UPDATE Circulatie interupta pe cinci drumuri nationale, trafic restrictionat pe A2 pentru vehiculele grele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 februarie 2012, 11:45 Actualitate | Esenţial


Circulatia rutiera era intrerupta din cauza zapezii, la ora 18:00, pe cinci drumuri nationale, in timp ce traficul pe autostrada A2 era restrictionat pentru vehiculele grele pe mai multe tronsoane, anunta centrul INFOTRAFIC.

Circulatia este intrerupta pe urmatoarele artere rutiere:
  • DN 22 Ramnicu Sarat - Braila;
  • DN 23A Gologanu - Ciorasti;
  • DN 23B Maicanesti - Ciorasti;
  • DN 2R Jitia - Vintileasca;
  • DN 65A Rosiorii de Vede - Turnu Magurele.
Drumuri cu restrictii de circulatie:
  • A2 tronsonul Bucuresti - Drajna restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • A2 tronsonul Fetesti-Cernavoda, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • DN 22C Cernavoda-Basarabi, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 3 Basarabi - Constanta, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone,
  • DN 10 Brasov - Buzau, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 3B Calarasi - Fetesti - Vladeni, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 4 Popesti - Leordeni - Oltenita, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 11A, sectorul Adjud-Podu Turcului-Barlad, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 5B Giurgiu - Ghimpati, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone,
  • DN 2B Buzau - Vizireni, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • DN 3A Fetesti - Drajna, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 31A VO Oltenita, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • DN 5C Giurgiu - Zimnicea, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 2D Focsani - limita cu judetul Covasna, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 3A Lehliu - Drajna, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • DN 31 Cuza Voda - Manastirea, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • DN 31 Manastirea - Oltenita, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 3 Bucuresti - Lehliu, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 2M Focsani - Odobesti - Andreiasu de Jos, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 23 Focsani -Braila, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone
  • DN 3 Lehliu - Calarasi, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
  • DN 2N Bogza - Jitia, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 7,5 tone.
  • DN 2C Costesti - Slobozia, restrictionat pentru vehicule cu MTMA mai mare de 3,5 tone
Administratia Nationala de Meteorologie a emis o avertizare de Cod Portocaliu valabil pana pe 13. 02. 2012 ora 12.00 conform careia vor fi ninsori abundente iar vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 55km/h.

Pentru a evita eventualele accidente conducatorii auto trebuie sa se intereseze de starea drumurilor de pe traseul pe care urmeaza sa-l parcurga si sa-si pregateasca autovehiculul pentru drum (paturi, haine groase, plinul de combustibil, lopata, sac cu nisip, etc.).

Totodata, le recomandam pietonilor sa se angajeze in traversare prin locurile marcate si semnalizate doar dupa ce soferii au oprit pentru a le acorda prioritate. Spatiul de franare creste semnificativ pe carosabil alunecos.

Nerespectarea interdictiei temporare de circulatie instituite pe un anumit segment de drum public constituie contraventie si se sanctioneaza cu retinerea permisului de conducere pentru o perioada de 60 de zile si cu amenda de la 6 la 8 puncte (de la 420 la 560 de lei).

Politia reaminteste soferilor ca au obligatia sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2888 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    drumuri blocate (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:26)

    grizzly [anonim]

    ce se intimpla in tara noastra scumpa ?
    dupa 3 zile fara ninsori,fara vint ,chiar cu soare in continuare nu se circula pe A2 si pe calea ferata intre Bucuresti si Constanta autoritatile luind cea mai eficienta masura posibila : blocat si inchis tot ca sa scape de orice responsabilitate !!!
    • +2 (4 voturi)    
      DA?? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:09)

      rosu84 [utilizator] i-a raspuns lui grizzly

      Blocat si inchis tot ca sa nu se mai aventureze toti Gigeii pentru ca lor nu li se poate intampla nimic. Nu are nicio legatura cu scapatul de responsabilitate ci cu scapatul de iresponsabilitate a celor care pleca la drum in astfel de conditii.
  • +1 (1 vot)    
    autostrada Bucuresti Constanta blocata (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:16)

    Iulian Staicu [anonim]

    nu este de acceptat ca dupa 3-4 zile fara vant , fara ninsoare sa nu fie deschisa autostrada , inseamna ca nu au utilajele necesare sau nu exista vointa . in aceeasi situatie calea ferata.
  • 0 (2 voturi)    
    care autostrada? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:42)

    Gogu Zapacitu [anonim]

    autostrada asta a fost utiliyata de careva din romanica? sau e doar o strategie de marketing, sa anuntam ceva ce o sa avem peste 100 de ani?

    ca de cand ninge astia tot anunta ca o asa-zisa "autostrada" e inchisa. si vara iarasi e inchisa din cauza traficului ...

    eu zic sa ne mutam la austrieci, ca acolo nu e zapada caci pe autostrazi se poate circula in orice anotimp
  • 0 (2 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:30)

    alina [anonim]

    2012.. ROMANIA... 2 autostrazi... una INCHISA DE 10 ZILE.... INADMISIBILLLLLLLLLLLL
    • +3 (3 voturi)    
      autostrazi in FRANTA (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 16:52)

      Engel [utilizator] i-a raspuns lui alina

      cati dintre cei care intrebati de ce se inchide o autostrada ati si circulat pe o autostrada?
      spre exemplu saptamana trecuta, in departamentul Nord din franta, unde locuiesc a nins, in jur de 5 (cinci) cm de zapada, cu toate astea din cauza unor accidente in lant care s-au petrecut imediat dupa ce ninsoarea a inceput sa cada, autoritatile au oprit accesul pe autostrada Dunkeque Lille pentru ca se formasera kilometri intregi de buson (trebuie sa stiti ca pe autostrada nu poti face cale intoarsa) - fiind persoane cazuri care au stat 9 ore in masina pe o portiune care se parcurge in ceva mai mult de o jumatate de ora (cca 70 km). Asa ca lasati oamenii sa ia deciziile ce trebuiesc luate, pentru ca in cazul in care se pierd vieti omenesti responsabili nu sunt cei ce tasteaza comentarii aiurite!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca un lucru este priost gandit,.... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:32)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alina

      Poti sa faci ce vrei .Daca un lucru a fost prost gandit de la inceput(scump si prost)este mai bine sa-l abandonezi si sa-l faci din nou decat sa repari.Situatia asta nu-i numai la noi.La toti,pe viscol apar probleme si intradevar,te astepti ca autostrazile sa fie functionale si in astfel de situatii,comparativ cu drumurile clasice.Uite ca nu sunt si nici nu vor fi multi ani de acum incolo.Daca esti interesat de fenomen,intereseaza-te si vei afla ca sunt si portiuni de autostrada(si la noi si la altii) care poti sa circuli chiar si cand este viscol.In plus,un om normal "simte"cand natura nu poate fi invinsa si se pune de moment la adapost.Incearca sa fii un om normal.
  • -1 (1 vot)    
    bravo! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:39)

    laurentiucat [utilizator]

    pd e partidul cu cei mai multi ministri si cea mai lunga perioada la conducerea ministerului de resort.
  • +1 (1 vot)    
    Autostrada (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:43)

    Omu' zapezii [anonim]

    Autostrada e facuta sa se circule pe ea, nu sa o tii blocata pentru (unii) iresponsabili. Daca e deszapezita, poate fi utilizata.
  • -1 (1 vot)    
    UNDE ESTE (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:33)

    evoque [utilizator]

    idioata care spunea ca nu stia ca de coduri?
    nu ar trebui sa se spanzure acum?
    Viscolul nu mai este dar de deblocat drumuri nici vorba.
    Probabil ca se asteapta primavara.
  • -1 (1 vot)    
    MRU sa dea la lopata....LENESU ... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:13)

    Chief [anonim]

    Haide Moralistule de la lopata......daca tot noi ailalti suntem lenesi....doar nu vrei sa iesim cu lopetile pe drumul national?
    Da la lopata....cheama-le pe nuti cu boagianca sa dea la lopata....puturosilor....'r-ati ai 'racu...ati facut contracte cu aceleasi firme pentru toata tara.....in loc sa ii verificati dac au utilaje sa intretina ulitele....
    Hai desteptule aplica penalitatile la contracte....sau stai....ai clauze ca daca e cod portocaliu.....nu mai au termene....
    Aveti atat tupeu cum ajungeti acolo sus.....ce v-as trage in teapa pe toti hotii si moralistii...
    Aruncati banii si ne tineti noua morala....
    Ah.....se intoarce roata..si pentru voi...