Ion Sandu (ANM): Imi doresc sa nu dam cod rosu. Nu are legatura cu ceea ce se intampla acum in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 februarie 2012, 16:55 Actualitate | Esenţial


Situatia din Romania si prognoza pentru perioada urmatoare nu indica probabilitatea instituirii unui Cod Rosu, a declarat duminica directorul Administratiei Nationale de Meteorologie, Ion Sandu, care a precizat insa ca, intr-un astfel de caz, "se blocheaza Romania".

"Imi doresc sa nu dam cod rosu. La cod rosu se blocheaza Romania. Nu are legatura cu ce se intampla acum in Romania. Cod rosu inseamna 50 - 100 de centimetri de zapada in 24 de ore si o viteza de 90-144 kilometri pe ora a vantului. Nu vad situatia sinoptica ca s-ar apropia o asemenea situatie si imi doresc sa nu se apropie", a spus Sandu.

El a aratat ca, in contextul codului portocaliu din sud-vestul tarii, intensitatea maxima nu va fi pe tot intervalul.

"Intensitatea maxima va fi de maine dimineata pana la pranz, cand vantul va avea o intensitate de 55-60 de kilometri pe ora, iar cantitatea de zapada va fi de 30-40 de centimetri, dar se adauga peste cei 10 centimetri din zilele acestea", a afirmat directorul ANM.

El a subliniat ca, in ceea ce priveste prognozele pentru inundatii, acestea pot fi facute dupa 20 februarie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10655 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    bai fratilor chiar nu il schimba nimeni pe ametitu (Duminică, 12 februarie 2012, 17:17)

    GogeaMitu [anonim]

    de cand e asta director ANM este o nula !
    • +2 (4 voturi)    
      vai de capul tau! (Luni, 13 februarie 2012, 9:46)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui GogeaMitu

      Si daca il schimba de la conducerea ANM, nu mai ninge?!
  • 0 (2 voturi)    
    "se blocheaza Romania" (Duminică, 12 februarie 2012, 18:10)

    Tata Omida [anonim]

    Cine spune asta: directorul ANM sau Mama Omida?

    Da si asta din gura aiurea... :(
  • +2 (2 voturi)    
    despre ce vorbim? (Duminică, 12 februarie 2012, 18:14)

    unu [anonim]

    care e subiectul si predicatul?
  • -2 (4 voturi)    
    Coreeeeeeeeeeeect... (Duminică, 12 februarie 2012, 18:53)

    Meteorologu' [anonim]

    Minunat! A venit "incalzirea globala" in Romania!
    Excelent!
    Tovarasi eco-nazis, avea dreptate Al GORE!
    Chemati-l acum in Ro, dati-i o lopata in mana si...la deszapezit, in metropola Corbu (jud. Buzau).
    Enjoy!
    :)))
    • +3 (5 voturi)    
      E tocmai o dovada (Luni, 13 februarie 2012, 9:57)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Meteorologu'

      Incalzirea globala inseamna si dezechilibrarea climatica prin ierni foarte reci si vara calda fara anotimpuri de tranzitie. Nirelul redus al IQ-ului poate duce la astfel de reactii (sau pe limba retarda reeeeeactiiii) Realitatea ramane aceiasi - o profunda schimbare a climei mondiale. PS. termenul nazist e acum folosit de toti retardatii pentru a descalifica o opinie. Singurul rezultat: descalificarea lor ca interlocutori avand in vedere orizontul limitat.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Luni, 13 februarie 2012, 13:50)

        @bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Asa e nea "bogdan", ba mai mult...
        Ineptiile pe care le debitezi inseamna, printre altele, si dezechilibrarea ta mentala, diluarea logicii elementare si disparitia oricarui bun simt!

        Daca elucubratiile pe care tu le-ai preluat de la propaganda ecologistilor le consideri drept argumente pertinente...e clar!

        Continua tot asa!
        Succesuri!
  • +6 (6 voturi)    
    Lasa ca declara Protv (Duminică, 12 februarie 2012, 19:39)

    blah [anonim]

    Reportaj Protv:

    Reporter: domnule sarac sinistrat veti fi nevoit sa parasiti casa in caz ca situatia se agraveaza?

    Cetatean sinistrat: Nu, domnule ca suntem in putere, avem rezerve de mancare, dam zapada singuri.

    Reporter: Dar, daca continua sa ninga?

    Cetatean: Nu domnule, ne descurcam

    Concluzia Protv: Oamenii nu mai au stiu ce sa faca, sunt izolati, sunt disperati, nu-i ajuta nimeni..

    Presa din Romania.....
  • 0 (4 voturi)    
    Codul Rosu (Duminică, 12 februarie 2012, 20:57)

    EABA [anonim]

    nu este acelasi in toata Europa ?Didera norma de la tara la tara ? Langa noi,la sari,este cod rosu pe zapada de 70 cm si noi nu suntem vecini cu ei,suntem la 180 grade ,adica la ....20000 Km distanta ! Si influenta curentilor mai calzi din Marea Neagra nu sporesc cantitatea de zapada ?
    Dar sa calculam : cei 10-15 cm cazuti pana acum cu atii 40 cm maine,pe 13 plus altii 10-15 din codul nostru galben ajungem tot la cei 70 ai sarbilor ! Dar ,vai ,la noi sunt in 48 ore si depaseste norma temporala a lui Sandu !
    Si in plus giruete pe campuri si in Baragan sunt mai rare sau deloc ! Ramane varianta ...traditionala : umezim destu ,vedem de unde bate vantu,aruncam hartaia,masuram timpul si spatiul si...ura,sunt 60 Km / ora,deci este ....PORTOCALIUL lui BASE !
    Mai vrem o demisie daca se.....INROSESTE...gluma !
    • 0 (0 voturi)    
      de ce sa fie la fel in toata Europa (Luni, 13 februarie 2012, 14:24)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui EABA

      De ce ar fi la fel codul rosu peste tot in Europa? cum ar fi sa aiba in Spania 10 cm si sa declare cod rosu si ei si finlandezii? pai ar sta finlanda in cod rosu non stop lol.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ar fi rau (Luni, 13 februarie 2012, 15:27)

        EABA [anonim] i-a raspuns lui Adrian1

        sa -ti insusesti definitiile codurilor,nu de alta dar poate intelegi mai BINE ! Vezi ca s-a dezbatut zilele acestea semnificatia lor ! Ce legatura avem cu Spania ? Are granita comuna cu Ro ? Poate reinventezi GEOGRAFIA !
        In propozitie se vorbeste de acelasi episod meteo defalcat numai de..granita si cateva ore !
  • -2 (4 voturi)    
    Cati trebuie sa moara (Duminică, 12 februarie 2012, 22:29)

    White death [anonim]

    100? Ca ca bagati rosu?
    • 0 (0 voturi)    
      100 (Luni, 13 februarie 2012, 15:07)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui White death

      si cu ce te incalzeste daca baga codul rosu???????
      crezi ca iti vine cineva acasa sa-ti aduca bani?
  • 0 (2 voturi)    
    Igas (Luni, 13 februarie 2012, 2:25)

    baba dochia [anonim]

    Sandu asta ce grad are?
  • 0 (2 voturi)    
    Mai tineti minte? (Luni, 13 februarie 2012, 5:38)

    V.R. [utilizator]

    In 2007, tot asa au facut: de-abia dupa cateva zile de +40 grade au dat cod rosu. Si am observat ca, de multe ori cand in Serbia si in Ungaria sunt coduri galbene sau portocalii, Romania este verde ca iarba. Noroc cu granita, se pare ca ne "protejeaza" de fenomenele meteo extreme!
  • 0 (0 voturi)    
    Clicknews (Luni, 13 februarie 2012, 9:01)

    Daniel [anonim]

    O informatie prezentata in stil tabloid.
    Informatia este ca avem prognoza de cod portocaliu dar nu la intensitate maxima pe tot intervalul.
    Restul cu cod rosu - inclusiv plasarea lui in titlu dupa retete de scoala generala ( NU va fi cod rosu - ha!), parca e un reporter care se incalzeste in asteptarea Katarinei Blum. Voi cititi vreodata The New York Times, de exemplu?
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Sandu (Luni, 13 februarie 2012, 9:03)

    Sorin Blaj [utilizator]

    Singurul care nu are nicio legatura cu ce se intmpla acum in Romania sunteti dumneavoastra.
  • -1 (1 vot)    
    ANM (Luni, 13 februarie 2012, 9:15)

    Alan Shore din BJ [anonim]

    Asociatia Necuvantatorilor Masurati
    Pentru tot e o chestie de limite pana una alta. Cod rosu sau mov in fiecare an administratiile sunt depasite de situatie. De ce? Pentru ca nu avem cod rosu?! Sa fim seriosi. Pentru ca acceptam.
  • 0 (0 voturi)    
    Iernile de alta data (Luni, 13 februarie 2012, 11:29)

    Alfabetix [utilizator]

    vi le mai amintiti?
    Erau cele trei luni de iarna zdravana si nu ne mai miram atat.
    Problema noastra este administrativa - lipsa parazapezilor de pe campurile limitrofe soselelor, lipsa utilajelor samd.
    Zapezi au fost si culmea ... or sa mai fie!