia de tramvai:''de la automat, nu se mai vand direct de doua luni". Probabil ca fericirea mea, ca in sfarsit am rezolvat problema, nu i-a picat bine asa ca mi-a tras-o rapid:''da' trebuie sa aveti bani potriviti". M-am uitat cu ura la hartia de 5 lei pe c
  • 0 (0 voturi)    
    (continuare)ieri mi-am lasat masina acasa (Miercuri, 15 februarie 2012, 10:21)

    ham [anonim]

    M-am uitat cu ura la hartia de 5 lei pe care o aveam in mana si am incercat sa nu ma enervez prea rau, mai ales ca de pe peron se auzea anuntul ca trenul la care doream sa ajung tocmai soseste in statie. M-am uitat la automat, 2 calatorii =4 lei, 10 calatorii =10 lei si alte variante care nu mai interesau. Am cautat cu disperare o hartie de 10 lei prin toate buzunarele si m-am bucurat prosteste cand am gasit-o fara sa-mi dau seama pe moment ca platesc 10 lei pentru doua calatorii de fapt, ca eu doar de astea aveam nevoie.
    Oricum intarziasem, asa ca nu a mai contat prea mult ca la difuzorul din tren(am ajuns si in metrou, ce credeati) statiile se anuntau cu una in urma fata de realitate, ceea ce m-a facut sa cobor la alta statie decat trebuia. Am astaptat trenul in sens invers, am ajuns la destinatie, am cercetat imprejurimile si am constatat ca as fi avut unde sa parchez sau poate mi s-a parut, cred ca deja aveam febra, sau poate nu, azi insa am cu siguranta dupa ce-am stat ieri vreo 8 ore cu picioarele ude...Sanatate!
    Era sa uit...sectorul 1, Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot la Vanghele (Joi, 16 februarie 2012, 17:09)

    Mihai [anonim]

    E idilic. Iarna pe ulita.
    De cand a nins nu am vazut picior de ADPist.
    In schimb bantuie hoarde de cocalari cu lopeti care doresc sa-ti raneasca zapada la pret de butic.
    40 ron un loc de masina. Zapada, firesc, se arunca alaturi. De unde, tot firesc, va fi rearuncata ulterior inapoi cand va dori si vecinul sa se dezapezeasca.
    Partea proasta este ca si noi platim taxe. E frustrant sa dai zapada, sa-ti rupi carca, ca sa poti sa misti masina. Ai plecat, ai castigat. Ce? Un car de nervi. Cand revii certamente locul tau este ocupat de altcineva. Care nu e dispus sa dea zapada ca sa-si faca propriul loc de parcare. Si nici sa se dea la o parte. Ca e domeniul public.
    Civilizatie si administratie europeana demna de secolul 21. Cu primar de sector pe masura.