Attila Dezsi: 300.000 de functionari vor plati esalonat banii incasati necuvenit la salariu

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 februarie 2012, 16:53 Actualitate | Esenţial


Aproximativ 300.000 de functionari publici si personal contractual din administratia publica locala, despre care Curtea de Conturi a constatat ca au beneficiat de sume necuvenite la salariu, vor putea restitui banii esalonat, pe termen lung, a declarat, sambata, la Deva, secretarul general al Guvernului (SGG), Attila Dezsi, citat de Agerpres.

El a aratat ca, prin aplicarea acestei masuri, familiile functionarilor publici in cauza vor resimti mai putin lipsurile materiale ce decurg din faptul ca banii trebuie restituiti institutiilor de unde au fost primiti.

''In Romania sunt 300.000 de functionari publici si personal contractual care vor beneficia de aceasta amnistie fiscala. Acest lucru inseamna ca sumele pe care ar trebui sa le reintoarca la bugetul institutiilor unde sunt angajati, in anul 2012, vor fi esalonate pe termen lung, pentru ca acele familii sa nu resimta lipsuri materiale. De altfel, consider ca acei functionari publici nu au o vina in mod expres pentru ca au primit salarii care, ulterior, au fost considerate ca fiind nelegale", a spus oficialul guvernamental.

Secretarul general al Guvernului a mentionat ca Ministerul Finantelor si Ministerul Administratiei si Internelor vor face un studiu in urma caruia se va stabili termenul in care sumele de bani incasate fara drept vor fi restituite de catre functionari institutiilor de la care le-au primit.

Presedintele UDMR, ministrul Culturii Kelemen Hunor, solicitase guvernului, la jumatatea lunii ianuarie, sa declare amnistie fiscala pentru functionarii publici si anularea deciziei Curtii de Conturi prin care se cerea ca acestia sa dea inapoi sporurile salariale primite.

Attila Dezsi a participat, sambata, la Deva, la investirea oficiala in functie a noului prefect al judetului Hunedoara, Stefan Dezmeri.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6904 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    D-lor ministri.Nu fiti fraieri. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:04)

    mircea [anonim]

    Banii inapoi trebuie sa-i dea cei care au aprobat cu larghete acei bani,ca doar nu erau din punga lor.Amaratii care au luat cinci sau zece lei in plus nu au nici-o vina.Oricine se bucura cand ia ceva in plus.Chiar si cel bogat.Eu zic ca cei care au aprobat au toata vina si trebuie sa plateasca,inclusiv prin interzicerea unor functii publice pe o perioada sau totdeauna.De ce vreti sa fiti injurati pentru greselile altora?
    • +9 (11 voturi)    
      achiesez (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:21)

      baltatretu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      la cele de mai sus.In tara asta, raspunderea nu exista.Haos, haos in visteria statului.De fapt cei care au acordat aceste sume , sunt comunisti cu state vechi, cu aceleasi practici de pana in 1989
  • +6 (6 voturi)    
    Care e suma totala? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:16)

    Geo [anonim]

    Stie cineva despre ce suma (totala) este vorba? Ce fel de functionari au primit bani in plus?
    • +7 (7 voturi)    
      info (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:24)

      info [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Da. Cumnata mea avea la un moment dat salariu de 1000 de lei plus 1500 de lei sporuri (alea necuvenite) o dată la 2 luni. In medie 1750 lei pe lună. Acum vine acasă cu 300 de lei.
    • +5 (5 voturi)    
      Oare si de asta e vorba? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:34)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Geo

      http://www.jurnalul.ro/observator/primaria-sibiu-fenteaza-criza-cu-25-545087.htm
      Consiliul Local Sibiu a brevetat vineri şmecheria prin care reducerile salariale impuse de Guvernul Boc să nu îşi facă efectul mai ales la angajaţii cu funcţii de conducere. Klaus Iohannis a promovat un proiect prin care salariile din Primăria Sibiu să crească în medie cu 25% cu începere de la 1 iunie. Dacă ţinem cont că, de la aceeaşi dată, Guvernul a tăiat 25% din salariile bugetarilor, la Primăria Sibiu a fost fentată criza. Cu alte cuvinte, Guvernul va tăia aici doar ce este pe hârtie, în vreme ce majoritatea salariilor vor rămâne neschimbate.

      Curtea Europeană a Drepturilor Omului a respins acțiunile intentate de doi bugetari împotriva deciziei de reducere a salariilor cu 25%.
  • +9 (9 voturi)    
    Se poate si mai bine (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:21)

    Nickmann [anonim]

    Ar trebui sa inceapa o ancheta serioasa in randurile sutelor de mii de pensionari si someri de cursa lunga, ce incaseaza bani de la stat de ani buni de zile. Atunci sa vedeti cum se reduce cheltuiala statului. Si mai ales, se poate taia din salariul alesilor tari inca 25%, ca doar si recupereaza de la prieteni care ii sustin la putere, pe langa spagile ce le primesc de cu alte ocazii.
  • -4 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:59)

    polonyca [anonim]

    • +3 (9 voturi)    
      da (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:07)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Deci pentru restul cetatenilor, faptul ca iei cu buna stiinta bani necuveniti, are caracter penal, in schimb la astia are caracter de debit :))) . Ar trebui sa le ia si penalitati, e evident ca stiau ca nu li se cuvin banii respectivi, mai ales daca arau 75% din salariu.
  • +2 (14 voturi)    
    Foarte tare! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:13)

    Marian [anonim]

    Stai ca nu inteleg SGG(secretar general al guvernului) (guvernul romaniei?) este un ungur? Oameni buni am ajuns rau de tot!
    • +4 (12 voturi)    
      Tu de unde vii? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:16)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Ungurii,ca si alte etnii sunt in Romania de peste o mie de ani.Sunt cetateni romani de etnie maghiara si au aceleasi drepturi si obligatii ca si cetatenii de etnie romana.
    • -5 (7 voturi)    
      poate nu stii (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:38)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ce natie este prim-ministrul Romaniei
    • -8 (8 voturi)    
      Bravo (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:28)

      redklown [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Bine zis Mariane!
  • +2 (6 voturi)    
    Asta nu e AMNISTIE FISCALA (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:25)

    Mihai [anonim]

    amnistie fiscala inseamna stingerea obligatiilor de plata, nu plata lor esalonata. ce zice Guvernul ca face nu e amnistie fiscala. era culmea ca dupa ce le lua banii inapoi functionarilor sa-i mai si cerea imediat, pe loc, pe toti. De parca Guvernul nu isi plateste tot esalonat datoriile (catre profesori, revolutionari etc)
    • +8 (8 voturi)    
      I-auzi colo.. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:24)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Catre revolutionari?..Nici-un banut nu mai trebuie dat acestor talhari care au cascat doua zile gura pe strada si vor sa suga bani publici..Toate problemele sant mereu cu cei ce iau bani de la stat.De ce la privat nu se intampla.?Bine a procedat Boc..
      • +4 (4 voturi)    
        de acord (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:59)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui cineva

        si eu sunt de acord ca profitorii care isi spun revolutionari (nu cei cativa care au fost raniti sau urmasii minori ai martirilor sau vaduvele eurorilor martiri) sa nu primeasca nimic. Dar eu vorbeam de lege si de respectarea legilor in vigoare. statul a dat legi pe care tot el nu le respecta
  • +6 (6 voturi)    
    Vinovat (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:13)

    george [anonim]

    Trebuie sa plateasca cel care a gresit.
    Iar daca legea spune ca banii necuveniti trebuie recuperati, atunci, statul trebuie sa astepte pana in 2016 cand vor putea primi banii inapoi in transe.
  • +2 (2 voturi)    
    propunere.... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:31)

    luci30 [anonim]

    si in guvernul maghiar sa fie un secretar roman....cit despre plati sa se faca vere,,, sa se faca ca noi astilalti amarastenii ,am platit si inca cu penalizari pe zii intirziere.... nu vreau sa fac acum istoria tuturor bugetarilor care si-au umplut buzunarele pe spatele oamenilor care apelau la serv. lor, .....spaga ,mita,peschesul,chiubucul,atentia.,mai gasiti si voi alte nume ....ptr. ,,saracii bugetari,, care si-au luat 10-2o lei in plus ,si pe care acum trebuie sa-i plteasca in transe .Atunci ,mi se pare ca suma este mai mare de 10-20 de lei,iar serviciile lor sunt deplorabile,dar nu numai serv. ci si modul necivilizat in care te trateaza in momentul in care apelezi la ei
  • +7 (11 voturi)    
    E penibil, sincer! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:32)

    Craiovean [anonim]

    De ce sa-i mai cautioneze si sa le caute scuze??
    Stiti in ce constau acesti bani nelegal atribuiti?
    UITATI CATEVA EXEMPLE:
    - prima de confidentialitate pt soferi
    -spor pentru reacomodare dupa terminarea concediului
    -spor de ecran, pt cei care lucreaza cu un calculator
    -spor de xerox, deoarece iradiaza ( NU RADETI!!!)
    -spor pentru refacerea capacitatii de munca
    -spor de cantina
    -spor pentru îmbunătăţirea condiţiilor de muncă
    Pai oameni buni, unde a fost bunul simt al functionarilor ca si-au "tras" aceste sporuri?
    De ce trebuie pasuiti, cand ei au dat statul in judecata pentru aplicarea unora dintre ele?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Duminică, 12 februarie 2012, 10:03)

      Cititor [anonim] i-a raspuns lui Craiovean

      Intrebare e ,unde a fost Curtea de Conturi ani de zile cat timp s-au platit sporurile astea aberante ?Acum functionarul zice, ce vina am eu, am luat ca mi s-a dat, daca nu mi se dadea nu luam.
    • -2 (2 voturi)    
      Esti mincinos, sincer! (Duminică, 12 februarie 2012, 10:14)

      Sed Lex [anonim] i-a raspuns lui Craiovean

      Aberezi cu insiruirea asta de false sporuri. Pe cine crezi ca pacalesti?
  • +2 (2 voturi)    
    O prima de opt miliarde vechi. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:28)

    ene [anonim]

    Atat a primit contabila primariei din Isaccea -Tulcea cu ceva ani in urma cand impreuna cu primarul si alti politruci au castigat un proces dubios in justitie de a condamnat TRANSELECTRICA la plata a 157 miliarde vechi.Hotiile mai vechi si stiute de CC se prescriu?Sau pe vremea lui Nastase luai cota din ce aduceai la buget? chiar daca nu erai agent fiscal.Studiu pentru procuratura de astazi.
  • +5 (11 voturi)    
    Banii inapoi!! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:02)

    Vali [anonim]

    Treaba e destul de simpla. Banii trebuie dati inapoi in cel mult un an de zile. Asta ca o favoare facuta celor care s-au infruptat aiurea din buget. Iar leprele de sus care au permis asa ceva sa li se faca dosare penale.

    Una peste alta ...tara asta e plina de nenorociti care chefuiesc pe banii mei. Eu unul i-as trimite pe multi sa dea cu sapa pe camp. Pe cei 300000 cu siguranta.

    M-am saturat de LIPITORI!!!!
  • -4 (6 voturi)    
    EU sunt problema !!! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:35)

    Gina [anonim]

    Tara a fost in criza pentru ca eu care lucrez "la stat", dar fata de altii chiar lucrez, .. inclusiv sambata si duminica , am luat enormaul salariu de 900 RON/luna . Acum iau 608 RON ca am in intretinere 2 copii , altfel luam 560 . Daca mai trebuie sa dau inapoi cei 300 RON in plus tara va iesii din criza, URAAAA !!!
    Ma intreb, daca mor o sa vina statul la partaj sa recupereze datoria ? Daca maine imi dau demisia si ma duc in Spania sa culeg capsuni sau ce o mai fi, o sa ma caute prin Interpol sa recupereze datoria ?
    ... si cand ma gandesc domnule ministru ca statul cheltuieste cu mine 608 RON + 84 RON alocatie copii, inteleg de ce este criza.
    INTREBARE : impozitul pe care l-am platit pe "suma furata" o sa-l recuperati ????? De la mine sau de la buget ? . Deci pana la urma ce sa fac , sa mor sau sa fug din tara ?
    • +4 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 12 februarie 2012, 7:25)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Gina

    • +3 (3 voturi)    
      Sfat (Duminică, 12 februarie 2012, 9:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gina

      In primul rand daca sunt niste foloase necuvenite cf legal, e normal sa le dai inapoi.
      La fel trebuie confiscate si averile mari dovedite ca fiind obtinute ilegal.

      In al doile rand, vad ca ti-e mai la indemana sa pleci in Spania in loc sa te aud ca treci la privat ca sa produci pentru bugetul din care ai trait cel putin pana acuma. Pai cu asa mentalitati nu te mira ca bugetul nu va mai poate tine pe toti in puf.

      PS: nu mori daca nu fugi din tara si incepi sa lcurezi si tu la privat. S-ar putea chiar dupa 1-2 ani sa iti placa, sa intelegi ca sunt alte mentalitati acolo decat "la stat". Vei simti si tu ca banul cu care mergi acasa e cu varf si indesat meritat. Vei vedea apoi si tu ce bine e sa vezi cati bani merg la stat din buzunarul tau si al privatului si o sa te intrebi ca si noi: "ce naiba, asta e normalitate???"
    • 0 (0 voturi)    
      ... continuare. (Duminică, 12 februarie 2012, 10:11)

      Gina [anonim] i-a raspuns lui Gina

      Pana la urma banii i-am incasat pe baza unui contract de munca in care eu ma obigam sa prestez un serviciu catre un patron , firma , institutie pubica .... , si in schimb stiam cati bani primesc. Ca si cand vand un produs , primesc anumiti bani si apoi o terta persoana spune ca nu este in regula si trebuie sa dau o parte inapoi .
      Pana la urma cand intra in vigoare legea salarizarii unice ??? Am sperat ca acesta lege sa faca putina dreptate in sistemul bugetar, si cei cu salarii mici sa primeasca ceva iar cei cu salarii nesimtite cel putin sa nu mai primeaca nimic in plus. Sau legea a intrat doar cu reduceri pentru cei cu salarii mici .
      PD-L-iii si-au dat cu dreptu'n stangu si nu au fost in stare sa rezolve nimic, degeaba se imbata cu visuri ca vor ceste in sondaje , oricat le-ar tine D.na Udrea moralul sus ...
  • 0 (4 voturi)    
    bate campii (Duminică, 12 februarie 2012, 0:28)

    Ella [anonim]

    Acest personaj nu stie ce vorbeste, si ne conduce.Amnistie inseamna stergerea datoriilor, ce spune el se cheama esalonare. Sunt unul din functionarii care au incasat acesti bani legal, pe baza unor acte normative, timp de vreo 6 ani. Curtea de Conturi verifica fiecare institutie in fiecare an, si ani la rand a considerat aceste sume ca fiind acordate perfect legal, mai putin in anul 2011. Si acest lucru nu s-a intamplat doar la o institutie, ci la toate primariile si consiliile judetene din tara. O parte din functionari si-au castigat dreptatea in instanta, o parte au pierdut, ca asa-i in Romania, aceeasi speta cu solutii diferite. In institutia unde lucrez eu personalul cntractual si-a recastigat drepturile, functionarii publici nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Multi functionari publici! (Duminică, 12 februarie 2012, 12:09)

    Ioana [anonim]

    Multi functionari publici are Romania! In conditiile scaderii accentuate a populatiei , a emigrarii masive a tinerilor in strainatate , noi avem de doua ori mai multi functionari publici decat in 1989. Acest lucru se realizeaza in conditiile in care fiecare institutie dsipune de retea de calculatoare. Isarescu a declarat ca sunt cu 200000 de functionari in plus .