Meteorologi: De la ora 9:00 a fost ridicat codul portocaliu. Pana la ora 14:00 ramane in vigoare codul galben de ninsori in 13 judete

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2012, 9:22 Actualitate | Esenţial


Cod galben de ninsori
Foto: ANM
Meteorologii au ridicat marti dimineata la ora 9:00 avertizarea de cod portocaliu care fusese anuntat ca este in vigoare pana la ora 14:00. Pana marti la ora 14:00 se mentin insa sub cod galben judetele: Neamt, Iasi, Bacau, Vaslui, Covasna, Harghita, Brasov, Sibiu, Vrancea, Buzau, Braila, Galati si Tulcea.

In aceste judete va continua sa ninga, slab cantitativ, dar vantul va mai avea unele intensificari, temporar viscolind si spulberand zapada.

Meteorologii anuntasera avertizare Cod portocaliu, valabila marti, intre orele 2.00 si 14.00, potrivit careia va ninge abundent in Muntenia, Dobrogea si Sudul Moldovei, iar vantul va avea intensificari cu rafale de pana la 60 - 70 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada.

Fusesera avertizate cu cod portocaliu Bucurestiul si judetele Galati, Braila, Tulcea, Ialomita, Calarasi, Giurgiu, Ilfov, Buzau, Vrancea, Prahova, Dambovita, Arges si Teleorman.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5109 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Pt Primarii (Marţi, 14 februarie 2012, 9:49)

    bedexe [utilizator]

    Pregatiti-va repede, repede pentru topirea zapezii, deja incepe.

    Curatati gurile de canalizare si faceti rigole pt scurgerea apei.

    Altfel, ne vom trezi in Marea de Sud a Romaniei
    • +3 (3 voturi)    
      +1 (Marţi, 14 februarie 2012, 10:21)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      si aprovizionati-va cu niste saci in care sa bagati nisip la nevoie...
      • +2 (2 voturi)    
        deja am pus nisip in saci (Marţi, 14 februarie 2012, 11:17)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui un roman

        si i-am depozitat pe balcon la etajul 9. noroc ca am balconul mare si au incaput cam 70-80 de saci. cand vad ca vine viitura incep sa ii arunc de la etaj peste masinile din parcarea din fata blocului ca sa creez o baricada impenetrabila.
        vecinul de la 8 a zis ca ma da in judecata. cl de la 10 a zis ca sunt nebun.
        sunt doar niste asistati care au BMW-uri in parcare.
        • 0 (0 voturi)    
          mai pune (Marţi, 14 februarie 2012, 12:42)

          ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui vasile

          poate se duce balconul cu totul si iese o treaba mai buna.
    • +3 (3 voturi)    
      inundatii imposibile (Marţi, 14 februarie 2012, 10:46)

      Oz [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      pt ca nu a nins mult, in general a nins sub 50 cm in toata zona cu problema, ce vezi la tv e zapada troienita in jurul caselor pt ca perdelele forestiere de protectie au fost taiate in ultimii 20 de ani, altfel spus daca te-ai duce pe camp in jurul satelor alora o sa vezi locuri cu pamant negru sau cu f putina zapada, pt ca zapada de pe mii de ha s-a adunat in sate. Simplu. de unde inundatii din 50 l/mp?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 14 februarie 2012, 11:55)

      dan [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      Eu zic sa dati repede o fuga la supermarket, sa va aprovizionati pentru cel putin 3 zile, pentru ca urmeaza potopul!! Goliti galantarele si rafturile acum cat mai sunt pline.
  • +1 (1 vot)    
    scoala (Marţi, 14 februarie 2012, 10:18)

    Natalia [anonim]

    Mda, si cursurile au fost deja suspendate pentru azi..
  • 0 (2 voturi)    
    Ce se fac tembeliziunile? (Marţi, 14 februarie 2012, 10:25)

    mircea [anonim]

    Au ramas fara subiecte.Starea de isterie cu ce o inlocuiesc?
  • -1 (1 vot)    
    A avut dreptate (Marţi, 14 februarie 2012, 10:33)

    marmarin [utilizator]

    Deci a avut dreptate Anca Boagiu. Ati bagat frica in toti si acum dati inapoi. Cred ca si prognoza conform careia nu se va incalzi brusc in urmatoarele zile este falsa. Demisia toti mancatorii de bani nemunciti .
    • +2 (2 voturi)    
      hotareste-te (Marţi, 14 februarie 2012, 10:48)

      Oz [anonim] i-a raspuns lui marmarin

      sau vrei cod rosu sau s-a exagerat cu portocaliul? sau vrei prognoza de acum pana in august? :)). voi cred ca habar n-aveti ce inseamna sa faci prognoza. am vb cu f multa lume din vest, aia stiu exact ce se poate si ce nu, doar noi in RO vrem sa stim chiar si data mortii daca se poate. o tara de telenovelisti ce mai